Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
857
Like
543
Πόντοι
86
σε γεμολογο ,προσοχη που να εχει βγαλει σχολη (εξωτερικου-στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει αναλογη),ο οποιος πληρωνεται το 1/8 της αξιας που διαπιστωνει αλλα ΕΝΓΡΑΦΩΣ
παιδια το αναφερω εδω γιατι δεν βρηκα κατι ποιο σχετικο...
Εχω ενα δαχτυλιδι (απο προ-προ γιαγια)για το οποιο συγγενεις παλια ελεγαν οτι εχει μεγαλη αξια (σπανια πετρα). Γνωριζει κανεις που θα μπορουσα να παω να παρω μια εκτιμηση της πραγματικης του αξιας?
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
857
Like
543
Πόντοι
86
οι παλαιοτεροι στο κουρμπετι ελεγαν οτι η τιμη πετελαιου-λιρας ειναι αναλογη 1/10 εννοω βαρελι-ουγγια καπου εκει ειναι και τωρα
Περιέχει πολλά χρήσιμα για οποιον σκέφτεται να επενδυσει σε χρυσό καθώς και το διάγραμμα που συσχετιζει χρυσό και πετρέλαιο από το 1945
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
857
Like
543
Πόντοι
86
οσο αναφορα την πορεια της τιμης του χρυσου θα πρεπει να ειμαστε κουμπωμενοι...αν δειτε η τιμη του ηταν καθηλωμενη για πανω απο 15 χρονια και ξαφνικα σε μια διετια διπλασιαστηκε...παρτε μεταλλο αλλα για να μην το "χαλασετε" ακριβως και μονο γιαυτο,ειναι πιο χρονοβορο να το ρευστοποιησεις απο οτι τις μετοχες πχ....παλαιοτερα υπηρξαν οικονομικες αναλυσεις που εδειναν διακαιη τιμη τα 5 εκατομμυρια δραχμες!και ειδατε ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε που μπηκαμε στο ευρω για να δουμε τιμε στις 15.000 ευρω (τωρα διαπραγματευεται λιγω κατω απο τις 20000 ευρω)...με λιγα λογια η αγορα χρυσου ειναι για παρα πολυ μακροχρονια επενδυση και υπαρχει περιπτωση σε καποιον ανοδικο κυκλο της οικονομιας(παγκοσμιως) εαν ρευστοποιηθει να μην καρπωθει ο επενδυτης ουτε τον πληθωρισμο...για αυτο το λογο ειναι θεμα συγκυριας!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Βαριεμαι να την ξαναργαψω αυτη την διδακτική ιστορία, γιαυτό την κανω κοπι απο σχετικο θερντ
Παιδιά, θα σας πω ένα παραμύθι, (αληθινή ιστορία είναι, αλλά ας την πούμε παραμύθι).
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν ένας μεγαλέμπορας που τον έλεγαν Λαμπρόπουλο ( όχι αυτόν της διαφήμισης, αυτός με τα πολυκαταστήματα). Όταν ήρθαν οι κακοί Γερμανοί στην Αθήνα μας, 1941, μπουκάρησαν στα μαγαζιά του και κατέβασαν τα ράφια. Χαρά ο Λαμπρόπουλος (γέλαγε όπως αυτός της διαφήμισης, που δανείζεται από την τράπεζα συνεχώς, αλλά νομίζει ότι είναι όλα δικά του, μεγάλη επιτυχία) έτριβε τα χέρια του και στέφτονταν τα κέρδη. Σάκοι τα μάρκα. Πήγε λοιπόν στη Γερμανιά, αφού ξεπούλησε, να αγοράσει νέο εμπόρευμα. Όμως όταν έφτασε στο ταμειο για να πληρώσει, του είπαν ότι αυτά τα μάρκα δεν περνουν στη Γερμανία. Μα γιατί?  Hmmm....ρωτά ο κύριος Λαμπρόπουλος, τι έχουν?  Banging Head Against a WallΔεν είναι δικά μας, τα τύπωσε ο γερμανικός στρατός κατοχής. Ετσι λοιπόν, πονηρά είχαν στεφτεί οι Κακοί Γερμανοί, είχαν μαζί με κάθε στρατό κατάληψης, μια μηχανή και τύπωνε χρήμα με την ουρά, χώρις κανένα αντίκρισμα. Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
Σας άρεσε  το παραμύθι παιδάκια. Uglystupid
Υ.Γ. Κάποιοι έξυπνοι είχαν χρυσό στην γκαβάτσα, άλλοι εξυπνότεροι είχαν λύρες και άλλοι (αυτοί πήραν μόνιμα όλη την Αθήνα για πάντα) πολύ έξυπνοι είχαν είδη διατροφής, οι κακοί μαυραγορίτες.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Συμφωνοι, δεν νομιζω κανείς να αντιλέγει οτι σε πολέμους, κατοχές και τρομερές καταστροφές είναι(η μήπως ήταν) καλό να εχεις χρυσό. Αν στα επόμενα χρόνια συμβεί κάτι τέτοιο ή αν εσεις που θέλετε χρυσό ζήσετε καμια διακοσαριά χρόνια θα κονομήσετε!!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Αδελφέ gstg, σου ζητώ συγνώμη για το πρωι ήμουν ζοχαδιασμένος και πηρα στραβα την ερωτηση σου. Παντός ειμαι μιλφ και περπατημένος. Αυτά που γραφείς ειναι για βραχυπρόθεσμες επενδύσεις, καιροσκοπικές νομίζω. Ενας εργαζόμενος με τις απλές οικονομικές γνώσεις που έχει και αφου εκανε το σκατο του παξιμάδι για να μαζέψει κανα φράγκο και χωρίς να χρωστά σε κανένα κερατά. Ο πατέρας μου ήταν ενας κηνηγημένος αριστερος, από αυτούς που βρίζουν οι περισσότεροι εδω μέσα αλλά χάρη σε κατι τέτοιους μιλανε ελευθερα, που κατάφερε να μεγαλώσει παιδια να τα αποκαταστήσει και να κάνει καποιο κομπόδεμα. Λίγα, λίγα ας πουμε.
Η αγορά λίρας ή χρυσού ίσος είναι μια πολύ αργή επένδυση, αλλά για αυτούς που ξέρουν λίγα ειναι "χρυσός". Οι περισσότεροι σήμερα καιροσποπούν ματεόδοξα. Πιστεύουν ότι μπορούν να γίνουνε γρηγορα πλούσιοι και για πάντα. Απληστία και σνομπισμός, χωρίς αρχές ηθικής αλλά ούτε και οικονομίας. Το χρήμα πρέπει να το σέβεσε και για να το σεβεσε πρέπει να το έχεις δουλέψει. Τώρα που εχουν πάρει τον πούλο όλοι οι σοφοι οικονομολόγοι του κώλου, οι 500 χρυσές μπορει να ακούγονται λίγες αλλά αν δεν χρωστάει και τα πάγεια του είναι ελεγχόμενα, κάτι μπορει να κάνει. Μην ξεχνάς τέλος τις βασικές αρχές αγοράς, που δεν θελω να παραθέσω εδώ. Πάντος όλα παζαρεύονται και μάλιστα χοντρά. 
 

aswtoss

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
Σαν χρυσοχοος που ειμαι γελαω αφανταστα με τις απαντησεις περι χρυσου... Ολα αυτα που αναφερονται  ειναι τιμες με καπελο δηλαδη διαφορες προσαυξησεις. Αν θελεις λιρα πας σε καποιον  ΄΄γνωστό΄΄ και τις παιρνεις πιο φτηνα χωρις προμηθειες κλπ. Αν θες πλακες χρυσου πας σε καποια εταιρια που κανει εισαγωγη και ψωνιζεις πλακες. Αν θες στειλε πμ για τα λοιπα
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
. Αυτά που γραφείς ειναι για βραχυπρόθεσμες επενδύσεις, καιροσκοπικές νομίζω.
δυο κουβέντες και το κλείνουμε το θέμα. για κερδοσκούπους ειναι ta futures και δεν συστληνονται για τον περισσότερο κόσμο. Πρόσεξε ομως τι ειναι τα ETFs(exchange trade funds). Ειναι πιστά αντίγραφα του δείκτη που ακολουθούν. δύο παραδείγματα: εστω ETF του γερμ δεικτη μετοχών DAX30. Ειναι ένα αμοιβαίο που εχει και τις 30 μετοχές του δεικτη. Πόσα κομμάτια από κάθε μία? Οσα αντιστοιχούν στην σταθμιση της μετοχής στον δείκτη.Ενα  ETF χρυσού ακολουθεί την αγορά του χρυσού. Ta ETFs δεν κάνουν ενεργητική διαχείριση, και για αυτό έχουν χαμηλές προμήθειες, σχεδόν σαν των μετοχών, δεν έχουν εκπλήξεις, οσο δηλ υπερ ή υποαππδώσει η αξία που ακολουθούν, τόσο μεταβάλλονται και αυτά, τα κρατάς όσο θες και τα πουλάς όποτε θες.Αυτά
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Οταν κατι δεν μπορει να ειπωθεί με απλό λόγο, αυτόν που λέμε σταράτο, αλλά αλευροπιπερόνοντε με φράγγικα αλλαμπουρνέζικα, εμένα μου μυρίζει πουστιά. Κατι τέτοια μας λεγατε και το 1999-2000 και ακόμη κάποιοι κλαίνε.
Φυσικά κανενα θέμα δεν κλείνει επειδή το λες εσύ. Μην με ζοχαδιάσεις και παλι βραδιάτικα, μην το παίζεις ινστρουκτορας gstg, δεν σε πέρνει. Αυτά και για να μην ψεχνιώμαστε 500 ΖΕΣΤΕΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΥΧΕΡΟ ΕΡΓΟΛΑΒΟ
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
ρε πας καλά? σου πλάσαρα εγώ τιποτα? Εκανα τον κοπο να εξηγησω πως μπορείς να παιξεις χρυσό ή οτιδήποτε άλλο με ξενα ETF.Αν δεν σε πειθω χέστηκα. Δεν πας καλά φίλε μου
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Ρε τσάμπα μάγκα gstg, τι επιτέλους είσαι μεσίτης, χρηματιστής, οικονομικός σύμβουλος, νταβατζής παπαγαλάκι, τι είσαι γιατι με μπερδέβεις πολύ. Νομίζεις ότι είσαι κάτι σπουδαίο όταν λες "δυο κουβέντες και το κλείνουμε το θέμα"
Σε άλλο θερντ μούλεγες να πουλήσω τώρα τις λίρες που υπάρχει κρίση.
Θλιβερέ μου φίλε, πέρασαν οι εποχές της ρεμούλας και της αρπαχτης, ψαξε αλλού για κοροίδα.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Ρε τσάμπα μάγκα gstg, τι επιτέλους είσαι μεσίτης, χρηματιστής, οικονομικός σύμβουλος, νταβατζής παπαγαλάκι, τι είσαι γιατι με μπερδέβεις πολύ. Νομίζεις ότι είσαι κάτι σπουδαίο όταν λες "δυο κουβέντες και το κλείνουμε το θέμα"
Σε άλλο θερντ μούλεγες να πουλήσω τώρα τις λίρες που υπάρχει κρίση.
Θλιβερέ μου φίλε, πέρασαν οι εποχές της ρεμούλας και της αρπαχτης, ψαξε αλλού για κοροίδα.
το οτι δεν ειμαι τιποτα απο αυτά το έχω γρ΄ψει δυο φορές. Εσύ πες μου τι εισαι κομπλεξικός,βλάκας ή κερατάς? Μάλλον και τα τρία μαζί
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
το οτι δεν ειμαι τιποτα απο αυτά το έχω γρ΄ψει δυο φορές. Εσύ πες μου τι εισαι κομπλεξικός,βλάκας ή κερατάς? Μάλλον και τα τρία μαζί

Κόφτε το παιδιά, εδώ (σε αυτό το thread εννοώ) είμαστε για:
1) Να περνάμε ευχάριστα.
2) Να ανταλάσσουμε καμιά πληροφορία.
3) Όχι για να αποδείξουμε ο ένας στον άλλο πόσο μαλάκας είναι (ο άλλος - ποτέ εμείς).
4) Οπότε κάλμα, υπάρχουν άλλα thread (και το chat) για τέτοιου τύπου αντιπαραθέσεις.
 

kaulotsoutsounos

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
60
Like
8
Πόντοι
0
Καπέλο" 20 ευρώ στη λίρα 

07/10/2008
16:43 


Της Έφης Καραγεώργου

Καταφύγιο στις χρυσές λίρες αναζητούν οι Έλληνες,  όμως αν θελήσουν να πάρουν περισσότερες απ΄ όσες αντιστοιχούν σε 10.000 ευρώ, τότε τις πληρώνουν με καπέλο 20 ευρώ τη μία.

Σήμερα η τιμή αγοράς της χρυσής λίρας ήταν 156,05 ευρώ και η τιμή πώλησης από την Τράπεζα της Ελλάδος στα 170,08 ευρώ. Όμως, η τιμή ανέβαινε στα 190 ευρώ για εκείνον τον επενδυτή που ήθελε να αγοράσει για παράδειγμα 300 ή 500 χρυσές λίρες. Και αυτό επειδή η τιμή καθορίζεται εκτός ταμπλό, από το dealing room της Τράπεζας Ελλάδος.

Όπως αναφέρουν τα αρμόδια στελέχη της ΤτΕ "η τιμή πώλησης του Δελτίου ισχύει για συναλλαγές μέχρι 10.000 ευρώ. Για μεγαλύτερα συναλλαγές πουλάμε στην τρέχουσα τιμή, όπως αυτή διαμορφώνεται  στη διεθνή αγορά". Και συμπληρώνουν: "Διαχειριζόμαστε δημόσια περιουσία, αν δεν λάβόυμε υπόψη τις διεθνείς τιμές θα έχουμε κάνει  παράβαση. Η κεντρική τράπεζα ποτέ δεν κερδοσκοπεί και έχει διαφυλάξει με τον καλύτερο τρόπο το τραπεζικό σύστημα.»

Αναφέρουν μάλιστα χαρακτηριστικά πως σήμερα το πρωί στο χρυσό η τιμή της ουγγιάς ήταν στα 830 δολάρια και το μεσημέρι είχε εκτοξευθεί στα 890 δολάρια. Τέτοιες και ακόμα μεγαλύτερες είναι οι διακυμάνσεις και στα χρυσά νομίσματα για τα οποία υπάρχει μεγάλη ζήτηση διεθνώς, αναφέρουν τα αρμόδια στελέχη.

Αυξημένη ζήτηση παρατηρείται τις τελευταίες μέρες για αγορών λιρών, καθώς πολλοί θεωρούν ότι είναι η καλύτερη τοποθέτηση για τα χρήματα  τους. Η ΤτΕ διαθέτει μεγάλα  αποθέματα  για να καλυφθεί η ζήτηση, αναφέρει στέλεχος της κεντρικής τράπεζας.

Ας σημειωθεί ότι για αγορά λιρών αξίας πάνω από 10.000 ευρώ, απαιτείται η προσκόμιση εκκαθαριστικού. Αν τα ποσά του εκκαθαριστικού δεν δικαιολογούν το ποσό της αγοράς (π.χ. εισόδημα 20.000 ευρώ και ζητάει να αγοράσει λίρες αξίας 70.000 ευρώ), η ΤτΕ ζητάει πρόσθετα στοιχεία, που να δικαιολογούν το ποσό αγοράς (π.χ. πώληση ακινήτου, τραπεζικοί λογαριασμοί κλπ) για να αποκλειστεί η περίπτωση «ξεπλύματος».
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Δηλαδής ρε αδέλφια αλήθεια γεννάνε οι άτιμες. :think:
Και κάποιοι από εδώ μέσα πριν λίγες μέρες με λέγανε  :jerking: και κερδοσκόπο.
Τι εγγυήσεις τραπεζών και μακακιες, λιρίτσες και πάλι λυρίτσες, αγνές ζεστές και χρυσές.
Α! ρε Duracell κάτι είχες μυριστεί εσύ :) :) ;) ;) γατόνι!!!
Πάντως άλλη μέρα θα σας γράψω πως τις αύξησα αριθμητικά με μια  :jerking: μου.
Αμ αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη αγαπάει και τον νοικοκύρη.
 

kaulotsoutsounos

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
60
Like
8
Πόντοι
0
[Πάντως άλλη μέρα θα σας γράψω πως τις αύξησα αριθμητικά με μια  :jerking: μου.
Αμ αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη αγαπάει και τον νοικοκύρη.
[/quote]




Θα ηλθελα να ακουσω αυτη την ιστορια,καμια φορα οι μακακιες βγαινουν σε καλο. :2funny:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
...Αν τα ποσά του εκκαθαριστικού δεν δικαιολογούν το ποσό της αγοράς (π.χ. εισόδημα 20.000 ευρώ και ζητάει να αγοράσει λίρες αξίας 70.000 ευρώ), η ΤτΕ ζητάει πρόσθετα στοιχεία, που να δικαιολογούν το ποσό αγοράς (π.χ. πώληση ακινήτου, τραπεζικοί λογαριασμοί κλπ) για να αποκλειστεί η περίπτωση «ξεπλύματος».

Ομολογώ ότι αυτό δεν το ήξερα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Λοιπόν, φτιάχτε καφεδάκι ανάψετε και κανένα τσιγαράκι και απολαύσετε την διήγηση.
Κατάρχιν μην βιαστίτε να βγάλετε συμπεράσματα για τα πιστεύω και τον χαρακτήρα μου.
Ο πατέρας μου, αλαφρί το χώμα που τον σκεπάζεί, ήταν ένας τυπικά κυνήγημένος αριστερός της γενίας του '20. Αντάρτικο, εξορίες, φυλακίσεις και διάφορα άλλα γνωστά. Ηταν όμως εργατικός και γατονάκι, αφού στη φυλακή δεν απόφευγε τους μόρτες ποινικούς. Παντρέφτηκε σχετικά μεγάλος μετά τις "σπουδές" του. Επειδή λοίπον ήταν της πιάτσας κάθε του οικονομιούλα, την έκανε λίρίτσα. Οικογενιάρχης καλός, σοβαρός, ποτά ξενύχτια δεν ήξερε καμια τάνα που και που.
Εκανε εμένα και τον αδελφό μου, λιγο προ χούντας εγώ, μετα χούντας (και τελικής αποφυλάκισης ) τον μικρόνε. Μας μεγάλοσε, μας σπούδασε, μας βοήθησε, όλα καλά. Που και που τσουπ αγόραζε και καμια χρυσή και επειδή ήταν της πιάτσας και είχε φάει και το ξύλο της αρκούδας, όταν βάραγε βάραγε καλά. Κατί σαράφιδες της Ομονοίας που προσπάθησαν να τον κοροιδέψουν μερικές φορές τους τον ακούμπισε κανονικά.
Όταν πήγα να ζητήσω την μανταμ μου από τον μπαμπά της, με συνόδευσε και ο δικός μας. Με το που κοιτιούνται λοιπόν οι συμπεθέροι, γελάνε  αγκαλιάζονται και ρίχνουν το κλάμα.
Ηταν γνώριμοι από την εξορία, ομεν δικός μου μέσα από τρα συρματα, ο πεθερός από έξω σποπός. Της ίδιας γενίας, με άλλους πολιτικούς δρόμους. Κομμούνα και φασίστας, αλλα΄με αλληλοεκτίμηση και καλή  καρδια και οι δύο. Ο πατέρας μου είχε τρις εξ ου και το παρανόμη.
Ο πεθερός μετά την ευδόκιμη υπηρεσία του στη "Χ", ΛΟΚ κλπ έγινε σκατατσής. Του δώσανε δύο τρεις άδειες βοθρατσίδικών και έκανε πολύ χρήμα. Ηταν όμως μεγαλοπουτανίαρης και γλετσές παντρέφτηκε μεγάλος και έκανε μόνο την μανταμ μου. Όλα καλά πιανο, γαλλικά, χορό κλπ.
Πήγα λοιπόν επισκεψη τις προάλλες, μετα την ανακάλυψη, να τον δω. Η μανταμ του τα είχε προλάβει όλα. Όταν είπιαμε τον καφε μας και τα σχετικά, ο πεθερός με πήγε παράμερα και μου έσκασε το παραμύθι.
Υιέ μου, μου είπε, δεν είσαι σώστος.
Γιατι μπαμπα του λέω.
Έχεις αδελφο μου λέει και οι μίσες χρυσές είναι δικές του.
Κόκαλο εγώ, ύστερα χαμήλωσα το κεφάλι.
Θα του δώσεις μπροστα μου τις 250 άμεσα. Και έγω θα σου δώσω 500 χρυσές δικές μου.
Ξανά κόκαλο εγώ. Ναι μπαμπά.
Για να μην το κάνουμε μυθιστόρημα κάνω σούμα.
500-250( του αδελφού μου)= 250.
250+500 (δώρο του πεθερού για την εντιμη στάση μου)=750
ΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ 750 ΧΡΥΣΕΣ ΖΕΣΤΕΣ ΛΙΡΕΣ.
Φυσικά ο τυχερός εργολάβος θα πάρει μόνο 500, τις άλλες στο μπαούλο γκαβάτσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom