Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 40K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΟΛΟΙ... :knuppel:

Το thread καθαρίστηκε από τα βρισήδια και τα ειρωνικά σχόλια κ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ ΠΟΙΝΕΣ :police:

Υπενθυμίζω ότι σύμφωνα με τους Κανόνες Λειτουργίας του Forum...

Μη χρησιμοποιείτε εκφράσεις που προσβάλλουν:
-Ομάδες ατόμων
-Δημόσια Πρόσωπα
-Την προσωπικότητα, τιμή, ή υπόληψη προσώπων.
-Άλλους χρήστες του site.


 

Επισκέπτης
:idiot:Ελεος. Ρε συ, εγω ζητησα καποιον ανθρωπο αν γνωριζει που μπορω να παρω μια σωστη εκτιμηση για την αξια του αντικειμενου. Εχεις κατι σοβαρο να μου προτεινεις ή οχι?
Τωρα αν γουσταρω να το πουλησω,να το χαρισω ή να το κορνιζαρω και να το κοιταω ολη μερα, ειναι δικη μου δουλεια.
Αν καποιος γνωριζει κατι ας στειλει pm. Ευχαριστω
οτι πεις παλληκαρι μου..οχι..δεν μπορω να σου προτεινω τιποτε σοβαρο..γιατι πολυ απλα για εμενα αυτα τα αντικειμενα ειναι ανεκτιμητης αξιας..
 

pain21

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2007
Μηνύματα
206
Like
2
Πόντοι
1
από: pleasuregiver
οτι πεις παλληκαρι μου..οχι..δεν μπορω να σου προτεινω τιποτε σοβαρο..γιατι πολυ απλα για εμενα αυτα τα αντικειμενα ειναι ανεκτιμητης αξιας..

Οκ,ολα καλα. Θεωρω ομως πως πανω απο ολα τα αντικειμενα του κοσμου ειναι θεματα υγειας. Πιστευω να καταλαβες...
 

Επισκέπτης
Οκ,ολα καλα. Θεωρω ομως πως πανω απο ολα τα αντικειμενα του κοσμου ειναι θεματα υγειας. Πιστευω να καταλαβες...
ε τοτε πηγαινε μια βολτα απο τα ενεχυροδανειστηρια για να μπορεσεις να το παρεις καποια στιγμη πισω..αν βεβαια εχεις εξαντλησει οποιαδηποτε αλλη λυση υπαρχει..περαστικα στον πασχοντα..
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ρε παιδες ο χρυσος εχει ανεβει παρα πολυ ακου 160+ ευρω μια λιρα ....

Ελεος δηλαδη που πιο πανω να παει πια ?
 

kaulotsoutsounos

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
60
Like
8
Πόντοι
0
ρε παιδες ο χρυσος εχει ανεβει παρα πολυ ακου 160+ ευρω μια λιρα ....

Ελεος δηλαδη που πιο πανω να παει πια ?
Σημερα παντως τρωει καλη φαπα εν αναμονη των εξελιξεων στην Αμερικη και απο την αποτομη ανοδο του δολλαριου.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Για όσους ρώτησαν πως γίνεται η αγορά χρυσών λιρών από την Τράπεζα της Ελλάδος, έτσι γίνεται:

Για συναλλαγή μέχρι €10,000 χρειάζεται μόνο ταυτότητα ή διαβατήριο, και η τιμή αγοράς είναι "του δελτίου".

Για συναλλαγή πάνω από €10,000 η τιμή παίρνεται από το dealing room, και μπορεί να είναι σημαντικά διαφορετική από αυτή του δελτίου.
Π.χ. την ώρα που ήμουν εγώ, το δελτίο ήταν €163,58 (αγορά), και το dealing room έδινε 170.

Για συναλλαγή πάνω από €15,000 χρειάζεται ταυτότητα, εκκαθαριστικό εφορίας (βγάζουν μια φωτοτυπία και στο δίνουν πίσω), και λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ που αποδεικνύει την τρέχουσα διεύθυνση. Βεβαίως, η τιμή είναι αυτή η για πάνω από €10.000.

Για μεγάλα χρηματικά ποσά δυσανασχετούν με τα πολλά χαρτονομίσματα, και προτιμάνε Τραπεζική επιταγή. Ή τουλάχιστον πεντακοσάρικα.

Η τιμή του δελτίου φαίνεται σε πίνακα πάνω από το ταμείο.

Στο τέλος φεύγεις με τις λίρες, και ένα χαρτί σαν κι αυτό της φωτογραφίας.

Η ουρά είναι αρκετά χρονοβόρα, γιατί πάνε διάφοροι άνθρωποι που αγοράζουν 1-2 λίρες, αλλά ο χρόνος είναι ίδιος, είτε πάρεις μία, είτε 50. Δεν υπάρχουν χαρτάκια προτεραιότητας, οι λίρες δεν είναι αλλαντικά ή τυριά.

Axaxouxa, γιατί σου κάνει εντύπωση το 160+?  Εγώ θυμάμαι τη λίρα να κάνει 154 δρχ. (κάτω από μισό ευρώ).
Όπως πάμε, θα φτάσει τα €250.
Να με θυμηθείς.
Κάπως έτσι την είδα, πήγα στην τράπεζά μου, έκανα ανάληψη, και με τα λεφτά αγόρασα λίρες.
Σημειώστε ότι κατά την ανάληψη ο διευθυντής με ρώτησε: "Τί θα τα κάνετε?" (έχει πέσει σύρμα να προσέχουν τις αναλήψεις) και του απάντησα: "Καλά ευχαριστώ!".
 

Συνημμένα

  • Lires.jpg
    Lires.jpg
    229,9 KB · Εμφανίσεις: 12

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Για όσους ρώτησαν πως γίνεται η αγορά χρυσών λιρών από την Τράπεζα της Ελλάδος, έτσι γίνεται:

Κάτι που ξέχασα
(αλλά το έχετε δει εδώ σε προηγούμενα post):

Το "περιθώριο" που βάζει η Τράπεζα Ελλάδος στις λίρες, είναι πολύ μεγάλο, είναι 9,3% περίπου.
Πως το υπολογίζω:
Αγορά €150, πώληση €163,58. Συν "προμήθεια" περίπου 1 ευρώ ανά λίρα.
Αν κάνουμε την πράξη (150+163,58):2 μας βγάζει μια "μέση" τιμή 156,79.

163,58-150=13,58.

Δηλαδή όταν η λίρα "αποτιμάται" 156,79, η τράπεζα "βγάζει" 13,58 από τη διαφορά αγοράς-πώλησης. Συν (περίπου) 1 ευρώ "προμήθεια".
14,58:156,79=9,3%

ΠΑΡΑ πολύ.

Υπό κανονικές συνθήκες, το ποσοστό αυτό (σχεδόν 10%) είναι απαγορευτικό για να κάνει κανείς "παιχνίδι" με τις λίρες, δηλαδή να αγοράζει και να πουλάει κάθε μέρα, προσδοκώντας σε όφελος από την άνοδο και την πτώση της τιμής. Θα πρέπει δηλαδή η άνοδος να ξεπεράσει το 10%, για να πεις ότι κάτι θα βγάλεις, όταν τις ξαναπουλήσεις.
Σε περιόδους όμως σαν αυτή που περνάμε τώρα (τρομερής οικονομικής -και κατ' επέκταση και νομισματικής- αστάθειας), το 10% δεν είναι κάτι δύσκολο να γίνει. Αν όχι σε μια μέρα ή σε μια βδομάδα, σε ένα μήνα γίνεται.
Άλλωστε η τιμή της λίρας είναι "δεμένη" με την τιμή του χρυσού, και η τιμή του χρυσού ορίζεται σε δολλάρια ανά ουγγιά (USD/oz), επομένως για εμάς που μετράμε το χρήμα σε ευρώ, εκτός απ το "παίξιμο" της τιμής του χρυσού, μετράει και το "παίξιμο" €/USD.
ΚΑΙ σε αυτό το μέτωπο, γίνεται της πουτάνας!...
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
χμμμμ ενδιαφερον ακουγεται ....
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
ενας εναλλακτικός τρόπος να αγοράσεις χρυσό είναι να παρεις μεριδια αμοιβαίων κεφαλαίων που επενδυουν σε χρυσό. Τα έχουν ξένες τράπεζες, οι περισσότερες ομως αντιπροσωπεύονται από ελληνικές τράπεζες και ΑΧΕ.Το ίδιο ισχύει και για άλλες αξίες όπως μεταλλευματα, πετρέλαιο, αγροτικά προιόντα κλπ
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
ενας εναλλακτικός τρόπος να αγοράσεις χρυσό είναι να παρεις μεριδια αμοιβαίων κεφαλαίων που επενδυουν σε χρυσό. Τα έχουν ξένες τράπεζες, οι περισσότερες ομως αντιπροσωπεύονται από ελληνικές τράπεζες και ΑΧΕ.Το ίδιο ισχύει και για άλλες αξίες όπως μεταλλευματα, πετρέλαιο, αγροτικά προιόντα κλπ

Και όταν αυτές πέσουν έξω σαν τη Leiman τότε τί γίνεται? Και μη μου πεις ότι έχεις εγγύηση από τις Ελληνικές γιατί θα γελάσω  :2funny: :2funny: :2funny: Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τη Citibank (όχι με χρυσό) και τώρα αυτοί που επένδυσαν σε αμοιβαία αυτής της κατηγορίας τρέχουν και δε φτάνουν (και μάλλον δε θα φτασουν ποτέ δυστυχώς)
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Και όταν αυτές πέσουν έξω σαν τη Leiman τότε τί γίνεται? Και μη μου πεις ότι έχεις εγγύηση από τις Ελληνικές γιατί θα γελάσω  :2funny: :2funny: :2funny: Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τη Citibank (όχι με χρυσό) και τώρα αυτοί που επένδυσαν σε αμοιβαία αυτής της κατηγορίας τρέχουν και δε φτάνουν (και μάλλον δε θα φτασουν ποτέ δυστυχώς)
φίλε δεν δουλεύω στον χωρο τον χρηματοοικονομικό, αλλά ασχολούμαι χρόνια με αυτά. Δίκιο έχεις για την Leiman, αλλά από την άλλη μιλάμε οτι οι τράπεζες που παράγουν αυτά τα προιόντα είναι εκαντοντάδες, και είχαν βάρεσαν κανόνι τρείς τέσσερις επενδυτικές και σε βάθος πολλών δεκαετιών. Με τη βοήθεια ειδικών θα βρεις κατι σίγουρο, πχ HSBC. Εξαρτάται βέβαια και για τι ποσά μιλάμε για 3000, για 30000 ή για 300000€, οπότε ανάλογα με το ποσό ειναι διαφορετική η στρατηγική.
Πάντως επειδή βλέπω σε πολλά tread να ειναι της μόδας ο χρυσός, να πω ότι είναι καλή περίοδος να αγοράσεις τώρα, ή μήπως ειναι σαν να παίρνεις μετοχές το 99? Η κρίσεις δεν ειναι αιωνιες, διαρκεί ήδη πάνω από χρόνο, άντε να τραβήξει άλλον ένα, ένα και κάτι μήνες?
μήπως καλύτερα να μπαίνει κανείς σιγά σιγά σε συτά που πέφτουν και οχι σε αυτά που ειναι στο πικ ?
Βρείτε και στο ιντερνετ ενα μακροχρόνιο διάγραμμα του χρυσού, θα δείτε ότι υπάρχουν διαστήματα χρόων και χρόνων που ήταν ακίνητος ενώ όλα τα άλλα ανέβαιναν τρελά
 

kaulotsoutsounos

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
60
Like
8
Πόντοι
0
ΟΙ τιμες που δινει η τραπεζα ελλαδος εχουν παντα βαση την τιμη του χρυσου την εκαστοτε
μερα.
Ετσι λοιπον αν πουμε οτι η λυρα εχει 916 βαθμους χρυσου τοτε,
19500*916=17,86*8gr=142.88
Αυτη ειναι πραγματικη τιμη +-10%,αναλογα με την διακυμανση του χρυσου.
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1

Συνημμένα

  • Oil-Price-780567.GIF
    Oil-Price-780567.GIF
    12,7 KB · Εμφανίσεις: 39

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
24
Πόντοι
166
Αδ.gstg, τιεισαι τελικα μεσίτης, επενδυτής κλπ γιατι σε κοβω με πολλες γνωσεις;
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Αδ.gstg, τιεισαι τελικα μεσίτης, επενδυτής κλπ γιατι σε κοβω με πολλες γνωσεις;
Επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Το link και το chart μου τα εστειλε ο pleasure σε pm, λέγοντας οτι συμφωνει μαζί μου και τα παρέθεσα.
Τώρα για μένα στο γράφω δεν είμαι του χώρου, αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με χρηματηστηριακά.
Εγκατέλειψα το στάδιο των απλών μετοχών και πέρασα σε πιο συνθετα. Αν ενδιαφέρονται άτομα από δω μέσα, έχω να γρ'αψω πάρα πολλά.
Οταν σε ρωτησα ηλικία και χωρο που δουλεύεις το έκανα για να συνεχίσω την συζήτηση μας σε σοβαρό πλαίσιο και οχι για πλάκα
 

gstg

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
282
Like
0
Πόντοι
1
Αν ενδιαφέρεται κάποιος γράφει στην μηχανή αναζητησης gold  +charts, +fututes,+ETFs, κλπ και βρίσκει παπάδες.
 

Επισκέπτης
Επί τη ευκαιρία να πω κάτι. Το link και το chart μου τα εστειλε ο pleasure σε pm, λέγοντας οτι συμφωνει μαζί μου και τα παρέθεσα.
Τώρα για μένα στο γράφω δεν είμαι του χώρου, αλλά ασχολούμαι πολλά χρόνια με χρηματηστηριακά.
Εγκατέλειψα το στάδιο των απλών μετοχών και πέρασα σε πιο συνθετα. Αν ενδιαφέρονται άτομα από δω μέσα, έχω να γρ'αψω πάρα πολλά.
Οταν σε ρωτησα ηλικία και χωρο που δουλεύεις το έκανα για να συνεχίσω την συζήτηση μας σε σοβαρό πλαίσιο και οχι για πλάκα
να γραψεις φιλε τις εμπειριες-γνωσεις σου..ασε τους αλλους να κανουν πλακα..
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
857
Like
543
Πόντοι
86
τα πεντολιρα και τα διλιρα  εινα σπανιοτατ και γιαυτο το λογο η τιμη τους ειναι υψηλοτερη απο την αξια του νομισματος ως βαρος χρυσου 22 καρατιων
Aκόμα καλύτερη επένδυση είναι και τα Δίλιρα και Πεντόλιρα, αλλά είναι πολύ πιο ακριβά, όμως πιάνουν λιγότερο χώρο!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom