Νέα

Πατρικό ένστικτο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nightwish1975
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nightwish1975

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2007
Μηνύματα
192
Like
1
Πόντοι
1
Αφιερωμένο σε όλους αυτούς που συνεχώς παρασύρονται από τις (γυναικείες) προκλήσεις  :boobies: :boobies:και δεν αποφασίζουν τα συμμαζευτούν :headbang: Μήπως τελικά όμως να πρέπει να ετοιμάζουν-με και αυτοί το ράφι? :new_shocked: :new_shocked:Το παρτάλεμα δεν τελειώνει ποτέ ενώ ο καιρός περνά αμείλικτος και οι καλές προτάσεις συνεχώς θα λιγοστεύουν............

Τι λέτε συνάδερφοι?
 

Επισκέπτης
δεν υφισταται πατρικο ενστικτο..
οι αντρες εκ φυσεως ειναι φτιαγμενοι για να "σπερνουν" οπου & οποτε βρουν..
ο θεσμος της οικογενειας(οπως εξαλλου & η θρησκεια,η μη νομαδικη ζωη,η απομακρυνση απο την φυση & ενα καρο αλλες πατεντες) ειναι εφευρεση των κατεχοντων προκειμενου να ελεγχουν την μαζα προς ιδιον οφελος..
βρες καποια που θα σου κανει υγιη-ομορφα παιδια γιατι ετσι & αλλιως κατα πασα πιθανοτητα καποια στιγμη θα χωρισεις(εκτος αν σου αρεσει να υποκρινεσαι & αντεχεις να μεινεις σε μια νεκρη σχεση)..
 

Επισκέπτης
Εδω ρε δικε μου περασαμε τα 40 και το μυαλο ειναι σε συναυλιες, πιωματα, πως θα βρουμε χρονο και φραγκα για ταξιδια στην Ταιλανδη, Κοστα Ρικα, Τζαμαικα, στα video games και στις πιτσιρικες που κυκλοφορουν γυρω μας και μας αναστατωνουν. Και η γκομενα να παραπονιετε οτι ειχαμε πει πως το 2008 θα παντρευτουμε και ο μπαμπας να τη ρωταει που θα παει η κατασταση μ' αυτον. τι σκοπο εχει ?. Κι εγω να σκεφτομε...που θα τα πιουμε με τα φιλαρακια αποψε? Θα παμε το αλλο Σαββατο στη συναυλια διπλα στο ποταμι? Στο "ραφι" με βλεπω φιλε, αλλα δεν με χαλαει. Τουλαχιστον στη φαση που ειμαι και που γουσταρω να ειμαι δεν με βλεπω να κανω κατι πιο "σοβαρο" απο αυτα που κανω.
 

Επισκέπτης
Εδω ρε δικε μου περασαμε τα 40 και το μυαλο ειναι σε συναυλιες, πιωματα, πως θα βρουμε χρονο και φραγκα για ταξιδια στην Ταιλανδη, Κοστα Ρικα, Τζαμαικα, στα video games και στις πιτσιρικες που κυκλοφορουν γυρω μας και μας αναστατωνουν. Και η γκομενα να παραπονιετε οτι ειχαμε πει πως το 2008 θα παντρευτουμε και ο μπαμπας να τη ρωταει που θα παει η κατασταση μ' αυτον. τι σκοπο εχει ?. Κι εγω να σκεφτομε...που θα τα πιουμε με τα φιλαρακια αποψε? Θα παμε το αλλο Σαββατο στη συναυλια διπλα στο ποταμι? Στο "ραφι" με βλεπω φιλε, αλλα δεν με χαλαει. Τουλαχιστον στη φαση που ειμαι και που γουσταρω να ειμαι δεν με βλεπω να κανω κατι πιο "σοβαρο" απο αυτα που κανω.
& ετσι να συνεχισεις..
[size=30pt]του μπουρδελιαρη ο τραχηλος,ζυγο δεν υποφερει[/size]..
 

polemistis

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2006
Μηνύματα
1.162
Like
6
Πόντοι
16
Έχεις δει την ταινία «Η διάσωση του στρατιώτη Ράυαν»? Ε, μετά από κάποια ηλικία η προοπτική του γάμου σου φαίνεται εφάμιλλη σε ηρωισμό με την εισαγωγική σκηνή της απόβασης. :-)

Τέσπα, για να το σοβαρέψω, ο γάμος έχει και τα καλά του.
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
  Θα συμφωνησω με τον pleasure οτι ο "θεσμος" της οικογενειας ειναι μια παπαρια και μιση! Ασε που απο μια ηλικια και μετα το παιδι μονο τα λεφτα σου θέλει και οχι εσενα τον ιδιο, και καλα κανει το παιδι καθως  ο γονιος συνηθως ειναι ζαλαρχιδης!!

  Επίσης το οτι θα κανεις οικογενεια δεν σημαινει οτι θα την εχεις (στο μελλον) κιολας.

  Την μια στιγμη θα θες να σε λενε "Σταυρο και κυρ Σταυρο και αφεντη τσουτσουλομύτη" και σε 1 εβομαδα θα ξαναγινεις Σταυρος!!!

PS Τι ακριβως εννοεις με το καλες προτασεις???  καλα μουνια ή λεφτα αισθηματα??

Disclaimer Το παρον ποστ δεν το εγραψα εγω αλλα καποιος που μου εκλεψε τον κωδικο!!!
 

Επισκέπτης
  Θα συμφωνησω με τον pleasure οτι ο "θεσμος" της οικογενειας ειναι μια παπαρια και μιση! Ασε που απο μια ηλικια και μετα το παιδι μονο τα λεφτα σου θέλει και οχι εσενα τον ιδιο, και καλα κανει ο γονιος συνηθως ειναι ζαλαρχιδης!!

  Επίσης το οτι θα κανεις οικογενεια δεν σημαινει οτι θα την εχεις (στο μελλον) κιολας.

  Την μια στιγμη θα θες να σε λενε "Σταυρο και κυρ Σταυρο και αφεντη τσουτσουλομύτη" και σε 1 εβομαδα θα ξαναγινεις Σταυρος!!!

PS Τι ακριβως εννοεις με το καλες προτασεις???  καλα μουνια ή λεφτα αισθηματα??

Disclaimer Το παρον ποστ δεν το εγραψα εγω αλλα καποιος που μου εκλεψε τον κωδικο!!!
μην μπερδευεσαι..
αλλο ο θεσμος της οικογενειας & αλλο η σχεση πατερα-παιδιου για την οποια αποκλειστικα υπευθυνος ειναι ο γονεας διοτι ως γνωστον,οτι σπερνεις-θεριζεις..
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
μην μπερδευεσαι..
αλλο ο θεσμος της οικογενειας & αλλο η σχεση πατερα-παιδιου για την οποια αποκλειστικα υπευθυνος ειναι ο γονεας διοτι ως γνωστον,οτι σπερνεις-θεριζεις..

βασικα εννουσα οτι το "κανω οικογενεια" εχει περιορισμενο οριζοντα μιας και οταν μεγαλωνουν τα παιδια αρχιζουν να ειναι αλλου!!!

  Με τον τσουτσουλομυτη εννουασα οτι αν θελει η γυναικα κανει μια τσαφ και σε στελνει και κραταει η ιδια το/α παιδι/α
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
δεν υφισταται πατρικο ενστικτο..
οι αντρες εκ φυσεως ειναι φτιαγμενοι για να "σπερνουν" οπου & οποτε βρουν..
ο θεσμος της οικογενειας(οπως εξαλλου & η θρησκεια,η μη νομαδικη ζωη,η απομακρυνση απο την φυση & ενα καρο αλλες πατεντες) ειναι εφευρεση των κατεχοντων προκειμενου να ελεγχουν την μαζα προς ιδιον οφελος..
βρες καποια που θα σου κανει υγιη-ομορφα παιδια γιατι ετσι & αλλιως κατα πασα πιθανοτητα καποια στιγμη θα χωρισεις(εκτος αν σου αρεσει να υποκρινεσαι & αντεχεις να μεινεις σε μια νεκρη σχεση)..
[tr][td]


εγω θα διαφωνισω pleasure...και αντε καλα,εσπειρες...το παιδι τι θα το κανεις?θα το μεγαλωσει αλλος?γιατι αν το μεγαλωσεις εσυ πολλες απο τις μπουρδελιαρικες συνηθειες μας απλος θα κοπουν...τι?δεν θα το μεγαλωσεις εσυ???  :) εγω παντως δεν μπορω ουτε μια μερα μακρια του  :dancing: :dancing:
για το οτι πρεπει να ανεχεσε πολλα(παρα πολλα)σε μια σχεση εχεις δικιο,αλλα για εμενα,αυτο γινετε σε ολη μας την ζωη και το παιδι τα κανει ολα να αξιζουν.. :rockon: :rockon:
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Σας έχω τροποποίησει μερικά ποστ επειδή δεν έβγαινε ο τίτλος του θέματος.
 

Επισκέπτης
δεν υφισταται πατρικο ενστικτο..
οι αντρες εκ φυσεως ειναι φτιαγμενοι για να "σπερνουν" οπου & οποτε βρουν..
ο θεσμος της οικογενειας(οπως εξαλλου & η θρησκεια,η μη νομαδικη ζωη,η απομακρυνση απο την φυση & ενα καρο αλλες πατεντες) ειναι εφευρεση των κατεχοντων προκειμενου να ελεγχουν την μαζα προς ιδιον οφελος..
βρες καποια που θα σου κανει υγιη-ομορφα παιδια γιατι ετσι & αλλιως κατα πασα πιθανοτητα καποια στιγμη θα χωρισεις(εκτος αν σου αρεσει να υποκρινεσαι & αντεχεις να μεινεις σε μια νεκρη σχεση)..
[tr][td]


εγω θα διαφωνισω pleasure...και αντε καλα,εσπειρες...το παιδι τι θα το κανεις?θα το μεγαλωσει αλλος?γιατι αν το μεγαλωσεις εσυ πολλες απο τις μπουρδελιαρικες συνηθειες μας απλος θα κοπουν...τι?δεν θα το μεγαλωσεις εσυ???  :) εγω παντως δεν μπορω ουτε μια μερα μακρια του  :dancing: :dancing:
για το οτι πρεπει να ανεχεσε πολλα(παρα πολλα)σε μια σχεση εχεις δικιο,αλλα για εμενα,αυτο γινετε σε ολη μας την ζωη και το παιδι τα κανει ολα να αξιζουν.. :rockon: :rockon:
ρε μαστορα σε τι διαφωνεις???
δεν διαχωρισα τα πραγματα???
δεν εγραψα οτι αλλο ο γαμος & αλλο η σχεση γονεα-παιδιου???
τι παει να πει,τι θα το κανεις το παιδι???
που εγραψα οτι θα το ξεχασεις???οτι θα το μεγαλωσει αλλος???
ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μεγαλωνουν καλυτερα ζωντας σε ενα ανθυγιεινο περιβαλλον αναγκαστικης συμβιωσης των γονιων τους???
ποιος σου ειπε οτι τα παιδια τα μεγαλωνουν οι μπαμπαδες τους οταν το 99,99% λειπει απο το σπιτι για τον επιουσιο απο 60 & πανω ωρες την εβδομαδα???
ποτε & που οι κοινωνιες ηταν πατριαρχικες & δεν το ξερω???
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
Θα διαφωνήσω γενικά με την άποψη σας για τον θεσμό της οικογένειας. Για μένα υπάρχει ακόμα.
Όπως και για το πατρικό ένστικτο. Τα παιδιά είναι χαρά κ γεμίζουν το σπίτι, φυσικά υπάρχουν και οι δυσκολίες. Αλλά όταν γερνάς μόνο αυτά σου μένουν.

Γι'αυτό και αργείς να καταλάβεις την αξία τους. Όπως και πολλοί το μετανιώνουν που δεν έχουν κάνει αλλά είναι πλέον αργά

  Θα συμφωνησω με τον pleasure οτι ο "θεσμος" της οικογενειας ειναι μια παπαρια και μιση! Ασε που απο μια ηλικια και μετα το παιδι μονο τα λεφτα σου θέλει και οχι εσενα τον ιδιο, και καλα κανει το παιδι καθως  ο γονιος συνηθως ειναι ζαλαρχιδης!!

  Επίσης το οτι θα κανεις οικογενεια δεν σημαινει οτι θα την εχεις (στο μελλον) κιολας.

  Την μια στιγμη θα θες να σε λενε "Σταυρο και κυρ Σταυρο και αφεντη τσουτσουλομύτη" και σε 1 εβομαδα θα ξαναγινεις Σταυρος!!!

PS Τι ακριβως εννοεις με το καλες προτασεις???  καλα μουνια ή λεφτα αισθηματα??

Disclaimer Το παρον ποστ δεν το εγραψα εγω αλλα καποιος που μου εκλεψε τον κωδικο!!!
 

Επισκέπτης
Θα διαφωνήσω γενικά με την άποψη σας για τον θεσμό της οικογένειας. Για μένα υπάρχει ακόμα.
Όπως και για το πατρικό ένστικτο. Τα παιδιά είναι χαρά κ γεμίζουν το σπίτι, φυσικά υπάρχουν και οι δυσκολίες. Αλλά όταν γερνάς μόνο αυτά σου μένουν.

Γι'αυτό και αργείς να καταλάβεις την αξία τους. Όπως και πολλοί το μετανιώνουν που δεν έχουν κάνει αλλά είναι πλέον αργά
ολες οι αποψεις σεβαστες φιλε μου..οσο για τα παιδια,σιγουρα ειναι τεραστια χαρα..απλα οι καριολες δεν υποφερονται απο ενα σημειο & μετα με αποτελεσμα η πλειονοτητα να ζει συμβιβασμενους γαμους..αν καποιος θελει να γινει οσιομαρτυρας υπαρχουν & ποιο υγιεις τροποι για να το καταφερει..
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
κοίτα απο τιν στιγμή που παντρεύεσαι σίγουρα κάνεις συμβιβασμούς όπως πρέπει να κάνει κ η γυναίκα. Δεν γίνεται να κάνεις του κεφαλιού σου εντελώς όπως ήσουν ελεύθερος, αυτό είναι λογικό.

Απλά να μην φτάνεις στο σημείο οι συμβιβασμοί που κάνεις να σε κάνουν να νιώθεις καταπιεσμένος

ολες οι αποψεις σεβαστες φιλε μου..οσο για τα παιδια,σιγουρα ειναι τεραστια χαρα..απλα οι καριολες δεν υποφερονται απο ενα σημειο & μετα με αποτελεσμα η πλειονοτητα να ζει συμβιβασμενους γαμους..αν καποιος θελει να γινει οσιομαρτυρας υπαρχουν & ποιο υγιεις τροποι για να το καταφερει..
 

astrofisikos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2006
Μηνύματα
155
Like
26
Πόντοι
1
όπως και διαφωνώ με πολλούς που κάνουν παιδί στα 50 τους χρόνια. 

κοίτα απο τιν στιγμή που παντρεύεσαι σίγουρα κάνεις συμβιβασμούς όπως πρέπει να κάνει κ η γυναίκα. Δεν γίνεται να κάνεις του κεφαλιού σου εντελώς όπως ήσουν ελεύθερος, αυτό είναι λογικό.

Απλά να μην φτάνεις στο σημείο οι συμβιβασμοί που κάνεις να σε κάνουν να νιώθεις καταπιεσμένος
 

Επισκέπτης
κοίτα απο τιν στιγμή που παντρεύεσαι σίγουρα κάνεις συμβιβασμούς όπως πρέπει να κάνει κ η γυναίκα. Δεν γίνεται να κάνεις του κεφαλιού σου εντελώς όπως ήσουν ελεύθερος, αυτό είναι λογικό.

Απλά να μην φτάνεις στο σημείο οι συμβιβασμοί που κάνεις να σε κάνουν να νιώθεις καταπιεσμένος
τι σημαινει να μην φτανεις???μονος σου εισαι???σε φτανει η κυρια σου..τι να λεμε τωρα???ανωνυμοι ειμαστε εδω μεσα..να κρυφτουμε πισω απο το δαχτυλο μας???μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια..για την πλειονοτητα μιλαμε..για την συντριπτικη πλειοψηφια..οποιος συμβιβαζεται σε καταστασεις οπου ο καθενας κοιταει να περναει καλα καταπατωντας καθε εννοια γαμου-εμπιστοσυνης-σεβασμου,οχι απλα καταπιεζεται αλλα πανω απ' ολα δεν εχει ιχνος αυτοσεβασμου..τι σκατα παιδια να μεγαλωσεις ετσι???που ειναι αυτα τα υγιως μεγαλωμενα παιδια & δεν τα βλεπω???ΗΜΑΡΤΟΝ με την υποκρισια..
Υ.Γ δεν απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα..
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
ρε μαστορα σε τι διαφωνεις???
δεν διαχωρισα τα πραγματα???
δεν εγραψα οτι αλλο ο γαμος & αλλο η σχεση γονεα-παιδιου???
τι παει να πει,τι θα το κανεις το παιδι???
που εγραψα οτι θα το ξεχασεις???οτι θα το μεγαλωσει αλλος???
ποιος σου ειπε οτι τα παιδια μεγαλωνουν καλυτερα ζωντας σε ενα ανθυγιεινο περιβαλλον αναγκαστικης συμβιωσης των γονιων τους???
ποιος σου ειπε οτι τα παιδια τα μεγαλωνουν οι μπαμπαδες τους οταν το 99,99% λειπει απο το σπιτι για τον επιουσιο απο 60 & πανω ωρες την εβδομαδα???
ποτε & που οι κοινωνιες ηταν πατριαρχικες & δεν το ξερω???


Αρα λες οτι ειναι καλο να μεγαλωνει 1 παιδι εκτος γαμου?ανθυγιεινο περιβαλλον εννοεις τις αμοιβεες παραχωρισεις που πρεπει να κανουν δυο ανθρωποι που μενουν μαζι?
προσεξε φιλε μου μην ερθεις καποια μερα στα λογια μου,γιατι ξερω πολλους που ηρθαν...
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
αχ βρε pleasure..πανω που πηγες να το στρωσεις το ξεσκισες ξανα... :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
πολυ σωστα τα λες πλεζουρα. Εγω να προσθεσω οτι ο χρονος ειναι ανεκτιμητος. Οταν ο μπαμπας τρεχει σαν μαλακας 14 ωρες την ημερα για να μη λειψει τιποτα απο τη φαμιλια και βλεπει τα παιδια του μονο Κυριακες και ακομα χειροτερα οταν και η μανα ειναι ετσι και τα παιδια τα μεγαλωνουν ντανταδες, αυτο ειναι σωστη ανατροφη? Ολες οι οικογενειες μπορουν να τα βγαλουν περα με λιγοτερα  και να εχουν πιο πολυ χρονο για τα παιδια τους και τη διαπεδαγωγηση τους.
Επισης μιλαω για οικογενεια, οχι για γαμο, κατι που αναγεται στις επιθυμιες των εκπροσωπων των θρησκειων και πρακτικα εχει αποδειχτει αναποτελεσματικος και βεβαιως τεινει προς διαλυση ως θεσμος. Ο ανθρωπος δεν ειναι και δεν ηταν ποτε μονογαμικο ον και δεν μπορει να του επιβληθει κατι τετοιο μεσω της θρησκειας και της τιμωριας. Το να αγαπας και να ενδιαφερεσαι για τη γυναικα σου και περοσσοτερο ακομα για τα παιδια σου ειναι φυσιολογικο και αρεστο αλλα το να πρεπει να εισαι μονογαμικος δεν εχει νοημα παρα μονο οτι καταπιεζεις τον ιδιο σου τον εαυτο να παει αντιθετα με τα ενστικτα του.
Να καταληξω για αυτον που ανοιξε το thread οτι αν φιλε μου στα 34 σου ειχες αναγκη να κανεις παιδι μαλλον θα επρεπε να κοιταχτεις σε κανα γιατρο γιατι πλεον στην ηλικια αυτη ουτε οι γυναικες δεν νοιωθουν τετοια αναγκη.
 

Επισκέπτης
αχ βρε pleasure..πανω που πηγες να το στρωσεις το ξεσκισες ξανα... :dancing: :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:
μπορεις να πιστευεις οτι θελεις..δεν θα σου χαλασω εγω το ονειρο..να σωσω κανα αλλο που δεν ξερει προσπαθω..οι εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις προαγουν τον διαλογο & την σκεψη-αναλυση-κριση..ομως εγω γραφω με επιχειρηματα & οχι με τσιτατα..
δεν εχω να συμπληρωσω κατι αλλο..
οποιος καταλαβε εχει καλως..
οι υπολοιποι θα τα φανε στην πορεια στην μαπα..
ουτως η αλλως η εμπειρια δεν μεταβιβαζεται..
αν δεν κανεις τα λαθη σου,δεν μαθαινεις..
ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει τα πειραματα του-τις επιλογες του..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom