Νέα

Αγορά laptop 500-600 €

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinky_boy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 113
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
Καλησπέρα,

Μετά τις γιορτές, σκέφτομαι να αγοράσω νέο laptop (έχω ένα παλιό 10ετίας Acer, που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου την τελευταία 3ετία).
Με βάση τα παρακάτω χαρακτηριστικά, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις από άτομα που γνωρίζουν τα πράγματα πολύ καλύτερα από εμένα:
- Κόστος περίπου 500-600 €
- Οθόνη λογικά 15" με λειτουργικό υποθέτω Windows 10, συνεπώς τουλάχιστον 4GB μνήμη
- Βασική χρήση (Internet, Ταινίες, MS Office) και σίγουρα όχι gaming
- Αξιοπιστία κατασκευαστή και σχετικά μεγάλη εγγύηση από εταιρεία (τουλάχιστον 2 έτη, όχι πάντως 1 έτος)

Από τα παραπάνω, προσανατολίζομαι κυρίως σε Dell (που έχω ακούσει ότι είναι πολύ αξιόπιστα) ή Asus/Toshiba, ωστόσο δεν ξέρω σίγουρα. Τι θα με συμβουλέυατε να προσέξω (π.χ. σε επεξεργαστή, σκληρό δίσκο, κτλ). Επίσης, υποθέτω ότι θα πρέπει να αγοράσω και τα Windows 10 μαζί ή υπάρχει άλλη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :hi:
 

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
Toshiba Satellite C55-C -1G1 Laptop (Intel Core i5 5200U/8 GB/1 TB/GT 930M)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Καλησπέρα,

Μετά τις γιορτές, σκέφτομαι να αγοράσω νέο laptop (έχω ένα παλιό 10ετίας Acer, που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου την τελευταία 3ετία).
Με βάση τα παρακάτω χαρακτηριστικά, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις από άτομα που γνωρίζουν τα πράγματα πολύ καλύτερα από εμένα:
- Κόστος περίπου 500-600 €
- Οθόνη λογικά 15" με λειτουργικό υποθέτω Windows 10, συνεπώς τουλάχιστον 4GB μνήμη
- Βασική χρήση (Internet, Ταινίες, MS Office) και σίγουρα όχι gaming
- Αξιοπιστία κατασκευαστή και σχετικά μεγάλη εγγύηση από εταιρεία (τουλάχιστον 2 έτη, όχι πάντως 1 έτος)

Από τα παραπάνω, προσανατολίζομαι κυρίως σε Dell (που έχω ακούσει ότι είναι πολύ αξιόπιστα) ή Asus/Toshiba, ωστόσο δεν ξέρω σίγουρα. Τι θα με συμβουλέυατε να προσέξω (π.χ. σε επεξεργαστή, σκληρό δίσκο, κτλ). Επίσης, υποθέτω ότι θα πρέπει να αγοράσω και τα Windows 10 μαζί ή υπάρχει άλλη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :hi:

δεν θα σε συμβούλευα Dell παρόλο που είναι φοβερά αξιόπιστα λόγω βάρους. Από τα άλλα μάλλον Toshiba (σκυλιά του πολέμου). Δίσκο οπωσδήποτε SSD και μνήμη τώρα πλέον 8 GB
 
OP
OP
K

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
δεν θα σε συμβούλευα Dell παρόλο που είναι φοβερά αξιόπιστα λόγω βάρους. Από τα άλλα μάλλον Toshiba (σκυλιά του πολέμου). Δίσκο οπωσδήποτε SSD και μνήμη τώρα πλέον 8 GB
THANKS.
Πόσο πιο βαριά είναι δηλαδή σε σχέση με τα υπόλοιπα (400-500γρ)? Νομίζω ότι σχεδόν όλα έχουν πλέον SSD δίσκο ή κάνω λάθος?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Με τόσα που διαθέτει αν βάλει ssd θα είναι κάτω από 100ΜΒ
τι θα τον κάνει τον μεγαλύτερο ...? ας πάρει δυό τρία στικάκια των 64ΜΒ ή έναν εξωτερικό σκληρό και καθάρισε
 

Cr9

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
6.061
Κριτικές
10
Like
408
Πόντοι
96
τι θα τον κάνει τον μεγαλύτερο ...? ας πάρει δυό τρία στικάκια των 64ΜΒ ή έναν εξωτερικό σκληρό και καθάρισε


GB εννοούσα προφανώς,  λάθος μου, αλλά λίγα τα βλέπω θα ψάχνει εξωτερικούς σκληρούς μετά. Εκτός αν κατεβάσει απαιτήσεις στον επεξεργαστή, στην μνήμη, στην μάρκα και πάρει κάποιο με SSD δίσκο  250GB.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
GB εννοούσα προφανώς,  λάθος μου, αλλά λίγα τα βλέπω θα ψάχνει εξωτερικούς σκληρούς μετά. Εκτός αν κατεβάσει απαιτήσεις στον επεξεργαστή, στην μνήμη, στην μάρκα και πάρει κάποιο με SSD δίσκο  250GB.

ας παραγγείλει ρε έναν SSD από το εξωτερικό .. 85 λίρες κάνει ο 480 GB...
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Ειπε πως θελει ταινιες, εγγραφα και ιντερνετ. Ο ssd ειναι αχρηστος για αυτη τη χρηση-μονο στην αξιοπιστια συμβαλλει.

Απο εκει και περα παρε ο,τι καλυτερο σου βγαλει το σκρουτζ σε αυτο τον προυπολογισμο. Προτιμηση σε Dell, Asus, Lenovo για αξιοπιστια. Αυτες οι μαρκες ειναι αναγνωρισμενες για την αξιοπιστια και το σερβις τους.

Επιφυλάσσομαι για turbo-x, μονο και μονο για τη χαμηλοτερη τιμή και το εξαιρετικό σερβις. Προσωπικα δε θα το προτιμουσα εξαιτιας της (γενικά) χαμηλης ποιοτητας κατασκευης (πλαστικα μερη, αβολο πληκτρολόγιο, μετρια καμερα, χαμηλή ποιοτητα οθόνης, γενικα μεγαλο βαρος και bulky που λενε). Αρκετα παραμετροποιησιμο ωστόσο. Δες καποια απο κοντα και αν ταιριαζουν στις απαιτησεις και τον προυπολογισμό σου, σκεψου το.
 

takaros28

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2014
Μηνύματα
1.287
Κριτικές
7
Like
43
Πόντοι
16
Ειπε πως θελει ταινιες, εγγραφα και ιντερνετ. Ο ssd ειναι αχρηστος για αυτη τη χρηση-μονο στην αξιοπιστια συμβαλλει.

Απο εκει και περα παρε ο,τι καλυτερο σου βγαλει το σκρουτζ σε αυτο τον προυπολογισμο. Προτιμηση σε Dell, Asus, Lenovo για αξιοπιστια. Αυτες οι μαρκες ειναι αναγνωρισμενες για την αξιοπιστια και το σερβις τους.

Επιφυλάσσομαι για turbo-x, μονο και μονο για τη χαμηλοτερη τιμή και το εξαιρετικό σερβις. Προσωπικα δε θα το προτιμουσα εξαιτιας της (γενικά) χαμηλης ποιοτητας κατασκευης (πλαστικα μερη, αβολο πληκτρολόγιο, μετρια καμερα, χαμηλή ποιοτητα οθόνης, γενικα μεγαλο βαρος και bulky που λενε). Αρκετα παραμετροποιησιμο ωστόσο. Δες καποια απο κοντα και αν ταιριαζουν στις απαιτησεις και τον προυπολογισμό σου, σκεψου το.
τυπε μακρια απο Acer  κακο σερβις και πολυ κακες οθονες..μονο καλο οτι ειναι αθορυβα και δεν ζεσταινονται..
 

zeljko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2016
Μηνύματα
9.752
Κριτικές
4
Like
235
Πόντοι
346
Για κάτι με linux το έχεις σκεφθεί , εφόσον δεν θέλεις εξειδικευμένα προγράμματα
που τρέχουν αποκλειστικά σε windows ;

Αυτό εδώ

είναι λίγο κάτω από τα 600€
έχει i5
SSD 256gb
και οθόνη 15,6"
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ.

Αν βάλεις μία ελαφριά διανομή Linux όπως Mint με XFCE desktop ,
δεν χρειάζεσαι antivirus , δεν τρως μαλακίες malware και τέτοιες πίπες
ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΦΕΝΤΟΝΑ.

Αν στα 590€ προσθέσεις άλλα 20€ με 30€ και το πάρεις με επιπλέον ram άλλα 4gb
συνολικά 8gb ram δηλαδή ... θα είναι απίστευτο.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
Καλησπέρα,

Μετά τις γιορτές, σκέφτομαι να αγοράσω νέο laptop (έχω ένα παλιό 10ετίας Acer, που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου την τελευταία 3ετία).
Με βάση τα παρακάτω χαρακτηριστικά, θα ήθελα να ακούσω προτάσεις από άτομα που γνωρίζουν τα πράγματα πολύ καλύτερα από εμένα:
- Κόστος περίπου 500-600 €
- Οθόνη λογικά 15" με λειτουργικό υποθέτω Windows 10, συνεπώς τουλάχιστον 4GB μνήμη
- Βασική χρήση (Internet, Ταινίες, MS Office) και σίγουρα όχι gaming
- Αξιοπιστία κατασκευαστή και σχετικά μεγάλη εγγύηση από εταιρεία (τουλάχιστον 2 έτη, όχι πάντως 1 έτος)

Από τα παραπάνω, προσανατολίζομαι κυρίως σε Dell (που έχω ακούσει ότι είναι πολύ αξιόπιστα) ή Asus/Toshiba, ωστόσο δεν ξέρω σίγουρα. Τι θα με συμβουλέυατε να προσέξω (π.χ. σε επεξεργαστή, σκληρό δίσκο, κτλ). Επίσης, υποθέτω ότι θα πρέπει να αγοράσω και τα Windows 10 μαζί ή υπάρχει άλλη λύση?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :hi:
Αδερφε εσυ το θες για απλη χρηση οποτε πιστευω οτ ενα απο τα 3 σε καλυπτει βεβαια μπορεις να μπεις στο eshop να δεις κ αλλα
 

fistikoulis

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Σεπ 2008
Μηνύματα
148
Κριτικές
37
Like
1.480
Πόντοι
2.411
Aν σε παιρνει να ανεβεις σε μπατζετ (αρκετα βεβαια) ή να παρεις μεταχειρισμενο εγω εχω να σου προτεινω το mac book air.
Μετα απο χρηση πολλων αφου χρησιμοποιω μονο λαπτοπ, ειχα και acer και dell και  samsung και turbox και vaio τα κρατουσα μαξ 1-2 χρονια. θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια εγω ενθουσιαστικα,
θετικα- ταχυτητα, στα παντα ιντερνετ οι σελιδες ανοιγουν με την σκεψη, βιντεο κλπ , δεν κρασαρει δεν παγωνει δεν κολλαει ξεχνας τι ειναι επανεκινηση τασκ μανατζερ κλπ
δεν χρειαζεσαι antivirus απλα δεν κολλαει τιποτα, μπαταρια αρρωστια απλα δεν τελειωνει, δεν ακουγεται τιποτα απολυτα αθορυβο  και δεν ζεσταινετε, trackpad κορυφη απολυτα παραμετροποιησιμο φοβερο built in ηχειο , βαρος αμελητεο φοβερο ντιζαιν, ανθεκτκο σε νερο πτωσεις κλπ, και παρα πολλα αλλα
στα αρνητικα ισως βαλω τον χειρισμο αλλα σε μιση μερα τον μαθαινεις λογω συνηθειας σε περιβαλλον windows
και την τιμη αλλα για μενα ειναι απολυτα  value το εχω 2,5 χρονια  και δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να ξαναπαω σε αλλη μαρκα η ποσο μαλλον στα κολογουιντοους που καθε τοσο θελουν reboot. 2,5  χρονια δεν εχει κλεισει ποτε και δεν εχει κανει κιχ.
στα λεφτα που δινεις βρισκεις ανετα μεταχειριμενο σε παρα πολυ καλ κατασταση  αν εισαι διατεθημενος να δωσει 300 επιπλεον το χτυπας καινουριο.
πηγαινε σε καποιο μαγαζι και δουλεψε το λιγο...
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Ρε φιλος, οχι και να δωσει 500 ευρω σε hardware 5ετιας. Ειπαμε..
 

geo70

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.079
Like
58
Πόντοι
16
Ρε φιλος, οχι και να δωσει 500 ευρω σε hardware 5ετιας. Ειπαμε..

ο ι5 u6200 που τον βρήσκεις σε λάπτοπ των 550-600 ευρώ είναι μόλις 2% πιο ισχυρός από τον i7 2620 και μιλάμε για σειρά pro και όχι καταναλωτική (τεράστια η διαφορά κατασκευαστικής ποιότητας)....με 100+ διαφορά λιγότερα τα οποία θα τα "έριχνα" σε +4GB RAM & SSD 256GB


 
OP
OP
K

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
Ειπε πως θελει ταινιες, εγγραφα και ιντερνετ. Ο ssd ειναι αχρηστος για αυτη τη χρηση-μονο στην αξιοπιστια συμβαλλει.

Απο εκει και περα παρε ο,τι καλυτερο σου βγαλει το σκρουτζ σε αυτο τον προυπολογισμο. Προτιμηση σε Dell, Asus, Lenovo για αξιοπιστια. Αυτες οι μαρκες ειναι αναγνωρισμενες για την αξιοπιστια και το σερβις τους.

Επιφυλάσσομαι για turbo-x, μονο και μονο για τη χαμηλοτερη τιμή και το εξαιρετικό σερβις. Προσωπικα δε θα το προτιμουσα εξαιτιας της (γενικά) χαμηλης ποιοτητας κατασκευης (πλαστικα μερη, αβολο πληκτρολόγιο, μετρια καμερα, χαμηλή ποιοτητα οθόνης, γενικα μεγαλο βαρος και bulky που λενε). Αρκετα παραμετροποιησιμο ωστόσο. Δες καποια απο κοντα και αν ταιριαζουν στις απαιτησεις και τον προυπολογισμό σου, σκεψου το.

thanks.
Turbo-x δεν εμπιστεύομαι, παρά το άμεσο σέρβις, χαμηλή ποιότητα, το γνωρίζω από tablet.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom