Νέα

Οι Τούρκοι κατέρριψαν ρωσικό μαχητικό!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Διαγραμμένο μέλος 5241
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.187
Κριτικές
3
Like
10.364
Πόντοι
3.506
Δηλαδη τι θελεις τύπε, οταν ειναι να παιρνουμε απο την ΕΕ να ειμαστε πρωτοι, αλλά οταν ειναι να πληρωσει η ΕΕ να επιλεγουμε αν θα συμμετεχουμε ή οχι?

Φυσικα και δεν πρεπει να πληρωσουμε.Η δικη μας συμμετοχη ειναι ηδη πολλαπλασια με οσα εχει ξοδεψει το κρατος για την διασωση-περιθαλψη των προσφυγων.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.189
Κριτικές
1
Like
29.853
Πόντοι
8.006
Φυσικα και δεν πρεπει να πληρωσουμε.Η δικη μας συμμετοχη ειναι ηδη πολλαπλασια με οσα εχει ξοδεψει το κρατος για την διασωση-περιθαλψη των προσφυγων.
Ε καλα. Και μετα θα πει και ο Λιθουανος γιατι να πληρωσω, δεν ερχονται προσφυγες σε μενα και δεν με αφορα.
Ε δεν παει ετσι ομως.
 
Εγγρ.
8 Ιουλ 2015
Μηνύματα
452
Κριτικές
4
Like
11
Πόντοι
1
αφου εισαι εριστικος και αυθαδης σαχλαμαρας παμε για τη γνωστη χυσαδα στους χαζουληδες σαν εσενα

δεν υπαρχει ειδικοτητα "ανατιναξεις" στο μηχανικο βλακα, αλλα εκκαθαρισης ναρκοπεδιων, το ΤΕΝΞ.
δεν υπαρχει ειδικοτητα "ανταρτοπολεμος" ουτε στο μηχανικο ουτε αλλου, υπαρχει σχολειο ανορθοδοξου πολεμου ή ανταρτοπολεμου οπως σαρεσει, το ΚΕΑΠ στην ρεντινα. για να πας σε αυτο και παρεμφερη σχολεια του ειδους πρεπει να εχεις περασει πρωτα το σχολειο των ειδικων δυναμεων ηλιθιε, δεν ξυπνας μια μερα απο σκαπανεας ή μηχανικαριος και λες παω σχολειο ανορθοδοξου. φυσικα ριχνεις και το κερασακι της μαλακιας το σχολειο ΟΥΚ να γελασουμε περισσοτερο δε γραφω περισσοτερα γιατι εχει ψωμι ακομα παρακατω. το μηχανικο λοιπον με ειδικοτητες ανατιναξεις και ανταρτοπολεμο ανηκει στη σφαιρα της ασχετοσυνης κ μαλακιας.

εδω λες 2 πρεσβειες μετα λες 3 πρεσβειες, συνηθισμενο το μπερδεμα στις μπουρδες. υπηρεσια σε πρεσβεια του εξωτερικου εχει ελαχιστο 3 χρονια παραμονη οποτε εχουμε 6 χρονια ή 9 χρονια, τουλαχιστον, της καριερας σου εξω μονο απο αυτο. και βασει κανονισμου μινιμουμ 2 χρονια εντος ελλαδος στο ενδιαμεσο μεχρι να ξαναπας σε οποιαδηποτε μεταθεση ξανα εξωτερικο. θελει και τον θεο βυσμα επισης να συμβει.
το ιδιο μετρο διετιας ισχυει και για τις ειρηνευτικες αποστολες. Δεν χρειαζεται να σκοτιστουμε πολυ με ολοκληρη τη λιστα των ελληνικων ειρηνευτικων αποστολων, σαν μηχανικο μονο κοσοβο αλβανια και αφγανισταν παιζει. μινιμουμ 6 μηνες παραμονη εκει + 2ετια υποχρεωτικη μεχρι την επομενη αποστολη, επι (χ) 3 αποστολες. επισης θελει βυσμα. και κερασακι τα σχολεια "γεωστρατιγικης" και "διπλωματιας". γελαμε.
συμπερασμα: εχουμε τον πρωτο στρατιωτικο αθανατο χαιλαντερ πρακτωρ θου βου πολυτεχνιτη-ερημοσπιτη βατραχανθρωπο του μηχανικου στην ιστορια του διαδικτυου μπουρδων.



α 3 οι πρεσβειες τελικα ε, υπολογιστε 3χ3= 9 χρονια μινιμουμ μεταθεση μονο σε αυτο. εχει τελειωσει και ΑΕΙ 4-5 χρονια (μινιμουμ) ο τυπος, ξερει και 3 γλωσσες, εχει παει 3 ειρηνευτικες αποστολες, εχει τελειωσει σχολεια και σχολεια, γεννηθηκε στα χαιλαντς της σκοτιας λεμε μην κανετε σουμα τα χρονια.

αειντε παιξε με τα κουβαδακια στο νηπειαγωγειο τωρα χαζουλη και παρε και τον νυκτερο παρεα
λοιπον παμε ένα ένα φιλτατε,καταρχην δουλευα και μολις πριν λιγο μπηκα οποτε θα σου απαντησω τωρα στα ερωτήματα σου και αν θες να μου δωσεις και 1 μειλ σου να σου στειλω από που απολύθηκα και θα καταλάβεις.ναι στο μηχανικο δεν εχει ειδικοτητα ανατινάξεις αλλα αν σου εγραφα σκαπανεας και ναρκοπέδια ποσοι θα καταλαβαιναν?σχολειο ανταρτοπολεμου εβγαλα στην Χιο οπου υπηρετησα στο 96λμχεθ και απολυθηκα από το στρατοπεδο Καποτα στο Μενιδι από τα ΤΕΝΞ !(ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕΙΛ)ξερεις ειδικες δυναμεις με την καθαυτην εννοια εχει και το μηχανικο η 32η μοιρα πεζοναυτών μηχανικου στο Βολο δεν ξερω αν υπαρχει ακομα μου διαφευγει,οπως δεν ξερω πως λεγεται τωρα το στρατοπεδο καποτα στο μενιδι.σχολεια ανταρτοπολεμου κλπ δεν υπαρχουν μονο στην Ρεντινα εκει συνηθως πανε ολως λες από ειδικες δυναμεις και δοκιμοι,σχολειο ανταρτοπολεμου εχω βγαλει στην χιο όπως σου ειπα όπως και 2 σχολεια περι ανατινάξεων ανορθοδοξου πολεμου η ανταρτοπολεμου όπως θες παρτο το βιβλιαρακι μου τα λεει όλα τι εκπαιδευση εχω βγαλει όπως και το σχολειο ΟΥΚ  που εκει μεσα εχει αν θες να ψαξεις από κάθε σχολειο τα ονόματα και την ημερομηνια αποφοίτησης,διαβασες καπου εσυ στο ιντερνετ για Ρεντινα και ειπες ωπ μονο στην Ρεντινα γινονται αυτά,μαθε βλακακο ότι γινονται και αλλου όπως π.χ. Μαλεμε και αλλα.επισης αν εισαι από Πειραια τραβα μια μερα και ελα στην φρεατιδα στον συλογο ελληνων βατραχανθρώπων στον οποιο και εχω την τιμη να είμαι μελος να σε κερασω και καφεδακι και να ρωτήσεις για μενα συναδελφους εκει.οσο για τις ειρηνευτικες αποστολες αυτές διαρκουν 11 μηνες μάξιμουμ η καθεμια και για τις πρεσβείες αναλόγως με τα τεκταινομενα και παιζει ρολο και ο εκάστοτε πρεσβης η στρατιωτικος ακολουθος αλλα μάξιμουμ είναι τα 3 χρονια που λες όχι μίνιμουμ,εκτος και αν το βυσμα είναι μεγαλο,και θα σου αναφερω και κατι άλλο και ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΔΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ,Η μια από τις 2 και όχι 3 οπως λες εσυ,πρεσβειες στις οποιες υπηρετησα ηταν στην Μοσχα καθοτι μιλαω εκτος από αγγλικα και ιταλικα πολύ καλα ρωσσικα.αυτα για αυτό το θεμα από εμενα και δεν θα το ξαναανφερω ,απλα μην το παιζεις και εξυπνος διαβαζοντας τι λεει το ιντερνετ ..και παλι σου λεω αν αμφιβαλεις γραψε μου μια μερα πριν και ελα στο συλογο ελληνων βατραχανθρώπων στην Φρεατιδα να τα πουμε και να ρωτήσεις για μενα ότι αποριες εχεις τους συναδελφους μου.α και που εισαι παρουσιαστικα στο Ναυπλιο στο ΚΕΜΧ και μετα λουτρακι  κατοπιν Χιο και μετα ΤΕΝΞ!ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.061
Like
9.899
Πόντοι
1.406
λοιπον παμε ένα ένα φιλτατε,καταρχην δουλευα και μολις πριν λιγο μπηκα οποτε θα σου απαντησω τωρα στα ερωτήματα σου και αν θες να μου δωσεις και 1 μειλ σου να σου στειλω από που απολύθηκα και θα καταλάβεις.ναι στο μηχανικο δεν εχει ειδικοτητα ανατινάξεις αλλα αν σου εγραφα σκαπανεας και ναρκοπέδια ποσοι θα καταλαβαιναν?σχολειο ανταρτοπολεμου εβγαλα στην Χιο οπου υπηρετησα στο 96λμχεθ και απολυθηκα από το στρατοπεδο Καποτα στο Μενιδι από τα ΤΕΝΞ !(ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΜΟΥ ΑΝ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΜΕΙΛ)ξερεις ειδικες δυναμεις με την καθαυτην εννοια εχει και το μηχανικο η 32η μοιρα πεζοναυτών μηχανικου στο Βολο δεν ξερω αν υπαρχει ακομα μου διαφευγει,οπως δεν ξερω πως λεγεται τωρα το στρατοπεδο καποτα στο μενιδι.σχολεια ανταρτοπολεμου κλπ δεν υπαρχουν μονο στην Ρεντινα εκει συνηθως πανε ολως λες από ειδικες δυναμεις και δοκιμοι,σχολειο ανταρτοπολεμου εχω βγαλει στην χιο όπως σου ειπα όπως και 2 σχολεια περι ανατινάξεων ανορθοδοξου πολεμου η ανταρτοπολεμου όπως θες παρτο το βιβλιαρακι μου τα λεει όλα τι εκπαιδευση εχω βγαλει όπως και το σχολειο ΟΥΚ  που εκει μεσα εχει αν θες να ψαξεις από κάθε σχολειο τα ονόματα και την ημερομηνια αποφοίτησης,διαβασες καπου εσυ στο ιντερνετ για Ρεντινα και ειπες ωπ μονο στην Ρεντινα γινονται αυτά,μαθε βλακακο ότι γινονται και αλλου όπως π.χ. Μαλεμε και αλλα.επισης αν εισαι από Πειραια τραβα μια μερα και ελα στην φρεατιδα στον συλογο ελληνων βατραχανθρώπων στον οποιο και εχω την τιμη να είμαι μελος να σε κερασω και καφεδακι και να ρωτήσεις για μενα συναδελφους εκει.οσο για τις ειρηνευτικες αποστολες αυτές διαρκουν 11 μηνες μάξιμουμ η καθεμια και για τις πρεσβείες αναλόγως με τα τεκταινομενα και παιζει ρολο και ο εκάστοτε πρεσβης η στρατιωτικος ακολουθος αλλα μάξιμουμ είναι τα 3 χρονια που λες όχι μίνιμουμ,εκτος και αν το βυσμα είναι μεγαλο,και θα σου αναφερω και κατι άλλο και ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΕΔΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ,Η μια από τις 2 και όχι 3 οπως λες εσυ,πρεσβειες στις οποιες υπηρετησα ηταν στην Μοσχα καθοτι μιλαω εκτος από αγγλικα και ιταλικα πολύ καλα ρωσσικα.αυτα για αυτό το θεμα από εμενα και δεν θα το ξαναανφερω ,απλα μην το παιζεις και εξυπνος διαβαζοντας τι λεει το ιντερνετ ..και παλι σου λεω αν αμφιβαλεις γραψε μου μια μερα πριν και ελα στο συλογο ελληνων βατραχανθρώπων στην Φρεατιδα να τα πουμε και να ρωτήσεις για μενα ότι αποριες εχεις τους συναδελφους μου.α και που εισαι παρουσιαστικα στο Ναυπλιο στο ΚΕΜΧ και μετα λουτρακι  κατοπιν Χιο και μετα ΤΕΝΞ!ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
...Aσε τις μαλακιες ρε βαγγουλα.....μια κουβεντα ειπε το παιδι,αμεσως εσυ να τρελαθεις και να γραψεις τελος....συνεχισε να γραφεις τις ιστοριες σου παιχταρα....υπαρχει κοινο που σε πιστευει...δικαιωσε το!!!
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Συρία: Eτοιμοπόλεμα για αερομαχίες θα πετούν πλέον τα ρωσικά αεροπλάνα


Μετά το επεισόδιο της κατάρριψης του βομβαρδιστικού Su-24 από τουρκικά μαχητικά, τα ρωσικά αεροπλάνα που επιχειρούν στην Συρία θα φέρουν και πυραύλους «αέρος-αέρος» για αυτοάμυνα σε περίπτωση που χρειαστεί να εμπλακούν σε αερομαχίες

Θέλοντας να απαντήσουν στην τουρκική προκλητικότητα, οι Ρώσοι αποφάσισαν να πάρουν ένα ακόμα μέτρο αποτροπής της επανάληψης του φαινομένου της κατάρριψης του Su-24.



Όπως ανακοίνωσε ο εκπρόσωπος τύπου της Ρωσικής Αεροπορίας, τα Su-34 που συμμετέχουν στην επιχείρηση εναντίον του Ισλαμικού Κράτους, θα εφοδιάζονται πλέον εκτός των άλλων όπλων και με πυραύλους «αέρος-αέρος» ώστε να μπορούν να αμυνθούν σε περίπτωση που δεχτούν και πάλι επίθεση.

Οι πύραυλοι που θα φέρουν από εδώ και στο εξής τα ρωσικά αεροπλάνα, είναι όπλα καθαρά επιθετικά, και χρησιμοποιούνται για τις αερομαχίες.

Οι πύραυλοι αυτοί είναι ότι πιο εξελιγμένο διαθέτει στον τομέα η ρωσική πολεμική βιομηχανία, και επιτρέπει το χτύπημα ενός εχθρικού αεροσκάφους που βρίσκεται σε απόσταση έως και 60 χιλιόμετρα, πολύ μακριά δηλαδή από το οπτικό πεδίο του πιλότου ή το πεδίο της αερομαχίας.

Ο Κλίμοφ δήλωσε ότι οι πύραυλοι θα τοποθετηθούν ώστε να μπορούν τα ρωσικά αεροπλάνα να αμυνθούν εναντίον οποιαδήποτε επίθεσης προέρχεται από οπουδήποτε στον αέρα.

Μέχρι τώρα η ρωσική αεροπορία είχε επικεντρωθεί στους βομβαρδισμούς στόχων εδάφους χωρίς να δίνει καμία σημασία στην άμυνα των αεροπλάνων της στον αέρα, κάτι που μετά την κατάρριψη του Su 24 όπως φαίνεται όλα θα αλλάξουν.

 
Εγγρ.
18 Σεπ 2014
Μηνύματα
2.771
Κριτικές
14
Like
808
Πόντοι
326
Με το μοσκβα απο τη θαλασσα  και τους σ400 απο την ξηρα, σιγα μη σηκωθει τουρκικο αεροπλανο.
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Μην αναπαραγεις τετοια κλισε φιλε μου. Ειναι προς το συμφερον και των δυο να ζουμε ειρηνικα. Και να εχουμε καλες σχεσεις. Πιστεψε με δεν εχουμε ζησει πολεμο για να ξερουμε την φρικη του. Ξερω πολυ καλα τι θελουν οι Τουρκοι και τι εμεις αλλα οι εθνικιστικες κορωνες και τα συνθηματα δεν οδηγουν πουθενα. Μονο με στοχους εξυπναδα θεληση και προετοιμασια πετυχαινεις στην ζωη και σε προσωπικο επιπεδο και σε επιπεδο κοινωνιων.

Σωστή τοποθέτηση, αλλά σου διαφεύγει κάτι... αν θες ειρήνη, παρασκεύαζε πόλεμο. Σε κάθε είδους σχέση, διαπροσωπική, κοινωνική, επαγγελματική σε ατομικό επίπεδο και σε κάθε είδος διεθνούς σχέσης σε διακρατικό επίπεδο, αυτό που καθορίζει τα πράγματα, είναι ο συσχετισμός ισχύος. Σε διακρατικό επίπεδο η στρατιωτική και/ή η οικονομική δύναμη καθορίζει τα πράγματα. Η χρήση της διπλωματίας, της μεθοδικότητας και του προγραμματισμού είναι άνευ ουσίας αν δεν συνοδεύονται από ισχύ, γιατί κανείς δεν σε λαμβάνει υπόψιν του.

Και δυστυχώς όταν υπάρχει απουσία ισχύος, τότε σίγουρα θα οδηγηθείς σε εθνικές, κοινωνικές και οικονομικές απώλειες...
ως έθνος βιώνουμε τα δύο πρώτα στάδια, δηλαδή οικονομικές και κοινωνικές απώλειες. Εύχομαι να μην βιώσουμε το τρίτο στάδιο απώλειας που θα είναι και το πιο οδυνηρό....
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.727
Like
3.840
Πόντοι
506
Αρχιζει ο ΟΗΕ να κανει λογο για το εμποριο οργανων που κανουν οι Τουρκοι...16.000 παιδια σκοτωσαν  :cussing:
Αρχιζει σιγα-σιγα η λασπη,ωστε να δικαιολογησουν την μη επεμβαση του ΝΑΤΟ..
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.168
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Σωστή τοποθέτηση, αλλά σου διαφεύγει κάτι... αν θες ειρήνη, παρασκεύαζε πόλεμο. Σε κάθε είδους σχέση, διαπροσωπική, κοινωνική, επαγγελματική σε ατομικό επίπεδο και σε κάθε είδος διεθνούς σχέσης σε διακρατικό επίπεδο, αυτό που καθορίζει τα πράγματα, είναι ο συσχετισμός ισχύος. Σε διακρατικό επίπεδο η στρατιωτική και/ή η οικονομική δύναμη καθορίζει τα πράγματα. Η χρήση της διπλωματίας, της μεθοδικότητας και του προγραμματισμού είναι άνευ ουσίας αν δεν συνοδεύονται από ισχύ, γιατί κανείς δεν σε λαμβάνει υπόψιν του.

Και δυστυχώς όταν υπάρχει απουσία ισχύος, τότε σίγουρα θα οδηγηθείς σε εθνικές, κοινωνικές και οικονομικές απώλειες...
ως έθνος βιώνουμε τα δύο πρώτα στάδια, δηλαδή οικονομικές και κοινωνικές απώλειες. Εύχομαι να μην βιώσουμε το τρίτο στάδιο απώλειας που θα είναι και το πιο οδυνηρό....

Δεν μου διαφευγει αυτο που λες ουτε διαφωνω με τα υπολοιπα αυτο που τονιζω ειναι οτι δεν μπορουμε να αφηνουμε λαικιστικες κορωνες να μας παρασυρουν στον ολεθρο....Απο κει και περα τα δογματα των δυο χωρων ειναι εντελως διαφορετικα η Ελλαδα εχει καθαρα αμυντικο δογμα το οποιο εντασσει και την Κυπρο ενω οι Τουρκοι λογω αυτοκρατορικου παρελθοντος υποφερουν απο το συνδρομο της υπερδυναμης..Το βασικοτερο οπλο των Τουρκων ομως ειναι οτι εχουν μεγαλη σχολη στρατηγιστων-διπλωματων και αγαπανε την χωρα τους ενω εμεις ειμαστε διαιρεμενοι και εμποτισμενοι τις τελευταιες δεκαετιες με τον ραγιαδισμο της αριστερας...Δεν ξερουμε τι θελουμε ουτε πως να το πετυχουμε οποτε απλα δουλευουμε για να χουμε αποτρεπτικη ισχυ αν μας κανουν ντου..
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.727
Like
3.840
Πόντοι
506
Μαγκες ο πεθερος του αδερφου μου που ειναι Ρ.Ποντιος,εχει δορυφορικη και βλεπει Ρωσσικα καναλια...
Ολοι στην Ρωσσια φωναζουν για εκδικηση.... δεν ερχονται καλες μερες...  :helpplea:
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
44
Πόντοι
66
Μαγκες ο πεθερος του αδερφου μου που ειναι Ρ.Ποντιος,εχει δορυφορικη και βλεπει Ρωσσικα καναλια...
000.gif
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Μαγκες ο πεθερος του αδερφου μου που ειναι Ρ.Ποντιος,εχει δορυφορικη και βλεπει Ρωσσικα καναλια...
Ολοι στην Ρωσσια φωναζουν για εκδικηση.... δεν ερχονται καλες μερες...  :helpplea:

η νυφη ωραια τυπε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom