Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 291K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Μόνο και μόνο που θα κάτσω μετά να περάσω επαγγελματικό chessbase, θέλω ώρες. Μόνο τα σκακιστικά όλα να βάλω θέλω μέρες. Την γάμησα. Όλη μέρα εδώ μέσα. Πάω έξω και γυρίζω αλλά σκατά όλα. Παλι λεφτά θα δώσω σε μάστορες; τα πάντα χαλάνε σήμερα.

:rockon:
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.683
Κριτικές
1
Like
5.285
Πόντοι
1.056
Το να το πάω το ξέρω κι εγώ. Πριν φτάσουμε εκεί ρωτάω. Έχουν σβήσει όλα έτσι κι αλλιώς αφού κάνει εγκατάσταση αλλα κόβεται όπως είπα και μου λέει ότι θα γίνει αρκετές φορές επανεκκίνηση, κάνει όντως αλλά δεν προχωράει ποτέ.
Μήπως να κάμω Μπουτ με Ρούφους; όχι ότι είναι σίγουρο κι αυτό αλλά θα πρέπει να φτιάξω τέτοιο και που να τρέχω τώρα σε άλλον γιατί εδώ δεν μπορώ να το φτιάξω. Δεν είναι στατικός ηλεκτρισμός διότι έβγαλα μπαταρια και περιμετρικά, πάτησα συνεχομενα το ον/οφ κτλ. Κάποιες φορές συμβαίνει κι αυτό. Επίσης πριν δούλευε άρα δεν είναι hardware. Τι να είναι; δεν ξέρω από αυτά. Ότι έχω μάθει μόνος μου, αποκλείοντας πιθανότητες. Ευχαριστώ.

:confused:
Ποτέ δε σβήνονται όλα υπάρχει κρυφό προστατευμένο partition που έχει μέσα τα αρχεία των windows που είναι για εγκατάσταση.μονο χειροκίνητα κ εκτός περιβάλλοντος windows αλλά αν δε το κατέχεις δε μπορώ να στο εξηγήσω ακριβώς από εδώ κ παίζει να σε μπερδέψω χειρότερα
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Ποτέ δε σβήνονται όλα υπάρχει κρυφό προστατευμένο partition που έχει μέσα τα αρχεία των windows που είναι για εγκατάσταση.μονο χειροκίνητα κ εκτός περιβάλλοντος windows αλλά αν δε το κατέχεις δε μπορώ να στο εξηγήσω ακριβώς από εδώ κ παίζει να σε μπερδέψω χειρότερα
Καταλαβα τι λες. Τα αρχεία πήραν δρόμο. Λογικα θα έχει μείνει κάτι. Και ναι, τα windows είναι μέσα. Αλλά τόσο μαλάκες είναι. Παλιά σου έδιναν δισκάκι. Τώρα δεν μπορώ ούτε από cloud να τα πάρω αφού σβήνει και ξεκινά συνέχεια. Αναγκαστικά πάω με εκείνα που έχει μέσα. Έχω κουραστεί με τα 10. Δεν έχω την ανεση που είχα με xp παλιά. Πόσο μάλλον με 2000 που ήταν μακράν τα καλυτερα και δεν μου κόλλησαν ούτε μια φορά. Τέλοσπάντων ευχαριστώ. Αν ξέρει κανείς ας πει. Πάω έξω. Βαρέθηκα.

:rockon:
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.683
Κριτικές
1
Like
5.285
Πόντοι
1.056
Καταλαβα τι λες. Τα αρχεία πήραν δρόμο. Λογικα θα έχει μείνει κάτι. Και ναι, τα windows είναι μέσα. Αλλά τόσο μαλάκες είναι. Παλιά σου έδιναν δισκάκι. Τώρα δεν μπορώ ούτε από cloud να τα πάρω αφού σβήνει και ξεκινά συνέχεια. Αναγκαστικά πάω με εκείνα που έχει μέσα. Έχω κουραστεί με τα 10. Δεν έχω την ανεση που είχα με xp παλιά. Πόσο μάλλον με 2000 που ήταν μακράν τα καλυτερα και δεν μου κόλλησαν ούτε μια φορά. Τέλοσπάντων ευχαριστώ. Αν ξέρει κανείς ας πει. Πάω έξω. Βαρέθηκα.

:rockon:
Αυτή η φάση ξεκίνησε ώστε όταν αλλάζεις pc κ έχεις αυθεντικά windows σε δίσκο να μη τα ξαναπεράσεις στο επόμενο pc,κ καλά κάθε pc να έχει το δικό του αποκλειστικό λογισμικό,κοινός κερδοσκοπία..
Εάν έχεις είτε από χαρτιά του μηχανήματος είτε το έχει πάνω σαν αυτοκόλλητο το σειριακό των windows μπορείς να κάνει εγκατάσταση με οποιοδήποτε δίσκο η φλασάκι βρεις κ στην ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση βάζεις τον δικό σου σειριακο
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Αυτή η φάση ξεκίνησε ώστε όταν αλλάζεις pc κ έχεις αυθεντικά windows σε δίσκο να μη τα ξαναπεράσεις στο επόμενο pc,κ καλά κάθε pc να έχει το δικό του αποκλειστικό λογισμικό,κοινός κερδοσκοπία..
Εάν έχεις είτε από χαρτιά του μηχανήματος είτε το έχει πάνω σαν αυτοκόλλητο το σειριακό των windows μπορείς να κάνει εγκατάσταση με οποιοδήποτε δίσκο η φλασάκι βρεις κ στην ενεργοποίηση μετά την εγκατάσταση βάζεις τον δικό σου σειριακο
Α μάλιστα. Τι εννοείς φλασάκι; να πάω να φτιάξω ένα με Ρούφους; για πες πιο απλα.
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.683
Κριτικές
1
Like
5.285
Πόντοι
1.056
Α μάλιστα. Τι εννοείς φλασάκι; να πάω να φτιάξω ένα με Ρούφους; για πες πιο απλα.
Είτε αυτό που λες που δε το ξέρω δε το έχω δουλέψει ποτέ είτε τα windows τα αρχεία εγκατάστασης αντί να τα έχεις σε δικό τα περνάς στο φλασάκι κ ρυθμίζεις απλά στα bios το μηχανημα να bootαρει κ από το flash drive αν δε το έχει ηδη
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Είτε αυτό που λες που δε το ξέρω δε το έχω δουλέψει ποτέ είτε τα windows τα αρχεία εγκατάστασης αντί να τα έχεις σε δικό τα περνάς στο φλασάκι κ ρυθμίζεις απλά στα bios το μηχανημα να bootαρει κ από το flash drive αν δε το έχει ηδη
Οκ. Στο safe mode πως μπορώ να μπω για να πάω στο bios και να δω ααααααααν μπορώ να το ρυθμίσω; ξέρεις; μετά πρέπει να φτιάξω usb rufus από κάπου αλλού αφού εδώ
δεν γίνεται.
Ε ρε μπλεξιμο. Και δεν ξέρω αν είναι αυτό το προβλημα. Τέλοσπάντων ευχαριστώ.

:rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.958
Like
29.973
Πόντοι
6.056
Τυπε πας σε αυτη την σελιδα Λήψη των Windows 10 κατεβάζεις τα Windows 10, τα περνας σε USB stick και μετα τα κανεις εγκατάσταση απο εκει.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.958
Like
29.973
Πόντοι
6.056
Εχω το ιδιο πρόβλημα με εσενα σε laptop, ξεκινάει η εγκατάσταση τον Windows και οταν φτάνει σε ενα σημείο κολλάει ολο το σύστημα, οπότε κανω χειροκίνητη επανεκκίνηση και με επιστρέφει στην προηγούμενη έκδοση...
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Τυπε πας σε αυτη την σελιδα Λήψη των Windows 10 κατεβάζεις τα Windows 10, τα περνας σε USB stick και μετα τα κανεις εγκατάσταση απο εκει.
Άρα πρέπει να πάω μέσω άλλου μηχανήματος.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εχω το ιδιο πρόβλημα με εσενα σε laptop, ξεκινάει η εγκατάσταση τον Windows και οταν φτάνει σε ενα σημείο κολλάει ολο το σύστημα, οπότε κανω χειροκίνητη επανεκκίνηση και με επιστρέφει στην προηγούμενη έκδοση...
Εμένα δεν ανοίγει ποτέ. Απλά κάνει συνέχεια επανεκκίνηση.

:confused:
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.009
Πόντοι
3.936
παιδια σημερα μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα στον υπολογιστη. μπαινοντας σε μια ιστοσελιδα για να δω ενα βιντεακι μου βγαζει ενα μηνυμα πως can not create directShow player. αν μπορει ας με βοηθησει καποιος και επειδη δεν βρηκα αναλογο θεμα γι'αυτο και δημιουργησα το συγκεκριμενο. ελπιζω να με βοηθησει καποιος.

Το έλυσες πάπιε;
 

panos

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.683
Κριτικές
1
Like
5.285
Πόντοι
1.056
Οκ. Στο safe mode πως μπορώ να μπω για να πάω στο bios και να δω ααααααααν μπορώ να το ρυθμίσω; ξέρεις; μετά πρέπει να φτιάξω usb rufus από κάπου αλλού αφού εδώ
δεν γίνεται.
Ε ρε μπλεξιμο. Και δεν ξέρω αν είναι αυτό το προβλημα. Τέλοσπάντων ευχαριστώ.

:rockon:
Για να μπεις στα bios συνήθως πατάμε το del (το κρατάμε πατημένο) εξαρχής που ανοίγει το μηχάνημα πριν φορτώσει windows,αλλά σε κάποια μηχανήματα είναι το f2 f8 κτλ..στην αρχή με το που ξεκινά να ανοίξει γράφει κάτω κάτω τι ακριβώς πατάς αλλά πρέπει να το προλάβεις
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.009
Πόντοι
3.936

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.885
Like
4.179
Πόντοι
506
μαγκες τα 10αρια ειναι πολυ βαρια.... και εγω ηθελα να τα βαλω,και μου λεει ο κολητος οτι τα λαπτοπ τα ξεσκιζει...
μονο για "πυργους" ειναι...οποτε αφησα μεσα τα 7αρια και οσο τραβαει...
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.257
Like
10.774
Πόντοι
2.256
μαγκες τα 10αρια ειναι πολυ βαρια.... και εγω ηθελα να τα βαλω,και μου λεει ο κολητος οτι τα λαπτοπ τα ξεσκιζει...
μονο για "πυργους" ειναι...οποτε αφησα μεσα τα 7αρια και οσο τραβαει...
Βάζεις Linux (κατά προτίμηση την έκδοση Mint που μοιάζει οπτικά/λειτουργικά με τα Windows) και ξεμπερδεύεις μία και καλή. Είναι μαλακία να ασχολείσαι με Windows σε παλιά laptops.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.778
Πόντοι
3.846
Καταλαβα τι λες. Τα αρχεία πήραν δρόμο. Λογικα θα έχει μείνει κάτι. Και ναι, τα windows είναι μέσα. Αλλά τόσο μαλάκες είναι. Παλιά σου έδιναν δισκάκι. Τώρα δεν μπορώ ούτε από cloud να τα πάρω αφού σβήνει και ξεκινά συνέχεια. Αναγκαστικά πάω με εκείνα που έχει μέσα. Έχω κουραστεί με τα 10. Δεν έχω την ανεση που είχα με xp παλιά. Πόσο μάλλον με 2000 που ήταν μακράν τα καλυτερα και δεν μου κόλλησαν ούτε μια φορά. Τέλοσπάντων ευχαριστώ. Αν ξέρει κανείς ας πει. Πάω έξω. Βαρέθηκα.

:rockon:
Μόνο από αυτό που έγραψες ότι τα Win2000 ήταν τα καλύτερα, φαίνεται πόσο άσχετος είσαι από υπολογιστές.
Πώς δεν λες τα καλύτερα και για τα Windows98.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
68.103
Like
68.596
Πόντοι
12.756

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.061
Πόντοι
2.356
Μόνο από αυτό που έγραψες ότι τα Win2000 ήταν τα καλύτερα, φαίνεται πόσο άσχετος είσαι από υπολογιστές.
Πώς δεν λες τα καλύτερα και για τα Windows98.
Μύστη καραγκιοζόπουλε :2funny: την σημείωση ότι δεν κόλλησαν ΠΟΤΕ ξέχασες να την αναφέρεις.
Αυτό με ένοιαζε και αυτό με νοιάζει. Επίσης για περαιτέρω πληροφορίες στην μονιασμένη αυτή κοινότητα :confused:
όταν πήρα το λαπτοπ πριν χρόνια, είχε πάνω τα 10άρια. Τώρα είμαι σε ίντερνετ καφέ, ούτε ξερω που έχω βρεθεί και προσπαθώ να κατεβάσω
windows από αλλο σάιτ διότι δεν με αφήνει από microsoft (μάλλον εδώ έχει κλειδώσει καποια download).

:jerking:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom