Νέα

Επικίνδυνοι σκύλοι χωρίς φίμωτρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα erevnitis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 51K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

erevnitis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Μαγκες ,στο κεντρο της Αθηνας περπατουσαμε με συναγωνιστη ,και ξαφνικα απο μια γωνια εμφανιστηκε ενας τυπος με ενα ροτβάϊλερ ,που χωρις λογο αρχισε να γαβγιζει και ορμησε στον φιλο μου .Ο ιδιοκτητης του τον κρατουσε με λουρι ,χωρις φιμωτρο  ομως , και για λιγα εκατοστα γλυτωσε το δαγκωμα ο φιλος μου.Ο τυπος ...μας την ειπε και απο πανω !Οτι δηθεν ειναι νομιμος !
Εδω πρεπει να αναφερθει οτι συμφωνα με τον ποινικο κωδικα ο ιδιοκτητης επικινδυνου ζωου πρεπει να λαμβανει ολα τα απαραιτητα μετρα για αποτροπη ατυχηματος.Επισης υπαρχει το αρθρο του ποινικου κωδικα περι "εκθεσης σε κινδυνο".Εξαλλου συμφωνα με τις σχετικες αποφασεις του Αρειου Παγου πρεπει να φορανε φιμωτρο τα επιθετικα σκυλια .Ο νομος 3170/2003 αναφερει για φιμωτρο υποχρεωτικα σε επιθετικα σκυλια ,σε περιπτωσεις εκθεσεων και αλλες εκδηλωσεις ,ομως σε συνδυασμο με τις αλλες νομοθετικες διαταξεις προκυπτει οτι ειναι γενικα υποχρεωτικο το φιμωτρο σε επικινδυνα και επιθετικα σκυλια .
Οσοι κυκλοφορουν με επιθετικα ,επικινδυνα σκυλια δεν ειναι φιλοζωοι ,αλλα κομπλεξικοι προβληματικοι μαλακες.
Και οι σκατοβουλευτες που δεν θεσπισαν ρητη διαταξη για φιμωτρο για τα επικινδυνα σκυλια ,σε καθε περιπτωση ,και χρειαζεται ...νομολογια του Α.Π. (!) για το Δικαστηριο ,χρειαζονται πολλες κλωτσιες .Οπως και οι ψευτοφιλοζωοι.
 
OP
OP
E

erevnitis

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Κατω σας παραθετω αποφαση του Αρειου Παγου με αρ.2441/2008 στην οποια αναφερεται οτι τα επικινδυνα ,επιθετικα σκυλια πρεπει να φορανε φιμωτρο ,και επικυρωνεται καταδικαστικη αποφαση του Εφετειου για τον αρχιμαλακα που ειχε αφησει ελευθερο το σκυλο χωρις φιμωτρο και ειχε τραυματισει ανυπερασπιστο ηλικωμενο.


Να τα δουν αυτα οι σκατοβουλευτες ,που ψηφισαν το νομο 3170/2003 .
(εδω πρεπει να σας αναφερω οτι η εξυβριση -"σκατο"βουλευτες -απο δικαιολογημενη αγανακτηση ,δεν ποινικοποιειται ,συμφωνα με τα αρθρα 308 και 381 Π.Κ. )
Οι "σκατο" βουλευτες , λοιπον φοβηθηκαν τους ΨΕΥΤΟ φιλοζωους
και δεν ψηφισαν διαταξη νομου που να λεει ρητα οτι πρεπει οι επικινδυνες ρατσες να φερουν φιμωτρο,οπως στη Γερμανια ,Γαλλια ,ΗΠΑ κτλ καθως και καθε επιθετικος σκυλος .
Ομως οι πραγματικοι φιλοζωοι ,που πανε βολτα το φιλησυχο σκυλο τους ,π.χ. ρατσας λαμπραντορ ,ενοχλουνται απο τους επικινδυνους σκυλους χωρις φιμωτρο.
Σκατοβουλευτες + κομπλεξικοι ψευτοφιλοζωοι =Εμποδιο για τους πραγματικους φιλοζωους και για καθε πολιτη .

 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.674
Like
1.315
Πόντοι
366
Kαλημερα,να σου κανω μια επισημανση μονο ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ
+1

βεβαια η συγκεκριμενη ρατσα εχει και μια ταση επιθετικοτητας καθως εχουν ακουστει και επιθεσεις σε μικρα παιδια....
παντως οπως και να χει αν δαγκωνε το φιλο σου μπορουσες να του παιρνες και φραγκα...μετα να δεις πως θα βαζε φιμωτρο ;)
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Μαγκες ,στο κεντρο της Αθηνας περπατουσαμε με συναγωνιστη ,και ξαφνικα απο μια γωνια εμφανιστηκε ενας τυπος με ενα ροτβάϊλερ ,που χωρις λογο αρχισε να γαβγιζει και ορμησε στον φιλο μου .Ο ιδιοκτητης του τον κρατουσε με λουρι ,χωρις φιμωτρο  ομως , και για λιγα εκατοστα γλυτωσε το δαγκωμα ο φιλος μου.Ο τυπος ...μας την ειπε και απο πανω !Οτι δηθεν ειναι νομιμος !
Εδω πρεπει να αναφερθει οτι συμφωνα με τον ποινικο κωδικα ο ιδιοκτητης επικινδυνου ζωου πρεπει να λαμβανει ολα τα απαραιτητα μετρα για αποτροπη ατυχηματος.Επισης υπαρχει το αρθρο του ποινικου κωδικα περι "εκθεσης σε κινδυνο".Εξαλλου συμφωνα με τις σχετικες αποφασεις του Αρειου Παγου πρεπει να φορανε φιμωτρο τα επιθετικα σκυλια .Ο νομος 3170/2003 αναφερει για φιμωτρο υποχρεωτικα σε επιθετικα σκυλια ,σε περιπτωσεις εκθεσεων και αλλες εκδηλωσεις ,ομως σε συνδυασμο με τις αλλες νομοθετικες διαταξεις προκυπτει οτι ειναι γενικα υποχρεωτικο το φιμωτρο σε επικινδυνα και επιθετικα σκυλια .
Οσοι κυκλοφορουν με επιθετικα ,επικινδυνα σκυλια δεν ειναι φιλοζωοι ,αλλα κομπλεξικοι προβληματικοι μαλακες.
Και οι σκατοβουλευτες που δεν θεσπισαν ρητη διαταξη για φιμωτρο για τα επικινδυνα σκυλια ,σε καθε περιπτωση ,και χρειαζεται ...νομολογια του Α.Π. (!) για το Δικαστηριο ,χρειαζονται πολλες κλωτσιες .Οπως και οι ψευτοφιλοζωοι.

σωπα ρε τυπε στην ειπε κιολας
και δεν τον αρχισες στα μπουκετα?  :grin:
ΕΦοσον εχεις δικιο και ο αλλος αδικο
και παει να στην πει κιολας πρεπει να τον κανεις
μπαουλο και να φυγεις σαν κυριος.
Μαζεψε το σκυλο ρε πουσταρα πες του
που πουλας και πνευμα
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.992
Κριτικές
38
Like
451
Πόντοι
6.055
+1

βεβαια η συγκεκριμενη ρατσα εχει και μια ταση επιθετικοτητας καθως εχουν ακουστει και επιθεσεις σε μικρα παιδια....
παντως οπως και να χει αν δαγκωνε το φιλο σου μπορουσες να του παιρνες και φραγκα...μετα να δεις πως θα βαζε φιμωτρο ;)
Εγω επιμενω οτι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ πολλα ροτβαιλερ,εχω υποψη ΜΟΥ ΓΟΛΙΑΘ,ΕΚΤΟΡΑΣ,ΗΡΑ,και αμα αρχισω δεν θα τελιωνω κανενα ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιατι αυτοι που τα εχουνε τα εχουνε κοινωνικοποιησει σωστα,τωρα αν δεν εχεις ποτε σκυλο στην ζωη σου και ξεκινησεις με μια ΦΥΛΗ οι οποια εχει ιδιαιτεροτητες,αυτο ειναι εις βαρος του ιδιοκτητητη και εχει μεγαλο αντικτυπο για το ζωο
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
+1

βεβαια η συγκεκριμενη ρατσα εχει και μια ταση επιθετικοτητας καθως εχουν ακουστει και επιθεσεις σε μικρα παιδια....
παντως οπως και να χει αν δαγκωνε το φιλο σου μπορουσες να του παιρνες και φραγκα...μετα να δεις πως θα βαζε φιμωτρο ;)
φιλε μου ο σκυλος γινεται οπως τον μαθεις.αν δεν ξερεις και δεν εχεις διαθεση να μαθεις δεν παιρνεις ποτε σκυλια που εχουν τετοια ενστικτα.ποτε δεν φταει το ζωο για κτι παρα μονο το αφεντικο του.εχω πολλα χροννια σκυλια και ποτε δεν ειχα προβλημα.το σκυλι θα γινει οπως το μαθεις.υπαρχουν βεβαια και σκυλια δυστηχως που πρεπει να θανατωνονται οπως και ανθρωποι
 

rozkrotalias

Τιμημένος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
157
Like
1.000
Πόντοι
5.355
Κάτι σκυλιά που κυκλοφορούν χωρίς φίμωτρο στα lobby κεντρικών ξενοδοχείων δεν σας πειράζουν όμως  :rockon: :rockon:
 

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
συμφωνω ,αν και δε με συμφερει ,ο τυπος ηταν μαλακας ,μου εχει τυχει και εμενα με ροτι ,γνωριζοντας απο τα δικα μου ,εμεινα κοκκαλο και τη γλυτωσα.
Εγω μια ζωη "επικινδυνους  σκυλους" εχω και δε πειραξαν ποτε ,ουτε γατι ,ουτε σκυλι ,ουτε ανθρωπο φυσικα.
 

Επισκέπτης
δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που περνουν σκυλο και νομιζουν οτι το να αγριευουν το σκυλο τους ειναι μαγκια το κακο ειναι οτι οταν γινει η στραβη την πληρωνει ο σκυλος πιο πολυ παρα το ζωο το αφεντικο του

σωπα ρε τυπε στην ειπε κιολας
και δεν τον αρχισες στα μπουκετα?  :grin:
ΕΦοσον εχεις δικιο και ο αλλος αδικο
και παει να στην πει κιολας πρεπει να τον κανεις
μπαουλο και να φυγεις σαν κυριος.
Μαζεψε το σκυλο ρε πουσταρα πες του
που πουλας και πνευμα
και ο σκυλος  :think:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Γιατι να θανατονουμε τα σκυλια.Παρτο και δες το εξω απο τον Αγιο Παντελεημονα!θα κανουνε γιορτη οι Πακιστανοι! :2funny:Πιστευω οτι αυτη ειναι η καλητερη λυση για το προβλημα
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
Γιατι να θανατονουμε τα σκυλια.Παρτο και δες το εξω απο τον Αγιο Παντελεημονα!θα κανουνε γιορτη οι Πακιστανοι! :2funny:Πιστευω οτι αυτη ειναι η καλητερη λυση για το προβλημα
γιατι ειναι καλυτερα να εισαι σκληρος καμια φορα παρα μαλακας.υποθετω οτι ειναι αστειο αυτο που εγραψες
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
σωπα ρε τυπε στην ειπε κιολας
και δεν τον αρχισες στα μπουκετα?  :grin:
ΕΦοσον εχεις δικιο και ο αλλος αδικο
και παει να στην πει κιολας πρεπει να τον κανεις
μπαουλο και να φυγεις σαν κυριος.
Μαζεψε το σκυλο ρε πουσταρα πες του
που πουλας και πνευμα

θελω να σε δω ρε να προσπαθησεις να δειρεις τυπο που κραταει ροτβαιλερ αγριεμενο. ΒΛΑΚΑ παρλαπιπα  :birdman:
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.699
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
μαλακες τελειωμενοι ρε πουστη μου. κ καλα φιλοζωοι γαμω το σπιτι τους. (και) σε κατι τετοια βρισκουν πατημα οσοι ριχνουν φολες κ αντε μετα να βρεις το δικιο σου. σιχτιρια.
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
μαλακες τελειωμενοι ρε πουστη μου. κ καλα φιλοζωοι γαμω το σπιτι τους. (και) σε κατι τετοια βρισκουν πατημα οσοι ριχνουν φολες κ αντε μετα να βρεις το δικιο σου. σιχτιρια.
νταλικιερης;;;
 

Επισκέπτης
Γαμιουνται και τα αφεντικά και οι σκυλοι όταν ειναι επικινδυνοι  :s&m_2:

πριν πολλα χρονια πλακωσα με ενα λατακι ενα  επιθετικο κολοσκυλο και το ετρεψα σε ατακτη φυγη....
και μετα ηρθε ο μαλακας και ζηταγε τα ρεστα
παρα τρίχα να τις μαζέψει κι αυτος και με πιο χοντρο σανιδι....
 

newcummer

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
639
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
6
Κατω σας παραθετω αποφαση του Αρειου Παγου με αρ.2441/2008 στην οποια αναφερεται οτι τα επικινδυνα ,επιθετικα σκυλια πρεπει να φορανε φιμωτρο ,και επικυρωνεται καταδικαστικη αποφαση του Εφετειου για τον αρχιμαλακα που ειχε αφησει ελευθερο το σκυλο χωρις φιμωτρο και ειχε τραυματισει ανυπερασπιστο ηλικωμενο.


Να τα δουν αυτα οι σκατοβουλευτες ,που ψηφισαν το νομο 3170/2003 .
(εδω πρεπει να σας αναφερω οτι η εξυβριση -"σκατο"βουλευτες -απο δικαιολογημενη αγανακτηση ,δεν ποινικοποιειται ,συμφωνα με τα αρθρα 308 και 381 Π.Κ. )
Οι "σκατο" βουλευτες , λοιπον φοβηθηκαν τους ΨΕΥΤΟ φιλοζωους
και δεν ψηφισαν διαταξη νομου που να λεει ρητα οτι πρεπει οι επικινδυνες ρατσες να φερουν φιμωτρο,οπως στη Γερμανια ,Γαλλια ,ΗΠΑ κτλ καθως και καθε επιθετικος σκυλος .
Ομως οι πραγματικοι φιλοζωοι ,που πανε βολτα το φιλησυχο σκυλο τους ,π.χ. ρατσας λαμπραντορ ,ενοχλουνται απο τους επικινδυνους σκυλους χωρις φιμωτρο.
Σκατοβουλευτες + κομπλεξικοι ψευτοφιλοζωοι =Εμποδιο για τους πραγματικους φιλοζωους και για καθε πολιτη .

για το λουρι, υπαρχει νομος που ειναι για ολους και παντα. οσον αφορα το φιμωτρο, και το λινκ του αρειου παγου. Ο Αριος Παγος, εξεταζει ανα περιπτωση, οποτε εδω που εχουμε δαγκωμα,και επιβαλλει στον συγκεκριμενο σκυλο (ανθρωπο) να φερει φιμωτρο. Δεν ειναι υποχρεωτικο το φιμωτρο. Το λουρι ΝΑΙ ειναι.

Εχω και γω boxer (τα οποια δεν νομιζω οτι θεωρουνται αγρια) αλλα συμφωνω οτι οπως το μαθεις το σκυλι ειναι. ξερω pitbull που δεν εχει πειραξει, οχι ανθρωπο, αλλα ουτε αλλο ζωο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom