Νέα

Ζώνη Ελεύθερου / Ανοικτού Κώδικα Λογισμικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα TurboThor
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 124
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
Μεχρι στιγμης χρησιμοποιω την ubuntu αλλα ετσι για αλλαγη λεω να δοκιμασω καποια αλλη, ποια διανομη ειναι ευκολη στην χρηση εκτος την ubuntu & kubuntu.
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
(Microsoft visual) :boobies: C++ η απόλυτη δύναμη.
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Μεχρι στιγμης χρησιμοποιω την ubuntu αλλα ετσι για αλλαγη λεω να δοκιμασω καποια αλλη, ποια διανομη ειναι ευκολη στην χρηση εκτος την ubuntu & kubuntu.
Το Mint είναι εύκολο και μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε γραφικά περιβάλλοντα KDE/Gnome/XFCE.
Αν θες κάτι διαφορετικό, δοκίμασε Fedora. Είναι το πιο εξελιγμένο λειτουργικό στον κόσμο,
καθώς εκεί δοκιμάζονται πρώτα όλες οι νέες τεχνολογίες.
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
To Fedora είναι super  :dancing:, το gcj
είναι εξαιρετικό  :rockon:
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
To Linpus είναι για τα μπάζα  :s&m_3:
μη κάνετε ποτέ compile το kernel  :s&m_1:
:uzi: :uzi: :uzi: :uzi:
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
To Linpus είναι για τα μπάζα  :s&m_3:
μη κάνετε ποτέ compile το kernel  :s&m_1:
:uzi: :uzi: :uzi: :uzi:

Διευκρίνηση: Το Linpus είναι μια διανομή και έχει ταλαιπωρήσει αρκετό κόσμο.
Υπάρχουν απείρως καλύτερες διανομές Linux.
Δοκιμάστε άλλη διανομή, όπως Ubuntu, Mint, OpenSuse, Fedora για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Compile τον kernel δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ εδώ και 5 χρόνια που χρησιμοποιώ Linux.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνει ο μέσος χρήστης, παρά μόνο αν προγραμματίζει drivers.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Και ποια η σχέση της με το ελεύθερο λογισμικό;

Ο τυπος εννοει το Microsoft Visual C++ που ειναι IDE για προγραμματιστες.
Σχεση με το ελευθερο λογισμικο δεν έχει μιας και δεν εχει open license.


Compile τον kernel δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ εδώ και 5 χρόνια που χρησιμοποιώ Linux.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνει ο μέσος χρήστης, παρά μόνο αν προγραμματίζει drivers.

Βασικα οχι. Compile τον πυρηνα δεν τον κανουν οι hardcore χρηστες. Αυτο θα το κανει καποιος που θελει να αποφυγει περιττες εφαρμογες που φέρουν μεσα τους οι διαφορες διανομες "τρεχοντας" τον δικο του πυρηνα. Με μια προταση

η μεταγλωτιση ενος πυρηνα δεν διαφερει απο την μεταγλωτιση μιας εφαρμογης δηλαδη ενος προγραμματος. Οσο για τον προγραμματισμο των drivers εχω την εντυπωση οτι το πηγες εντελως αλλου. Σκεψου πως ο πηγαιος κωδικας του πυρηνα που παιρνεις απο το official site ειναι ετοιμος. Ακομη και τα patches που θα βαλει καποιος στον κωδικα πριν τον μεταγλωτισει ειναι ετοιμα. Αυτο σημαινει πως εσυ προσωπικα δεν προγραμματιζεις τιποτα... αυτο το κανουν οι kernel developers οι οποιοι και ανεβαζουν τον πηγαιο κωδικα. Τωρα το αν θα τον μεταγλωτισεις μονος ή θα τον παρεις ετοιμο αυτο ειναι δικη σου επιλογη. Επομενως ο προγραμματισμος των drivers νομιζω δεν εχει σχεση εδω!!!
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
αντε να δεις μερικα script με bash scripting code , για προγραμματισμο και C δεν το συζηταμε καμια σχεση  :P
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
Εαν θέλεις να σου λειτουργεί το fax που
έχεις μέσα από το modem το compile είναι μονόδρομος.  :headbang:

Στο opensuse το compile γίνεται άνετα.
Χωρίς kernel panic.  :sunglasses:
 

nikos251

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
93
Κριτικές
3
Like
28
Πόντοι
0
Χωρις να ειμαι ειδικος δεν νομιζω να υπαρχει λογος να κανει καποιος μεσος η και προχωρνμενος χρηστης kernel compile,εκτος αν οπως ειπε καποιος πριν θελει να ξεφορτοθει ολα τα περιτα και εχει εμονη με την ταχυτητα.

freebsd εχει δοκιμασει τωρα τελευταια κανεις?
 
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
6.440
Like
0
Πόντοι
66
Βασικα οχι. Compile τον πυρηνα δεν τον κανουν οι hardcore χρηστες. Αυτο θα το κανει καποιος που θελει να αποφυγει περιττες εφαρμογες που φέρουν μεσα τους οι διαφορες διανομες "τρεχοντας" τον δικο του πυρηνα.

Άσε μας ρε μάστορα που θα κάτσει ο μέσος χρήστης να κάνει διδακτορικό πως να κάνει compile τον πυρήνα για να γλιτώσει από περιττούς drivers/modules/οτιδήποτε. Μόνο για λόγους development ή εκμάθησης θα κάτσει κάποιος να το κάνει. Το 99% των χρηστών δεν έχει να κερδίσει ΤΙΠΟΤΑ από αυτή τη διαδικασία, η αύξηση της απόδοσης θα είναι αμελητέα και η πιθανότητα να τα κάνει κάποιος σκατά, μεγάλη.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Kernel compilation κάνουν οι nerds και μάλιστα αυτοί που έχουν να γαμήσουν 14 μήνες. :2funny: Να πω την αλήθεια, αμφιβάλλω αν οι συγκεκριμένοι τύποι έχουν πάρει μυρωδιά από OS concepts (semaphores κλπ). ;)
 

nakayama

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2010
Μηνύματα
406
Like
70
Πόντοι
1
Καλά μείνε εσύ στα os concepts. Δέστα όλα θεωρητικά.   :2funny:
Κάνε και αντικειμενοστραφή προγραμματισμό θεωρητικά,   :S
όπως επίσης να κάνεις και formal methods θεωρητικά     :cum:
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ε κάνε εσύ ρε παλίκαρε αφού παρεξηγήθηκες... :boobies: :2funny:
 

Επισκέπτης
Kernel compilation κάνουν οι nerds και μάλιστα αυτοί που έχουν να γαμήσουν 14 μήνες. :2funny: Να πω την αλήθεια, αμφιβάλλω αν οι συγκεκριμένοι τύποι έχουν πάρει μυρωδιά από OS concepts (semaphores κλπ). ;)
Στο Gentoo μου είναι σύνηθες φαινόμενο το να κάνω compile τον kernel συνονόματε... και δεν μπορώ να πω ότι γαμάω και σπάνια...
Εν πάσι περιπτώσι, το μηχανηματάκι μου το έχω πλήρως βελτιστοποιημένο από το 2004 στα 64 bit με Gentoo και με δοκιμές που έχω κάνει είναι κατά μέσο όρο γύρω στο 20% ταχύτερο από αν του χώσω Ubuntu πάνω. Καθόλου αμελητέο ποσοστό για ένα τόσο παλιό μηχάνημα.
Η αδερφή μου δεν κάνει compile πυρήνες στο Linux της καθώς σήμερα δεν έχει να κερδίσει πολλά όντως, αλλά για εμάς τους παλιούς που κάναμε αναγκαστικά compile πριν 5-6 χρόνια είναι κάτι που προσφέρει μεγάλη παραμετροποίηση και επιδόσεις άνευ κόπου.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
38
Πόντοι
1.220
Άσε μας ρε μάστορα που θα κάτσει ο μέσος χρήστης να κάνει διδακτορικό πως να κάνει compile τον πυρήνα για να γλιτώσει από περιττούς drivers/modules/οτιδήποτε. Μόνο για λόγους development ή εκμάθησης θα κάτσει κάποιος να το κάνει. Το 99% των χρηστών δεν έχει να κερδίσει ΤΙΠΟΤΑ από αυτή τη διαδικασία, η αύξηση της απόδοσης θα είναι αμελητέα και η πιθανότητα να τα κάνει κάποιος σκατά, μεγάλη.

Το χεις κανει ποτε ? Εγω να σε διορθωσω πηγα
μην τα πεις πουθενα παραεξω αυτα που λες και γελανε... μην βρω και τον μπελα μου

Π.Σ Υποθετουμε παντα πως οι τυποι που πιανεις κουβεντα δεν ειναι τεχνικοι
του Πλαισιου ετσι? ΑΜΑ συζητας με τετοιους δεν σε διορθωνω καθολου συνεχισε να λες αυτα που λες  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Kernel compilation κάνουν οι nerds και μάλιστα αυτοί που έχουν να γαμήσουν 14 μήνες. :2funny: Να πω την αλήθεια, αμφιβάλλω αν οι συγκεκριμένοι τύποι έχουν πάρει μυρωδιά από OS concepts (semaphores κλπ). ;)

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια  :grin:
Οσο για τους σημαφόρους είναι απλα μια λέξη την οποια απο καπου θα ειδες
και πας να πουλησεις μουρη αμφιβαλλοντας αμα γνωριζεις σε βαθος αυτο που πετας... ξανασκεψου το γιατι θα ανοιχθει συζητηση  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom