Νέα

Ύποπτη υπνηλία - στιγμιαία απώλεια του παρόντος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 75
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
770
Κριτικές
15
Like
3.416
Πόντοι
1.436
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
Φίλε μερικές απλές ερωτήσεις: έχεις παραπάνω κιλά; Χοντρό σχετικά λαιμό; Διογκωμένη σταφυλή; Ροχαλίζεις; Σου παραπονούνται στο σπίτι σου ότι ροχαλίζεις; Γενικά νιώθεις ευεξία μέσα στην ημέρα; Πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα της υπνικής άπνοιας, τουλάχιστον τα συμπτώματα που αναφέρεις ταιριάζουν πολύ.
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
587
Κριτικές
27
Like
1.943
Πόντοι
1.196
Δεν φοβάμαι , θέλω να πάω , αλλά δεν βρίσκω χρόνο , έχω λιγο περίπλοκη ζώη για τα σημερινά δεδομένα .
Αδερφέ αν θες και δεν πας στο λέω με αγάπη είσαι μαλακας.
Τι περιμένεις και αφήνεις την υγεία σου για οποιαδήποτε δουλειά η υγεία δεν περιμένει αδερφέ τρέχει και μετά τρέχεις να μαζέψεις τα ασυμαζευτα.
Κανείς δεν θα θυσίαζε τίποτα για εσένα κοίτα να πας σε γιατρό να το ρυθμίσεις.
Το μαλακας κατάλαβες πως το έγραψα μην παρεξηγηθείς ότι σου πουλάω μαγκες.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
344
Like
859
Πόντοι
81
Μένεις μέσα ?? σε κρατάνε ??? ή στο βάζουν πας σπίτι - ζείς κανονικά και αυτο καταγράφει ????
Το φοράς στο μπράτσο μόνιμα για όσο πει ο γιατρός...κάνεις ότι έκανες κανονικά δουλειά φαΐ ύπνο...αυτό μετράει συνήθως κάθε μισάωρο...το βγάζεις μόνο την ώρα του μπάνιου
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.156
Κριτικές
2
Like
1.737
Πόντοι
216
Καλησπέρα , 23 χρονών , 1,69 -70 , 75 κιλά , πίεση κανονική έχω πρίν κάτι μέρες που μέτρησα για πλάκα . παλιά είχα μια ελαφριά υπόταση , τώρα είμαι κανονικά , δηλαδή παλιά είχα 60-61 παλμούς και τώρα έχω 63-65 .
Οι καρδιακοί παλμοί δεν έχουν να κάνουν με την πίεση. Γενικότερα, είτε στους 61 παλμούς, είτε στους 65, είσαι στο "κάτω όριο" του ευρύτερου φυσιολογικού καρδιακού ρυθμού, αλλά δεν έχει να κάνει με την πίεσή σου. Ειδικά αν έχεις κρίσης υπότασης, η πιθανότητα να σου έρχονται μικρά συγκοπτικά επεισόδια (μην τρομάζεις, λέγονται και λιποθυμικά) είναι μεγάλη. Πάντως, όπως σου έχουν πει όλοι, πήγαινε σε ένα γιατρό, δεν παίζουμε με αυτά
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Πιθανές αιτίες:
  1. Νάρκωση (Narcolepsy): Είναι μια διαταραχή του ύπνου που προκαλεί υπερβολική ημερήσια υπνηλία και μπορεί να προκαλέσει απότομη απώλεια της μυϊκής τόνωσης.
  2. Επιληψία: Ορισμένοι τύποι επιληπτικών κρίσεων μπορούν να προκαλέσουν προσωρινή απώλεια επίγνωσης ή επεισόδια απώλειας επαφής με το περιβάλλον.
  3. Υπνική Άπνοια: Η διακοπή της αναπνοής κατά τη διάρκεια του ύπνου μπορεί να οδηγήσει σε υπερβολική ημερήσια υπνηλία.
  4. Διαταραχές της Κυκλοφορίας του Αίματος στον Εγκέφαλο: Όπως στην περίπτωση της ορθοστατικής υπότασης, όπου η απότομη αλλαγή στη στάση του σώματος προκαλεί πτώση της αρτηριακής πίεσης και μπορεί να προκαλέσει ζάλη ή αίσθημα λιποθυμίας.
  5. Ψυχογενείς Διαταραχές: Όπως η διαταραχή διάσπασης της προσοχής, όπου η έντονο στρες ή τραυματικές εμπειρίες μπορούν να προκαλέσουν απώλεια της επίγνωσης ή της προσοχής.
  6. Σακχαρώδης Διαβήτης: Οι χαμηλές τιμές σακχάρου στο αίμα (υπογλυκαιμία) μπορούν επίσης να προκαλέσουν προσωρινή απώλεια συνείδησης ή συμπτώματα παρόμοια με αυτά της υπνηλίας.
Θα σου λεγα να πας σε ενα γενικο ιατρο πρωτα και αυτος θα σε κατευθυνει σε ποιους ειδικους να πας.
Καλησπέρα , σε ευχαριστώ πολύ που το έψαξες για την περιπτωσή μου , ετσι όπως τα γράφεις όλα πιθανά είναι , μου έχουν περάσει και 'μένα απο το μυαλό τα παραπάνω , πάντως οτι και αν είναι είναι σε πρώιμη μορφή .
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.999
Κριτικές
1
Like
32.930
Πόντοι
6.256
Μένεις μέσα ?? σε κρατάνε ??? ή στο βάζουν πας σπίτι - ζείς κανονικά και αυτο καταγράφει ????
Θα πω και γω τη γνωμη μου,
Ξεκινας απο τα απλα,
Πας σε παθολογο ή καρδιολόγο περιγραφεις τι εχεις νιωθεις κλπ και αυτος ξερει τι εξετασεις θα κανεις και αναλογα τα αποτελεσματα κρινει ζηταει κι αλλες εξετασεις αν χρειαζονται,
Πχ μια γενικη ουρων δειχνει πληθος παθησεων
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Φίλε μερικές απλές ερωτήσεις: έχεις παραπάνω κιλά; Χοντρό σχετικά λαιμό; Διογκωμένη σταφυλή; Ροχαλίζεις; Σου παραπονούνται στο σπίτι σου ότι ροχαλίζεις; Γενικά νιώθεις ευεξία μέσα στην ημέρα; Πρέπει να δεις σοβαρά το θέμα της υπνικής άπνοιας, τουλάχιστον τα συμπτώματα που αναφέρεις ταιριάζουν πολύ.
Καλησπέρα , χοντρο λαιμό ναι , δεν ροχαλίζω καθόλου , κιλά παραπάνω επειδή ξέρω το σωματοτυπό μου και πώς ήμουν πριν όχι δεν έχω , διογκωμένη σταφύλη ??? διαφώτισε με λίγο , ευεξία όχι γενικά αλλά αυτο μπορει να είχαι και ψυχολογικής φύσεως [ το αίσθημα ευεξίας].
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
770
Κριτικές
15
Like
3.416
Πόντοι
1.436
Καλησπέρα , χοντρο λαιμό ναι , δεν ροχαλίζω καθόλου , κιλά παραπάνω επειδή ξέρω το σωματοτυπό μου και πώς ήμουν πριν όχι δεν έχω , διογκωμένη σταφύλη ??? διαφώτισε με λίγο , ευεξία όχι γενικά αλλά αυτο μπορει να είχαι και ψυχολογικής φύσεως [ το αίσθημα ευεξίας].
Πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις ένα ραντεβού με κέντρο ύπνου. Νομίζω Ευαγγελισμός έχει (και άλλα νοσοκομεία, γκούγκλαρε και θα βρεις ποιο είναι πιο κοντά σε σένα).
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.815
Πόντοι
456
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
νευρολογο-μαγνητικη κατευθειαν
 

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.068
Κριτικές
37
Like
20.035
Πόντοι
12.896
εγω γενικα δεν κοιμαμαι πολλες ωρες κ ποτε πριν απο τις 5 το πρωι,
αυτο που μου συμβαινει καμια φορα ειναι για καμια ωρα γυρω στα μεσανυχτα να μην μπορω να παρω τα ποδια μου κ να με παιρνει κ ο υπνος για κανα πενταλεπτο στην καρεκλα,μετα ομως συνερχομαι κ συνεχιζω κανονικα σαν να μη συμβαινει τιποτα για 3-4 ωρες ...
 

ELMOUNIO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Οκτ 2016
Μηνύματα
775
Κριτικές
1
Like
1.611
Πόντοι
486
Φίλε αν είσαι 23 άσε τους γιατρούς του σάιτ και κάνε ένα γενικό τσεκ απ' . Και μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.613
Πόντοι
4.546
Καλησπέρα , 23 χρονών , 1,69 -70 , 75 κιλά , πίεση κανονική έχω πρίν κάτι μέρες που μέτρησα για πλάκα . παλιά είχα μια ελαφριά υπόταση , τώρα είμαι κανονικά , δηλαδή παλιά είχα 60-61 παλμούς και τώρα έχω 63-65 .

Νέο παιδί είσαι τύπε μου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ έχεις.
Λίγο η αλλαγή του καιρού προς κανονικές θερμοκρασίες με την εποχή πλέον.. λίγο η καθημερινότητά σου που ο ίδιος έχεις εφαρμόσει δε θέλει πολύ...
* Άσχετο γαμάς καθόλου;;;; :think:
Σε ρωτάω διότι εάν μου είσαι όλη μέρα δουλειά, υποχρεώσεις κτλ. και από :zfuck: τίποτα ο ανθρώπινος οργανισμός βγάζει θέματα όπως ένα αυτοκίνητο όταν ΔΕΝ το συντηρείς σωστά...
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.073
Πόντοι
6.056
Τυπε οτι και να σου πουμε εδω μεσα γιατροί δεν είμαστε, πήγαινε σε ενα γιατρο και θα σου πει αυτος τι εξετάσεις θα κανεις. Η Γενική αίματος, ουρων και ο υπέρηχος καρδιας ειναι της πλακας εξετάσεις δεν πρόκειται να χασεις πανω απο 2 ωρες απο το χρονο σου και για τις δυο μαζι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.815
Πόντοι
456
εγω γενικα δεν κοιμαμαι πολλες ωρες κ ποτε πριν απο τις 5 το πρωι,
αυτο που μου συμβαινει καμια φορα ειναι για καμια ωρα γυρω στα μεσανυχτα να μην μπορω να παρω τα ποδια μου κ να με παιρνει κ ο υπνος για κανα πενταλεπτο στην καρεκλα,μετα ομως συνερχομαι κ συνεχιζω κανονικα σαν να μη συμβαινει τιποτα για 3-4 ωρες ...
εγω που αν δε τη παιξω δε με περνει υπνος τι να ειναι αραγε?
 

TOMCRUISE

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Αυγ 2020
Μηνύματα
4.068
Κριτικές
37
Like
20.035
Πόντοι
12.896
OP
OP
Α

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
331
Κριτικές
2
Like
562
Πόντοι
21
Νέο παιδί είσαι τύπε μου ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ έχεις.
Λίγο η αλλαγή του καιρού προς κανονικές θερμοκρασίες με την εποχή πλέον.. λίγο η καθημερινότητά σου που ο ίδιος έχεις εφαρμόσει δε θέλει πολύ...
* Άσχετο γαμάς καθόλου;;;; :think:
Σε ρωτάω διότι εάν μου είσαι όλη μέρα δουλειά, υποχρεώσεις κτλ. και από :zfuck: τίποτα ο ανθρώπινος οργανισμός βγάζει θέματα όπως ένα αυτοκίνητο όταν ΔΕΝ το συντηρείς σωστά...
Όχι δυστυχώς δεν γαμάω , έχω πάθει και μια δερματική βλάβη στο εργαλείο τώρα τελευταία 3 μήνες περίπου η όποία έγινε γιατί αμέλησα να πάω να διορθοσω το κοντό χαλινό του 'εργαλείου ' και δεν έχω διάθεση ουτε να τον παίξω , και να ήθελα δεν είναι ευχάριστη η αίσθηση οποτε παπαλα .
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: msakis

filos78

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
4.312
Κριτικές
10
Like
1.626
Πόντοι
5.975
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη , πρόσφατα έχω παρατηρήσει οτι εμφανίζω ανα τακτά χρονικά διαστήματα ενα αίσθημα σαν υπνηλία ,σαν να μην είμαι στο παρον για μερικα κλάσματα του δευτερολέπτου αντε μέχρι 2-3 δευτερόλεπτα το πολύ σε κάποιες περιπτώσεις , δεν θα το είχα καταλάβει οτι είναι τοσο έντονο αλλά ενα βράδυ που οδηγούσα στην καθοδο στην κηφισίας μου συνέβη για μερικά δευτερολεπτα [2-3 ] και υπήρξε κίνδυνος να πέσω στους μπροστινούς , διατηρούσα απ'οτι θυμάμαι την όρασή μου [ εβλεπα , τώρα πως δεν είδα οτι οι αλλοι ηταν σταματημένοι μπροστά μην με ρωτάτε δεν ξέρω ήταν σαν να μην έβλεπα άλλο αυτοκίνητο μπροστά μου] και σταθερή ταχύτητα , μόνο οταν μου φώναξε ο συνοδηγός [ πατέρας μου ] να κόψω γιατί οι αλλοι είναι μπροστά σταματημένοι τοτε ξαφνικά σαν να μην συνέβη τίποτα ' ξύπνησα' και σταμάτησα ομαλά- κανονικά αφού με είχε προειδοποίηση εγκαίρως . Το παραπάνω περιστατικό ηταν ίσως το πιο μεγάλο σε διάρκεια απο αυτά που μπορώ να θυμηθώ , τα αλλα ειναι ως επι τω πλείστων στιγμιαία και σε πολλές περιπτώσεις αντιλαμβάνομαι ενα αίσθημα σαν να χάνω το high definition στην όραση μπορώ να πώ . Ισορροπίες και τα σχετικά τα διατηρώ κανονικά απο οτι μπορώ να καταλάβω . Με έχει παραξενέψει πολύ αυτό το αίσθημα , αν μπορεί κάποιος να εκφέρει κάποια άποψη θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως .
Από όσο έχω ακούσει σε παρόμοια περιστατικά υπνηλίας, συστήνεται νευρολόγος... Περαστικά σε κάθε περίπτωση
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.591
Κριτικές
24
Like
9.733
Πόντοι
4.746
Tυπε καλα κανεις και ρωτας ας μην ειμαστε γιατροι λογω εμπειριας απο παρομοιο περιστατικο μπορει να σε βοηθησει ο αλλος και στο γραφω αυτο γιατι μου εχει τυχει με μαλακα γιατρο να μου κανει λαθος διαγνωση και πως τα φερνει η μοιρα να πετυχαινω γνωστο να αναφερω το προβλημα και να με στελενει στον καταλληλο γιατρο .Τι να λεμε ,οι γιατροι δεν ειναι θεοι ανθρωποι ειναι και κανουν λαθη .Ρωτα , ψαξε αδερφε και θα πας στην Πολη .Οτι σου λεω
Επισης μην τους εμπιστευεσαι πηγαινε και σε αλλες ειδικοτητες ψαξτο σφαιρικα εκτος και αν ο γιατρος ειναι κορυφη και οτι λεει αυτο ειναι.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.386
Κριτικές
8
Like
11.138
Πόντοι
3.786
Mάλλον το έχεις ψάξει, αλλά μήπως σου συμβαίνει μετά το φαγητό; Πάει το αίμα στο στομάχι και αυτά τα black out συμβαίνουν. Εμένα μου συμβαίνουν όμως μόνο όταν κάθομαι ποτέ όταν κινούμαι ή οδηγώ.
Μήπως δεν έχεις καλή ποιότητα ύπνου; Δηλαδή αργεί πολύ να σε πάρει ο ύπνος;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom