Νέα

Υπερθέρμανση wifi router

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tasos999
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 57
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Ζήτα από τον πάροχο σου να σου δώσει καινούργιο τζάμπα είναι.
Έτσι και αλλιώς αυτό δεν είναι συμβατό με την Voip τηλεφωνία.

Προτιμω το κανονικο τηλεφωνο και οχι το voip.

 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Εσύ μπορεί να το προτιμάς. Όταν αποφασίσει η εταιρεία να αλλάξει το σύστημα λέγε μετά ότι θες.
Θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο γιατί δεν είναι στο χέρι σου.
Ήδη έχουν λήξει οι προθεσμίες. Σχεδόν παντού πλέον υπάρχει το voip.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Εσύ μπορεί να το προτιμάς. Όταν αποφασίσει η εταιρεία να αλλάξει το σύστημα λέγε μετά ότι θες.
Θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο γιατί δεν είναι στο χέρι σου.
Ήδη έχουν λήξει οι προθεσμίες. Σχεδόν παντού πλέον υπάρχει το voip.

Υπαρχουν και τα κινητα τυπε.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.106
Like
11.568
Πόντοι
2.606
Παίδες μια ερώτηση. Το παλιό ρουτεράκι wifi Thomson TG V7 υπερθερμαίνεται και φλιπάρει..Καμιά λύση? Δοκίμασα να το βγάλω από την μπρίζα και το rj11 και το τροφοδοτικό, το ξεσκόνισα και το άφησα να κρυώσει 1-2 ωρίτσες. Καμιά άλλη ιδέα? Δεν με ενδιαφέρει ανεμιστηράκι γιατί δεν υπάρχει χώρος..
τυπε κοτσαρε του πανω ενα  μεγαλο ιντερκουλερ και μεθανολες  :grin:
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.345
Κριτικές
90
Like
32.447
Πόντοι
24.700
Παίδες μια ερώτηση. Το παλιό ρουτεράκι wifi Thomson TG V7 υπερθερμαίνεται και φλιπάρει..Καμιά λύση? Δοκίμασα να το βγάλω από την μπρίζα και το rj11 και το τροφοδοτικό, το ξεσκόνισα και το άφησα να κρυώσει 1-2 ωρίτσες. Καμιά άλλη ιδέα? Δεν με ενδιαφέρει ανεμιστηράκι γιατί δεν υπάρχει χώρος..

Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Λύθηκε από τότε που το χρησιμοποιώ ως σουβέρ. Του ακουμπάω πάνω τον φρέντο με πολλά παγάκια και είναι όλα μια χαρά.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Υπαρχουν και τα κινητα τυπε.
Και αν χρειάζεσαι ιντερνετ στο σπιτι, τί κανεις; Όλες οι νεες συνδεση στην cosmote, πανε σε voip. Θες δε θες. Εξάλλου γιατί να μη θέλει κάποιος voip; Για να χρησιμοποιεί ντουμπλεξ τηλεφωνα και αλλες βλακειες;

Στην ερώτηση του φίλου: αυτό είναι το πρωτο ρουτερ που εδινε η forthnet και δεν αξίζει να ασχοληθείς ουτε λεπτο για να λύσεις οποιοδηποτε θέμα του.
1. Σε ανανέωση συμβολαίου ζήτα νέο ρουτερ. Θα στο δώσουν. Αν δε στο δώσουν, ανέφερε πως θα κανεις φορητότητα.
2. Αν δε θέλεις να μπεις σε συζητήσεις με παροχο, πηγαινε παρε ενα modem router. Δες marketplace για κάτι καλύτερο μεταχειρισμένο, αν και καινουργια πλεον δεν κοστίζουν αρκετά. Απλά ρίξε μια ματιά στα reviews.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Λύθηκε από τότε που το χρησιμοποιώ ως σουβέρ. Του ακουμπάω πάνω τον φρέντο με πολλά παγάκια και είναι όλα μια χαρά.

Λειτουργει εαν αντι για καφε το πρωι, βαλουμε ποτο με παγακια το βραδυ;

  :think:
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
2. Αν δε θέλεις να μπεις σε συζητήσεις με παροχο, πηγαινε παρε ενα modem router. Δες marketplace για κάτι καλύτερο μεταχειρισμένο, αν και καινουργια πλεον δεν κοστίζουν αρκετά. Απλά ρίξε μια ματιά στα reviews.

DRAYTEK, μονοδρομος για οικιακο χρηστη και οχι μονο.

 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
τύπε σβήστο, πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου, πες τους ότι κάηκε και ζήτα να σου στείλουν ένα άλλο.
 
OP
OP
tasos999

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
τύπε σβήστο, πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών του παρόχου, πες τους ότι κάηκε και ζήτα να σου στείλουν ένα άλλο.
Σωστά, αν πεις 'ζεσταίνεται υπερβολικά' σου λένε αγοράστε άλλο με κόστος 20 Ευρώ!
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
DRAYTEK, μονοδρομος για οικιακο χρηστη και οχι μονο.

Φυσικά και όχι. Υπάρχουν εξαιρετικά mainstream modem routers (Synology, Asus, Netgear, etc). Με λιγη αναζητηση μπορει να βρει καποιος συσκευες με παραλληλα firmware (Quantenna + Broadcom), τα οποία τα καθιστούν αξιόπιστα και με πολύ καλή απόδοση.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
Φυσικά και όχι. Υπάρχουν εξαιρετικά mainstream modem routers (Synology, Asus, Netgear, etc). Με λιγη αναζητηση μπορει να βρει καποιος συσκευες με παραλληλα firmware (Quantenna + Broadcom), τα οποία τα καθιστούν αξιόπιστα και με πολύ καλή απόδοση.

Τυπε εχεις δουλεψει ποτε σου DRAYTEK;
 

t0t3m

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2020
Μηνύματα
50
Κριτικές
2
Like
170
Πόντοι
280
δεν θα ξεχάσω με draytek που έβαζα στην χαλκιδική και από εκεί που η γραμμή δεν κλείδωνε οθτε στα 10. ξαφνικα σταθερα 13.

βάζω του οτε, 9, βάζω draytek 13. ποτέ δεν κατάλαβα γιατί.

κρίμα που με τα voip πρέπει να έχεις του πάροχου επάνω
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
@Christos Savvidis Η σωστή ερώτηση δεν είναι αυτή. Η σωστή ερώτηση είναι αν γνωρίζω τι παραπάνω προσφέρει η Draytek από τον ανταγωνισμό. Η αληθεια είναι πως την εταιρια την γνωρίζω μόνο κατ' όνομα. Ωστόσο στην καριέρα μου έχουν περάσει απο τα χέρια μου network units όπως της ubiquiti και cisco για να μου δίνουν μια πολλή καλή γνώση σχετικά με τις απαιτήσεις και την ανταποδοτικότητα τόσο σε industrial οσο σε private περιβάλλοντα. Συνεπώς θα επιμείνω πως οποιοσδήποτε θέλει μια αξιοπρεπή οικιακή λύση (σταθερότητα+ταχύτητα+ασφαλεια) μπορεί να την έχει με mainstream routers τόσο από τη asus, netgear κτλ. Για να μη μιλήσω για το απόλυτο vfm της Xiaomi με το wifi 6, γιατι θα πεσουν οι συνωμοσιολογοι να με φάνε..
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
@Christos Savvidis Η σωστή ερώτηση δεν είναι αυτή. Η σωστή ερώτηση είναι αν γνωρίζω τι παραπάνω προσφέρει η Draytek από τον ανταγωνισμό. Η αληθεια είναι πως την εταιρια την γνωρίζω μόνο κατ' όνομα. Ωστόσο στην καριέρα μου έχουν περάσει απο τα χέρια μου network units όπως της ubiquiti και cisco για να μου δίνουν μια πολλή καλή γνώση σχετικά με τις απαιτήσεις και την ανταποδοτικότητα τόσο σε industrial οσο σε private περιβάλλοντα. Συνεπώς θα επιμείνω πως οποιοσδήποτε θέλει μια αξιοπρεπή οικιακή λύση (σταθερότητα+ταχύτητα+ασφαλεια) μπορεί να την έχει με mainstream routers τόσο από τη asus, netgear κτλ. Για να μη μιλήσω για το απόλυτο vfm της Xiaomi με το wifi 6, γιατι θα πεσουν οι συνωμοσιολογοι να με φάνε..

Τυπε μπλεκεις cisco στη κουβεντα οταν μιλαμε για εναν απλο οικιακο χρηστη...; :S :S :S

Αγορασε ενα Draytek, παιξε μαζι του κανα 6μηνο και ελα μετα να μας πεις τη γνωμη που θα πηγαζει μεσα απο το βιωμα και οχι απο τις θεωριες.

 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Μου κίνησες την περιέργεια και εψαξα για την Draytek. Έψαξα τον κατάλογό της εταιρίας, η οποία φαίνεται να έχει αρκετή ποικιλία προϊόντων (πολύ καλό αυτό) που καλύπτουν μεσαίας κλίμακας ανάγκες.

Ωστόσο οι οικιακές λύσεις φαίνονται.. ξεπερασμένες, για να το πω ευγενικά. Μπορείς να μου πεις τί είναι αυτό που σε έχει κάνει να την ξεχωρίσεις από τον ανταγωνισμό;
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Τυπε μπλεκεις cisco στη κουβεντα οταν μιλαμε για εναν απλο οικιακο χρηστη...; :S :S :S

Αγορασε ενα Draytek, παιξε μαζι του κανα 6μηνο και ελα μετα να μας πεις τη γνωμη που θα πηγαζει μεσα απο το βιωμα και οχι απο τις θεωριες.

Μα φυσικά. Η cisco έχει τοσο enterprice όσο και private domains. Τί σε μπερδευει; Έχουν περάσει πολλά απο τα χέρια μου οπότε η αλήθεια είναι πως δεν με απασχολεί να ασχοληθώ με κάτι άλλο, μιας και τώρα έχω ένα ASUS RT-AC87U. Απάντησε μου σε παρακαλώ στο ερώτημα παραπάνω για να καταλάβουμε όλοι τι εννοείς.

Edit: αν θυμασαι, η linksys που είχε πάρει όλο την αγορά πριν 10 χρόνια στα οικιακά modem, εξαγοράστηκε απο την cisco και τα προιοντα της πηγαν στην αγορά με άλλο όνομα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom