Νέα

Υπάρχει θεός; Είναι ο θεός ο δημιουργός των πάντων;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kaligoul
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Προς τα κει πάει το πράγμα. Το πολύ σε 2 αιώνες λέω εγώ.
 

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
μα και βέβαια !!!  ετσι λειτουργεί η θρησκεία παγκόσμια .. η κάθε θρησκεία ...

θάνατος στους άπιστους .....


είναι τυχαίο ?

Toσα ξέρεις, τοσα καταλαβαινεις, τόσα λες.. αυτο το τελευταιο που έγραψες -αν το γνωριζεις που πολυ αμφιβάλλω, καθως αρέσκεσαι να πετάς φωτοβολιδες χωρις λόγο, κ όποιος τις δει- το λέει στο Κοράνι και οχι ο Χριστιανισμος.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Toσα ξέρεις, τοσα καταλαβαινεις, τόσα λες.. αυτο το τελευταιο που έγραψες -αν το γνωριζεις που πολυ αμφιβάλλω, καθως αρέσκεσαι να πετάς φωτοβολιδες χωρις λόγο, κ όποιος τις δει- το λέει στο Κοράνι και οχι ο Χριστιανισμος.
Τις θεολογικες μου αποριες θα τις απαντησεις καποτε?
 

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
Τις θεολογικες μου αποριες θα τις απαντησεις καποτε?

Ψάξε και διάβασε. Το βιβλιο θα ανεχτεί να το ειρωνευτεις, πάντως. Ετσι, θα διαμορφώσεις προσωπική άποψη, χωρίς να λες ότι 'μου το λες επειδη δηθεν πιστευεις, δεν ισχυουν, δογματικος κλπ κλπ'. Το καλύτερο ειναι το διάβασμα.
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Ψάξε και διάβασε. Το βιβλιο θα ανεχτεί να το ειρωνευτεις, πάντως.
Εχω διαβασει, θα ηθελα την αποψη καποιου με ισχυρα δογματικη πιστη οπως εχω ξαναπει.

Δεν ειρωνευτηκα τιποτα, ανεφερα καποια γεγονοτα και διατυπωσα ερωτησεις. Ειναι η δικη μου εκδοχη του "μελετατε τας γραφας".
 

boobmaniac

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
579
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
6
Υπάρχει λόγος να απαντησω? Οποιος θέλει να δει αυτο που ειπα, μπορει να δει τις στιχομυθιες προηγουμενων σελιδων και να βγαλει συμπέρασμα ποιοι κ ποτε παραποιησαν λογια μου,ειτε τα απομονωσαν. Το οτι δεν θυμάσαι αν εσυ ή άλλος απομονωσε φραση μου κλπ, το περιμενα. Δεν ειχα την αξίωση να παραδεχτεις κάτι.
Και εξάλλου έχετε τοσο εύκολες τις απαντησεις και η φαιδροτητά σας ξεπέρασε κάθε όριο, καθως στην αρχη με λογίζατε ως παπά.. κατοπιν, αφου σας πέρασε αυτη η λόξα, συμφωνήσατε οτι ειμαι απλα καποιος που πήγε στο κατηχητικο κ κάνει δηθεν κήρυγμα..ακολούθησε (μια και νομιζεις οτι τα ξερεις ολα περι Γκεμπελς κ οι άλλοι αγνοουν) η επισης Γκεμπελικη μέθοδος "Ριξε λάσπη, ρίξε λάσπη,όλο και κάτι θα μείνει…" με την φωτο απο καποιο site, θριαμβολογώντας επειδη καποιος αλλος που έτυχε να εχει ιδιο nick με μένα, σας έδωσε το δικαιωμα (ως άντρες με φουστάνια) να με συνδέσετε άφοβα και χωρις ίχνος ντροπης με εκεινον. Τελευταια φαιδροτητα ήταν εκείνη με καποιον απο το στρατο και κάτι άλλα ονειροπαρμένα,σε βαθμό σιγουριάς. Όταν δεν βρίσκατε άλλο τρόπο αντιμετώπισης των αποψεων επειδη δεν σας άρεσαν, αλλάζατε τροπάρι κ αναλόγως με κατηγοριοποιούσατε. Οποία φαιδρότις! :headbang:
Λοιπόν, τι έχει σειρά στο μενού?
Επί της ουσίας, ΦΥΣΙΚΑ τουμπεκί ψιλοκομμένο κάνεις... Ούτε μισό λογικό επιχείρημα δεν έχεις να παραθέσεις, γι' αυτό και αναλώνεσαι στο ποιός σε είπε τι... Σού είπα και πιο πριν, ότι ειδικά γι' αυτό το θέμα, εσύ άρχισες να προκαλείς με τις μαλακίες περί πιθήκων και λοιπών πρωτευόντων, οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παραπονιέσαι. Πληρώθηκες με το ίδιο νόμισμα. Αλλά έτσι είναι με εσάς τους φανατίλες: μόλις σας κάνουν αυτό που ακριβώς κάνετε, βάζετε τα κλάματα... "Μαμά, αυτός με βάρεσε..."

Έτσι μια απορία θέλω να μου λύσεις... ΕΣΥ προσωπικά, πόσα βιβλία διάβασες ή πόσο πολύ έψαξες για τις άλλες θρησκείες (της αθεΐας και του αγνωστικισμού συμπεριλαμβανομένων), ΠΡΙΝ καταλήξεις ότι αυτό που θέλεις να πιστεύεις είναι ο Χριστιανισμός;
 

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
Επί της ουσίας, ΦΥΣΙΚΑ τουμπεκί ψιλοκομμένο κάνεις... Ούτε μισό λογικό επιχείρημα δεν έχεις να παραθέσεις, γι' αυτό και αναλώνεσαι στο ποιός σε είπε τι... Σού είπα και πιο πριν, ότι ειδικά γι' αυτό το θέμα, εσύ άρχισες να προκαλείς με τις μαλακίες περί πιθήκων και λοιπών πρωτευόντων, οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να παραπονιέσαι. Πληρώθηκες με το ίδιο νόμισμα. Αλλά έτσι είναι με εσάς τους φανατίλες: μόλις σας κάνουν αυτό που ακριβώς κάνετε, βάζετε τα κλάματα... "Μαμά, αυτός με βάρεσε..."

Έτσι μια απορία θέλω να μου λύσεις... ΕΣΥ προσωπικά, πόσα βιβλία διάβασες ή πόσο πολύ έψαξες για τις άλλες θρησκείες (της αθεΐας και του αγνωστικισμού συμπεριλαμβανομένων), ΠΡΙΝ καταλήξεις ότι αυτό που θέλεις να πιστεύεις είναι ο Χριστιανισμός;

Απ'τη στιγμή που η ανάλυση της μεθοδολογιας σας για να αντιμετωπισετε τα οποια επιχειρηματα διετυπωσα, σε εσενα ομοιάζει με παράπονο κλάμα κλπ.. φτάνει, δεν βγαινει άκρη μαζί σου. :headbang: Το να με βγάλεις τρελό, δογματιστή και ο,τι άλλο πετώντας λάσπη, υποθέσεις κ με παραποιήσεις μπορει να ειναι εύκολο. Ειδικά οταν δεν έχεις απαντησεις στα επιχειρηματα ή εν πάση περιπτώσει στις οποιες αποψεις. Κι αν έχεις (εσυ ή άλλοι), αυτές ειναι προϊον είτε copy-paste, ειτε βασίζονται σε ειρωνειες.
Οσο για τα βιβλία, εχω διαβάσει πολλά σε πληροφορώ. Απ'τη στιγμή που η διδασκαλια του Χριστού με άγγιξε κ με έκανε να νιώσω οτι αυτη ειναι για μένα η πραγματική αλήθεια κ οτι ειναι ο Θεός, έμεινα σε αυτό.  
Εσυ για να 'τριγυρνάς' ακομα, σημαινει οτι μάλλον δεν βρηκες τιποτα?
 

Quazzar

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2010
Μηνύματα
212
Like
0
Πόντοι
1
γιατι μαλωνεται ρε παιδες;
Ο Θεος υπάρχει.  Απλα δεν εχει σχεση με καμια απο τις θρησκειες που μιλατε.  Τι δουλεια εχει με φονιαδες, ψευτες, καλοπερασακηδες παπαδορασοφορους;  Με επαγγελματιες που υποσχονται κατι για μετα τον θανατο για να σου τα παιρνουν τωρα;

Η συζητηση ειναι αν υπαρχει θεος ή οχι.  Όχι ποια θρησκεια ειναι η αληθινη.  Γιατι ετσι δεν τελειωνετε ποτε. 

 

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
γιατι μαλωνεται ρε παιδες;
Ο Θεος υπάρχει.  Απλα δεν εχει σχεση με καμια απο τις θρησκειες που μιλατε.  Τι δουλεια εχει με φονιαδες, ψευτες, καλοπερασακηδες παπαδορασοφορους;  Με επαγγελματιες που υποσχονται κατι για μετα τον θανατο για να σου τα παιρνουν τωρα;

Η συζητηση ειναι αν υπαρχει θεος ή οχι.  Όχι ποια θρησκεια ειναι η αληθινη.  Γιατι ετσι δεν τελειωνετε ποτε.  

Να σου πω φιλε μου την αλήθεια, προσωπικά άρχισα να κουράζομαι. Όχι να πτοούμαι από οσα μου γράφουν και κοροϊδευουν, να κουράζομαι - να απαντώ κλπ κλπ κλπ.
 

Quazzar

Μέλος
Εγγρ.
29 Ιαν 2010
Μηνύματα
212
Like
0
Πόντοι
1
ε, φορουμ ειναι
ειναι για να δινεις την αποψη σου, οχι να μαλωνεις για αυτην.
γιατι σε τετοια θεματα, ο καθενας ειναι ου με πεισεις καν με πεισεις

 

boobmaniac

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2008
Μηνύματα
579
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
6
Απ'τη στιγμή που η ανάλυση της μεθοδολογιας σας για να αντιμετωπισετε τα οποια επιχειρηματα διετυπωσα, σε εσενα ομοιάζει με παράπονο κλάμα κλπ.. φτάνει, δεν βγαινει άκρη μαζί σου. :headbang: Το να με βγάλεις τρελό, δογματιστή και ο,τι άλλο πετώντας λάσπη, υποθέσεις κ με παραποιήσεις μπορει να ειναι εύκολο. Ειδικά οταν δεν έχεις απαντησεις στα επιχειρηματα ή εν πάση περιπτώσει στις οποιες αποψεις. Κι αν έχεις (εσυ ή άλλοι), αυτές ειναι προϊον είτε copy-paste, ειτε βασίζονται σε ειρωνειες.
Οσο για τα βιβλία, εχω διαβάσει πολλά σε πληροφορώ. Απ'τη στιγμή που η διδασκαλια του Χριστού με άγγιξε κ με έκανε να νιώσω οτι αυτη ειναι για μένα η πραγματική αλήθεια κ οτι ειναι ο Θεός, έμεινα σε αυτό.  
Εσυ για να 'τριγυρνάς' ακομα, σημαινει οτι μάλλον δεν βρηκες τιποτα?
Δε γίνεται ρε Liberistas... κάτι παίρνεις εσύ... Δεν εξηγείται αλλιώς να απαντάς όπως απάντησες. Εκτός κι αν μαζί με όλα τ' άλλα, πάσχεις και από μανία καταδίωξης.

Λες, "Από τη στιγμή που η ανάλυση... δε βγαίνει άκρη μαζί σου".
Αλήθεια, πού το είδες αυτό; Μα φυσικά στην κλασική "Μετάθεση του σημαντικού". Το σημαντικό σε όσα είπα δεν ήταν το "Μαμά, αυτός με βάρεσε" αλλά στο ότι "Από τη στιγμή που εσύ ξεκίνησες πρώτος να ειρωνεύεσαι και να προσβάλεις, δεν έχεις κανένα δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι όταν το ίδιο κάνουν οι άλλοι σε σένα" το οποίο ΦΥΣΙΚΑ έκανες γαργάρα.

Συνεχίζουμε: "Το να με βγάλεις τρελό... μπορεί να είναι εύκολο".
Κατ' αρχήν, κανένας δεν σε έβγαλε τρελό. Κολλημένο δογματιστή σε έχουμε πει όλοι. Αλλά αφού αυτό είσαι, πώς να σε πούμε δηλαδή; Λάσπη πετάει κανένας, όταν κάποιος χαρακτηρίζει έναν άλλο ως κάτι που ΔΕΝ είναι. Αν κάποιος έλεγε ότι είσαι απατεώνας (με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι) τότε ναι, αυτός θα σου πετούσε λάσπη. Για να σε προλάβω πάντως, το screenshot που ήταν δήθεν δικό σου, αυτό όντως ήταν λάσπη, αλλά δεν σου την πέταξα εγώ και εδώ απαντάω μόνο για ότι με αφορά.

Πάμε παρακάτω: "Ειδικά όταν δεν έχει απαντήσεις... στις όποιες απόψεις"
Επιχειρήματα; Ποιά επιχειρήματα; Για να πεις ότι έχεις επιχείρημα, πρέπει να έχεις έστω μια υποτυπώδη τεκμηρίωση, η οποία μόνιμα απουσιάζει σε κάθε σου θέση. Το μόνο που έχουμε δει από εσένα είναι προσωπικές απόψεις χωρίς τεκμηρίωση με μπόλικη μισαλλοδοξία. Στο "επειδή έτσι μου αρέσει" ή "επειδή έτσι μου έχουν πει" δεν μπορεί κανένας να αντιπαραθέσει οποιοδήποτε επιχείρημα.

Και το καλύτερο: "Κι αν έχεις... βασίζονται σε ειρωνείες"
Α, μάλιστα... βαφτίσαμε την τεκμηρίωση "Copy-Paste" και καθαρίσαμε ε; Προφανώς σου είναι αδύνατο να τεκμηριώσεις οποιαδήποτε άποψή σου με έναν λογικό τρόπο πέρα από το "έτσι μου αρέσει" ή το "έτσι μου έχουν μάθει (οι παπάδες)" οπότε το μόνο που σου απομένει είναι να παρουσιάσεις την τεκμηρίωση της όποιας άποψης ως προϊόν αντιγραφής. Τεκμηρίωση άποψης πάντως, δε γίνεται παραπέμποντας στον εαυτό μας. Για τις ειρωνείες, έχω πει και παραπάνω: Όπως έστρωσες κοιμάσαι, απλά είναι τα πράγματα.

Και κλείνεις: "Όσο για τα βιβλία... έμεινα σε αυτό"
Καλά, κι εγώ μπορώ να πω ότι είχα πολλά αυτοκίνητα, αλλά κατέληξα σε αυτό που έχω τώρα και δεν το αλλάζω με τίποτε. Εσύ δηλαδή αυτό το πιστεύεις; Έχεις κάτι να απαντήσεις πραγματικά, εκτός από αοριστίες; Κάποιος που πραγματικά έχει ψάξει πριν καταλήξει οπουδήποτε, ξέρει τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς και μπορεί να τα αντικρούσει με τεκμηριωμένα επιχειρήματα και όχι με άναρθρες κραυγές όπως κάνεις εσύ. Να σου θυμίσω τις μαλακίες που έλεγες περί πιθήκων, που αποδεικνύει ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι λέει η θεωρία της εξέλιξης των ειδών (εκτός φυσικά από την κασέτα με τις άναρθρες κραυγές που σου έχουν μάθει να παίζεις οι παπάδες).

Και τέλος: "Εσύ για να τριγυρνάς... δε βρήκες τίποτα?"
Δεν τριγυρνάω. Έχω καταλήξει. Απλά δεν είμαι κολλημένος φανατικός σαν κι εσένα, ώστε να θέλω να επιβάλω στους άλλους να πιστέψουν αυτό που πιστεύω εγώ. Εξ άλλου το τι πιστεύει ο καθένας είναι θέμα προσωπικό. Κανένας δεν ήρθε να σου πει ότι αυτό που πιστεύεις είναι λάθος. Αντθετα εσύ ήρθες και άνοιξες αυτό το thread με σκοπό να μας πείσεις ότι αν δεν πιστεύουμε αυτό που πιστεύεις εσύ, κάνουμε λάθος και πρέπει να βρούμε το Θεό.
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Toσα ξέρεις, τοσα καταλαβαινεις, τόσα λες.. αυτο το τελευταιο που έγραψες -αν το γνωριζεις που πολυ αμφιβάλλω, καθως αρέσκεσαι να πετάς φωτοβολιδες χωρις λόγο, κ όποιος τις δει- το λέει στο Κοράνι και οχι ο Χριστιανισμος.

μπααα.. μια απο τα ιδια και ο χριστιανισμός ... ίδια μυαλά .... στα κάγκελα ....

αυτοί που σκοτωνονται στα γήπεδα σε ποιόν θεό νομιζεις οτι προσευχονται ?
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
γιατι μαλωνεται ρε παιδες;
Ο Θεος υπάρχει.  Απλα δεν εχει σχεση με καμια απο τις θρησκειες που μιλατε.  Τι δουλεια εχει με φονιαδες, ψευτες, καλοπερασακηδες παπαδορασοφορους;  Με επαγγελματιες που υποσχονται κατι για μετα τον θανατο για να σου τα παιρνουν τωρα;

Η συζητηση ειναι αν υπαρχει θεος ή οχι.  Όχι ποια θρησκεια ειναι η αληθινη.  Γιατι ετσι δεν τελειωνετε ποτε. 

κι εσυ πως το αποδεικνύεις οτι υπάρχει ?
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Να σου πω φιλε μου την αλήθεια, προσωπικά άρχισα να κουράζομαι. Όχι να πτοούμαι από οσα μου γράφουν και κοροϊδευουν, να κουράζομαι - να απαντώ κλπ κλπ κλπ.

απότι φαίνεται ελάχιστοι πλεον οι πιστοί του χριστιανισμού ..... σε αντιθεση με την επικρατούσα αποψη πριν απο μερικά χρονάκια ...

μειοψηφία εισαι αγαπητέ ,,,
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom