Νέα

Υπάρχει θεός; Είναι ο θεός ο δημιουργός των πάντων;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kaligoul
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
Προσωπικά δεν το έχω κάνει και απ' όσο θυμάμαι δεν απομόνωσε κάποιος κάτι από αυτά που είπες αποδίδοντας έτσι εντελώς διαφορετικό νόημα από το σύνολο του κειμένου.

Μια άλλη κλασική Γκεμπελική τακτική, είναι αυτό που κάνεις τώρα: η μετάθεση του σημαντικού. Απαντάς στο ασήμαντο (που μπορεί να μπήκε σε ένα κείμενο μόνο για έμφαση) και αφήνεις το σημαντικό αναπάντητο, ώστε να μη φανεί ότι δεν έχεις ουσιαστικά επιχειρήματα.

Υπάρχει λόγος να απαντησω? Οποιος θέλει να δει αυτο που ειπα, μπορει να δει τις στιχομυθιες προηγουμενων σελιδων και να βγαλει συμπέρασμα ποιοι κ ποτε παραποιησαν λογια μου,ειτε τα απομονωσαν. Το οτι δεν θυμάσαι αν εσυ ή άλλος απομονωσε φραση μου κλπ, το περιμενα. Δεν ειχα την αξίωση να παραδεχτεις κάτι.
Και εξάλλου έχετε τοσο εύκολες τις απαντησεις και η φαιδροτητά σας ξεπέρασε κάθε όριο, καθως στην αρχη με λογίζατε ως παπά.. κατοπιν, αφου σας πέρασε αυτη η λόξα, συμφωνήσατε οτι ειμαι απλα καποιος που πήγε στο κατηχητικο κ κάνει δηθεν κήρυγμα..ακολούθησε (μια και νομιζεις οτι τα ξερεις ολα περι Γκεμπελς κ οι άλλοι αγνοουν) η επισης Γκεμπελικη μέθοδος "Ριξε λάσπη, ρίξε λάσπη,όλο και κάτι θα μείνει…" με την φωτο απο καποιο site, θριαμβολογώντας επειδη καποιος αλλος που έτυχε να εχει ιδιο nick με μένα, σας έδωσε το δικαιωμα (ως άντρες με φουστάνια) να με συνδέσετε άφοβα και χωρις ίχνος ντροπης με εκεινον. Τελευταια φαιδροτητα ήταν εκείνη με καποιον απο το στρατο και κάτι άλλα ονειροπαρμένα,σε βαθμό σιγουριάς. Όταν δεν βρίσκατε άλλο τρόπο αντιμετώπισης των αποψεων επειδη δεν σας άρεσαν, αλλάζατε τροπάρι κ αναλόγως με κατηγοριοποιούσατε. Οποία φαιδρότις! :headbang:
Λοιπόν, τι έχει σειρά στο μενού?
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Και σε περίπτωση που δεν ξέρεις (ή δε θέλεις να θυμάσαι) ποιός ήταν ο Γκέμπελς, ρίξε μια ματιά εδώ:

Ο Γκαίμπελς ήταν θεός σε αυτό που έκανε ... ας φροντισουμε και εμεις στην καθημερινότητά μας να τον μιμηθούμε ....
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Υπάρχει λόγος να απαντησω? Οποιος θέλει να δει αυτο που ειπα, μπορει να δει τις στιχομυθιες προηγουμενων σελιδων και να βγαλει συμπέρασμα ποιοι κ ποτε παραποιησαν λογια μου,ειτε τα απομονωσαν.
Και εξάλλου έχετε τοσο εύκολες τις απαντησεις και η φαιδροτητά σας ξεπέρασε κάθε όριο, καθως στην αρχη με λογίζατε ως παπά.. κατοπιν, αφου σας πέρασε αυτη η λόξα, συμφωνήσατε οτι ειμαι απλα καποιος που πήγε στο κατηχητικο κ κάνει δηθεν κήρυγμα..ακολούθησε (μια και νομιζεις οτι τα ξερεις ολα περι Γκεμπελς κ οι άλλοι αγνοουν) η επισης Γκεμπελικη μέθοδος "Ριξε λάσπη, ρίξε λάσπη,όλο και κάτι θα μείνει…" με την φωτο απο καποιο site, θριαμβολογώντας επειδη καποιος αλλος που έτυχε να εχει ιδιο nick με μένα, σας έδωσε το δικαιωμα (ως άντρες με φουστάνια) να με συνδέσετε άφοβα και χωρις ίχνος ντροπης με εκεινον. Τελευταια φαιδροτητα ήταν εκείνη με καποιον απο το στρατο και κάτι άλλα ονειροπαρμένα,σε βαθμό σιγουριάς. Όταν δεν βρίσκατε άλλο τρόπο αντιμετώπισης των αποψεων επειδη δεν σας άρεσαν, αλλάζατε τροπάρι κ αναλόγως με κατηγοριοποιούσατε. Οποία φαιδρότις! :headbang:
Λοιπόν, τι έχει σειρά στο μενού?

φίλε ελευθεριάζοντα δεν χρειμάζεται να μαλώνουμε για ενα θεμα τοσο πλατυ οσο αυτό που χειριζόμαστε ....

πιστευε αυτο που αγαπάς και εμεις αντίστοιχα ... μονο μη μας τα ζαλίζεις με τις δικές σου δοξασίες και πιστευω ...  μυστικά απλά και εσωτερικά λάτρεψε τον Μέγιστο και ολα θα πάνε καλά για όλους μας ...
 

liberistas

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2008
Μηνύματα
211
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
1
φίλε ελευθεριάζοντα δεν χρειμάζεται να μαλώνουμε για ενα θεμα τοσο πλατυ οσο αυτό που χειριζόμαστε ....

πιστευε αυτο που αγαπάς και εμεις αντίστοιχα ... μονο μη μας τα ζαλίζεις με τις δικές σου δοξασίες και πιστευω ...  μυστικά απλά και εσωτερικά λάτρεψε τον Μέγιστο και ολα θα πάνε καλά για όλους μας ...

Πρόβλημά σου αν η άποψη μου σε ζαλίζει (ο,τι σου ζαλιζει).Εσυ το έχεις, οχι εγω. Μάθε να ακους την άποψη του άλλου κ το δικαιωμα του να την εκφραζει κ μετά κάνε ο,τι θες, πετα τη στα σκουπιδια. Κι εγω διαβάζω τις αποψεις σας, αλλά δεν λεω σε κανεναν να μην εκφρασει την άποψη του, οπως κανεις εσυ ...φιλε ελευθεριάζοντα.
 

homies187

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
189
Like
0
Πόντοι
1
liberista ειπες οτι με την προσευχη επικοινωνουμε με τον θεο. οι μοσουλμανοι, οι βουδιστες κτλ που ειναι και η πλειοψηφια στον πλανητη επικοινωνουν με αλλον θεο, με τον δικο μας? ή δεν μπορουν καθολου να επικοινωνησουν?
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
Ενδιαφέρον! Ερώτηση. Τί εθνικότητας ήταν αυτοί που τη σκότωσαν ?  :think:
(όχι τί θρησκεύμα είχαν , για εθνικότητα μιλάω)
δεν ξερω...
αλλά μαλλον και οι ιδιοι πρεπει να ειχαν ξεχασει την εθνικοτητα τους πλεον...
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Μεγιστε ιστορικε, να της κανεις μηνυση για...υπεραναφορά και υπερδιαιωνιση της διδασκαλιας!! Θα'πρεπε να'σαι εξαλλος και να το'χεις κανει ήδη... :think:

έχε υπόψη οτι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ειναι μια μικρη γραφική μειοψηφία στο πέλαγος των πιστων των όποιων θρησκειών ...

η θρησκεία που αναπτύσεται ταχύτατα παγ΄κοσμια ειναιο ισλαμισμός και προβλέπεται το 2030 η ευρωπη να ειναι κατα πλειοψηφία μουσουλμανική ....
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.662
Κριτικές
41
Like
2.943
Πόντοι
3.237
έχε υπόψη οτι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ειναι μια μικρη γραφική μειοψηφία στο πέλαγος των πιστων των όποιων θρησκειών ...

η θρησκεία που αναπτύσεται ταχύτατα παγ΄κοσμια ειναιο ισλαμισμός και προβλέπεται το 2030 η ευρωπη να ειναι κατα πλειοψηφία μουσουλμανική ....
εχεμυθεια πανω απ ολα ;)
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
δεν ξερω...
αλλά μαλλον και οι ιδιοι πρεπει να ειχαν ξεχασει την εθνικοτητα τους πλεον...
Απ'όσο ξέρω η Αλεξάνδρεια κατοικούταν από έλληνες
Γενικότερα, είμαστε λαός φανατικών, μισαλλόδοξων και εγωιστών.Δεν ανεχόμαστε την άλλη άποψη.
Η συγκεκριμένη ήταν μια σπουδαία φιλόσοφος που ξεχώρισε και ήταν και διαφορετική στο θρήσκευμα. Και την έφαγαν.
Να είσαι σίγουρος ότι αν σε περιβάλλον εθνικών μια γινόταν χριστιανή , την ίδια τύχη θα είχε.
Ξέρεις, πρόγονοί μας δεν είναι μόνο όσοι μας συμφέρουν
Στους "αρχαίους ημών προγόνους" είναι ο Λεωνίδας, είναι και ο Εφιάλτης.
Είναι ο Σωκράτης , είναι και αυτοί που τον δίκασαν .
Είναι και ο Μεγαλέξανδρος , είναι και ο Φίλιππος ο Ε' με τις μεγάλες καταστροφές σε αρχαίους ναούς , όπως μας πληροφορεί ο Πολύβιος (ναι, δεν κατέστρεφαν μόνο οι κακοί χριστιανοί ναούς. Και οι έλληνες να δείτε τί έκαναν...)
Είναι οι ήρωες των περσικών πολέμων , είναι και αυτοί που συνεργάστηκαν με τους ρωμαίους για να υποδουλωθεί η Ελλάδα.
Και από ότι έχω καταλάβει, μάλλον μειοψηφία είναι οι καλοί  :)
Βέβαια, αν θες τους καλούς να τους κατατάσσεις στους έλληνες και τους κακούς στον χριστιανούς, για να στηρίξεις προαποφασισμένα συμπεράσματα είσαι ελεύθερος.
Δημοκρατία έχουμε  :)
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
3
Πόντοι
66
έχε υπόψη οτι οι ορθόδοξοι χριστιανοί ειναι μια μικρη γραφική μειοψηφία στο πέλαγος των πιστων των όποιων θρησκειών ...

η θρησκεία που αναπτύσεται ταχύτατα παγ΄κοσμια ειναιο ισλαμισμός και προβλέπεται το 2030 η ευρωπη να ειναι κατα πλειοψηφία μουσουλμανική ....
και αυτό πως θα γινει;
θα μεταναστεύσουν καμιά 400 εκατ. μουσουλμάνοι προς Ευρώπη μεριά;
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Tώρα ποιός είναι θολωμένος...εσύ περνιέσαι για άνθρωπος του θεού με τον τρόπο που γράφεις??αυτά σου διδάσκουν τα παπαδάκια..κάψτε και βρίστε όσους δεν πιστεύουν..αυτό το παράδειγμα δίνεις..έχεις μελετήσει αποσπασματικά το θέμα θρησκεία,με αποτέλεσμα να μην έχεις επιχειρήματα και να λες τους άλλους στραβούς,θολωμένους..αυτή είναι η θρησκεία σου??σου τη χαρίζω..

μα και βέβαια !!!  ετσι λειτουργεί η θρησκεία παγκόσμια .. η κάθε θρησκεία ...

θάνατος στους άπιστους .....


είναι τυχαίο ?
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Φίλε Taurus, ο Liberistas είναι φανατικό Χριστιανόπουλο παπαδομεγαλωμένο. Ακόμα κι αν έχει διαβάσει τίποτε, αυτό θα έχει να κάνει αποκλειστικά με αυτό που του έχουν μάθει. Κανένας μας δεν έχει καμία κάψα να πείσει το Liberistas να πιστεύει κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύει τώρα. Αντίθετα, ο Liberistas έχει τεράστια κάψα, όχι μόνο να μας πείσει, αλλά αν είναι δυνατόν και να μας επιβάλει να πιστέψουμε ότι κι εκείνος. Ενδεχομένως, αν μπορούσε, θα προσπαθούσε να μας πείσει ακόμα και με τη βία. Όπως ακριβώς έκαναν και όλοι οι προκάτοχοί του. Ή μήπως νομίζεις ότι οι Μουσουλμάνοι, έχουν το copyright της επιβολής της πίστης με τη βία; Απλά είναι πιο ειλικρινείς. Οι φανατικοί Χριστιανοί λένε στα λόγια "να γυρίσεις και το άλλο μάγουλο" αλλά αν τους παίρνει, έτσι και τους ρίξεις μια σφαλιάρα θα σε κόψουν φέτες και θα σε ταϊσουν στα πιράνχας. Ή να ξεχάσουμε για το πώς κάηκε η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, η ποιοί ήταν οι πρώτοι κου κατέστρεψαν τη ζωφόρο του Παρθενώνα; Ο Liberistas απλά συνεχίζει την παράδοση αυτή, σε φραστικό επίπεδο.

ας θυμηθούμε τις σταυροφορίες τα παπικά μεγαλεία και εγκλήματα και ξαθε μορφης τερατουργήματα αλλά και τα εγκληματα των πατριαρχών του Βυζαντίου μέσα στην ατμόσφαιρα του Φαναρίου ....
 

isidoro

Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2010
Μηνύματα
1.118
Κριτικές
10
Like
3
Πόντοι
26
ας θυμηθούμε τις σταυροφορίες τα παπικά μεγαλεία και εγκλήματα και ξαθε μορφης τερατουργήματα αλλά και τα εγκληματα των πατριαρχών του Βυζαντίου μέσα στην ατμόσφαιρα του Φαναρίου ....
υπαρχει καποιος που δεν πιστευει οτι οι εκλησιες παντα κυβερνουσαν τον κοσμο και χαιρονται τα ωραια μας τα λεφτουδακια με τη ζητιανια τους
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Πρόβλημά σου αν η άποψη μου σε ζαλίζει (ο,τι σου ζαλιζει).Εσυ το έχεις, οχι εγω. Μάθε να ακους την άποψη του άλλου κ το δικαιωμα του να την εκφραζει κ μετά κάνε ο,τι θες, πετα τη στα σκουπιδια. Κι εγω διαβάζω τις αποψεις σας, αλλά δεν λεω σε κανεναν να μην εκφρασει την άποψη του, οπως κανεις εσυ ...φιλε ελευθεριάζοντα.

κανένα πρόβλημα ... μονο που εσυ εισαι ο ελευθερος - ελευθεριαζοντας ... εγω ειμαι ο έμπιστος .... ο αξιος της εμπιστοσύνεης σας ... όνομα και πράμα ...
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
και αυτό πως θα γινει;
θα μεταναστεύσουν καμιά 400 εκατ. μουσουλμάνοι προς Ευρώπη μεριά;

ηδη ενα σημαντικο ποσοστό ευρωπαίων ειναι μουσλουλμάνοι, η μετανάστευση φερνει κατα πλειοψηφία μουσουλμανικά φύλα και η αναπαραγωγή των μουσουλμάμων ειναι 6 πλάσια αυτης των Χριστιανών .. .

Με στοιχέια μετρήσιμα και προβλέψεις ισχυρών μοντέλων το 2030 περίπου θα συμβει το μοιραίο ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom