Νέα

Υπάρχει τελικά αντικειμενική κριτική και πώς πρέπει να γράφεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα astronaut80
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

astronaut80

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
14
Like
1.847
Πόντοι
1.071
Συνάδελφοι ξεκάθαρα κυριακάτικο θέμα αλλά λόγω Πάσχα είπα να ανεβεί νωρίτερα :sunglasses:
Διαβάζοντας κριτικες ,σχόλια,συζητήσεις ή ακόμα και διαφωνίες στο φορούμ μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:
Μπορεί τελικά να υπάρχει αντικειμενική κριτική από τη στιγμή που το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό.
Και στις υπηρεσίες αλλά και στην εμφάνιση ο καθένας φοράει διαφορετικά «γυαλιά» και έχει διαφορετικά αξιολογικά κριτήρια.
Είναι μια πολύ καλή κριτική promotion ή είναι μια πολύ κακή εκδικητική;;
Τέλος πως πρέπει να γράφεται μια κριτική;
Τι πρέπει να αναφέρει μέσα;
Μεγάλη ή μικρή;
Που βρίσκεται τελική η ισορροπία;;;
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.429
Κριτικές
8
Like
11.267
Πόντοι
3.786
Δεν υπάρχει αντικειμενική κριτική ,όλοι συμφωνούν σε αυτό. Για αυτό βοηθά να γράφεις "αν σε κάποιους αρέσουν τα Milf είναι καλή επιλογή" ή "αν σε κάποιους αρέσουν γυμνασμένα σώματα". Προσπαθείς δηλαδή να περιγράφεις δίνοντας στοιχεία - κλειδιά και όχι τόσο λέγοντας "δε μου άρεσε το άρωμά της" ή "φορούσε μπλε εσώρουχα που με τρελαίνουν σαν χρώμα". Για το ποιος είναι προμοτορας ή έχει προσωπικά με κοπέλα /γραφείο φαίνεται από τη συνολική εικόνα. Όταν 9/10 έχουν την αντίθετη άποψη ο 1/10 μάλλον γράφει μαλακίες.
 
OP
OP
astronaut80

astronaut80

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
14
Like
1.847
Πόντοι
1.071
Δεν υπάρχει αντικειμενική κριτική ,όλοι συμφωνούν σε αυτό. Για αυτό βοηθά να γράφεις "αν σε κάποιους αρέσουν τα Milf είναι καλή επιλογή" ή "αν σε κάποιους αρέσουν γυμνασμένα σώματα". Προσπαθείς δηλαδή να περιγράφεις δίνοντας στοιχεία - κλειδιά και όχι τόσο λέγοντας "δε μου άρεσε το άρωμά της" ή "φορούσε μπλε εσώρουχα που με τρελαίνουν σαν χρώμα". Για το ποιος είναι προμοτορας ή έχει προσωπικά με κοπέλα /γραφείο φαίνεται από τη συνολική εικόνα. Όταν 9/10 έχουν την αντίθετη άποψη ο 1/10 μάλλον γράφει μαλακίες.
θα προσθεσω περιγραφές οι οποίες να είναι μετρήσιμες.
π.χ όχι απλά αδύνατη γιατί για εμένα αδύνατη είναι 50 κιλά,για κάποιον άλλον είναι 57 κιλά.
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.602
Κριτικές
57
Like
16.338
Πόντοι
16.555
Ρε μεγάλε δες π΄ρωτα τις οδηγίες που υπάρχουν για το πως γραφονται και δομούνται οι κριτικες.

Βρίσκονται κατω ακριβως απο εκει που τις γραφουμε.

Κανε ενα κόπο πριν ρωτήσεις και εσυ και οι υπόλοιποι !!!!
 
OP
OP
astronaut80

astronaut80

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
14
Like
1.847
Πόντοι
1.071
Ρε μεγάλε δες π΄ρωτα τις οδηγίες που υπάρχουν για το πως γραφονται και δομούνται οι κριτικες.

Βρίσκονται κατω ακριβως απο εκει που τις γραφουμε.

Κανε ενα κόπο πριν ρωτήσεις και εσυ και οι υπόλοιποι !!!!
Το έχω διαβάσει φίλε μου στην αρχή όταν γράφτηκα.
βλεπεις εσυ τις κριτικές που γραφονται(και εγώ μέσα) να έχουν καμμία σχέση?
Ένας συνάδελφος της προάλλες έγραψε κριτική 3 προτάσεις.
χθες υπήρχε διαφωνία γιατί μια κρητικη ήταν διαφορετική από τις άλλες τρεις.
Αυτά σχολιάζω.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Πρώτον, ΔΕΝ υπάρχει πλήρως αντικειμενική κριτική, εκτός των εξαιρέσεων που αναφέρονται σε φόλες ολκής.
Δεύτερον, το πόσο θετικό (ή αρνητικό) πρόσημο αφήνει για μια εργαζόμενη η κάθε κριτική, αν δε μιλάμε για κοινώς αναγνωρίσιμη φόλα, έχει να κάνει, αποκλειστικά, με τι γούστα βγάζει με την εργαζόμενη ο πελάτης που γράφει την κριτική. Αν, π.χ. ένας ποδολάγνος γράψει μια αστεράτη κριτική επειδή η πόρνη του τον έπαιξε με τις πατούσες τις, δεν σημαίνει οτι ο επόμενος, μή ποδολάγνος, θα περάσει το ίδιο καλά, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι η κοπέλα είναι φόλα απαραίτητα.
Τρίτον, ας μην ξεχνιόμαστε, παίζει μεγάλο, τεράστιο ίσως, ρόλο, η πρώτη εντύπωση που αφήνει ο ίδιος ο πελάτης στην εργαζόμενη. Αν πάει ο άλλος άπλυτος, η όποια πιθανότητα για το οτιδήποτε παραπάνω απο το "σκύβω μπροστά, και άντε να τελειώνουμε μαλάκα" απλά δεν παίζει. Αν ο άλλος δεν έχει το απαραίτητο γνώθι σ 'εαυτόν, τότε θα θάψει μια κατά τα άλλα απολύτως σωστή πόρνη.
 

bigmountain

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
22 Οκτ 2022
Μηνύματα
3.479
Κριτικές
114
Like
26.218
Πόντοι
26.386
Φίλε μου θα προσπαθήσω να τα πω όσο καλύτερα γίνεται.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει αντικειμενική κριτική. Απλώς γράφουμε τις εντυπώσεις μας από την κοπέλα και ο καθένας κρίνει.

Από κει και πέρα, κοίτα να δεις τι συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις. Κάποιες κοπέλες μετά από ένα διάστημα μπαίνουν σε tolerance mood επειδή έχουν καεί και δεν αποδίδουν όπως απέδιδαν τις πρώτες μέρες του τουρ τους. Και όπως είναι λογικό, οι επόμενοι θα την κάψουν και αμέσως θα βγουν όλοι να κατηγορήσουν ως προμότορες όσους πέρασαν καλά και έγραψαν καλές κριτικές.

Επειδή υποψιάζομαι σε ποια αναφέρεσαι, θα μου πεις ήταν διακοπές άρα ξεκουράστηκε. Ποτέ δεν ξέρεις τι σκατά έχει το μυαλό τους.

Υπάρχει και το άλλο. Κοπέλα που έχει για παράδειγμα 4 κριτικές, 2 θετικές και 2 μέτριες ή αρνητικές, σημαίνει πώς είναι κακή περίπτωση; Πιστεύω όχι, γιατί η κάθε κοπέλα δύναται να έχει διαφορετική συμπεριφορά με τον καθένα. Θα μου πεις δε θα έπρεπε, δουλειά της είναι, όμως σε αυτή τη δουλειά παίζει ρόλο και ο ανθρώπινος παράγοντας. Αν ο άλλος συμπεριφέρεται άσχημα στη κοπέλα ή η ίδια νιώσει άσχημα, τι του φταίει αυτή;

Για παράδειγμα σε άλλο φόρουμ γράφτηκε αρνητική κριτική για μια και αποδείχθηκε πώς ήταν καθαρά εκδικητική, γιατί προφανώς η κοπέλα δεν του έκανε τα χατήρια. Κι εδώ ειπώθηκε κάτι παρόμοιο για την ίδια, αλλά δεν την έκαψε ο συναγωνιστής.

Υπάρχει και τρίτο. Κοπέλα που επειδή γουστάρει το σεξ και κάνει άριστα τη δουλειά της σε αυτό το κομμάτι, όλοι θα την αποθεώσουν. Είναι όντως έτσι; Ή ήταν κάπως ψυχρή στο εκτός σεξ κομμάτι; Ένα ολοκληρωμένο εσκόρτ έχει και άριστη συμπεριφορά και γαμάει εγκεφαλικά όπως λέμε. Κι εδώ δεν μπορούμε να γίνουμε αντικειμενικοί γιατί αν ο άλλος πάει μόνο για την εμπειρία του σεξ, φυσικά και θα την αποθεώσει.

Το αν μια κοπέλα κάνει ή δεν κάνει για την δουλειά, φαίνεται ξεκάθαρα. Το αν όμως μια κοπέλα είχε πολύ καλή απόδοση στον έναν και μέτρια στον άλλον, έχει να κάνει με πολλά πράγματα.

Τέλος, υπάρχουν αρκετές μέτριες κοπέλες που κάθονται ακάποτα σε μερικούς και τις αποθεώνουν λόγω αυτού.
 

Yiannis888

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2023
Μηνύματα
758
Like
4.010
Πόντοι
446
Η κριτική σαφώς και έχει κανόνες για να γραφεί , αλλά ποιος τους διαβάζει.
Τώρα επειδή είναι υποκειμενική και διαφέρουν τα γούστα του καθενός, εγώ ακολουθώ κάποια συγκεκριμένα άτομα που πιθανώς να έχουμε τα ίδια γούστα, πιθανώς να γράφουν legit και τεκμηριωμένες αναφορές, πιθανώς τα γραφόμενα τους να έχουν αρχή - μέση και τέλος με σωστό συντακτικό.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Για να συμπληρώσω, κάτι που κοιτάω προσωπικά εγώ στις κριτικές, είναι ο μέσος όρος βαθμολογίας και "θα την ξανασυναντούσες". Κυρίως σε εργαζόμενες με πάνω απο δέκα κριτικές στο παλμαρέ τους. Πως το δουλεύω εγώ; Απλά. Αν ο μέσος όρος βαθμολογίας είναι άνω του μετρίου, και δε μιλάμε για επαναλαμβανόμενες κριτικές απο άτομα με μηδενική υπόλοιπη παρουσία στο site, τότε την βάω στην κατηγορία "αξιόπιστη περίπτωση. Και, αυτό ενισχύεται, αν υπάρχουν περισσότερα "σίγουρα" απο ότι "ίσως" στο ερώτημα "θα την ξανασυναντούσες". Στην ουσία, αυτό είναι το πραγματικά αντικειμενικό κομμάτι της κριτικής. Πόσο κάλα τη βαθμολογεί ο πελάτης, και πόσο θα ήθελε να ξαναμπεί. Η αναλυτική περιγραφή είναι το bonus, όχι η ουσία της κριτικής.
 

janvector69

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2024
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Τελείως αντικειμενική δεν μπορεί να είναι ποτέ μια κριτική. Για να είναι όμως όσο πιο αντικειμενική γίνεται, είναι καλό να γράφεται τουλάχιστον 3-4 μέρες μετά την συνάντηση, ώστε να βλέπουμε τα πράγματα πιο αποστασιοποιημένα
 
OP
OP
astronaut80

astronaut80

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
14
Like
1.847
Πόντοι
1.071
Φίλε μου θα προσπαθήσω να τα πω όσο καλύτερα γίνεται.

Εννοείται ότι δεν υπάρχει αντικειμενική κριτική. Απλώς γράφουμε τις εντυπώσεις μας από την κοπέλα και ο καθένας κρίνει.

Από κει και πέρα, κοίτα να δεις τι συμβαίνει σε αρκετές περιπτώσεις. Κάποιες κοπέλες μετά από ένα διάστημα μπαίνουν σε tolerance mood επειδή έχουν καεί και δεν αποδίδουν όπως απέδιδαν τις πρώτες μέρες του τουρ τους. Και όπως είναι λογικό, οι επόμενοι θα την κάψουν και αμέσως θα βγουν όλοι να κατηγορήσουν ως προμότορες όσους πέρασαν καλά και έγραψαν καλές κριτικές.

Επειδή υποψιάζομαι σε ποια αναφέρεσαι, θα μου πεις ήταν διακοπές άρα ξεκουράστηκε. Ποτέ δεν ξέρεις τι σκατά έχει το μυαλό τους.

Υπάρχει και το άλλο. Κοπέλα που έχει για παράδειγμα 4 κριτικές, 2 θετικές και 2 μέτριες ή αρνητικές, σημαίνει πώς είναι κακή περίπτωση; Πιστεύω όχι, γιατί η κάθε κοπέλα δύναται να έχει διαφορετική συμπεριφορά με τον καθένα. Θα μου πεις δε θα έπρεπε, δουλειά της είναι, όμως σε αυτή τη δουλειά παίζει ρόλο και ο ανθρώπινος παράγοντας. Αν ο άλλος συμπεριφέρεται άσχημα στη κοπέλα ή η ίδια νιώσει άσχημα, τι του φταίει αυτή;

Για παράδειγμα σε άλλο φόρουμ γράφτηκε αρνητική κριτική για μια και αποδείχθηκε πώς ήταν καθαρά εκδικητική, γιατί προφανώς η κοπέλα δεν του έκανε τα χατήρια. Κι εδώ ειπώθηκε κάτι παρόμοιο για την ίδια, αλλά δεν την έκαψε ο συναγωνιστής.

Υπάρχει και τρίτο. Κοπέλα που επειδή γουστάρει το σεξ και κάνει άριστα τη δουλειά της σε αυτό το κομμάτι, όλοι θα την αποθεώσουν. Είναι όντως έτσι; Ή ήταν κάπως ψυχρή στο εκτός σεξ κομμάτι; Ένα ολοκληρωμένο εσκόρτ έχει και άριστη συμπεριφορά και γαμάει εγκεφαλικά όπως λέμε. Κι εδώ δεν μπορούμε να γίνουμε αντικειμενικοί γιατί αν ο άλλος πάει μόνο για την εμπειρία του σεξ, φυσικά και θα την αποθεώσει.

Το αν μια κοπέλα κάνει ή δεν κάνει για την δουλειά, φαίνεται ξεκάθαρα. Το αν όμως μια κοπέλα είχε πολύ καλή απόδοση στον έναν και μέτρια στον άλλον, έχει να κάνει με πολλά πράγματα.

Τέλος, υπάρχουν αρκετές μέτριες κοπέλες που κάθονται ακάποτα σε μερικούς και τις αποθεώνουν λόγω αυτού.
well spoken!
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.648
Κριτικές
15
Like
6.334
Πόντοι
8.345
Καθε κριτικη σο υποκριμενικη και να ειναι πρεπει οποσδηποτε να αναφερει το αντιτίμο, να ειναι ευκολοδιαβαστη και να ακολουθει την αρχη της αναλογικοτητας.

Οποτε "κριτικες" σαν του παπατρομπα για την Μαλβινα ή για μελος του σαιτ, wannabe συγγραφεων που γραφουν κατεβατα σαν σε διαγωνισμο μυθιστορηματος και κριτικές 2 μετρων και 2 σταθμων αντιστοιχα υπηρετουν ιδιοτελείς και μονο σκοπους και δεν προσφέρουν τπτ στο γενικο πλυθησμο του σαιτ
 

prokopis_proikismenos

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Νοε 2009
Μηνύματα
1.740
Κριτικές
10
Like
2.099
Πόντοι
3.187
Το βασικό πιστέυω οτι είναι να έχει η κοπέλα πολλές κριτικές. Αυτό σημαίνει αφενος οτι κάποιοι ενδιαφέρθηκαν και πήγαν να δοκιμάσουν αλλά και οτι μπήκαν στο κόπο να γράψουν που είναι και το πιο σημαντικό. Από κει και πέρα δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τίποτα για την δική σου ευχαρίστηση. Ο καθένας είναι και στη φάση που θα βρεθεί και αυτό ισχύει για όλους. Κακές μέρες έχουμε όλοι μας.
 
OP
OP
astronaut80

astronaut80

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2024
Μηνύματα
220
Κριτικές
14
Like
1.847
Πόντοι
1.071
Το βασικό πιστέυω οτι είναι να έχει η κοπέλα πολλές κριτικές. Αυτό σημαίνει αφενος οτι κάποιοι ενδιαφέρθηκαν και πήγαν να δοκιμάσουν αλλά και οτι μπήκαν στο κόπο να γράψουν που είναι και το πιο σημαντικό. Από κει και πέρα δεν μπορείς να προεξοφλήσεις τίποτα για την δική σου ευχαρίστηση. Ο καθένας είναι και στη φάση που θα βρεθεί και αυτό ισχύει για όλους. Κακές μέρες έχουμε όλοι μας.
Δυστυχώς δεν γράφουν πολλοί κριτικές για να μην κάψουν το κορίτσι.Είτε θετικά είτε αρνητικά.
Για το αρνητικό είναι «έγκλημα» γιατί θα μπορούσαν να σώσουν κόσμο.
Για το θετικό νομίζουν ότι αν δεν βγει προς έξω θα είναι…κρυφό διαμάντι.
 

Snip

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2024
Μηνύματα
10
Like
2
Πόντοι
0
Εχθρός του καλού, είναι το χειρότερο.
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.398
Κριτικές
10
Like
2.823
Πόντοι
3.385
Όταν δε μιλάμε για προμότορα ή εκδικητή, κάθε κριτική μπορεί να είναι ''αντικειμενική'' με βάση τα υποκειμενικά κριτήρια καθενός αξιολογούντος.

Για να έχουμε μία πλήρη εικόνα της ''αντικειμενικότητας'' της κριτικής, κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει:
-Να υπάρχει ακριβής περιγραφή της συνάντησης, του τι ελέχθη και τι έγινε.
-Να έχουμε ακριβείς φώτος της κοπέλας.
-Να έχουμε φώτος του πελάτη.
-Να γνωρίζουμε την ηλικία του πελάτη.
-Να γνωρίζουμε την ''εμπειρία'' του πελάτη στο συγκεκριμένο κομμάτι του αγοραίου έρωτα που αξιολογεί.
-Να γνωρίζουμε τις ''προτιμήσεις'' του πελάτη σε σωματότυπο/ παρεχόμενες υπηρεσίες.
 

Kiwi Knorr

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2024
Μηνύματα
5
Like
13
Πόντοι
0
Εδώ ρε παιδιά δεν υπάρχει αντικειμενική κριτική σε φαγητό, ταινίες και ότιδηποτε άλλο θα υπάρχει στον αγοραίο έρωτα; Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι βοηθητικές. Το αντίθετο κιόλας. Προσωπικά διάβαζα πολύ καιρό κριτικές εδώ και αποφάσισα να συνδεθώ για να μοιράζομαι και γω κριτικές κατά καιρούς, καθώς η αξία τους μπορεί να είναι ανεκτίμητη. Πιστεύω πως όσο περισσότερη τριβή αποκτά κάποιος με το άθλημα τόσο περισσότερο μπορεί να κρίνει αν μία κριτική ταιριάζει με τα δικά του γούστα και αν υπάρχει αυτό το κάτι που ψάχνεις/γουστάρεις ή έστω κάτι υποσχόμενο που θα πεις αξίζει το κόπο να τη συναντήσω.

Εγώ προσωπικά πολλές φορές από κριτικές βοηθήθηκα διαβάζοντας όμως πάντα τη κριτική με βάση και τα δικά μου θέλω και βάζοντας το ένστικο μου. Κάποιες φορές έφαγα φόλα αν και οκ στο παιχνίδι είναι και αυτό. Όποιος ασχολείται με το σπορ πρέπει να συμφιλιωθεί ότι και λεφτά θα χάσει και φόλες θα φάει , αλλά και ωραίες εμπειρίες θα έχει.

Οπότε παιδιά ίσως μην το πολυαναλύεται και μπείτε χορό γιατί όποιος δε βρέξει κώλο ψάρι δε τρώει :wink:
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.348
Κριτικές
94
Like
46.648
Πόντοι
17.311
Καθε κριτικη σο υποκριμενικη και να ειναι πρεπει οποσδηποτε να αναφερει το αντιτίμο, να ειναι ευκολοδιαβαστη και να ακολουθει την αρχη της αναλογικοτητας.

Οποτε "κριτικες" σαν του παπατρομπα για την Μαλβινα ή για μελος του σαιτ, wannabe συγγραφεων που γραφουν κατεβατα σαν σε διαγωνισμο μυθιστορηματος και κριτικές 2 μετρων και 2 σταθμων αντιστοιχα υπηρετουν ιδιοτελείς και μονο σκοπους και δεν προσφέρουν τπτ στο γενικο πλυθησμο του σαιτ
βλάκα χαζοδέμ ακόμα δυσκολεύεσαι να κάτσεις εεε?
:2funny::2funny::2funny:
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.218
Κριτικές
9
Like
7.946
Πόντοι
2.036
Συνάδελφοι ξεκάθαρα κυριακάτικο θέμα αλλά λόγω Πάσχα είπα να ανεβεί νωρίτερα :sunglasses:
Διαβάζοντας κριτικες ,σχόλια,συζητήσεις ή ακόμα και διαφωνίες στο φορούμ μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:
Μπορεί τελικά να υπάρχει αντικειμενική κριτική από τη στιγμή που το γούστο είναι καθαρά υποκειμενικό.
Και στις υπηρεσίες αλλά και στην εμφάνιση ο καθένας φοράει διαφορετικά «γυαλιά» και έχει διαφορετικά αξιολογικά κριτήρια.
Είναι μια πολύ καλή κριτική promotion ή είναι μια πολύ κακή εκδικητική;;
Τέλος πως πρέπει να γράφεται μια κριτική;
Τι πρέπει να αναφέρει μέσα;
Μεγάλη ή μικρή;
Που βρίσκεται τελική η ισορροπία;;;
Όσο τα σκαλίζεις (σκατά), βρωμάνε. Ωστόσο, για να πω κι εγώ την παπαριά μου, άνω του 90% των κριτικών είναι στημένες και 《 χρηματοδοτούμενες 》
Δεν είναι δύσκολο πάντως να τις ανακαλύψεις...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom