Νέα

Βουλευτικές εκλογές 4/10/2009 - Με δεδομένα πια τα αποτελέσματα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 155K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Ψηφίστε εδώ ...!!!!!

  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ - ΛΕΒΕΝΤΗΣ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΟΙ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΚΥΡΟ - ΛΕΥΚΟ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=56123&cid=4] Διαβασα [/url]οτι ο εμβολιασμος για την νεα γριππη θα γινει σε σχολεια-εμβολιαστικα κεντρα! Μια οικονομικη λύση ειναι να κανουν εκλογες -εμβολιασμο ταυτόχρονα  :crazy:  Ετσι θα μειωθει και η αποχη και επισης θα ξεκαθαρισουν και οι εκλογικοι καταλογοι !! οσοι δεν πανε μαλλον  ειναι εδω και καιρο μακρια μας αλλα κι οσοι ζουν αφου δεν θα εμβολιαστουν θα πεθανουν απο την νεα γρίπη αρα και παλι θα πρεπει να διαγραφουν απο τους καταλόγους !

 Τελος πιστευω οι η Ελλαδα δεν θέλει νεα βουλή αλλα νεα κυβρνηση οπότε οι εκλογς ειναι αχρηστες !!!

 

HARD19

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2009
Μηνύματα
4.037
Κριτικές
11
Like
70
Πόντοι
246
Φυσικά και μία κυβέρνηση εκλέγεται για 4 χρόνια βάσει του Συντάγματος πάντα. Από εκεί και έπειτα, υπάρχουν περιπτώσεις όπου διακόπτεται για διάφορους λόγους ο βίος μίας βουλευτικής περιόδου, είτε με πρωτοβουλία της κυβέρνησης για μείζον εθνικό θέμα(βλέπε 2007 όπου προκηρύχθηκαν εκλογές για να καταρτιστεί ο προϋπολογισμός το Δεκέμβριο  :2funny: :2funny: :2funny:) είτε λόγω αδυναμίας εκλογής Προέδρου της Δημοκρατίας, πάντα κατά πρόβλεψη του Συντάγματος.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι η παρούσα κυβέρνηση πρέπει να εξαντλήσει το βίο της. Για να πιούμε όλοι μαζί το πικρό ποτήρι μέχρι τέλους από τη ''νέα διακυβέρνηση''. Για να κυβερνήσει κάποια στιγμή και όχι 6 περίπου χρόνια μετά την εκλογή της να αντιπολιτεύεται την αντιπολίτευση.
Θα θυμίσω σε μερικούς ξεχασιάρηδες ότι ο σημερινός πρωθυπουργός είναι εκείνος που μετά ακριβώς από τις εκλογές του 2007, και ενώ το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης διερχόταν μία σοβαρή εσωτερική κρίση, ''διέρρεε'' με τα γνωστά παπαγαλάκια του της προπαγάνδας που κατευθυνόταν από τον επικεφαλής του επικοινωνιακού του επιτελείου το ενδεχόμενο νέων εκλογών, οι οποίες προφανέστατα θα ήταν μέσα στο ''πνεύμα'' του Συντάγματος, μιας και βλέπω κάποιους όψιμους ''συνταγματολόγους'' που ''κόπτονται'' για την τήρηση του θεμελιώδους νόμου του Κράτους μας. Και επίσης, δεν είδα κανέναν ''συνταγματολόγο'' να εκφέρει την επιστημονική του άποψη ως προς το εάν και κατά πόσον η σύνταξη ενός κρατικού προϋπολογισμού συνιστά ''μείζον εθνικό θέμα'' δυνάμενο να αιτιολογήσει την πρόωρη διάλυση της Βουλής.
Υπάρχε διαφορά ανάμεσα στο ''γράμμα'' και το ''πνεύμα'' του νόμου. Και υπάρχει διαφορά επιστήμης και πολιτικής πράξης. Αυτό κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει αντιληπτό. Οι αναλύσεις των συνταγματολόγων είναι πάρα πολύ ωραίες για την από καθέδρας διδασκαλία, όχι όμως κατ' ανάγκην για την πολιτική πράξη. Προκαλώντας το ΠΑΣΟΚ εκλογές τον ερχόμενο Μάρτιο, δεν παραβιάζει καμία διάταξη του Συντάγματος. Αντιθέτως, είναι απόλυτα σύμφωνες οι ενέργειές του με το γράμμα του. Και επί τη ευκαιρία, μία ερώτηση προς τους διάφορους ''συνταγματολόγους'' και παντός είδους ειδήμονες:Πού λέει το Σύνταγμα ότι η αντιπολίτευση πρέπει να συντάσσεται με την κυβέρνηση στο θέμα της εκλογής του Προέδρου της Δημοκρατίας; ας μου πει κάποιος και εμένα τη σχετική διάταξη, γιατί όσο και να ψάχνω δεν μπορώ να την βρω..........
Στην τελική ανάλυση, κυρίαρχο όργανο είναι ο λαός. Τυχόν άρνηση σύμπραξης των κοινοβουλευτικών κομμάτων στην εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας θα κριθεί από εμάς τους ίδιους, αφού θα πρέπει να γίνουν γενικές βουλευτικές εκλογές. Και καθένας από εμάς θα κληθεί να πάρει θέση. Και όποιος νομίζει ότι συνετελέσθη συνταγματικό πραξικόπημα, θα τιμωρήσει με την ψήφο του τους ''πραξικοπηματίες''. Και όποιος νομίζει ότι επρόκειτο για μία ενσυνείδητη πολιτική επιλογή, μπορεί να τους επιβραβεύσει.
Τέλος, αν και τονίζω πως προσωπικά έχω αρχίσει και διασκεδάζω αφάνταστα με τους παρόντες κυβερνώντες και θα λυπηθώ πάρα πολύ εάν στερηθώ την κωμωδία την οποία απλόχερα καθημερινά μας προσφέρουν, θα ήθελα να μου πουν οι κοπτόμενοι για την ''συνταγματική τάξη'' την οποία ''κατάφωρα παραβιάζει ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης'', τι θα έλεγαν εάν από τώρα είχε δηλώσει σύμπραξη με την κυβέρνηση στην επανεκλογή του κ. Παπούλια ως Προέδρου της Δημοκρατίας; οι μεν υποστηρικτές της ΝΔ θα έλεγαν ότι φοβάται το ΠΑΣΟΚ να πάει σε εκλογές γιατί θα τις χάσει, οι δε εξ αριστερών ψάλτες της ΝΔ θα εξαπέλυαν μύδρους κατά του δικομματισμού, ο οποίος συνέπραξε στην εκλογή του Προόεδρου της Δημοκρατίας, ότι οι δύο μεγάλοι τα έχουν κάνει πλακάκια μεταξύ τους και άλλα παρόμοια, με προφανή στόχο την αλίευση ψήφων από το ΠΑΣΟΚ. Επομένως, με πολιτικούς όρους μιλώντας, δεν υπάρχει άλλη ενδεδειγμένη πολιτική στάση του ΠΑΣΟΚ πλην της μη σύμπραξης με την κυβέρνηση στο εν λόγω θέμα. Και τουλάχιστον, την έχει εκφράσει δημόσια, ευθαρσώς και ευθέως. Και θα κριθεί από το λαό. Και όσοι προτιμούνε το σημερινό ''θίασο'', μπορούν να ανανεώσουν την εμπιστοσύνη τους σε αυτόν.


Καλά Τα λες φίλε μου, αλλά επειδή εγώ ανέφερα το σύνταγμα, μάλλον προς τα μένα ήταν μεγάλο μέρος τις επιχειρηματολογίας σου. Αλλά δεν μου απάντησες σε κάτι και απλά επιχειρηματολόγησες μόνο στο δικαίωμα να προκαλέσει το ΠαΣοΚ εκλογές λόγω Παπούλια. Για την ταμπακέρα τίποτα. Απάντησε σε αυτό το κομμάτι που έγραψα ««Επίσης αυτές οι εκλογές θα γίνουν με τον νόμο  Σκανδαλίδη. Αυτό σημαίνει ότι είναι σχεδόν δεδομένο ότι δεν θα βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Και κυβέρνηση συνεργασίας ποιοι θα κάνούν? ΠαΣοΚ με ΣΥΡΙΖΑ? Αδύνατον. Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους, όχι με άλλους. Η άλλη λύση που είναι και εφικτή θεωρητικά είναι Ν.Δ. με ΛΑΟΣ. Θέλετε κάτι τέτοιο? Αν ναι σωπαίνω. Αλλά επειδή ούτε αυτό θα τσουλήσει, πάμε για δεύτερες εκλογές καπάκι με τον νόμο Παυλόπουλου ώστε να βγει κυβέρνηση αυτοδυναμίας. Δηλαδή δύο εκλογικές αναμετρήσεις καπάκι - και ότι αυτό συνεπάγεται δηλ. παράλυση του ήδη παράλυτου δημοσίου τομέα και της οποίας κυβερνητικής πολιτικής  σε περίοδο οικονομικής κρίσης. Πιστεύετε ότι θα μπορούμε να συνέλθουμε ως χώρα μετά από αυτό?  (και αν γίνουν το φθινόπωρο εκλογές –και το πιθανότερο δύο εκλογικές αναμετρήσεις, πάντα υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνουν τον Μάρτη λόγω Παπούλια. Σωστά? Τρεις εκλογές δηλαδή σε ένα 8μηνο. Και προσέξτε, δεν λέω πουθενά για το αν είναι καλό να μείνει η Ν.Δ. ή το ΠαΣοκ. Μου είναι αδιάφορο αυτή την στιγμή ποιος θα κυβερνήσει. Το θέμα μου είναι η Ελλάδα….. Το άσμα λέει η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει. Αν γίνουν όμως τα παραπάνω ακόμα και αν δεν πεθάνουμε, θα διαλύσουμε ως κράτος…… Η μήπως αμφιβάλλετε?»» Τι λες? Πρέπει να γίνουν εκλογές? Επίσης και κάτι άλλο. Το Σύνταγμα δεν είναι απλός νόμος, είναι η δομή του κράτους. Όταν το χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν δείχνει και το ήθος μας. Μαλακίες είπε ο Καραμανλής το 2007 για να κάνει εκλογές, μαλακίες λέει και ο Παπανδρέου τώρα. Και οι δύο παράφρασαν το Σύνταγμα όπως γουστάρανε.  Αν αυτό θεωρείς ότι είναι καλό για την Ελλάδα, και όχι για το κάθε κόμμα σωπαίνω….
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.456
Κριτικές
10
Like
3.005
Πόντοι
3.385
Καλά Τα λες φίλε μου, αλλά επειδή εγώ ανέφερα το σύνταγμα, μάλλον προς τα μένα ήταν μεγάλο μέρος τις επιχειρηματολογίας σου. Αλλά δεν μου απάντησες σε κάτι και απλά επιχειρηματολόγησες μόνο στο δικαίωμα να προκαλέσει το ΠαΣοΚ εκλογές λόγω Παπούλια. Για την ταμπακέρα τίποτα. Απάντησε σε αυτό το κομμάτι που έγραψα ««Επίσης αυτές οι εκλογές θα γίνουν με τον νόμο  Σκανδαλίδη. Αυτό σημαίνει ότι είναι σχεδόν δεδομένο ότι δεν θα βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση. Και κυβέρνηση συνεργασίας ποιοι θα κάνούν? ΠαΣοΚ με ΣΥΡΙΖΑ? Αδύνατον. Στον ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους, όχι με άλλους. Η άλλη λύση που είναι και εφικτή θεωρητικά είναι Ν.Δ. με ΛΑΟΣ. Θέλετε κάτι τέτοιο? Αν ναι σωπαίνω. Αλλά επειδή ούτε αυτό θα τσουλήσει, πάμε για δεύτερες εκλογές καπάκι με τον νόμο Παυλόπουλου ώστε να βγει κυβέρνηση αυτοδυναμίας. Δηλαδή δύο εκλογικές αναμετρήσεις καπάκι - και ότι αυτό συνεπάγεται δηλ. παράλυση του ήδη παράλυτου δημοσίου τομέα και της οποίας κυβερνητικής πολιτικής  σε περίοδο οικονομικής κρίσης. Πιστεύετε ότι θα μπορούμε να συνέλθουμε ως χώρα μετά από αυτό?  (και αν γίνουν το φθινόπωρο εκλογές –και το πιθανότερο δύο εκλογικές αναμετρήσεις, πάντα υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνουν τον Μάρτη λόγω Παπούλια. Σωστά? Τρεις εκλογές δηλαδή σε ένα 8μηνο. Και προσέξτε, δεν λέω πουθενά για το αν είναι καλό να μείνει η Ν.Δ. ή το ΠαΣοκ. Μου είναι αδιάφορο αυτή την στιγμή ποιος θα κυβερνήσει. Το θέμα μου είναι η Ελλάδα….. Το άσμα λέει η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει. Αν γίνουν όμως τα παραπάνω ακόμα και αν δεν πεθάνουμε, θα διαλύσουμε ως κράτος…… Η μήπως αμφιβάλλετε?»» Τι λες? Πρέπει να γίνουν εκλογές? Επίσης και κάτι άλλο. Το Σύνταγμα δεν είναι απλός νόμος, είναι η δομή του κράτους. Όταν το χρησιμοποιούμε κατά το δοκούν δείχνει και το ήθος μας. Μαλακίες είπε ο Καραμανλής το 2007 για να κάνει εκλογές, μαλακίες λέει και ο Παπανδρέου τώρα. Και οι δύο παράφρασαν το Σύνταγμα όπως γουστάρανε.  Αν αυτό θεωρείς ότι είναι καλό για την Ελλάδα, και όχι για το κάθε κόμμα σωπαίνω….
Φίλε μου σε καμία περίπτωση δεν είχα εσένα υπόψη μου γράφοντας το post μου. Και έκανα μία γενική αναφορά. Ως προς το θέμα των εκλογών, πήρα σαφή θέση στο post μου:Προσωπική μου άποψη είναι ότι η παρούσα κυβέρνηση πρέπει να εξαντλήσει το βίο της. Για να πιούμε όλοι μαζί το πικρό ποτήρι μέχρι τέλους από τη ''νέα διακυβέρνηση''. Για να κυβερνήσει κάποια στιγμή και όχι 6 περίπου χρόνια μετά την εκλογή της να αντιπολιτεύεται την αντιπολίτευση
Από εκεί και έπειτα, διαφωνώ με την άποψη ότι επειδή μπορεί να μην υπάρξει αυτοδυναμία ας κάτσουν οι παρόντες. Με το ίδιο σκεπτικό θα πρέπει και στο τέλος της τετραετίας να μη γίνουν εκλογές επειδή ενδέχεται να μην υπάρχει αυτοδυναμία και η χώρα θα κλυδωνίζεται από κυβερνητική αστάθεια. 
 

HARD19

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2009
Μηνύματα
4.037
Κριτικές
11
Like
70
Πόντοι
246
Συμφωνώ μαζί σου ότι επειδή μπορεί να μην υπάρξει αυτοδυναμία δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνουν εκλογές. Αλλά αυτά σε φυσιολογικές συνθήκες. Τώρα δεν έχουμε φυσιολογικές συνθήκες αλλά οικονομική κρίση. Και αν γίνουν εκλογές το φθινόπωρο, υπάρχει κίνδυνος να ζήσουμε ένα νέο 89-90 με τρεις απανωτές εκλογές. Δεν μπορούμε κάτι τέτοιο αυτή την στιγμή. Επίσης κάτι άλλο. Μια τυχόν διακυβέρνηση ΠαΣοΚ δίνει εχέγγυα ότι θα λύσει τα προβλήματα? Οι άλλοι μπορούν να κάνουν μαλακίες, αλλά κάπως το προσπαθούν. Το ΠαΣοΚ τι έχει προτείνει για λύση στα προβλήματα? Από την μία λέει έχουμε βουλιάξει, από την άλλη υπόσχεται σχεδόν τα πάντα στους πάντες. Η μήπως το παρελθόν του ΠαΣοΚ δίνει εχέγγυα χρηστής διαχείρισης του κράτους? Διότι το 75% των στελεχών του που θα στελεχώσουν την κυβέρνηση είναι από την θητεία Σημίτη. Αν θεωρείται ότι ήταν υπόδειγμα κυβέρνησης με λύσεις στα προβλήματα, σωπαίνω
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.456
Κριτικές
10
Like
3.005
Πόντοι
3.385
Συμφωνώ μαζί σου ότι επειδή μπορεί να μην υπάρξει αυτοδυναμία δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνουν εκλογές. Αλλά αυτά σε φυσιολογικές συνθήκες. Τώρα δεν έχουμε φυσιολογικές συνθήκες αλλά οικονομική κρίση. Και αν γίνουν εκλογές το φθινόπωρο, υπάρχει κίνδυνος να ζήσουμε ένα νέο 89-90 με τρεις απανωτές εκλογές. Δεν μπορούμε κάτι τέτοιο αυτή την στιγμή. Επίσης κάτι άλλο. Μια τυχόν διακυβέρνηση ΠαΣοΚ δίνει εχέγγυα ότι θα λύσει τα προβλήματα? Οι άλλοι μπορούν να κάνουν μαλακίες, αλλά κάπως το προσπαθούν. Το ΠαΣοΚ τι έχει προτείνει για λύση στα προβλήματα? Από την μία λέει έχουμε βουλιάξει, από την άλλη υπόσχεται σχεδόν τα πάντα στους πάντες. Η μήπως το παρελθόν του ΠαΣοΚ δίνει εχέγγυα χρηστής διαχείρισης του κράτους? Διότι το 75% των στελεχών του που θα στελεχώσουν την κυβέρνηση είναι από την θητεία Σημίτη. Αν θεωρείται ότι ήταν υπόδειγμα κυβέρνησης με λύσεις στα προβλήματα, σωπαίνω
΄Με το σκεπτικό σου και με την εμπειρία του 90-93 της κυβέρνησης της ΝΔ, το 2004 δεν έπρεπε να εκλεγεί η παρούσα κυβέρνηση, καθώς ούτε η τότε κυβέρνηση παρείχε εχέγγυα χρηστής διαχείρισης του κράτους. Και υπουργοί της κυβέρνησης Μητσοτάκη είναι και τώρα υπουργοί. Από εκεί και έπειτα, το να θας τους παρόντες είναι δικαίωμά σου. Και εγώ τους θέλω όπως σου είπα να εξαντλήσουν την τετραετία. Καλύτερο θίασο για διασκέδαση δεν θα μπορούσαμε να βρούμε.
Τέλος, οι παρόντες κρίνονται επί πραγματικών δεδομένων, αφού κυβερνάνε. Το να προεξοφλεί κανείς την αποτυχία κάποιου, μόνον εάν έχει μαντικές ικανότητες μπορεί να το κάνει.
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
Ποιο εγωιστικη συμπεριφορα κομματος δεν εχω δει στη ζωη μου πουθενα!

Μα αγαπητέ μου ξεχνάς το ότι βλέποντας ότι χάνει ο Ανδρέας Παπανδρέου άλλαξε εκλογικό νόμο ώστε να μην μπορεί να βγει αυτοδυναμία; Δεν ταλαιπωρηθήκαμε λόγω αυτού το 1989 - 1990 με 3 συνεχόμενες εκλογές και ακυβερνησία;
Το 1996 ξεχνάς τι τραβήξαμε να του παρουμε μια υπογραφή για να κινηθούν οι διαδικασίες και να έχει ο τόπος πρωθυπουργό; Γατζωμένος στην εξουσία έστω και μέσα από την εντατική.
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.244
Κριτικές
3
Like
1.392
Πόντοι
566
[size=16pt]Iam cam back ....[/size]

[size=14pt]Μπάμπης Αγγουράκης, υποψήφιος βουλευτής ΚΚΕ[/size]

...αφού δεν βγήκε ευρωβουλευτής ας βγει βουλευτής :2funny:  :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • agourakis.jpg
    agourakis.jpg
    14,3 KB · Εμφανίσεις: 17

romaleo

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2009
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
να κατέβει ο αγγουράκης με το ΠΑΣΟΚ για να βγεί σίγουρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom