Νέα

Βοήθεια σε αγορά αυτοκινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kavliaris23
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 120
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Καινούργιο ΙΧ και λές μοντέλο του 2011 έχεις κάποιο λάθος.
Γενικά από την Opel ήμουνα πολύ ευχαριστημένος
 

voltairos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2014
Μηνύματα
475
Κριτικές
10
Like
434
Πόντοι
291
Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο. Αγόρασε μόνο από ιδιώτη. Μάντρες/αντιπροσωπείες με τίποτα. Έψαχνα κι εγώ πρόσφατα για την κοπέλα μου και γύρισα σχεδόν όλη την Αθήνα. Μιλάμε για ΑΙΣΧΟΣ. ψεύτικα βιβλία, αμάξια από εξωτερικό, δήθεν ατρακαριστα και όταν έπαιρνα τον ασφαλιστή μου να μου πει αν όντως είναι ατρακαριστο μου έπεφτε το σαγόνι, υπερκοστολογημενα, πήγα για test drive κανονισμένο 1 εβδομάδα πριν και είχαν αλλάξει θέση το αμάξι (πίσω από αλλά 8) ... Απορώ αν ψάχνουν για ηλιθιους που βλέπουν και το αγοράζουν κατευθείαν. Τραγική κατάσταση
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Μια συμβουλή θα σου δώσω μόνο. Αγόρασε μόνο από ιδιώτη. Μάντρες/αντιπροσωπείες με τίποτα. Έψαχνα κι εγώ πρόσφατα για την κοπέλα μου και γύρισα σχεδόν όλη την Αθήνα. Μιλάμε για ΑΙΣΧΟΣ. ψεύτικα βιβλία, αμάξια από εξωτερικό, δήθεν ατρακαριστα και όταν έπαιρνα τον ασφαλιστή μου να μου πει αν όντως είναι ατρακαριστο μου έπεφτε το σαγόνι, υπερκοστολογημενα, πήγα για test drive κανονισμένο 1 εβδομάδα πριν και είχαν αλλάξει θέση το αμάξι (πίσω από αλλά 8) ... Απορώ αν ψάχνουν για ηλιθιους που βλέπουν και το αγοράζουν κατευθείαν. Τραγική κατάσταση

Με 30€ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο σου λένε τα πάντα όλα.
Ισχύει για όλα τα αυτοκίνητα, όλες τις αντιπροσωπείες.
Εκτός κι αν θέλεις να ξεποδιαριαστείς σε ιδιώτες, με ραντεβού κλεισμένα που δεν γίνονται κλπ
 
OP
OP
K

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Λαθος διατυπωση μου, το καινουριο το ειπα σαν κατι νεοαποκτηθεν, εχεις δικιο. Μεταχειρισμενο ψαχνω μαγκες.
 

nec

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2010
Μηνύματα
128
Κριτικές
3
Like
226
Πόντοι
1
Λαθος διατυπωση μου, το καινουριο το ειπα σαν κατι νεοαποκτηθεν, εχεις δικιο. Μεταχειρισμενο ψαχνω μαγκες.


Παρε καινουριο με δοσεις εστω να χεις το κεφαλι σου ησυχο.Μεταχειρισμενο παρε μονο απο καποιον γνωστο σου οπου θα ξερεις το ιστορικο του απο πρωτο χερι.Αλλιως κρατα το yaris μεχρι να φυγουν οι ροδες, γνωμη μου.Το μοντελο αυτο ειναι σκυλι.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?
Τα μπερδεψες λιγο φιλε..δεν ειναι καινουργιο αμαξι 9ετιας.
Αν θελεις να παρεις του κουτιου η τιμες ειναι πανω απο 13χιλιαρικα στα 1200 - 1300 κυβικα.
Αν πας για μεταχειρισμενο κοιτα να βρεις απο κανενα γνωστο που θα ξερεις το αμαξι και τι θεματα θα εχει και ποσα χιλιομετρα.
Αν το πας στην τυχη δλδ απο μαντρες η ιντερνετ τοτε μπορει να βρεις φτηνα και στο τελος να το πληρωσεις πιο ακριβα και απο καινουργιο. Σε καθε περιπτωση παντως αν παρεις μεταχειρισμενο να εχεις εναν μηχανικο να το τσεκαρει πριν το παρεις.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Τύποι ο άνθρωπος μας λέει ότι έχει budget 7.500 ευρα, οι προτάσεις "πάρε καινούριο με δόσεις" 13-14 χιλιάρικα μάλλον δε θα τον βοηθήσουν πολύ.

Εγώ θα σου πρότεινα φίλε να σκεφτείς τη λύση του μεταχειρισμένου από το 2015 και μετά, θα χρειαστεί όμως να πέσεις κατηγορία τύπου Κορσα κλπ.

Ότι κι αν αποφασίσεις πρέπει να λιώσεις λίγο το car.gr συστηματικά, ευκαιρίες προκύπτουν αλλά φεύγουν μέσα σε 1 εβδομάδα τα καλά τεμάχια σε καλή τιμή.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Τύποι ο άνθρωπος μας λέει ότι έχει budget 7.500 ευρα, οι προτάσεις "πάρε καινούριο με δόσεις" 13-14 χιλιάρικα μάλλον δε θα τον βοηθήσουν πολύ.

Εγώ θα σου πρότεινα φίλε να σκεφτείς τη λύση του μεταχειρισμένου από το 2015 και μετά, θα χρειαστεί όμως να πέσεις κατηγορία τύπου Κορσα κλπ.

Ότι κι αν αποφασίσεις πρέπει να λιώσεις λίγο το car.gr συστηματικά, ευκαιρίες προκύπτουν αλλά φεύγουν μέσα σε 1 εβδομάδα τα καλά τεμάχια σε καλή τιμή.
Με 7.5 χιλιαρικα δεν μπορει να κανει και πολλα.
Σιγουρα θα παει στις μικρες κατηγοριες και μεταχειρισμενα 10 ετιας περιπου..οποτε να κοιταξει κανα γερμανικο η ιαπωνα αλλα εκει ειναι δυσκολα με τα ανταλακτικα.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Αλλη μια συμβουλη απο εμενα..αν δεν επειγει δλδ να το χρειαζεσαι τωρα,κοιτα αν μπορεις να ανεβαζεις το μπατζετ αν γινεται και να κανεις καλη ερευνα αγορας.
Εγω οταν πηρα το αμαξι (καινουργιο) πηρα σβαρνα ολες τις μαρκες στην κατηγορια που ηθελα τα δοκιμασα ολα και με πηρε περιπου 4 μηνες για να καταληξω καπου..και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το αμαξι και περασαν 15 χρονια και δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα με πανω απο 140 χιλιαδες χιλιομετρα που ειναι τωρα.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Αφού τόσα θέλει να διαθέσει ο άνθρωπος όμως. Να του πούμε να βάλει αλλά τόσα σε δόσεις?

Χωρίς να είμαι ειδικός ένα Corsa, Clio, Hyundai I20, Suzuki Swift η κάτι τέτοιο θα κοιτούσα.

Αν απαραίτητα χρειάζεσαι παραπάνω χώρους πάω πάσο.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Αφού τόσα θέλει να διαθέσει ο άνθρωπος όμως. Να του πούμε να βάλει αλλά τόσα σε δόσεις?

Χωρίς να είμαι ειδικός ένα Corsa, Clio, Hyundai I20, Suzuki Swift η κάτι τέτοιο θα κοιτούσα.

Αν απαραίτητα χρειάζεσαι παραπάνω χώρους πάω πάσο.
Σιγουρα αυτος αποφασιζει ποσα θα διαθεσει για αμαξι..απλα του λεμε τι παιζει πανω κατω με τα λεφτα που θα βαλει.
και τα μαζντα ειναι καλα τα σουζουκι που ειπες αν και σαν αμαξια ειναι εντελως αδεια. για κορεατες θα ελεγα οχι καλυτερα, γερμανοι εννοειται ναι αλλα ακριβα.Ιταλους γαλλους για μενα μακρια. Εγω πιτσιρικας ημουν τοτε και ασχετος με τα αμαξια αλλα το εψαξα καλα και μου βγηκε μεχρι τωρα.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Καλημερα συμπουρδελιαρηδες! Νυν κατοχος ενος Yaris '00 1.3 ενδιαφερομαι λογω αναγκης να αγορασω ενα καινουριο ΙΧ. Μπατζετ μεχρι 7500 χιλιαρικα περιπου. Επειδη ομως δηλωνω ασχετος με το σπορ και μετα απο λιγο ψαξιμο στο car.gr τεινω να καταληγω σε Opel Astra του 11 με τιμες που ποικιλουν απο 6 εως 8χιλιαρικα. Και εδω θελω τα φωτα σας. Ποια εκδοση να προτιμησω? 1.6? 1.4? 1.4 turbo? Πως ειναι τα γαμησιατικα της Opel αν συμβει οτιδηποτε? Αλλες επιλογες που ειδα και ηταν κοντα σε αυτο που μου αρεσει εμφανησιακα ηταν το Ford Fiesta παλι του 10-11. Οι γνωμες σας μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια?
λοιπον τυπε το 1.4 το ατμοσφαιρικο ουτε να το σκεφτεις να το παρεις,το αμαξι είναι αρκετα βαρυ και με τους 100 ιππους θα σερνεται,θα εισαι ο πιο αργος από το 80% των αμαξιων που θα κυκλοφορουν,οσο για προσπερασεις ξεχνα το.
1.4 turbo είναι καλο βγαζει 140 αλογα απλα τα τούρμπο θελουν μια Α προσοχη όπως καλο ζέσταμα και καλη πτωση της θερμοκρασίας της τουρμπίνας συν τη συχνη αλλαγη λαδιων.
μην νομιζεις ότι θα βαζεις φωτια στην ασφαλτο απλα θα προσπερνάς με ροπη σε ένα μικρο φασμα στροφων,οσο θα δινει η τουρμπινα με λιγα λογια.
1.6 είναι η μεση λυση σαφως πιο γρηγορο από το 1.4 ατμοσφαιρικο και πιο αργο από το 1.4 τούρμπο.απο θεμα αξιοπιστίας δεν νομιζω να εχεις θεμα με το αστρα περα από τριξιματα πλαστικων και καμια ηλεκτρολογικη βλαβη.
εγω στη θεση σου χωρις δευτερη σκεψη θα επαιρνα 1.4 τούρμπο.
 
Εγγρ.
30 Οκτ 2018
Μηνύματα
911
Like
488
Πόντοι
26
Μιας και ανοίξαμε το θέμα, συμφέρει η περίπτωση leasing; και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις; Το καλό είναι ότι έχεις ένα σταθερό έξοδο κι ούτε cent παραπάνω, αλλά αυτό το έξοδο μήπως παραείναι υψηλό ή οχι;
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
καλη επιλογή το αστρα 1.4 τούρμπο και επισγς θα προτεινα να κοιτάξεις φοκους 1.6 εκομπουστ 150 ιππους.
αυτά τα δυο είναι για μενα το μεγαλο διλλημα πιο να παρεις.
σαν κινητήρας κερδιζει με μικρη διαφορα ο εκομπουστ σε καταναλωση και είναι λιγο πιο δυνατος.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Μιας και ανοίξαμε το θέμα, συμφέρει η περίπτωση leasing; και αν ναι, σε ποιες περιπτώσεις; Το καλό είναι ότι έχεις ένα σταθερό έξοδο κι ούτε cent παραπάνω, αλλά αυτό το έξοδο μήπως παραείναι υψηλό ή οχι;
συμφερει αν εχεις ένα καλο σταθερο μισθο.
γλιτώνεις τεκμήρια φορολογιες κλπ.
για ελλαδα είναι υψηλο δυστηχως αλλα στο εξωτερικο δουλευει πολύ περισσοτερο το λισινγκ.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Καλα αμα παει με αυτα τα λεφτα να παρει τουρμπο μεταχειρισμενο..θα ψαχνει για αλλο αυτοκινητο πολυ γρηγορα.
Νομιζω ειπε οτι ειναι και ασχετος απο αμαξια, οποτε ψαχνει κατι απλο-μικρη κατηγορια για κοντινες μετακινησεις περισσοτερο αν καταλαβα καλα.
 
OP
OP
K

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα προτασεις. Στο car ψαχνω και κατα κυριο λογο απο ιδιωτες. Μπατζετ μπορω να φτασω μεχρι τα 8500 με το ζορι, για παραπανω δεν ειμαι δυστυχως. Corsa μου αρεσει αλλα κοιταω το astra μιας και ειναι πιο ευρυχωρο γενικοτερα. Για φωτια στην ασφαλτο δεν με ενδιαφερει, μεχρι 140 παω συνηθως, απλα με ενδιαφερει να κανω μια προσπεραση στα γρηγορα με ασφαλεια, δηλαδη καλη ροπη οταν χρειαζεται. Τεινω μεταξυ Astra και Fiesta.
 
OP
OP
K

kavliaris23

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
106
Like
0
Πόντοι
1
Καλα αμα παει με αυτα τα λεφτα να παρει τουρμπο μεταχειρισμενο..θα ψαχνει για αλλο αυτοκινητο πολυ γρηγορα.
Νομιζω ειπε οτι ειναι και ασχετος απο αμαξια, οποτε ψαχνει κατι απλο-μικρη κατηγορια για κοντινες μετακινησεις περισσοτερο αν καταλαβα καλα.
Κατα κυριο λογο θελω αυτοκινητο για την Αθηνα και περιστασιακα να κανω ανετα και κανενα ταξιδι στο χωριο που λενε χωρις να τρεμει ολοκληρο το αμαξι μετα τα 140 και να πιαστει ο κωλος μου.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.453
Κριτικές
22
Like
6.609
Πόντοι
3.346
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα προτασεις. Στο car ψαχνω και κατα κυριο λογο απο ιδιωτες. Μπατζετ μπορω να φτασω μεχρι τα 8500 με το ζορι, για παραπανω δεν ειμαι δυστυχως. Corsa μου αρεσει αλλα κοιταω το astra μιας και ειναι πιο ευρυχωρο γενικοτερα. Για φωτια στην ασφαλτο δεν με ενδιαφερει, μεχρι 140 παω συνηθως, απλα με ενδιαφερει να κανω μια προσπεραση στα γρηγορα με ασφαλεια, δηλαδη καλη ροπη οταν χρειαζεται. Τεινω μεταξυ Astra και Fiesta.
Ωραια κοιτα και λιγο το μαζντα 2 μοντελο 08 μπορει να ειναι 12ετιας αλλα ειναι καλα, εχει στα 1100-1300-1500
απλα αυτοι εκλεισαν οι αντιπροσωπιες και ειναι λιγο δυσκολα απο αναλακτικα..αλλα νομιζω συνεργαζονται με πολλα συνεργεια οποτε θα βρεις οτι χριεαστει αργοτερα. παντως λογικα η τιμες τους τωρα θα ειναι απο 4 εως 7 χιλιαρικα περιπου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom