Νέα

Βιταμίνη D - Την τσεκάρετε;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 54
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Εγω ειχα εντοπισει παλιοτερα ενα προβλημα στον θυρεοειδη, δλδ ηταν λιγο διογκωμενος.

Οταν το ξανατσεκαρα ειχε σχεδον εξαφανιστει και ειχα κανονικες τιμες TSH.

Στις εξετασεις που εκανα τωρα, η TSH ηταν λιγο πανω απ' το κανονικο και πάλι.

Δεν ηξερα οτι συνδεεται με την βιταμινη D3 αυτο.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.073
Like
2.867
Πόντοι
506
O λογος που οι λαοι της βορειας Ευρώπης εμφανιζουν λιγότερα κρούσματα υποβιταμινωσης d ειναι γιατι το ζωικο λιπος όπως το βουτυρο  που το τρωνε με το κιλο εχει μεγαλες ποσότητες βιταμίνης d
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
αυτη η ελλειψη βιταμινης D, οπως και πολλες αλλες ελλεψεις, οπως και ο καρκινος, οπως και το ζαχαρο και αλλες ανωμαλιες του οργανισμου μας που οδηγουν σε ασθενεια ή και θανατο

ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ

ο καλος θεουλης, δημιουργος, παντοδυναμος και πανσοφος, τα ποιησε ολα εν σοφια, οποτε το αγαπημενο του παιδι το εκανε να παθαινει 1000 φορες περισσοτερες ασθενειες απο οτι πχ ο καρχαριας που δεν τον αγαπαει τοσο οσο εμας...!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :jerking:
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Δεν υπάρχει γνωστός μου που να έκανε εξετάσεις και να μη του βρήκαν έλλειψη βιταμίνης D τα τελευταία 2-3 χρόνια. Άρχισα να πιστεύω ότι θέλουν να σπρώξουν βιταμίνες οι φαρμακευτικές. Και εγω λοιπόν μετά από εξετάσεις πριν 2 εβδομάδες παίρνω πλέον συμπλήρωμα βιταμίνης D.

O λογος που οι λαοι της βορειας Ευρώπης εμφανιζουν λιγότερα κρούσματα υποβιταμινωσης d ειναι γιατι το ζωικο λιπος όπως το βουτυρο  που το τρωνε με το κιλο εχει μεγαλες ποσότητες βιταμίνης d

Ο δικός μου γιατρός μου είπε, γιατί ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις που του έκανα, οτι στις βόρειες χώρες έχουν συμπεριλάβει σε αρκετές συσκευασμένες τροφές (δημητριακά κτλ) συμπληρώματα βιταμίνης D, οπότε με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ο πληθυσμός παίρνει τη βιταμίνη.
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.632
Like
1.896
Πόντοι
216
αυτη η ελλειψη βιταμινης D, οπως και πολλες αλλες ελλεψεις, οπως και ο καρκινος, οπως και το ζαχαρο και αλλες ανωμαλιες του οργανισμου μας που οδηγουν σε ασθενεια ή και θανατο

ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ

ο καλος θεουλης, δημιουργος, παντοδυναμος και πανσοφος, τα ποιησε ολα εν σοφια, οποτε το αγαπημενο του παιδι το εκανε να παθαινει 1000 φορες περισσοτερες ασθενειες απο οτι πχ ο καρχαριας που δεν τον αγαπαει τοσο οσο εμας...!!!! :headbang: :headbang: :headbang: :jerking: :jerking: :jerking:

Είναι λογικό το πιο πουλύπλοκο μηχάνημα στη φύση που είναι ο άνθρωπος, να έχει και περισσότερα προβλήματα και αστοχίες, όταν είναι στην αρχή της λειτουργίας του, όπως συμβαίνει και με τα μηχανήματα που παράγει ο ίδιος ο άνθρωπος όταν πρωτοεμανίζονται. Μετά βελτιώνονται. ίσως σε 1.000.000 χρόνια αν υπάρχει ακόμα να έχει τελειοποιηθεί. Ο καρχαρίας υπάρχει εκατομμύρια χρόνια και δεν ξέρουμε τι προβλήματα αντιμετώπιζε όταν πρωτοεμφανίσθηκε.
 

zac123

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
531
Κριτικές
8
Like
143
Πόντοι
6
O λογος που οι λαοι της βορειας Ευρώπης εμφανιζουν λιγότερα κρούσματα υποβιταμινωσης d ειναι γιατι το ζωικο λιπος όπως το βουτυρο  που το τρωνε με το κιλο εχει μεγαλες ποσότητες βιταμίνης d

ακριβώς. η μόδα των λαιτ προϊόντων και η χρήση αντηλιακού μειώνουν την d στον οργανισμό. κάποιοι λένε ότι και το πλύσιμο του δέρματος με σαπούνι επηρεάζει την παραγωγή της αλλά οι γνώμες διίστανται.
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
458
Πόντοι
36
Η βιταμίνη D λέγεται πλέον ότι μπορεί να αποσυρθεί γιατί η χρόνια κατάποση της οδηγεί σε καρκίνο. Το ίδιο ισχύει και για λοιπές βιταμίνες. Προσωπικά δεν πιστεύω κάτι τέτοιο αλλά άστο να πάει στο διάολο.

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω το εξής: αν δεν σε βλέπει ο ήλιος σταδιακά γίνεσαι σα κωλος μαϊμούς. Πονάνε όλα, ζαρώνουν όλα, σέρνεσαι. Βέβαια το να μη σε βλέπει ο ήλιος συνήθως μας λέει ότι δεν κινείσαι ιδιαίτερα και η ακινησία με τα συμπτώματα έλλειψης βιταμίνης D πάνε μαζί.

Το να πάρεις π.χ. μια lecalcif 25,000 ανα βδομάδα θα πάει τα επίπεδα σου όντως σε φυσιολογικές τιμές. Αλλά.. κατά τη γνώμη μου το «έξω» είναι αυτό που σε διορθώνει. Η βιταμίνη D είναι μια λεπτομέρεια. Για να πάρουν μπρος οι ορμόνες σου όμως πρέπει να κάνεις σεξ και να συναναστρέφεται με κόσμο χωρίς άγχος. Και δέκα κιλά βιταμίνη D να πάρεις, αν είσαι κλειδωμένος μέσα μέρα νύχτα δε θα δεις προκοπή.
Σωστός! Κι εγώ αυτό πιστεύω!
 

lostos

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2019
Μηνύματα
99
Like
8
Πόντοι
0

ο Δρ  :rolleyes: Μουρούτης έχει πει ότι όποιος παίρνει σκευάσματα βιταμινών το μόνο που καταφέρνει είναι να εξασφαλίζει ακριβό κάτουρο
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.106
Κριτικές
16
Like
1.728
Πόντοι
3.425
Σωστός! Κι εγώ αυτό πιστεύω!

Ποιος λέει ότι η βιταμίνη D προκαλεί καρκίνο; Το αντίθετο ισχύει. Η υπερβιταμίνωση προκαλεί, ασβέστωση των αρτηριών και για αυτό το λόγο, το καλοκαίρι την σταματας.

Οι υπόλοιπες βιταμίνες είναι όντως marketing trick, αλλά όχι η D, διότι οι άνθρωποι πλέον είναι είτε στο αμάξι, είτε σε κτίρια, μέσα. Και όντως 6 στους 10 έχουν έλλειψη.

Εννοείται ότι παίρνεις βιταμινη D3 και αρχίζεις γυμναστική και διατροφή και ξεκινάς να σε βλέπει ο ήλιος.

Π
 

_thodoris

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
13
Like
1
Πόντοι
0
ήμουν χάλια ψυχοσωματικά (πόνοι στις αρθρώσεις, κόπωση, μελαγχολία) αλλά το απέδιδα στον τρόπο ζωής μου και σε αντικειμενικούς παράγοντες. Όχι σε κάτι παθολογικό.

Κάνοντας ένα γενικό check-up αίματος χωρίς συγκεκριμένο λόγο (σσ είχα να κάνω από το 2014, όπως διαπίστωσα...), βρήκα σοβαρή έλλειψη βιταμίνης D.

Το έψαξα λίγο στο ίντερνετ και...

Φίλε μήπως δεν έχεις τίποτα και όλα αυτά που λες οφείλονται όντως στον τρόπο ζωής σου και επειδή όλος ο κόσμος έχει έλλειψη βιταμίνης d (είχαμε και μακρύ χειμώνα) σου βρήκε ο γιατρός και εσένα και σου έγραψε συγκεκριμένα χάπια;

Δεν λέω να μην σε βλέπει ο ήλιος και να μην τρως ψάρια, λέω αν είσαι σίγουρος ότι αυτό σου προκαλεί μελαγχολία και κόπωση...;

Υγεία σου εύχομαι πάντως και ξεκούραση...
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.106
Κριτικές
16
Like
1.728
Πόντοι
3.425
Φίλε μήπως δεν έχεις τίποτα και όλα αυτά που λες οφείλονται όντως στον τρόπο ζωής σου και επειδή όλος ο κόσμος έχει έλλειψη βιταμίνης d (είχαμε και μακρύ χειμώνα) σου βρήκε ο γιατρός και εσένα και σου έγραψε συγκεκριμένα χάπια;

Δεν λέω να μην σε βλέπει ο ήλιος και να μην τρως ψάρια, λέω αν είσαι σίγουρος ότι αυτό σου προκαλεί μελαγχολία και κόπωση...;

Υγεία σου εύχομαι πάντως και ξεκούραση...

Όχι, η έλλειψη βιταμίνης D είναι μετά από μακροχρόνια μη-έκθεση στον ήλιο.

Π
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.668
Like
1.298
Πόντοι
366
κοσαμφ αυνανα χτυπα καργα d3 της νατουραλ ντοκτορ....κανει θαυματα, μεγαλωνει μεχρι και πουτσο κι ο,τι αλλο θες
 

downunder

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2012
Μηνύματα
316
Κριτικές
4
Like
120
Πόντοι
1
Είχα δει σε μια εκπομπή ιατρική ότι μπορεί η Ελλάδα να είναι από τις πιο ηλιόλουστες χώρες , αλλά λόγω της θέσης της στη γη , ο ήλιος δεν πέφτει με τέτοιο τρόπο ώστε να παίρνουμε τόση πολλή βιταμίνη D . Μόνο η έκθεση δεν είναι αρκετή.
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις επιστημονικές εξηγήσεις. Κάτι με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος είχε να κάνει.
Σε κάποια γεωγραφικά μήκη είναι πιο έντονη , κάτι τέτοια...
 

pokahontas

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.106
Κριτικές
16
Like
1.728
Πόντοι
3.425
Είχα δει σε μια εκπομπή ιατρική ότι μπορεί η Ελλάδα να είναι από τις πιο ηλιόλουστες χώρες , αλλά λόγω της θέσης της στη γη , ο ήλιος δεν πέφτει με τέτοιο τρόπο ώστε να παίρνουμε τόση πολλή βιταμίνη D . Μόνο η έκθεση δεν είναι αρκετή.
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις επιστημονικές εξηγήσεις. Κάτι με το γεωγραφικό μήκος και πλάτος είχε να κάνει.
Σε κάποια γεωγραφικά μήκη είναι πιο έντονη , κάτι τέτοια...

Δεν ισχύει αυτό.
 

rigas el

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2012
Μηνύματα
390
Like
12
Πόντοι
1
Σημερινή εξέταση, βιταμίνη D τιμή 6,2 !!!
Εργασία γραφείου, καθόλου έκθεση στον ήλιο. Αύριο ραντεβού με τον παθολόγο μου, θα ακολουθήσει ενημέρωση κτλ  :cheesy:
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
280
Πόντοι
86
Στα υπόλοιπα πως είσαι τύπε;
Πήγες για άλλο λόγο σε γιατρό και σου ειπε να κάνεις εξέταση για τη συγκεκριμένη βιταμίνη;
Είχες άλλες ενοχλήσεις;
 

rigas el

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2012
Μηνύματα
390
Like
12
Πόντοι
1
Στα υπόλοιπα πως είσαι τύπε;
Πήγες για άλλο λόγο σε γιατρό και σου ειπε να κάνεις εξέταση για τη συγκεκριμένη βιταμίνη;
Είχες άλλες ενοχλήσεις;

Όλα καλά τα υπόλοιπα, την έγραψε έτσι προληπτικά αυτή. Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό (1-2 χρόνια) έχω έντονα μια ατονία.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Ολες οι εξετασεις θετουν το ιδιο κατωτατο όριο?

Πχ στη δικη μου περιπτωση εγραφε δίπλα >30 (ως φυσιολογικη τιμη) κι εγω ειχα 11.
 

Melinadiva

Call-Girl
Εγγρ.
4 Μαρ 2019
Μηνύματα
445
Like
5.179
Με αδύναμα επινεφρίδια θα έχετε πάντα προβλήματα και ελλείψεις, γιατί πολύ απλά το σώμα δε "δουλεύει" σωστά  ...
Κόψτε κάπνισμα, ποτά, γλυκά, αλεύρι, κρέατα και γαλακτοκομικά  και μετά το συζητάμε...
Αν όχι,  τότε απλά μάθετε να ζείτε με ελλείψεις! :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom