Νέα

Videogames '80s - early '90s

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα chrysargos_666
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 236
  • Εμφανίσεις 23K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιό είναι το αγαπημένο σας παλιό Videogame?

  • Tekken

    Ψήφοι: 42 21,9%
  • Pacman

    Ψήφοι: 48 25,0%
  • Final Fight

    Ψήφοι: 27 14,1%
  • Street Fighter II

    Ψήφοι: 56 29,2%
  • Mortal Combat

    Ψήφοι: 38 19,8%
  • Wonder Boy

    Ψήφοι: 32 16,7%
  • Gals 'n Panic

    Ψήφοι: 5 2,6%
  • Pang

    Ψήφοι: 40 20,8%
  • Shinobi

    Ψήφοι: 45 23,4%
  • Kabal

    Ψήφοι: 21 10,9%
  • Bubble Bubble

    Ψήφοι: 70 36,5%
  • Εγώ προτιμούσα το ξύλινο ποδοσφαιράκι τότε

    Ψήφοι: 26 13,5%
  • Αrcanoid

    Ψήφοι: 43 22,4%
  • 3 wonders

    Ψήφοι: 3 1,6%
  • Tetris

    Ψήφοι: 49 25,5%
  • Space Invaders

    Ψήφοι: 26 13,5%
  • Ghosts 'n Goblins

    Ψήφοι: 25 13,0%
  • Golden Axe

    Ψήφοι: 57 29,7%
  • Puzzle Bubble

    Ψήφοι: 9 4,7%
  • Run and Gun

    Ψήφοι: 4 2,1%
  • NBA Jam

    Ψήφοι: 43 22,4%
  • Tehkan World Cup

    Ψήφοι: 24 12,5%
  • Altered Beast

    Ψήφοι: 8 4,2%
  • Operation Wolf

    Ψήφοι: 7 3,6%
  • Commando

    Ψήφοι: 27 14,1%
  • Metal Slug

    Ψήφοι: 33 17,2%
  • X-Men

    Ψήφοι: 10 5,2%
  • Karnov

    Ψήφοι: 2 1,0%
  • Cadillacs and Dinosaurs

    Ψήφοι: 24 12,5%
  • Punisher

    Ψήφοι: 17 8,9%
  • The King of Dragons

    Ψήφοι: 9 4,7%
  • Double Dragon

    Ψήφοι: 56 29,2%
  • Tublepop

    Ψήφοι: 6 3,1%
  • Snowbros

    Ψήφοι: 14 7,3%
  • Pacmania

    Ψήφοι: 7 3,6%
  • Super Sidekicks

    Ψήφοι: 9 4,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    192

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.484
Like
65.104
Πόντοι
11.956
Φυσικά πριν 2-3 χρόνια κάπου βρήκα ξύλινο ποδοσφαιρακι πήγα να παίξω και τίποτα ούτε απ' τους πίσω παίχτες ούτε καν από τους μπροστά δεν μπορούσα να κάνω τα κολπα που έκανα παλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.335
Like
2.892
Πόντοι
456
Και να προσπαθείς να πετύχεις τις βίδες να πάρει φάλτσα να μπει γκολ ....γιατί κατά καιρούς έβλεπα κάποιους να παίζουν ξύλινο ποδόσφαιρο και να κάνουν κοκορέτσι τους παίχτες
Είναι ολόκληρη τέχνη, κοκορέτσια απαγορευμένα εννοείται και να προσπαθείς να σφίξεις σωστά να φύγει από την άλλη το σουτ ! Αυτό που λες με τη σπόντα όταν το μάθαινες δεν σε πιάνανε με τίποτα !
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.774
Κριτικές
2
Like
6.186
Πόντοι
1.336
για μένα τα αγαπημένα μου εκείνης της εποχής (τρομερή εποχή παντού τα 80 και 90σ ) ήταν το αγαπημένο μου πανγκ (αυτό έχω ψηφίσει ) με το παιδάκι που για να περάσεις τις πίστες επρεπε να σπάσεις όλες τις μπάλες και να τις εξαφανίσεις από την πίστα (σου εμφανίζονταν δώρα όπως η ασπίδα ,ο διπλός γατσος,η χειροβομβίδα οποία δεν ήταν κάλλη , το ρολόι που πάγωνε για λίγο την πίστα ).Απίστευτο παιχνίδι .Επίσης δεύτερο για μένα το μπου μπλε μπου μπλε με τα δεινοσαυρακια και αυτό πολύ δυσκολο και επρεπε να βάλεις διαφορά κόλπα (όπως η γργηγορη φούσκα και το παπουτσακι για α τρέχεις γρήγορα και τις διαμάντι πίστες για να περνάς πίστες και να παίρνεις ζωές ).Τρίτο για μένα το γοντερ μπόι αλλά εκείνο με το σπαθάκι και όχι με το πατίνι (το είχα τερματίσει και εκεί επερεπε να παίρνεις πανοπλίες και σπαθιά καθως και να χτυπάς τις κρυφές πόρτες ).Επίσης τρομερό και Μορταλ κομπατ για μένα μόνο το 1,2 και 3 (έπαιρνα πάντοτε στο ένα τον καλύτερο για μένα τον ρειντεν ).Και τέλος το Στρίτ φαιτερ αλλά το νούμερο ένα το world warrior (εκεί διάλεγα τον στρατιωτικό γκουιλ,την Κινέζα Τσαν λι πολλοί γρηγοροι αλλά και τον αργό αλλα πολύ καλό πρωταθλητή του σούμο χοντα).Καλό Πάσχα .
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.227
Κριτικές
95
Like
12.412
Πόντοι
18.036
θυμαται κανεις ενα εκπληκτικο ποδοσοφαιρο που ειχε βγαλει η SEGA στις αιθουσες με φανταστικά γραφικά και gameplay τη χρονια 1994-1995?Θυμαμαι τη χρονια γιατι πηγαινα 1η Λυκειου
World cup ητανε και θυμαμαι ποσο καλα ειχανε φτιαξει σε γραφικα τον μπατιστουτα τον ορτεγκα κλπ αλλα και ολους τους παικτες

Δεν μπορώ να βρω με τιποτα τον τιτλο του παιχνιδιου ουτε κανενα scrrenshot
Από τα καλυτερα gameplay που εχω δει ποτε σε ποδοσφαιρο,ξεπερναει και τα σημερινα

Ηταν και το τελευταιο και μετα ακολουθησε η πτωση των αιθουσων και η ανθιση των κονσολών

Λοιπον ευρεθη ηταν το VIRTUAL STRIKER

 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.567
Κριτικές
24
Like
4.122
Πόντοι
2.846

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.774
Κριτικές
2
Like
6.186
Πόντοι
1.336
Άλλη παιχνιδαρα και κάψιμο φίλε κάλίκο ΚΑΤ το γκειμ μπου (τώρα δεν σου κάνουν αίσθηση τα σημερινά παιχνίδια ενώ έχουν καλύτερα γραφικά ).Πρέπει να λες φίλε τζι νακο την παιχνιδαρα το σενσιμπλ σοκερ (το έπαιζα στο αμιγκα 500 ) το καλύτερο ποδοσφαιρακι .Φοβερό επισης και για μένα αγαπημένο και πολύ δύσκολο το Tehkan (πολύ ρετρό ποδόσφαιρο το τερμάτιζε ο ξάδελφος μου ).Επίσης αγαπημένα το Γκόλντεν αξ (διάλεγα πάντοτε το ν Βίκινγκς ) έκανε θραύση την εποχή εκείνη ,το νούμερο ένα που το ανέφερε πιο πάνω ο Πάνος Παναγιωτίδη σ το Νταμπλ ντραγκον ,το σαινομπι με τον νίντζα αλλά το νούμερο ένα και τέλος το φάιναλ φαιτ (διάλεγα τον παλαιστή χαγκαρ ).Απίστευτες εποχές .
 

panos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2022
Μηνύματα
1.584
Κριτικές
1
Like
4.995
Πόντοι
456
καθοτι pourager, ξεκινησα απ' τα υπογεια σφαιριστηρια, και σαν σωστος οπαδος του αληταμπουρισμου, μετεπιδησα στα Ουφαδικα. Μετα ηρθαν οι κονσολες κι επειτα τα πισια.
Καλη η λιστα με τα γκειμακια δεν λεω, αλλα ρε παιδια αφηκατε αποξω το ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Baldur's Gate series και τα μυαλα στο multi λεμε. Pentium 100 MMX, vga trident, ram 64mb, hdd 1,2gb. Oταν εβαλα TNT2 Riva πεταγα στα συνεφα. Αργοτερα με 3dfx voodo την ειχα δει Μπιλ Γκειτζ και βαλε. Τυφλα ναχει η 4090 με τα 12 φανακια
εχω ακομα τις αυθεντικες συσκευασιες και cd απο τα περισσοτερα baldur's,icewind,neverwinter....στα ιδια ραφια με ολη τη σχετικη σειρα απο βιβλια...
 

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.794
Like
18.041
Πόντοι
3.656
Ωραιο νημα εδω,σοβαρο.Πριν κατι μηνες επαιξα το μπουμπλε ονλαιν και το τερματισα,θυμηθηκα λιγο τα παλια:coffee::confused::confused::confused:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.557
Κριτικές
62
Like
39.882
Πόντοι
8.530
για μένα τα αγαπημένα μου εκείνης της εποχής (τρομερή εποχή παντού τα 80 και 90σ ) ήταν το αγαπημένο μου πανγκ (αυτό έχω ψηφίσει ) με το παιδάκι που για να περάσεις τις πίστες επρεπε να σπάσεις όλες τις μπάλες και να τις εξαφανίσεις από την πίστα (σου εμφανίζονταν δώρα όπως η ασπίδα ,ο διπλός γατσος,η χειροβομβίδα οποία δεν ήταν κάλλη , το ρολόι που πάγωνε για λίγο την πίστα ).Απίστευτο παιχνίδι .Επίσης δεύτερο για μένα το μπου μπλε μπου μπλε με τα δεινοσαυρακια και αυτό πολύ δυσκολο και επρεπε να βάλεις διαφορά κόλπα (όπως η γργηγορη φούσκα και το παπουτσακι για α τρέχεις γρήγορα και τις διαμάντι πίστες για να περνάς πίστες και να παίρνεις ζωές ).Τρίτο για μένα το γοντερ μπόι αλλά εκείνο με το σπαθάκι και όχι με το πατίνι (το είχα τερματίσει και εκεί επερεπε να παίρνεις πανοπλίες και σπαθιά καθως και να χτυπάς τις κρυφές πόρτες ).Επίσης τρομερό και Μορταλ κομπατ για μένα μόνο το 1,2 και 3 (έπαιρνα πάντοτε στο ένα τον καλύτερο για μένα τον ρειντεν ).Και τέλος το Στρίτ φαιτερ αλλά το νούμερο ένα το world warrior (εκεί διάλεγα τον στρατιωτικό γκουιλ,την Κινέζα Τσαν λι πολλοί γρηγοροι αλλά και τον αργό αλλα πολύ καλό πρωταθλητή του σούμο χοντα).Καλό Πάσχα .
Συγκινήθηκα ρε.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.557
Κριτικές
62
Like
39.882
Πόντοι
8.530
Περιμένω προσθήκη του ΜΥΘΙΚΟΥ Twin Cobra!!!
:happy:
Από τα υπάρχοντα ψήφισα Cabal!( Noμιζω με C γραφόταν...).
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.696
Κριτικές
18
Like
15.296
Πόντοι
4.546
Δεν είναι φυσικά το Mortal Combat 1, αλλά ένα ψυχαγωγικό βίντεο με γιατρό που "βαθμολογεί - αξιολογεί" τα διάφορα fatalities , ζημιά, επιπτώσεις, φαντασία, κ.λ.π. Ίσως λίγο δροσερός ο γιατρός και γουρλομάτης, αλλά.. καλάη καρδιά.

 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

lionfish

Νέο Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2023
Μηνύματα
4
Like
12
Πόντοι
0
Να γράψω και εγώ ένα καμμένο.....

spectrum 48 με κασετa manic miner

 

PaulAtr9

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
9
Like
22
Πόντοι
0
Απορώ πως στη λίστα δεν υπάρχει το Doom και το Metal Gear Solid, παιχνιδάρες και τα 2 της εποχής τους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom