Νέα

Τσαντάκηδες - ενα περιστατικό ,προσοχή συναγωνιστές

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Σήμερα κατα τις έξι το απόγευμα παρέστην μάρτυρας σε περιστατικο κλοπής κι έκρινα σκόπιμο να το αναφερω ,για να έχουν οι φίλοι εδώ εντεταμενη την προσοχή τους.Ημουν για μια τσάρκα στη Μεγαλου Αλεξανδρου και κατεβαινα προς Ιάσονος,βρισκομουν απεναντι απο το μεγαλο ξενοδοχείο.Μπροστα μου ξαφνικα,στη γωνια με Κολωνου,βλεπω εναν καριόλη (περιγραφη παρακατω) ,να αρπαζει το τσαντακι απο εναν περαστικό,τους εβλεπα εκ των όπισθεν, ο τσαντακιας ηταν μετριου αναστηματος,κανονικος στα κιλα,περιπου 25-28 χρονων,απο το σουλουπι του, φορουσε μαυρη εφαρμοστη φορμα ,οπως οι μοτοσυκλετιστές. Πισω του,σε αποσταση 6-8 μετρων, τον ακολουθούσε ενας όμοιος με αυτόν σε όλα, σιγουρα συνεργός του για κάλυψη. Ο ανθρωπος αρχιζει να κυνηγαει φωναζοντας τον καριόλη, και αρχιζω κι εγω να τρεχω ξοπισω τους για να βοηθησω τον δικο μας ( Ελληνας σιγουρα,μιλουσε καθαρα και ανετα ελληνικα). Ο κλεφτης χωνεται στην Περδικα και παει προς Αχιλλεως, εκι αυτος που καλυπτε τον κλεφτη κανει πισω,γιατι καταλαβε οτι θα τον αρπαζα, και εξαφανιζεται στην αντιθετη κατευθυνση. Φτανουν στην Αχιλλεως,περνανε απεναντι κι εκει ,μετα το παρκακι - πλατεια ο ανθρωπος τον χανει,(ωσπου να περασει το ρευμα αυτοκινητων που ανεβαινει την Αχιλλεως ,περιμενα αναγκαστικα και περασα μετα απεναντι). Εκει ,στην Οδυσσεως και Κολωνου ο άνθρωπος ειχε απελπιστει, πλησιασα να δω τι θα γινει και ξαφνικα, ερχεται ενας νεαρος που ειχε δει τη σκηνη και του λεει "Φιλε ηρεμησε,του το πήρε το τσαντακι,νατος ερχεται", και βλεπω ενα παλικαρι σε μηχανακι με κρανος να τον πλησιαζει και να του δινει το τσαντακι. Αυτος ηθελε να του δωσει καποια χρηματα προφανως,γιατι εψαχνε στο πορτοφολι του, αλλα ο αλλος του ειπε "οχι,δε δεχομαι τιποτε, " εκει το παρ ολιγο θυμα κλοπης ειδα που εβγαλε και του εδωσε ενα χαρτι μικρο,μαλλον επισκεπτηριο.
Μου εκανε εντυπωση η αλληλεγγυη που εδειξαν οι ανθρωποι και η σταση του μοτοσυκλετιστη. Μπράβο ,παντα τετοια,αν χρειαστει βεβαια.
Οσο για τα δυο τσογλανια ( τους εκοψα απο το σωματότυπό τους για αλγερινους ) , οσοι τυχον πετυχετε αυτο το ντουετο ,ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ( θεωρω σιγουρο ότι εχουν ορμητηριο σε καποιο αλγερινο καφενειο στην Κολοκυνθους, η σε αλλα παρεμφερη προς Δεληγιώργη - οπου προ δεκαετιας ειχαν τραβηξει χρυση καδενα απο γυναικα μπροστα μου και ειδα που ηταν σε συνεννοηση με ομοιούς τους που καθονταν το τοτε γωνιακο καφενειο)
Να διευκρινισω οτι οι αλγερινοι ειναι δυο ειδών. Οι αραβες αλγερινοι,που ειναι σε μεγαλο ποσοστό στοιχεία εγκληματικα και οι γηγενεις παλαιοί κατοικοι της τωρινης Αλγεριας, οι Βερβεροι ή Καμπύλοι (Καβυλια λεγεται η χωρα αυτη απο παλια) , οι οποιοι ειναι ενας μεσογειακος αρχαιος λαός, εξαιρετικοι ανθρωποι οι περισσότεροι, που δεν εχουν στην ουσια καμμια σχεση με τους άραβες αλγερινους.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.412
Κριτικές
16
Like
13.583
Πόντοι
5.577
πως του ξεφυγαν του θεοδωρικακου οι τυποι ? :think:
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.170
Like
15.931
Πόντοι
3.556
τύπε νηματοθετη υπαρχει λυση να αποφυγεις τα κλεφτρόνια. :woldman:με τσαντακι ξεχου μπυροκοιλι στα αρχιδια σου ολα κέρβερος μπαινεις παντου :takethis::takethis::takethis::undecided::undecided::undecided:
 

Συνημμένα

  • 6E470A8A-05B4-44C8-9679-2B0710B0F815.jpeg
    6E470A8A-05B4-44C8-9679-2B0710B0F815.jpeg
    47,8 KB · Εμφανίσεις: 82

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.615
Πόντοι
4.546
Πολύ ορθά έπραξες και το ανέφερες @Μάκης Τσατσαρίδης .
ΔΕΝ σηκώνουν χαβαλέ τέτοιου είδους περιστατικά.. μπορεί να συμβεί στον καθένα μας!
Ακόμα και ελάχιστης αξίας να σου κλέψουν είναι το γαμώτο μέσα στο ίδιο μας το σπίτι....
*Μπράβο σου που προσπάθησες να βοηθήσεις συνάνθρωπο, σπάνιο στις μέρες μας.
Έτσι πρέπει να πράττουμε ΟΛΟΙ σε οποιουδήποτε είδους παρόμοια περιστατικά...!
:hi:
 

jik

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Απρ 2006
Μηνύματα
233
Κριτικές
28
Like
2.223
Πόντοι
2.411
Προσοχή θέλει μόνο διότι οι Αλγερινός Μαροκινοι τραβάνε μαχαίρι για πλάκα. Ούτως ή άλλως οι περισσότεροι ειναι φυγοδικοι από τις πατρίδες τους και ήρθαν εδώ στον παράδεισο των δικαιοματιστων κ των ΜΚΟ.
 

voxir

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2017
Μηνύματα
36
Like
37
Πόντοι
0
Ουτε τσαρκα δεν θα μπορουμε να παμε αν δεν ειμαστε πανω απο 3
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
762
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Εμένα μου την είχαν πέσει στην Σοφοκλέους που έκαναν παλιότερα πιάτσα οι μαυρούλες . Είχαμε πάει με έναν παλιό μου φίλο εν έτει 2011,(δεν μιλάμε πλέον για δικούς του λόγους) και μπουρδελιάρη για μπαλαμούτι και για την φάση .

Σε κάποια φάση εκεί που είχαμε τα κορίτσια αγκαλιά λέει η μία από αυτές : " -bad boys!". Μας έπιασαν τελείως εξ απίνης και πριν προλάβουμε να αντιδράσουμε σκάνε 4-5 άτομα από στενά , έρχονται από πίσω με κεφαλοκλείδωμα και μου αδειάζουν τις τσέπες.

Ευτυχώς δεν είχαμε πολύ ακριβά πράγματα (κινητά και κάτι κέρματα, αλλά όχι ακριβά) , όντας φοιτητές! Εκείνος, αντέδρασε ενστικτωδώς και απέφυγε να τον πιάσουν αλλά καθώς πήγε να τους αποφύγει σκάσανε μύτη από άλλο στενό ακόμα δυο άτομα τον έριξαν κάτω και του έβγαλαν σουγιά κάνοντας χειρονομία για να κάνει ησυχία.


Το μόνο που χάσαμε είναι δύο κινητά, μια ταυτότητα που είχε εκείνος και τα κλειδιά του σπιτιού του ( τα δικά μου τα πήρα, του φώναξα από μακριά να μου τα δώσει ) και κάναμε μήνυση κατ' αγνώστων αλλά πήραμε το 3ο το μακρύτερο. Η αστυνομία ήταν δύο στενά πιο κάτω...


Προσωπική εκτίμηση και συμβουλή : δεν είναι να παίζεις με αυτά, καλύτερα δώστα όλα και τέλος!
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.527
Κριτικές
22
Like
6.702
Πόντοι
3.346
Κολομβια γιναμε :confused:
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.392
Πόντοι
2.786
Πάτε μετάξι με τσαντάκια? Μαλάκες είστε? :)

Πορτοφόλι δεν παίρνω μαζί μου καν, ούτε ταυτότητες ούτε τίποτα! Το πολύ πολύ να με πάνε για καμιά εξακρίβωση στο τμήμα (αν με ελέγξουν, κάτι που δεν έχει τύχει ποτέ!) επειδή δεν κουβαλάω τίποτα από IDs πάνω μου... Σιγά τα ωά!

Θα πιω και καφέ! :tooth:
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.398
Κριτικές
94
Like
46.718
Πόντοι
17.311
Πάτε μετάξι με τσαντάκια? Μαλάκες είστε? :)

Πορτοφόλι δεν παίρνω μαζί μου καν, ούτε ταυτότητες ούτε τίποτα! Το πολύ πολύ να με πάνε για καμιά εξακρίβωση στο τμήμα (αν με ελέγξουν, κάτι που δεν έχει τύχει ποτέ!) επειδή δεν κουβαλάω τίποτα από IDs πάνω μου... Σιγά τα ωά!

Θα πιω και καφέ! :tooth:
με κερματα πας ρε πελουσιε ΠΙΝΑΤ να γαμησεις ???
...λεμε τωρα :2funny:
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.392
Πόντοι
2.786
με κερματα πας ρε πελουσιε ΠΙΝΑΤ να γαμησεις ???
...λεμε τωρα :2funny:
Πάλι κωλοτρίβεται η μπούστρα...

Όχι ρε μαλάκα, δεν θέλω να στείλεις ντιπικ σκατόπουστα!!! Με έχεις πρήξει μαλάκα!!!! Σε ΟΠΟΙΟ νήμα κι αν είμαι μου κωλοτρίβεσαι γεροντόπουστα!

ΟΞΩ μπούστη απ' την παράγκα!!! :tooth:

... και αναφορά γιατί σπαμάρεις (άλλο ένα!) νήμα :)
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.398
Κριτικές
94
Like
46.718
Πόντοι
17.311
Πάλι κωλοτρίβεται η μπούστρα...

Όχι ρε μαλάκα, δεν θέλω να στείλεις ντιπικ σκατόπουστα!!! Με έχεις πρήξει μαλάκα!!!! Σε ΟΠΟΙΟ νήμα κι αν είμαι μου κωλοτρίβεσαι γεροντόπουστα!

ΟΞΩ μπούστη απ' την παράγκα!!! :tooth:
ρε γκιουφτογαμη, εχεις βραχυκυκλωσει απο την τοση χυσαμολη που σου'χω ριξει ?
αλλο σε ρωτησα ρε γαλαζοπουστριγκο.
με 10 μονοευρα πας η' με 5 διευρα ?
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
✋ Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του νήματος. Καλησπέρα και στον νηματοθέτη. Πραγματικά δύσκολο περιστατικό.

? Δυστυχώς η Αθήνα και ειδικά τα σημεία πέριξ Ομόνοιας αλλά σε ιδιαίτερα μεγάλη ακτίνα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνα. Η εγκληματικότητα πλέον έχει φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Σε ολόκληρες γειτονιές δεν μπορείς να περπατήσεις πια. Θυμάμαι εποχές 2008 ως 2012 που έκανα τσάρκες στην Φυλής, στο Μεταξουργείο και σε άλλα μέρη και ήταν μεν δύσκολα αλλά όχι έτσι. Πλέον φοβάμαι να πάω πχ Φυλής ή προς τα εκεί. Μιλάμε μια εξαιρετικά υποβαθμισμένη περιοχή. Από μαρτυρίες γνωστών μου που εργάζονται σε αυτές τις περιοχές ή περνάνε από εκεί όταν σχολάνε από τις δουλειές τους, μου λένε τα χειρότερα.

?Οι αλλοδαποί που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα δεν είναι άνθρωποι της εργασίας.
?Δεν θέλουν να προσαρμοστούν.
?Δεν προσπαθούν να ενταχθούν στην κοινωνία μας.
?Εκμεταλλεύονται οικονομικά και σωματικά τους ομοεθνείς τους.
?Κινούνται ως συμμορίες.

Εδώ σας παραθέτω μια είδηση τελευταίας στιγμής από τον λογαριασμό της Ελληνικής Αστυνομίας στο facebook. Μακάρι όλο αυτό να αλλάξει αν και δεν νομίζω. Περισσότερο χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.

1633107424046.png
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Πάτε μετάξι με τσαντάκια? Μαλάκες είστε? :)

Πορτοφόλι δεν παίρνω μαζί μου καν, ούτε ταυτότητες ούτε τίποτα! Το πολύ πολύ να με πάνε για καμιά εξακρίβωση στο τμήμα (αν με ελέγξουν, κάτι που δεν έχει τύχει ποτέ!) επειδή δεν κουβαλάω τίποτα από IDs πάνω μου... Σιγά τα ωά!

Θα πιω και καφέ! :tooth:
Ακριβώς. Πλέον δεν μπορείς να κυκλοφορείς ούτε με τσαντάκια ούτε τίποτα. Εκτός αν έχεις μεγάλο τσαντάκι και είσαι με άλλον φίλο επίσης με το ίδιο τσαντάκι μπροστά στο στήθος και έχεις εμφάνιση ασφαλίτη. Τότε κάτι γίνεται.
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
254
Πόντοι
21
Παιδιά έχετε καμιά δουλειά σ αυτούς τους κωλόδρομους;
 

walker 76

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2021
Μηνύματα
625
Κριτικές
37
Like
5.069
Πόντοι
2.836
Η εγκληματικότητα στην Αθήνα είναι μεγαλύτερη και από το Λονδίνο ακόμα. Εκεί τουλάχιστον αν τους πιάσουν δικάζονται. Εδώ αφήνονται ελεύθεροι και ξανά τα ίδια
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
254
Πόντοι
21
μια ειναι η λυση για αυτες τις περιοχες τυπε :
374614925military-explosion-animated-gif-5.gif
Σε όλο το τετράγωνο Πατησίων (Από Ομόνοια-Άνω Πατήσια) μέχρι Λιοσίων(Από πλ. Βάθης-έως το τέρμα της) θέλει ΝΑΠΑΛΜ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom