Νέα

Τροχαίο για τον Αλέξη Κούγια!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giatioxi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 97
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Μετραει σε μια υποθεση αν ο πελατης εχει την οικονομικη ανεση να προσλαβει τον Κουγια και γενικα μεγαλοδικηγορο;Εννοω ενωπιον του δικαστηριου σε σχεση με τον αντιδικο που μπορει να φερει τον δικηγορο της γειτονιας του.Επηρεαζεται το δικαστηριο ως προς τη κριση του;Για παραδειγμα εχω διαβασει οτι επειδη ο Τσοβολας που ως γνωστον μετα τη πολιτικη ασκει δικηγορια,εχει καλη φημη και οτι ειναι εντιμος και αναλαμβανει υποθεσεις που εχουν νομικο ερεισμα υπερ του πελατη που τον επιλεγει,γι αυτο το δικαστηριο τον εχει σε υποληψη και κερδιζει συχνα τις υποθεσεις.
Πρώτον ο Τσοβολας δεν ειναι μεγαλοδικηγορος. Δευτερον, τα νομικά ζητηματα κατα 99% των περιπτωσεων ειναι ξεκαθαρα και για τους δικηγορους και για τους δικαστες, γενικα για οσους εχουν νομική γνωση. Ο πολυς κοσμος ομως δεν εχει, και θεωρει οτι ο μεγαλοδικηγορος μπορει να στριψει την υποθεση υπερ του με καποιον τροπο. Τις περισσοτερες φορες ομως ειναι απλώς φρου φρου και αρωμα. Επισης οι μεγαλοδικηγοροι συνηθως δικηγορουν για τον εαυτο τους, οχι για τον πελατη τους, αν καταλαβαινεις τι εννοω.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Είναι δλδ ο καλύτερος στην Ελλάδα?Η τσάμπα οι μεταξωτές κορδέλες?Παρίσταται ο ίδιος σε δίκες η μόνο επιλεκτικά?
Πρώτον ο Αλεξης παρισταται μονο σε ποινικές υποθεσεις σε κακουργιοδικεία πλεον.
Αυτο σημαινει επομενως εξ ορισμού μια "μονομερεια".
Δεν ασχολειται καθολου με αστικες υποθεσεις, κάτι που αυτοματως με κανει να πω οτι ασχολειται με ενα περιορισμενο αντικειμενο, που μπορει να το μαθει απ' εξω και ανακατωτά.
Το ποιος ειναι "ο καλυτερος" ειναι πολυ υποκειμενικο, εγω θεωρω καλυτερο τον Δημητρακοπουλο.
Δεύτερον, εξ οσων γνωριζω παρισταται κανονικα σε οσες υποθεσεις τον ενδιαφερουν, σε άλλες στελνει συνεργατες. Μια εξ αυτων των συνεργατων την γνωριζω προσωπικα και ειναι πραγματικο τσακαλι, μια μερα θα φτασει πολυ ψηλα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Πρώτον ο Τσοβολας δεν ειναι μεγαλοδικηγορος. Δευτερον, τα νομικά ζητηματα κατα 99% των περιπτωσεων ειναι ξεκαθαρα και για τους δικηγορους και για τους δικαστες, γενικα για οσους εχουν νομική γνωση. Ο πολυς κοσμος ομως δεν εχει, και θεωρει οτι ο μεγαλοδικηγορος μπορει να στριψει την υποθεση υπερ του με καποιον τροπο. Τις περισσοτερες φορες ομως ειναι απλώς φρου φρου και αρωμα. Επισης οι μεγαλοδικηγοροι συνηθως δικηγορουν για τον εαυτο τους, οχι για τον πελατη τους, αν καταλαβαινεις τι εννοω.
Καταλαβα,αλλα και παλι μου κανει παντα εντυπωση πως ολοι οι μεγαλεμποροι ναρκωτικων,οι μεγαλοεγκληματιες,οι παραβατικοι με γερη μπαζα στην ακρη,ολως τυχαιως διαλεγουν μεγαλοδικηγορους σαν τον Σακη Κεχαγιογλου για παραδειγμα για να τους κερδισει τη δικη η να τη βγαλουν με λιγα χρονια τη ποινη εκει που θα τρωγανε πολυ περισσοτερα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Καταλαβα,αλλα και παλι μου κανει παντα εντυπωση πως ολοι οι μεγαλεμποροι ναρκωτικων,οι μεγαλοεγκληματιες,οι παραβατικοι με γερη μπαζα στην ακρη,ολως τυχαιως διαλεγουν μεγαλοδικηγορους σαν τον Σακη Κεχαγιογλου για παραδειγμα για να τους κερδισει τη δικη η να τη βγαλουν με λιγα χρονια τη ποινη εκει που θα τρωγανε πολυ περισσοτερα.
Αυτη η εντυπωση θα ειχε μια βαση, αν ησουν εντος του χωρου και μπορουσες να συμπερανεις οτι αυτος που ΔΕΝ εχει συνηγορο τον Κεχαγιογλου, τρωει μεγαλυτερη ποινη από αυτόν που τον εχει. Εγω δεν εχω την εντυπωση οτι συμβαινει αυτο.
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.297
Like
5.082
Πόντοι
1.406
Αυτη η εντυπωση θα ειχε μια βαση, αν ησουν εντος του χωρου και μπορουσες να συμπερανεις οτι αυτος που ΔΕΝ εχει συνηγορο τον Κεχαγιογλου, τρωει μεγαλυτερη ποινη από αυτόν που τον εχει. Εγω δεν εχω την εντυπωση οτι συμβαινει αυτο.
Οι δικαστες τα παιρνουν τυπε?
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.461
Κριτικές
31
Like
12.145
Πόντοι
5.097
Αυτη η εντυπωση θα ειχε μια βαση, αν ησουν εντος του χωρου και μπορουσες να συμπερανεις οτι αυτος που ΔΕΝ εχει συνηγορο τον Κεχαγιογλου, τρωει μεγαλυτερη ποινη από αυτόν που τον εχει. Εγω δεν εχω την εντυπωση οτι συμβαινει αυτο.
Για πές και κάτι ενδιαφέρων οι κλήσεις δημοτικές αστυνομίας είναι νόμιμές?Να πληρώσω?Αν δεν πληρώσω τι κυρώσεις θα έχω?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Για πές και κάτι ενδιαφέρων οι κλήσεις δημοτικές αστυνομίας είναι νόμιμές?Να πληρώσω?Αν δεν πληρώσω τι κυρώσεις θα έχω?
Οι κλησεις της δημοτικης αστυνομιας ειναι νομιμες μονο για ζητηματα αρμοδιοτητας δημοτικης αστυνομιας. Δηλαδη για την παρανομη στάθμευση. Δεν μπορουν να σου κοψουν κλήση γενικως για τροχαια παραβαση ή επειδη μιλαγες στο κινητό. Αν μιλαμε για παρανομη στάθμευση και δεν πληρωσεις, βεβαιωνεται το χρεος υπερ του Δήμου και μπορει ο Δημος να προχωρησει σε μετρα αναγκαστικης εισπραξης εναντιον σου.
Σημειωση: Ο Δημος δεν θα προβεί ποτέ σε μέτρα αναγκαστικης εισπραξης για ΜΙΑ κλήση, γιατι τα εξοδα που θα πληρωσει ειναι μεγαλυτερα απο το ποσο του προστιμου.
Καποιοι ομως ειδικα στο Δημο Αθηναιων εχουν εκατο κλήσεις, κι εκει συμφερει.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Εγω δεν εχω δωσει ποτέ ούτε μου ζητησανε.
Συμφωνοι.Αυτο ομως οτι δεν εδωσες ουτε σου ζητησαν,ειδες ποτε καμια περιεργη αποφαση που δε τη περιμενες ωστε να ειπες,πως εγινε αυτο τωρα;Λες να τρεχει τιποτα αλλο που να επηρεασε τη κριση του δικαστηριου;
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
81.461
Κριτικές
31
Like
12.145
Πόντοι
5.097
Οι κλησεις της δημοτικης αστυνομιας ειναι νομιμες μονο για ζητηματα αρμοδιοτητας δημοτικης αστυνομιας. Δηλαδη για την παρανομη στάθμευση. Δεν μπορουν να σου κοψουν κλήση γενικως για τροχαια παραβαση ή επειδη μιλαγες στο κινητό. Αν μιλαμε για παρανομη στάθμευση και δεν πληρωσεις, βεβαιωνεται το χρεος υπερ του Δήμου και μπορει ο Δημος να προχωρησει σε μετρα αναγκαστικης εισπραξης εναντιον σου.
Σημειωση: Ο Δημος δεν θα προβεί ποτέ σε μέτρα αναγκαστικης εισπραξης για ΜΙΑ κλήση, γιατι τα εξοδα που θα πληρωσει ειναι μεγαλυτερα απο το ποσο του προστιμου.
Καποιοι ομως ειδικα στο Δημο Αθηναιων εχουν εκατο κλήσεις, κι εκει συμφερει.
Μας γάμησες δλδ πρεπέι να πληρώσω,σου στέλνω πμ να σου κάνω ερώτηση σε μια λεπτομέρεια.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Συμφωνοι.Αυτο ομως οτι δεν εδωσες ουτε σου ζητησαν,ειδες ποτε καμια περιεργη αποφαση που δε τη περιμενες ωστε να ειπες,πως εγινε αυτο τωρα;Λες να τρεχει τιποτα αλλο που να επηρεασε τη κριση του δικαστηριου;
Εγω εχω σαν αρχη οτι πρεπει περισσοτερο να φοβασαι μην πεσεις σε ασχετο δικαστη παρα σε "πιασμενο".
Πολλές φορες επισης εχω δει δικογραφα συναδελφων που αναρωτιεμαι αν ηταν μεθυσμενοι οταν τα εγραφαν. Γιατι να απορησω για περιεργες αποφασεις?
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Εγω εχω σαν αρχη οτι πρεπει περισσοτερο να φοβασαι μην πεσεις σε ασχετο δικαστη παρα σε "πιασμενο".
Πολλές φορες επισης εχω δει δικογραφα συναδελφων που αναρωτιεμαι αν ηταν μεθυσμενοι οταν τα εγραφαν. Γιατι να απορησω για περιεργες αποφασεις?
Ε,πως.Οταν εχεις εργαστει σε μια υποθεση και σου βγαινει αλλα αντι αλλων στην αποφαση;Δεν εκπλησεσαι;Και το αλλο.Βγαινει μια αποφαση δικαστηριου και στο Εφετειο βγαινει ακριβως η αντιθετη και δικαιωνει τον ηττημενο του πρωτου δικαστηριου.Πως γινεται αυτο;Οι πρωτοι δικαστες ηταν βλακες η ασχετοι και αλλοι οι εξυπνοι και οι ειδημονες;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.583
Πόντοι
8.006
Ε,πως.Οταν εχεις εργαστει σε μια υποθεση και σου βγαινει αλλα αντι αλλων στην αποφαση;Δεν εκπλησεσαι;Και το αλλο.Βγαινει μια αποφαση δικαστηριου και στο Εφετειο βγαινει ακριβως η αντιθετη και δικαιωνει τον ηττημενο του πρωτου δικαστηριου.Πως γινεται αυτο;Οι πρωτοι δικαστες ηταν βλακες η ασχετοι και αλλοι οι εξυπνοι και οι ειδημονες;
Πολύς κοσμος με ρωταει πώς γινεται να λεει άλλο το πρωτοδικειο και άλλο το εφετειο. Συνηθως εχει να κάνει με το πώς εκτιμά ο καθενας τα αποδεικτικά στοιχεια. Αλλά και επί νομικων ζητηματων μπορουν να υπαρξουν διαφορετικες αποψεις. Τελος παντων νομιζω οτι θα σε κουρασω αν μπω σε περιπτωσιολογια. Το να μου βγει άλλα αντι αλλων στην αποφαση δεν ειναι κατι σπανιο, κάθε περιπτωση ομως ειναι διαφορετικη.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Πολύς κοσμος με ρωταει πώς γινεται να λεει άλλο το πρωτοδικειο και άλλο το εφετειο. Συνηθως εχει να κάνει με το πώς εκτιμά ο καθενας τα αποδεικτικά στοιχεια. Αλλά και επί νομικων ζητηματων μπορουν να υπαρξουν διαφορετικες αποψεις. Τελος παντων νομιζω οτι θα σε κουρασω αν μπω σε περιπτωσιολογια. Το να μου βγει άλλα αντι αλλων στην αποφαση δεν ειναι κατι σπανιο, κάθε περιπτωση ομως ειναι διαφορετικη.
Σε αυτη τη περιπτωση ομως φανταζομαι την απογοητευση οχι τοσο τη δικη σου αφου εισαι επαγγελματιας,οσο του πελατη  που νομιζε οτι ειχε στοιχειοθετημενη καλα μια υποθεση που θα κερδιζε ενω τελικα δε συνεβη αυτο.
 

mr.madman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.182
Κριτικές
9
Like
735
Πόντοι
316
πολλοι ακούγοντας ο κουγιας θα ερθει στο μυαλο τους οι λεξεις δικηγόρος,μοντελοπνιχτης,βατιδου,λαμογιο κλπ.
εγω θα τον χαρακτηριζα showman  η αλλιως shortman show.
o τυπος γουσταρει να είναι παντοτε στο προσκηνιο και να ασχολειται η κοινη γνωμη και τα σοουμπιζ μαζι του.
του αρεσει παντοτε στα στημενα πλανα να εκπεμπει τεστοστερονη ενώ σε συνεντεύξεις που του κανουν,να το παιζει το καλο εργατικο παιδι,το αυτοδημιουργητο.
τα αμαξια τα καταστρεφει ειτε γιατι δεν φτανει τα πεταλ η γιατι δεν βλεπει πανω από το τιμονι η γιατι δεν ξερει να οδηγει η απλα το στουκαρει και αντι να παρει πρωτα τη τροχαια η το 166 παιρνει το καναλι Ε ώστε να ερθει συνεργειο για να το δημοσιευση και την άλλη μερα η τατιαννα η ο μενιος να το εχουν πρωτο θεμα και να καλουν τον ιαβερη και αλλους τοσους αυτοκινητιστες ετσι ώστε να βρουν αιτια τρακαρίσματος εναν εξωγηινο ο οποιος αυτος εφταιγε και ο κουγιας να είναι παντοτε το θυμα και ο αθωος.  

Για το συγκεκριμένο υπάρχει λύση  :grin:

 

Συνημμένα

  • periskopio.jpg
    periskopio.jpg
    6,7 KB · Εμφανίσεις: 15

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom