Νέα

Τροχαία ατυχήματα-δυστυχήματα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anemodoura
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 44K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
Χαζή ερώτηση:

Όταν είναι εμφανώς ντίρλα ο άλλος και προκαλεί ατύχημα/δυστύχημα, του τσιμπάνε δίπλωμα & άδεια για κανά 6μηνο ή παπάρια; :jerking:
 

nzg

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
872
Κριτικές
33
Like
2.617
Πόντοι
5.345
Καλημέρα σε όλους, χρόνια καλά και όμορφα.

Έχει προσωπική εμπειρία κάποιος από εσάς να έχει χάσει δικό του άτομο σε αυτοκινηστικα ατύχημα?
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
  • Θυμός
Αντιδράσεις: riding

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.286
Κριτικές
95
Like
12.628
Πόντοι
18.036
Το θέμα ειναι αυτη τη στιγμη το Νο 1 στην Ελληνικη κοινωνία,ανευ αμφισβητησεως.
650 νεκροι????Κομμένα πόδια ???αναπηρίες?
Μιλαμε για ανείπωτη τραγωδία.Χειρότερα απο πόλεμο!

Και ο τεχνοκρατης που μας κυβερναει δεν δίνει καμία μα καμία σημασία,στα τετοια του ολα.Μοιράζει μπλε φακέλους στους Υπουργούς του με τα καθήκοντά τους!
Μιλάμε για κοροιδία,καμία επαφη με το περιβάλλον....Διαρκής ΝΙΡΒΑΝΑ

Μας δειχνει τα πρωτοσέλιδα της Μπιλτ και της Χανζαπλαστ (!) οτι η Ελλάδα είναι το θαυμα της Ευρωπης!!!!

Ναι ειναι το θαυμα ,αλλά το αρνητικό θαύμα εννοειται
Κανεις μια βόλτα στην ΟΜΟΝΟΙΑ το βραδυ,και μια βόλτα στην παραλιακή και ανακαλύπτεις το ελληνικό θαύμα,αμα φυσικά βγεις ζωντανός!
 
Εγγρ.
4 Δεκ 2023
Μηνύματα
31
Like
76
Πόντοι
0
Η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη και τραγική . Βγήκα χθες γλυφαδα αλλά και προς κέντρο που πηγα και τρέχουνε σαν μανιακοί , φοβάσαι να βγεις βραδυ πλέον
Δυστυχώς ντρέπομαι που το λέω οταν κάποιος τρεχει ετσι σαν μανιακός το βραδυ δυο σκέψεις μου έρχονται στο μυαλό , 1ον μακάρι να ψοφήσει και να μην παρει αλλον στο λαιμο του , 2ον ποσο θα ήθελα να τον σαπίσω στο ξυλο
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
Και ο τεχνοκρατης που μας κυβερναει δεν δίνει καμία μα καμία σημασία,στα τετοια του ολα.Μοιράζει μπλε φακέλους στους Υπουργούς του με τα καθήκοντά τους!
Ρε τύπε, έλεος κάπου. :confused:
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.391
Κριτικές
2
Like
5.569
Πόντοι
2.356
Ναι αλλά χωρίς αμάξι δε γαμας..δηλαδη τι θα πεις στη γκομενα περιμενε στη στάση να πάμε με το αστικό? Θες ένα αμάξι έστω ένα παλιό δεν γίνεται αλλιώς.. Άσε που εμένα όλες οι δουλειές μου ήταν μακρυά, τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα.. Τι θα κάνεις? Θα ξυπνάς από τις πεντεμισι για να πάρεις 2 αστικά πας για δουλειά? Και μετά άλλες δυόμισι ώρες να έρθεις πίσω?
Αν είναι για τη δουλειά ναι θα πάρεις το αμάξι - αν και οι βενζίνες μαζί το τελικό κόστος ιδιοκτησίας θα σου αφαιρούν κάνα 250αρι plus το μήνα... (δηλαδή θα πρέπει να παίρνεις γενναίο μισθό αν είναι να πας κάθε μέρα με αμάξι στη δουλειά...)
Εγώ δούλευα Ασπρόπυργο και σαν μαλάκας πήγαινα με αμάξι το 2016 για να πάρω μισθό νέτα 650Ε ... άσε με να ξέρω καλά - όπως φαντάζομαι ξέρεις και εσύ πολύ καλά. Τώρα έχουν αλλάξει οι εποχές, και μπορείς πιο εύκολα να βρεις σχετικά δίπλα σου εργασία. Και επίσης τώρα η κίνηση δεν έχει καμία σχέση με το 2016 και ούτε καν με το 2021... ένας χαμός γίνεται όλες τις ώρες - ρώτα όποιον θες - για να μην σου πω ότι δεν υπαρχει που να παρκάρεις όταν πας κάπου...

(Δεν έχω αμάξι καθώς μετά από ένα στούκο που έφαγα πριν 2 χρόνια από έναν μεθυσμένο καθώς πήγαινα σε μια δουλειά βγηκα ολική, πήρα λεφτά αλλά τελικά αμάξι δεν πήρα γιατί δεν το χρειάστηκα μέχρι τώρα. Το είχα από το 2005, άλλες εποχές, που ήμασταν όλοι πιο εύρωστοι οικονομικά γενικά και ως χώρα.)

Όσον αφορά τις γκόμενες, ΝΑΙ, τους λέω ότι δεν έχω αμάξι, γιατί ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ. Και στη τελική ρε σεις δεν μπορώ να έχω αμάξι μόνο και μόνο για να ΓΑΜΗΣΩ. Το θεωρώ γελοίο, παιδιάστικο και τέρμα ΠΥΡΦΟΡΙΚΟ να "χτίζεις" ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙΟΥ σου προφίλ μόνο και μόνο για να γαμήσεις τις καριόλες. Όσες δε στο "ζητήσουν" το αμάξι θα σου βγάλουν πολλά red flags στη πορεία. Αμάξι θα πάρω αν χρειαστεί λόγω εργασίας - τώρα όπως έχει γίνει η φάση στην Αθήνα μόνο ΜΑΛΑΚΑΣ πρέπει να είμαι για να πάρω αμάξι μόνο και μόνο για να βγάλω γκόμενα.

Όποιος ή όποια θέλει να βρεθεί δίπλα μας (είτε φίλος είπε γκόμενα) ας βρεθεί για αυτό που είμαστε. Κάποιοι δεν φτάσαμε στα 40 μας για να σκεφτόμαστε όπως σκεφτόμασταν όταν ήμασταν στα 20. Οι εποχές αλλάζουν και πρέπει να προσαρμοζόμαστε. Ειδικά μετά τα λοκντάουν γίνεται χαμός με τα αυτοκίνητα στην Αθήνα.

Υ.Γ. 1. Εν τω μεταξύ αμέτρητοι έχουν έξω αυτοκίνητα που απλά στέκονται παρκαρισμένα με τις εβδομάδες...
Υ.Γ.2. Και καμία βόλτα δεν απολαμβάνεις πλέον με το αμάξι - το λέω σε περίπτωση που μου το γράψει κάποιος και αυτό. Το τι γίνεται με την κίνηση σε όλο τον οδικό άξονα εντός Αττικής δεν περιγράφεται.
Υ.Γ.3. Το αυτοκίνητο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ στην επαρχία και γενικά στη περιφέρεια ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ή Λεκανοπεδίου γενικά. Εκεί χωρίς αμάξι δεν έχεις πόδια.
Υ.Γ.4. Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο αν έχεις οικογένεια με παιδιά.

Και γενικά θα πρέπει να γνωρίζουμε μέχρι που μπορούμε να απλώσουμε τα ποδάρια μας. Σήμερα αν θες να έχεις αμάξι και μένεις τίποτα Ταύρο ή Πετράλωνα ή κάπου που έχει παλιές πολυκατοικίες θα πρέπει να ενοικιάζεις πάρκινγκ όπως έκανα εγώ για 15 χρόνια (όταν μπορούσα οικονομικά)
 
Τελευταία τροποποίηση:

j 1973

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
139
Like
213
Πόντοι
21
Τι αμαξι οδηγούσε ξέρουμε; Να μην μπούμε μεσα ουτε για 100 μετρα.
Δεν έφταιγε το αυτοκίνητο αλλά οι μπαριερες που δεν μπαίνουν στο έδαφος αλλά τελειώνουν κάθετα και κόβουν το αυτοκίνητο σαν λαιμητομος
 
OP
OP
Anemodoura

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.862
Like
29.645
Πόντοι
6.056
Και συνεχίζουμε...


 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.391
Κριτικές
2
Like
5.569
Πόντοι
2.356

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.145
Like
3.237
Πόντοι
456
Χαζή ερώτηση:

Όταν είναι εμφανώς ντίρλα ο άλλος και προκαλεί ατύχημα/δυστύχημα, του τσιμπάνε δίπλωμα & άδεια για κανά 6μηνο ή παπάρια; :jerking:
Αυτό είναι το λιγότερο, αν συμβαίνει. Νομίζω αν προκαλέσεις ατύχημα σε τρίτο μεθυσμένος μετά σε κυνηγάει και η ασφάλεια σου να πληρώσεις τα σπασμένα.
Κάποιος πιο καταρτισμένος με τα νομικά μπορεί να το εξηγήσει.
Αν είχαν εικόνα που μπλέκεις αν προκαλέσεις ατύχημα μεθυσμένος είμαι σίγουρος ούτε από έξω θα πέρναγαν από αυτοκίνητο όχι να το πάρουν και να φύγουν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.870
Like
11.547
Πόντοι
3.656
Χαζή ερώτηση:

Όταν είναι εμφανώς ντίρλα ο άλλος και προκαλεί ατύχημα/δυστύχημα, του τσιμπάνε δίπλωμα & άδεια για κανά 6μηνο ή παπάρια; :jerking:
Του γαμάνε το σπίτι....


φωνάζει την τροχαία το θύμα (εδώ έχουμε 3 θύματα αφού χτύπησε άλλα 2 αμάξια....και ον κάμερα κιόλας :confused:)


η τροχαία του παίρνει το δίπλωμα και την άδεια και τις πινακίδες για κάνα 8μηνο που κανονικά κατεβαίνει αλλά εδώ σιγά μην κατέβει...τρώει ένα πρόστιμο κάνα 1000άρικο που αν το πληρώσεις σε 10 μέρες είναι τα μισά....και εδώ τελειώνουν τα καλά.....



μετά η τροχαία τον πηγαίνει αυτόφωρο διότι είναι τέτοιου είδους αδίκημα να οδηγείς μεθυσμένος....και επειδή η ασφάλεια δεν καλύπτει τις ζημιές όταν είσαι μεθυσμένος.....θα καλεστεί να πληρώσει τις ζημιές από την τσέπη του και για τα 3 αμάξια (μαζί και το δικό του).....και ο οδηγός ανάλογα τις συνθήκες μπορεί να του κάνει και ποινικό δικαστήριο γιατί θα μπορούσε και να τον σκοτώσει ή να τον τραυματίσει.....αλλά δε θα έχει την ασφάλεια να τον καλύψει στα έξοδα...

γενικά αυτός όταν ξεσουρώσει θα το φυσάει και δε θα κρυώνει....καλά να πάθει βέβαια.....και λίγα είναι που έφαγε το στοπ έτσι....:zfuck:
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
613
Like
1.310
Πόντοι
206
Τι να λέμε τώρα, πρόσφατα στη μεταφορών της πόλης μου ήταν να γίνει μεταβίβαση μοτοσυκλέτας σε νεαρό χωρίς δίπλωμα :confused:
Όσο και αν ακούγεται περίεργο, είναι νόμιμο επειδή θεωρείται περουσιακό στοιχείο (η μοτοσυκλέτα)
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: enduro

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
911
Like
580
Πόντοι
86
Χαζή ερώτηση:

Όταν είναι εμφανώς ντίρλα ο άλλος και προκαλεί ατύχημα/δυστύχημα, του τσιμπάνε δίπλωμα & άδεια για κανά 6μηνο ή παπάρια; :jerking:
Πλέον είναι κακούργημα
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.972
Κριτικές
1
Like
5.497
Πόντοι
2.356
γενικά αυτός όταν ξεσουρώσει θα το φυσάει και δε θα κρυώνει....καλά να πάθει βέβαια.....και λίγα είναι που έφαγε το στοπ έτσι....:zfuck:
Άρα έχουν αυστηροποιηθεί αρκετά τα πράγματα.

Απορίας άξιο λοιπόν, πως συνεχίζουν να φέρονται σαν κρετίνοι οδηγώντας μεθυσμένοι. :jerking:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.787
Κριτικές
1
Like
30.497
Πόντοι
8.006
Άρα έχουν αυστηροποιηθεί αρκετά τα πράγματα.

Απορίας άξιο λοιπόν, πως συνεχίζουν να φέρονται σαν κρετίνοι οδηγώντας μεθυσμένοι. :jerking:
Mια αυστηροποιημενη νομοθεσια θελει χρονο για να "αφομοιωθει" απο τον πολιτη. Οι περισσοτεροι ούτε που ξερουν τι προβλεπεται γι αυτα που κανουν. Στο μυαλο τους το πολυ πολυ να φανε μια ποινη με αναστολη. Οταν ομως ερθουν στο δικαστηριο και τους πει ο δικηγορος τους τι προβλεπεται, χανουν το χρωμα τους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom