Νέα

Τί στο ΜΠΟΥΤΣΟ θέλουν επιτέλους οι αγρότες;;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 640
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
οι αγρότες από την εποχή της χούντας (τουλάχιστο), που τους χάρισε χρέη, είναι η ευνοϊμένη τάξη στην Ελλάδα,
τις περισσότερες ψήφους στις τελευταίες εκλογές το πασοκνδ τις πήρε από αγρότες, διότι κανένα μέτρο δεν τους είχε αγγίξει,
τώρα αναγκάστηκαν να μην χρησιμοποιούν κόκκινο πετρέλαιο για τα μηχανήματα, φορτηγά, αγροτικά τους,  

φορολογούνται μέχρι οικ. 2014 με αντικειμενικό τρόπο, που σημαίνει μηδέν φόρος για την συντριπτική πλειοψηφία (πχ στην Λάρισα το οικ. 2010 τεκμαιρόμενο εισόδημα 55 το στρέμμα, με 200 στρέμματα πάλι αφορολόγητος ήταν ο αγρότης!),

τώρα θα φορολογούνται με βάση την αξία της παραγωγής, όπως κάθε επαγγελματίας,
κομμένες πλέον και οι επιστροφές ΦΠΑ για την πλειοψηφία των αγροτών, που έδιναν έδαφος για απάτες με πλαστά, εικονικά, υπερτιμολογημένα φορολογικά στοιχεία, που σύμφωνα με την ΠΟΛ 41/88 που ίσχυε μέχρι πρόσφατα, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ, αλλά από τον συνεταιρισμό,
που και να τα βρει τελικά ο έλεγχος, είναι πολύ δύσκολο να εισπραχθούν,

έτσι έγιναν σπουδαίοι οι αγροτοσυνδικαλιστές που πηδούσαν και τις δημοσιογραφίνες στα μπλόκα,

η επιστροφή αφορούσε και αφορά τις τεκμαιρόμενες δαπάνες που επιβάρυναν την παραγωγή. πχ πώληση βαμβακιού αξίας 9000 Χ 7%(συντελεστής επιστροφής) =   630 € επιστροφή
είναι από τις σπουδαιότερες μεταρρυθμίσεις της κυβέρνησης, διότι εξυπηρετεί την ισονομία,
άλλο είναι το ζήτημα ότι πρέπει για όλους να ισχύει κάποιο αφορολόγητο όριο,

και θα αναγκάσει τους αγρότες να παίρνουν τιμολόγια από τον γεωπόνο για τα φάρμακα, από την μηχανή που μαζεύει την παραγωγή, από τον φορτηγατζή που την μεταφέρει πχ στο εκκοκιστήριο (και θα μειωθούν οι πειρατές μεταφορείς, που ήταν μεγαλοαγρότες με συλλεκτικές μηχανές και φορτηγά που επ' αμοιβή μετέφεραν για άλλους αγρότες).

είναι τόσο λογικά όλα αυτά που ο σύριζα δεν τολμά να αντιταχθεί επί της ουσίας,
αν τα εφαρμόσει η κυβέρνηση και τελικά δω κανένα τσίπρα, καμιά διώτη ή γελαλή ή Μιχαλάκη με τους αγρότες, μα τον θεό θα ψηφίσω νδ,
αν και το 2012 ψήφισα σύριζα

Τωρα μπηκα στο νοημα...  ;)

Εγω νομιζα οτι απλως αποδιδουν ενα ΦΠΑ λιγο μετα την πωληση (ΦΠΑ ως πωλητες), και στο φιναλε της χρονιας το παιρνουνε πισω...

Τωρα συνειδητοποιησα οτι παιρνουν πισω ΦΠΑ που (θεωρητικα) απεδωσαν ως ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ. Αρα, τρεχα γυρευε!!!

Ολα αυτα ειναι τελειως γτπ. Αν μια κυβερνηση θελει να βοηθησει τους αγροτες, μπορει να το κανει με πολυ πιο διαφανη και αντικειμενικο τροπο. Πχ να επιδοτησει την αγορα νεων μηχανηματων, ή την κατασκευη θερμοκηπιων κλπ κλπ... μεσα απο επιτροπες που δεν θα εχουν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ σχεση με την εκαστοτε κυβερνηση.
Ολα τα αλλα ειναι παπαριες.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
Καλα τα βαζετε με τους αγροτες, πατε καλα ρε,
Ας  τους φορολογησουν απο το ποθεν εσχες

Δηλαδη οι εφοπλιστες που δεν πληρωνουν τπτ απο φορους κ ανοιγουν σαμπανιες
στο σαλον ντε βρικολακ, στο κολωνακι , δεν σας πειραζουν????

Οι αγροτες βγαζουν τα λεφτα τους στην Ελλαδα.

Οι εφοπλιστες τα βγαζουν (κυριως) στο εξωτερικο. Αρα, απο πού κι ως πού να τα αποδωσουν στο ελληνικο κρατος?
Φυσικα, εγω υποστηριζω να υπαρχει μια φορολογια στα καθαρα/διανεμομενα κερδη απο τις εταιρειες τους, αλλα σε καμια περιπτωση ιση με τη φορολογια των εγχωριων εταιρειων. 
Επισης, αρκει να πληρωναν χαρατσια και φορους μεταβιβασης στα κωλοσπιτα τους και θα μαζευαμε δισ.
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
πληρώνεις δάνεια ΕΣΥ;

πες αλήθεια τώρα...

Τα πληρωνει ο πατερας μου, που τα σπιτια ειναι δικα του.

Απλα, απο περιεργεια: Αν ο πατερας μου πεθαινε και μετα αναλαμβανα την ιδιοκτησια (και τα δανεια) εγω, μετα θα αλλαζε κατι?  :idiot:
Αφου, ουτως ή αλλως, απο τα νοικια γινεται η αποπληρωμη...

ΥΓ Ναι, μου την ειπες   :jerking:
 

Επισκέπτης
Τωρα μπηκα στο νοημα...  ;)

Εγω νομιζα οτι απλως αποδιδουν ενα ΦΠΑ λιγο μετα την πωληση (ΦΠΑ ως πωλητες), και στο φιναλε της χρονιας το παιρνουνε πισω...

Τωρα συνειδητοποιησα οτι παιρνουν πισω ΦΠΑ που (θεωρητικα) απεδωσαν ως ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ. Αρα, τρεχα γυρευε!!!

Ολα αυτα ειναι τελειως γτπ. Αν μια κυβερνηση θελει να βοηθησει τους αγροτες, μπορει να το κανει με πολυ πιο διαφανη και αντικειμενικο τροπο. Πχ να επιδοτησει την αγορα νεων μηχανηματων, ή την κατασκευη θερμοκηπιων κλπ κλπ... μεσα απο επιτροπες που δεν θα εχουν την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ σχεση με την εκαστοτε κυβερνηση.
Ολα τα αλλα ειναι παπαριες.

τράβα γίνε αγρότης
 

Επισκέπτης
Τα πληρωνει ο πατερας μου, που τα σπιτια ειναι δικα του.

Απλα, απο περιεργεια: Αν ο πατερας μου πεθαινε και μετα αναλαμβανα την ιδιοκτησια (και τα δανεια) εγω, μετα θα αλλαζε κατι?  :idiot:
Αφου, ουτως ή αλλως, απο τα νοικια γινεται η αποπληρωμη...

ΥΓ Ναι, μου την ειπες   :jerking:

η λύση είναι εύκολη

ΓΙΝΕ ΑΓΡΟΤΗΣ

τρέχουν προγράμματα από 18.3.2014
 

Επισκέπτης
Η προκήρυξη για τους Νέους Αγρότες. Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες για τους δικαιούχους, τα κριτήρια και το ύψος των ενισχύσεων (23/12/2013 13:53)
Η προκήρυξη για τους Νέους Αγρότες. Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες για τους δικαιούχους, τα κριτήρια και το ύψος των ενισχύσεων

Δημοσιεύθηκε στην Επίσημη Εφημερίδα της Κυβέρνησης η προκήρυξη για το πρόγραμμα Νέων Αγροτών, Μέτρο 112 ύψους 140 εκατ. ευρώ. Σύμφωνα με αυτήν τα περισσότερα χρήματα (32.400.000 ευρώ) θα δοθούν στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ακολουθούν η Κρήτη (22.800.000 ευρώ), η Δυτική Ελλάδα (15.500.000 ευρώ) και η Πελοπόννησος (14.700.000 ευρώ). Στις περιπτώσεις που το όριο των πιστώσεων που έχει κατανεμηθεί σε μία Περιφέρεια δεν είναι δυνατόν να καλυφθεί από τα ποσά που απαιτούνται για την ένταξη υποψηφίων νέων γεωργών κατά το συγκεκριμένο έτος της κατανομής, είναι δυνατή η μεταφορά του πλεονάζοντος ποσού σε άλλες Περιφέρειες. Ως περίοδος υποβολής αιτήσεων ενίσχυσης - φακέλων υποψηφιότητας ορίζεται η περίοδος από 18.3.2014 έως 16.5.2014 και ως περίοδος έγκρισης αυτών η μετά την 18.3.2014.

Όσον αφορά τις ενστάσεις οι εν δυνάμει δικαιούχοι, οι επιλαχόντες και οι απορριπτόμενοι μπορούν να υποβάλλουν ένσταση κατά της απόφασης εντός αποκλειστικής προθεσμίας 20 εργασίμων ημερών από την επομένη της ημερομηνίας επίδοσης της σχετικής απόφασης στο δικαιούχο.
Δικαιούχοι Υποψήφιοι Νέοι Γεωργοί

Δικαίωμα υποβολής αίτησης ενίσχυσης στο Μέτρο έχουν φυσικά πρόσωπα, μόνιμοι κάτοικοι της Ελληνικής Επικράτειας, εγγεγραμμένοι στο Ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης και Ελέγχου (Ο.Σ.Δ.Ε.), που εγκαταστάθηκαν για πρώτη φορά ως αρχηγοί γεωργικής εκμετάλλευσης, κατά το δεκατετράμηνο που προηγείται της ημερομηνίας υποβολής της αίτησης ενίσχυσης, εφόσον στο πρόσωπό τους, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης ενίσχυσης, πληρούνται αθροιστικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους, έχουν πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα σύμφωνα με τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα και φερεγγυότητα και δεν έχουν συμπληρώσει το 40ο έτος της ηλικίας τους. Η ηλικία υπολογίζεται με βάση τη διαφορά μεταξύ της ημερομηνίας υποβολής της αίτησης για τη χορήγηση ενίσχυσης και της ημερομηνίας γέννησης.

β) Είναι μόνιμοι κάτοικοι περιοχής εφαρμογής του Μέτρου. Πιο συγκεκριμένα ο υποψήφιος θα πρέπει να είναι μόνιμος κάτοικος περιοχής:

    Ορεινής ή μειονεκτικής Δημοτικής ή Τοπικής Κοινότητας και Οικισμού.
    Δημοτικής ή Τοπικής Κοινότητας κανονικής περιοχής με πραγματικό πληθυσμό έως 100.000 κατοίκους.

Ειδικά για την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής, οι περιοχές εφαρμογής του προγράμματος είναι αυτές της τέως επαρχίας Τροιζηνίας και των νήσων Κυθήρων, Αντικυθήρων, Αγκιστρίου, Αίγινας, Σαλαμίνας, Πόρου, Σπετσών και Ύδρας

γ) Η γεωργική τους εκμετάλλευση έχει ελάχιστο μέγεθος απαιτήσεων σε εργασία μισή (0,5) Μονάδα Ανθρώπινης Εργασίας (1 Μ.Α.Ε. = 1750 ώρες απασχόλησης ανά έτος) και πληροί τις λοιπές προϋποθέσεις.

δ) Διαθέτουν επαρκή επαγγελματική ικανότητα ή αναλαμβάνουν τη δέσμευση να την αποκτήσουν εντός 36 μηνών από την ημερομηνία λήψης της ατομικής απόφασης έγκρισης.

ε) Υποβάλλουν Επιχειρηματικό Σχέδιο, μέγιστης χρονικής διάρκειας πέντε ετών με δεσμευτικούς στόχους και χρονικές προθεσμίες για την ανάπτυξη των γεωργικών δραστηριοτήτων τους, καθώς και για τη διαρθρωτική προσαρμογή της εκμετάλλευσής τους, αλλά και για την απόκτηση ή συμπλήρωση επαρκούς επαγγελματικής ικανότητας, εφόσον απαιτούνται.

στ) Αναλαμβάνουν τις συμβατικές δεκαετείς μακροχρόνιες υποχρεώσεις.

Ο όρος της πρώτης φοράς για την εγκατάσταση του υποψηφίου ως αρχηγού γεωργικής εκμετάλλευσης, προκειμένου να τύχει των ενισχύσεων του Μέτρου, εκπληρώνεται εφόσον το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ της ημερομηνίας πρώτης εγκατάστασης στη γεωργική εκμετάλλευση και της λήψης της απόφασης έγκρισης δεν υπερβαίνει τους 18 μήνες.
Διαδικασία καταβολής της ενίσχυσης

Η οικονομική ενίσχυση καταβάλλεται στο δικαιούχο Νέο Γεωργό από τον ΟΠΕΚΕΠΕ σε 3 το πολύ δόσεις σε συνάρτηση με την πρόοδο του επιχειρηματικού σχεδίου σε ότι αφορά την επίτευξη των στόχων του αλλά και την τήρηση του χρονοδιαγράμματος που περιλαμβάνεται σε αυτό σύμφωνα με τα οριζόμενα στη συνέχεια.

1η Δόση σε ποσοστό 70% επί του συνολικού ποσού της ενίσχυσης: Η πρώτη δόση χορηγείται άμεσα με την αποδοχή της απόφασης έγκρισης πράξης.

2η Δόση σε ποσοστό 15% επί του συνολικού ποσού της ενίσχυσης: Η δεύτερη δόση δύναται να χορηγηθεί από το επόμενο έτος της ένταξής του και εφόσον ο δικαιούχος αποκτήσει τις προϋποθέσεις και τους δεσμευτικούς στόχους του Επιχειρηματικού Σχεδίου οι οποίοι απαιτούνται για την καταβολή της δεύτερης δόσης, όπως αυτοί προσδιορίζονται κατά μεμονωμένο δικαιούχο στην απόφαση έγκρισης πράξης.

3η Δόση σε ποσοστό 15% επί του συνολικού ποσού της ενίσχυσης: Η τρίτη δόση δύναται να χορηγηθεί εφόσον ο δικαιούχος αποκτήσει το σύνολο των προϋποθέσεων και επιτύχει τους δεσμευτικούς στόχους του Επιχειρηματικού Σχεδίου όπως αυτοί προσδιορίζονται κατά μεμονωμένο δικαιούχο στην απόφαση έγκρισης πράξης.
Ύψος ενίσχυσης

Περιοχή μόνιμης κατοικίας

    Ορεινή: 7.500 ευρώ
    Μειονεκτική: 5.000 ευρώ
    Λοιπές Περιοχές: 2.500 ευρώ

Προσανατολισμός παραγωγής της εκμετάλλευσης στη μελλοντική κατάσταση

    Κτηνοτροφική: 7.500 ευρώ
    Φυτική: 7.500 ευρώ
    Μικτή - Μελισσοκομία: 5.000 ευρώ

Επίπεδο εισοδήματος της εκμετάλλευσης στη μελλοντική κατάσταση

    > από το 120% του Εισοδήματος Αναφοράς: 5.000 ευρώ
    80% - 120% του Εισοδήματος Αναφοράς: 2.500 ευρώ

Ύψος ενίσχυσης που μπορεί να χορηγηθεί – σύνολο

    Μέγιστο: 20.000 ευρώ
    Ελάχιστο: 10.000
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Εγω δεν ειπα οτι θα γινω αγροτης ή οτι μπορω να γινω αγροτης.
Εγω ειπα οτι οι αγροτες πρεπει να σταματησουν να ΚΛΕΒΟΥΝ τις τσεπες ολων εμας των υπολοιπων, που καταβαλλουμε φορο εισοδηματος, ΦΠΑ, ασφαλιστικες εισφορες, χαρατσια και γενικα οποιοδηποτε ποσο στο Δημοσιο.
Εσυ εισαι αγροτης?
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.197
Κριτικές
7
Like
2.926
Πόντοι
786
Καλα τα βαζετε με τους αγροτες, πατε καλα ρε,
Ας  τους φορολογησουν απο το ποθεν εσχες

Δηλαδη οι εφοπλιστες που δεν πληρωνουν τπτ απο φορους κ ανοιγουν σαμπανιες
στο σαλον ντε βρικολακ, στο κολωνακι , δεν σας πειραζουν????

πόθεν έσχες σε αγρότη που φορολογείται αντικειμενικά;
μάλλον όχι.
μόνο αν τον πιάνει κάνα τεκμήριο
 

Επισκέπτης
Εγω δεν ειπα οτι θα γινω αγροτης ή οτι μπορω να γινω αγροτης.
Εγω ειπα οτι οι αγροτες πρεπει να σταματησουν να ΚΛΕΒΟΥΝ τις τσεπες ολων εμας των υπολοιπων, που καταβαλλουμε φορο εισοδηματος, ΦΠΑ, ασφαλιστικες εισφορες, χαρατσια και γενικα οποιοδηποτε ποσο στο Δημοσιο.

όταν καταβάλεις το πρώτο σου ευρώ για αυτά που λες, έλα να τα κάνουμε τη συζήτηση

 

georgetsl

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.077
Like
2
Πόντοι
16
αγροτης δεν μπορει να γινει κανεις ,απο την μερα στην αλλη.....καταρχην θελεις γη εαν δεν εχεις.....θελεις σπιτι να μενεις καπου........θελεις μηχανηματα (τρακτερ,αντλιες κλπ) ....ολα αυτα κοστιζουν .......οποτε οτι προγραμματα βγαινουν για αγροτια ,προυποθετει να εισαι ηδη επαρχια ......απο την προκηρυξη καταλαβα οτι θα τα καρπωθουν φυσικα τα παιδια των αγροτων που πανω των 18 ετων ,ανεργοι και φυσικα δεν θα εχουν τιποτα στο ονομα τους (ευκολο ανετα) ......αρα παλι τα φραγκα θα σταξουν σε γονους αγροτων .......δηλαδη στους ηδη αγροτες !!! καλα κρασια μια απο τα ιδια!!!
 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Σαν τις αδερφουλες...

Μπαινουν, κραζουνε, φιλοσοφουνε και οταν τους κανεις μια πολυ απλη ερωτηση ("εσυ ως τι μιλας"), γινονται καπνος.

ΥΓ Σορρυ, εννοουσα σαν τις ΠΟΥΣΤΑΡΕΣ.
 

Επισκέπτης
Σαν τις αδερφουλες...

Μπαινουν, κραζουνε, φιλοσοφουνε και οταν τους κανεις μια πολυ απλη ερωτηση ("εσυ ως τι μιλας"), γινονται καπνος.

ΥΓ Σορρυ, εννοουσα σαν τις ΠΟΥΣΤΑΡΕΣ.

το ερώτημα είναι ΕΣΥ ΣΑΝ ΤΙ ΜΙΛΑΣ;

άσε τους άλλους

 
OP
OP
K

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
το ερώτημα είναι ΕΣΥ ΣΑΝ ΤΙ ΜΙΛΑΣ;

άσε τους άλλους

Εγω μιλαω σαν ΕΓΩ. Εχω εκθεσει τα στοιχεια μου και το ποιον μου επανειλημμενως.
-Γιατι με ενδιαφερει το θεμα?
-Γιατι ειμαι πολιτης της ιδιας χωρας. Ναι, δεν πληρωνω φορο εισοδηματος και εισφορες γτ δεν μου κολλανε ενσημα. Ομως καταβαλλω 23% ΦΠΑ καθε φορα που τρωω, πινω, κυκλοφορω.
Και δε γουσταρω να βλεπω κομπινες τριγυρω μου (εφοσον δεν εχω "λαμβανειν" απο αυτες...)

Εσυ, παλι, αρνεισαι να παραδεχτεις την ιδιοτητα σου ως αγροτη, ή τελοσπαντων ιδιοτελους σχετικα με το ζητημα, γιατι εισαι ΑΔΕΡΦΟΥΛΑ

(ΥΓ Διορθωση: ΠΟΥΣΤΑΡΑ)

ΥΓ2 Αλλιως θα ελεγες "Ναι ρε, με βολευει να τρωω τα λεφτα σας και γι' αυτο κλεινω τα διοδια. Γιατι θελω να συνεχισω να τα τρωω".
Δεν θα μας επρηζες τα παπαρια με το ποσο δυσκολη ειναι η ζωη στην επαρχεια, ποσο σκληρο επαγγελμα ειναι η αγροτια και "πηγαιντε γινετε αγροτες".
Γιατι, οπως ειπε και ο Τραμουντανας λιγο πριν, ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΑΝΕ ΤΠΤ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ!!!
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.168
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
για το αγροτικο ζητημα, διχως να ειμαι ειδικος , πιστευω οτι το παρον συστημα με τη μικροιδικοτησια φτανει στα ορια του. Η αγροτικη παραγωγη γνωμη μου ειναι πως πρεπει να γινει σε μεγαλυτερη κλιμακα δλδ σε μεγαλυτερες ενιαιες μοναδες και με συγχρονα μεσα. Αν οι αγροτες δεν θελουν, που καλως δε θελουν, να γινει αυτο με ορους καπιταλιστικης ιδιοκτησιας και οι ιδιοι να γινουν εργατες - μεροκαματιαρηδες μια λυση υπαρχει. Η συναιτεριστικη ενωση. Αλλα διχως λαμογιες, και κομματικους εγκαθετους κλπ. Να κανουν οι αγροτες καθε περιφερειας ενα συναιτερισμο και να εκμεταλλευεται με συγχρονη τεχνογνωσια με καταλληλους γεωπονους , κτηνιατρους τα χωραφια και τα ζωα με αποδοτικο τροπο. και στη συνεχια να φροντιζουν οι ιδιοι την παραγωγη τους.
Νομιζω πως υπαρχουν επιτυχημενα τετοια παραδειγματα ωστοσο ειναι μεμονωμενα. Αλλα ειναι στο χερι των ιδιων τον αγροτων αυτο να πετυχει.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Traveller 2

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
2.020
Like
151
Πόντοι
16
Την πρώτη φορά το συνεταιριστικό σύστημα απέτυχε, καπελωμένο από τους συνδικαλιστές (κυρίως του βαθέως ΠΑΣΟΚ). Αν γίνει μία 2η απόπειρα, απαγκιστρωμένη από αγκυλώσεις του παρελθόντος, τότε υπάρχει ελπίδα. Πάντως, αν στην εξουσία είναι οι παρόντες, τότε θα θελήσουν να τα ξεπουλήσουν όλα στους καπιταλιστές!
 

wilm

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2010
Μηνύματα
1.168
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
αρχιδια πληρώνου στην wall street... εκεί είναι εισηγμένες μόνον διαχειρίστριες οι οποίες δηλώνουν ότι τους καυλώσει...

πρακτικά η διαχειρίστρια δεν είναι τίποτε άλλο από ένα μεγάλο μεσιτικό γραφείο...

Στα χρηματιστηρια μπηκαν για να μπορουν να σηκωνουν λεφτα...Φορο πληρωνουν σε τοναζ και στη χωρα που τη σημαια της εχουν στα καραβια τους.
 

raikage

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
193
Like
18
Πόντοι
1
Ώπα, ώπα ρε ξαδέρφια για να συνεννοηθούμε..

Το ότι υπάρχουνε λαμόγια αγρότες που κάνανε λαδιές με Φ.Π.Α και επιδοτήσεις δεν τους βάζει όλους σε ένα τσουβάλι.

Κάποια θέματα πολλούς τους θίγουν άμεσα:

Ένας αγρότης με 10.000-11.000 χιλιάρικα ακαθάριστο το χρόνο τί να πρωτοδώσει; Τα 600 του λογιστή για να του κρατάει τα βιβλία; Το Τέλος Επιτηδεύματος; Το φόρο καθεαυτό; Προκαταβολή του 55% για το επόμενο έτος; Να ασφαλιστεί; Και με πετρέλαια στο 1,60 €, φυτοφάρμακα, λιπάσματα, ρεύματα για τις πομόνες κλπ κλπ. Ζεις μετά οικογένεια με 500 € το μήνα;

Θα έπρεπε να ισχύσουν τα εξής:

Απαλλαγή από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων για έσοδα κάτω από 20000 ακαθάριστα. Η συγκεκριμένη κατηγορία να φορολογείται επί της διαφοράς εισόδων-εξόδων όπως προκύπτει από τις αποδείξεις, με συντελεστή που θα αποφασιστεί κατόπιν διαλόγου. Οι υπόλοιποι κανονικά βιβλία και 13%.

Απαλλαγή από το τέλος επιτηδεύματος των 650 ευρώ για όλους.

Απαλλαγή από την προκαταβολή για το επόμενο έτος.

Αυτά τα βασικά.. Υπάρχουν πολλά-πολλά ακόμα μικρότερα θέματα ακόμα που πρέπει να διασαφηνιστούν.

Τέλος ήθελα να πω πως όποιος νομίζει ότι η αγροτιά είναι εύκολο πράγμα, ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα. Υπάρχουν προγράμματα και γή να νοικιάσετε σε συμβολικές τιμές, και μηχανήματα θα βρείτε κλπ κλπ..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom