Νέα

Θεσσαλονίκη: Τροχαία υπάρχει ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα economist
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.513
Κριτικές
37
Like
1.443
Πόντοι
1.096
Και δεξιός και Αθηναίος, γάμησε τα!

είδαμε και τα μαλακισμένα του ΣΥΡΙΖΑ που διόρισαν ότι κινείται για να συνεχίσουν να κονομάνε ! μετά τους διεφθαρμένους δεξιούς, ήρθαν οι εξίσου διεφθαρμένοι και πολύ πιο ανίκανοι Συριζαίοι. Αυτά ........ προς το παρόν
 
OP
OP
E

economist

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2018
Μηνύματα
189
Like
115
Πόντοι
1
Τυπε,ο νεοέλληνας για να φερθει σαν ανθρωπος χρειαζεται αστυνομια .Και αστυνομια ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ σ αυτή την πολη δεν υπαρχει.(εκτος από την ομαδα Διας που εχει άλλες αρμοδιότητες ).Για την δημοτικη αστυνομια βεβαια ουτε λογος .Πρεπει να ειμαστε από τις λιγες χωρες του κοσμου που οι υπαλληλοι του κρατους θεωρουν κεκτημενο δικαιωμα να πληρωνονται και να μην δουλευουν.



Συμφωνώ απόλυτα.  :hi:
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
458
Πόντοι
36
Το κατάλαβα από αυτά που γράφεις. Πάνε σ΄ ένα μασατζίδικο να στην "παίξουν" πριν χειροτερέψεις!
Κι εσύ βγες στους δρόμους να παριστάνεις τον τροχονόμο και να βρίζεις κόσμο, να βγάζεις βιντεάκια αυτούς που παρκάρουν "παράνομα" επειδή θέλησαν να πάνε για 5 λεπτά στο σούπερ μάρκετ ή επειδή δε θέλησαν να πληρώσουν νταβατζιλίκι 10 ευρώ πάρκινγκ, και να τα ανεβάζεις στο youtube. Έτσι ξεσπάς καλύτερα και μάλιστα τζάμπα.
Από το να κάνω τις καφρίλες τις δικές σου, χίλιες φορές τα μασατζίδικα.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Δεν ξέρω αν πρόκειται για αφασία των κατοίκων, έλλειψη παιδείας, ή η έλλειψη αστυνόμευσης τους οδήγησε εκεί.
Τέτοιο κυκλοφοριακό μπουρδέλο δεν έχω ξανασυναντήσει σε άλλη πόλη όχι μόνο της Ελλάδας αλλά και του κόσμου. :huh:


(Θυμάμαι μάλιστα φοιτητής τότε στο Αριστοτέλειο,  επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή  είχε αποφασιστεί η κατασκευή του περιφερειακού.
Γενικός ξεσηκωμός τότε, αντιδράσεις κλείσιμο δρόμων, διαδηλωσεις…θα κοπεί το Σέιχ Σου και τρίχες κατσαρές.
Ένας ηγέτης όμως βλέπει μπροστά και ο Καραμανλής δεν έκανε πίσω, ο περιφερειακός έγινε, κι έτσι και δεν είχε γίνει τώρα θα τους έκλαιγαν οι ρέγγες τους θεσσαλονικείς.)


Επί του θέματος τώρα, ήμουν για 3 μέρες στην συμπρωτεύουσα και ο κυκλοφοριακός στραρχιδισμός ζει και βασιλεύει.
Οδηγώντας αφήνω την Λεωφόρο Κ. Καραμανλή και μπαίνω στην Παπαναστασίου.
2 λωρίδες πάνε 2 έρχονται. Αμ δε; Η δεξιά και στις 2 κατευθύνσεις είναι πιασμένη από παρκαρισμένα αυτοκίνητα καίτοι απαγορεύεται. Το αστικό μπροστά δίνει τον ρυθμό, μποτιλιάρισμα πλήρες αφού όλοι είμαστε σε μια λωρίδα. Ξέχασα να γράψω ότι τις δύο κατευθύνσεις χωρίζει και μια νησίδα. Και αυτή έχει καταντήσει πλήρες παρκινγκ σε όλο το μήκους του δρόμου.
Ούτε ένα χιλιόμετρο δρόμος μέχρι να βγούμε στην Λεωφόρο Στρατού κάναμε 20 λεπτά!! Ήμαρτον!!
Εκεί ξεμπλοκάραμε, μια χαρά ανοιχτός δρόμος (ούτε ένα παρανόμως παρκαρισμένο μάλλον επειδή δεν υπάρχουν καταστήματα) μέχρι Τσιμισκή.
4 λωρίδες κυκλοφορίας εκεί… αλλά στα πρώτα μέτρα. Μετά από λίγο γίνονται 2.
Η αριστερή και η δεξιά έχουν συνεχώς παρκαρισμένα αυτοκίνητα παρότι απογοητεύεται. Οι ταμπέλες είναι για το θεαθήναι: Ειδικά στην αριστερή και διπλοπαρκαρισμένα. Πλήρης αφασία.
Δρόμος κεντρικός αντίστοιχος της Σταδίου και πηγαίνεις σημειωτόν επειδή στ΄ αρχίδια τους όλοι.
Στην αρχή της Τσιμισκή εν τω μεταξύ έχει τεράστιο parking.
Άλλη μισή ώρα έκανα για να πάω μέχρι την Ίωνος Δραγούμη.
Ώρα αιχμής το καταλαβαίνω, αλλά να μειώνεις τις λωρίδες κυκλοφορίας με το έτσι θέλω δεν το καταλαβαίνω.



Υ.Γ. Σήμερα, "Λεωφόρος"  :2funny: Βασιλίσσης Όλγας,  Ο απόλυτος παραλογισμός:
Διπλοπαρκάρουν  μπροστά από κενή θέση για να μην τους  "κλείσει" ο επόμενος διπλοπαρκαρισμένος...
όλα αυτά που λες θα μπορούσαν να λυθούν...
αν υπήρχαν δημοτικά πάρκιν σε κάθε μεγάλο δρόμο ...
και όταν ήταν να γίνει ένα υπόγειο πάρκιν στην παραλία δεν τα βρήκαν οι καρεκλοκένταυροι στην μοιρασια...
 

IanAlderson

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.603
Like
128
Πόντοι
16
Άκου "ηλίθιε" δεν σε ρώτησε κανείς αν έχεις διδακτορικά ή αν έζησες στο Λονδίνο ή όπου σε ξέβρασε η ζωή. Αν είσαι τόσο "ηλίθιος" που δεν μπορείς να διακρίνεις την πλάκα απο τα σοβαρά τότε ξαναμπές μέσα στην σπηλιά σου. Άσε εμάς τους "ηλίθιους" να ζούμε στην κίνηση και τα διπλοπαρκαρισματα και πήγαινε με τους έξυπνους διδάκτορες
 
OP
OP
E

economist

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2018
Μηνύματα
189
Like
115
Πόντοι
1
Άκου "ηλίθιε" δεν σε ρώτησε κανείς αν έχεις διδακτορικά ή αν έζησες στο Λονδίνο ή όπου σε ξέβρασε η ζωή. Αν είσαι τόσο "ηλίθιος" που δεν μπορείς να διακρίνεις την πλάκα απο τα σοβαρά τότε ξαναμπές μέσα στην σπηλιά σου. Άσε εμάς τους "ηλίθιους" να ζούμε στην κίνηση και τα διπλοπαρκαρισματα και πήγαινε με τους έξυπνους διδάκτορες



Ηλίθιε πρόεδρε των Πρωτοδικών.
Δεν μπορώ να σας ακούσω, σας διάβασα όμως με προσοχή.
Δεν έχω καμία διάθεση να σας μετακινήσω από τον τόπο που ζείτε. Μπορείτε όχι μόνο να διπλοπαρκάρετε αλλά και να κλείσετε ολόκληρο τον δρόμο.
Δεν μπορείτε όμως να μου απαγορεύσετε να γράψω αυτό που θέλω, όπου θέλω, και ειδικά σε φόρουμ που δεν προΐσταστε.
Λυπάμαι που το πήρατε προσωπικά, προφανώς θα είστε ένας από τους κάγκουρες χωρίς παιδεία που δεν σέβονται τους υπόλοιπους. Το γενναιόδωρος περιορίζεται στα ποσά που ξοδεύετε για το "πουλί" σας και δεν σας μένουν αρκετά να πληρώσετε parking.
Για την ώρα δεν χρειάζομαι την σπηλιά στην οποία μεγαλώσατε και δεν μάθατε τρόπους.
Όταν αποφασίσω να μονάσω θα σας ειδοποιήσω να μου την νοικιάσετε.

 

Συνημμένα

  • Πρόεδρος της μαλακίας.jpg
    Πρόεδρος της μαλακίας.jpg
    29,7 KB · Εμφανίσεις: 36

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.742
Κριτικές
1
Like
29.421
Πόντοι
8.006
θΕΜΑ δημαρχου καθαρα.Αν ηθελε ο δημαρχος ολα θα λειτουργουσαν σωστα αλλα που??
...ειπε αυτος που παρκαρε στην Ιουλιανου για να παει να γαμησει και οταν γυρισε του ειχαν μαζεψει οι τροχαιοι το αυτοκινητο
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.593
Like
2.935
Πόντοι
1.706
Δυστυχώς έτσι είναι ο Έλληνας. Όταν οδηγεί θα παρκάρει όπου τον βολεύει και αντίστοιχα όταν είναι πεζός θα περνάει το δρόμο από όπου τον βολεύει. Αυτός είναι ο Έλληνας. Την πάρτη του και κανέναν άλλον.
 

Επισκέπτης
φοιτητής τότε στο Αριστοτέλειο
Στην αρείων διαστάσεων ντούντα μου τι είσαι. Για εμένα (εκτός από εκείνα που σε στόλισα) είσαι κι αργόστροφος επαγωγικός κινητήρας ή μαθηματικώς το επίπεδο ήθους & ευστροφίας κινείται αριστερά του μέσου όρου της κατανομής Gauss. Το επίπεδο του πατριωτισμού άστο πάει πολύ χαμηλά στην κλίμακα Kelvin όπως έχουμε πει αλλού.

"Η αγαμία βαράει" (λαϊκή ρήση)
Μπράβο παιδί μου καλά του τα είπες του φιλόψοφου :grin:

Παλιέ :hi: ήρθε ο Καστοριάδης εδώ μέσα να πουλήσει εξυπνάδες BOEING.....

Αντε γαμήσου ρε αδέλφω
Τύπε καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε ύβρεις. Βέβαια ώρες-ώρες μπορεί να στα σπάνε τα νεύρα, τέσπα υπάρχει κι η πύρινη γλώσσα που τσούζει τα κωλαράκια τέτοιων υπάρξεων. Γράφτε τον στην ντούντα σας σε γενικές γραμμές κι όταν παραφέρεται συνεχώς - ε ρίξτε κανένα κράξιμο μπας και ξυπνήσει.

Για την ώρα δεν χρειάζομαι την σπηλιά στην οποία μεγαλώσατε και δεν μάθατε τρόπους.
Eίσαι όμως και κλέφτης ιδεών, χρησιμοποιείς δικές μου μεθόδους απαντήσεων :grin:
Kανόνισε να ρίξω μήνυση βάζοντας τον alex71 :2funny:

Το κατάλαβα από αυτά που γράφεις. Πάνε σ΄ ένα μασατζίδικο να στην "παίξουν" πριν χειροτερέψεις!
Στείλε αριθμό λογαριασμού με pm για να στείλω 20 δολλάρια μπας και πας στο Μεταξουργείο κι όταν ανεβάσεις την παρθενική κριτική θα κάνουμε έρανο γιατί εγώ δεν τα έχω για σκόρπισμα ώστε να πας με κανένα call girl :2funny:
Πρέπει να πολωθείς θετικά ξενέρωτε ημιαγωγέ :2funny: τώρα αv θες να στραπονιαστείς και πάλι δικαίωμα σου είναι όμως δεν θα κλάψω, θα fart :badair:

θΕΜΑ δημαρχου καθαρα.
ΓΚΡ κι εσύ λες να μην έχω να πάω για ΧΧΧ???
Εγώ δίνω παραγγελίες που παίζει να είσαι και κυβερνητικό κλωνάρι ;)
 

Hathor

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
116
Κριτικές
1
Like
114
Πόντοι
1
Δυστυχώς έτσι είναι ο Έλληνας. Όταν οδηγεί θα παρκάρει όπου τον βολεύει και αντίστοιχα όταν είναι πεζός θα περνάει το δρόμο από όπου τον βολεύει. Αυτός είναι ο Έλληνας. Την πάρτη του και κανέναν άλλον.

Ακριβως ετσι.
Αν υπηρχε στοιχειωδης σεβασμος του αλλου δεν θα γινοταν αυτος ο χαμος.
Εγω ημουν προσφατα και τρομαξα με την κινηση και την ελλειψη τροχαιας!!! Την άλλη φορα , αν βοηθα και ο καιρος , μονον με μηχανή!
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.330
Like
467
Πόντοι
36
Δυστυχώς έτσι είναι ο Έλληνας. Όταν οδηγεί θα παρκάρει όπου τον βολεύει και αντίστοιχα όταν είναι πεζός θα περνάει το δρόμο από όπου τον βολεύει. Αυτός είναι ο Έλληνας. Την πάρτη του και κανέναν άλλον.

Η κωλοράτσα αυτη των νεο-ελλήνων ειναι υπεύθυνη για ολα οσα συμβαινουν σήμερα ,,,,,

αχρηστοι να δημιουργήσουν να δουλέψουν να ζήσουν σαν ανθρώπινα όντα με σκέψη συνειδηση ωου και γνώση ....

οι συνέπειες ακολουθούν γύρω και πάνω μας ....
 

Sicifre

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2017
Μηνύματα
23
Κριτικές
6
Like
255
Πόντοι
280
Τίποτα δεν υπάρχει. Σταρχιδισμός από τη συντριπτική πλειοψηφία που εκφράζουν κ κάμποσοι εδώ μέσα 'έλα σιγά, μεγαλούπολη, τράβα στο χωριό σου, έτσι είναι τι να κάνουμε'. Ταξιδεύοντας λόγω δουλειάς όλη την Ελλάδα απ'άκρη σ'άκρη μεγαλύτερα μπουρδέλα σε ότι έχει να κάνει με κυκλοφοριακό και συμπεριφορά, τηρουμένων των αναλογιών, Θεσσαλονίκη και Χανιά. Κακομοιριά, ο καθένας σκέφτεται να κάνω εγώ τη δουλειά μου και στ' αρχίδια μου οι υπόλοιποι.
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
458
Πόντοι
36
Κανείς σας δεν έχει άδικο για την οδηγική συμπεριφορά του νεοέλληνα. Μακάρι να υπήρχε η υποδομή στη Θεσσαλονίκη να παρκάρουμε όλοι σωστά και με τάξη σε όλες τις γειτονιές. Να έχουν υπόγεια πάρκινγκ όπως στην Αυστρία που δε βλέπεις πολλά αυτοκίνητα να κυκλοφορούν έξω. Ναι πολλές φορές γίνεται τρελό μπουρδέλο στους δρόμους μας. Αντέδρασα επειδή ένας Αθηναίος έφτιαξε ένα θρεντ για να βρίσει την πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας σε ένα site που πραγματεύεται πουτάνες, μασατζίδικα και στριπτιτζάδικα. Το θεώρησα πολύ χοντροκομμένο όλο αυτό. Λες και έχει προηγούμενα με τη Θεσσαλονίκη, λες και του έριξε άκυρο κάποια γκόμενα. Άμα είναι έτσι, κι εγώ που πάω Αθήνα πολύ συχνά για δουλειές, να μπω σε ένα site που μιλάει για μαγειρική και να γράψω ότι ακόμα και με το Μετρό, η πόλη είναι ένα μπουρδέλο με τρελή κίνηση, αν δεν πάρεις μέσο μαζικής μεταφοράς δε φτάνεις στον προορισμό σου με τίποτα συν το ότι αν ρωτήσεις κάποιον στο δρόμο για κάτι, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα σε κοιτάξει στραβά και δε θα σου απαντήσει. Αυτό στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει...ακόμα τουλάχιστο.
 
Εγγρ.
5 Νοε 2005
Μηνύματα
347
Κριτικές
3
Like
66
Πόντοι
1
Κανείς σας δεν έχει άδικο για την οδηγική συμπεριφορά του νεοέλληνα. Μακάρι να υπήρχε η υποδομή στη Θεσσαλονίκη να παρκάρουμε όλοι σωστά και με τάξη σε όλες τις γειτονιές. Να έχουν υπόγεια πάρκινγκ όπως στην Αυστρία που δε βλέπεις πολλά αυτοκίνητα να κυκλοφορούν έξω. Ναι πολλές φορές γίνεται τρελό μπουρδέλο στους δρόμους μας. Αντέδρασα επειδή ένας Αθηναίος έφτιαξε ένα θρεντ για να βρίσει την πιο όμορφη πόλη της Ελλάδας σε ένα site που πραγματεύεται πουτάνες, μασατζίδικα και στριπτιτζάδικα. Το θεώρησα πολύ χοντροκομμένο όλο αυτό. Λες και έχει προηγούμενα με τη Θεσσαλονίκη, λες και του έριξε άκυρο κάποια γκόμενα. Άμα είναι έτσι, κι εγώ που πάω Αθήνα πολύ συχνά για δουλειές, να μπω σε ένα site που μιλάει για μαγειρική και να γράψω ότι ακόμα και με το Μετρό, η πόλη είναι ένα μπουρδέλο με τρελή κίνηση, αν δεν πάρεις μέσο μαζικής μεταφοράς δε φτάνεις στον προορισμό σου με τίποτα συν το ότι[size=10pt] αν ρωτήσεις κάποιον στο δρόμο για κάτι, το μόνο βέβαιο είναι ότι θα σε κοιτάξει στραβά και δε θα σου απαντήσει[/size]. Αυτό στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει...ακόμα τουλάχιστο.

Τύπε αν γνωρίζεις να τους ρωτήσεις σε Αραβικά, Αφρικανέζικα, Πακιστανέζικα, Αφγανέζικα και λοιπά Ταλιμπανέζικα θα σε απαντήσουν. Απλά δεν σε καταλαβαίνουν οι άνθρωποι γι'αυτό δεν σε απαντούνε :afro:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Στην αρχή της Τσιμισκή εν τω μεταξύ έχει τεράστιο parking.

στην αρχη της τσιμισκη υπηρχε μεχρι πριν λιγα χρονια ΔΩΡΕΑΝ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ το μερος που χτιστηκε τωρα αυτό το μοντερνο δημαρχειο,

και 200 μετρα πιο πανω επισης πριν λιγα χρονια, ΠΑΡΚΑΡΕΣ ΝΟΜΙΜΑ ΜΕΣ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.


κατσε εσυ να πληρωσεις 1,5 ευρω την ωρα, δηλαδή θες κανα 5 ευρω για να κανεις την δουλεια σου στο κεντρο που πριν μια δεκαετια την εκανες ΤΖΑΜΠΑ.

… και εν μεσω κρισης με μεροκαματο 20-30 ευρω αν δεν εισαι ανεργος που δανειστηκε το αμαξι του μπαμπα.

εγω παρκαρω ΝΟΜΙΜΑ κανα χιλιομετρο πιο μακρια επειδή τους καπνισε να χαλασουν ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, οι αλητες
 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
458
Πόντοι
36
Τύπε αν γνωρίζεις να τους ρωτήσεις σε Αραβικά, Αφρικανέζικα, Πακιστανέζικα, Αφγανέζικα και λοιπά Ταλιμπανέζικα θα σε απαντήσουν. Απλά δεν σε καταλαβαίνουν οι άνθρωποι γι'αυτό δεν σε απαντούνε :afro:
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δε θέλω να επεκταθώ γιατί είμαστε όλοι άνθρωποι. Το θέμα με την Αθήνα είναι ότι από την κρίση και μετά έχουν πέσει οι περισσότεροι μόνιμοι κάτοικοι σε ένα είδος κατάθλιψης και φοβίας που δεν τους αφήνει να φέρονται ανθρώπινα σε απλές καταστάσεις. Σαν κάτι μέσα τους να τους λέει "όλοι θέλουν το κακό σου, πρόσεχε!" Οι βέροι Αθηναίοι ήταν πολύ διαφορετικοί παλιότερα. Πιο κιμπάρηδες και ευγενικοί από εμάς τους Θεσσαλονικείς. Άλλαξαν πολύ τα πράγματα. Μέσα τους βέβαια είναι ακόμα προσιτοί και φιλικοί. Δείχνουν ένα προσωπείο διαφορετικό από άμυνα. Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα, μεγάλο μεν, άλλο δε.

στην αρχη της τσιμισκη υπηρχε μεχρι πριν λιγα χρονια ΔΩΡΕΑΝ ΝΟΜΙΜΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ το μερος που χτιστηκε τωρα αυτό το μοντερνο δημαρχειο,

και 200 μετρα πιο πανω επισης πριν λιγα χρονια, ΠΑΡΚΑΡΕΣ ΝΟΜΙΜΑ ΜΕΣ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.


κατσε εσυ να πληρωσεις 1,5 ευρω την ωρα, δηλαδή θες κανα 5 ευρω για να κανεις την δουλεια σου στο κεντρο που πριν μια δεκαετια την εκανες ΤΖΑΜΠΑ.

… και εν μεσω κρισης με μεροκαματο 20-30 ευρω αν δεν εισαι ανεργος που δανειστηκε το αμαξι του μπαμπα.

εγω παρκαρω ΝΟΜΙΜΑ κανα χιλιομετρο πιο μακρια επειδή τους καπνισε να χαλασουν ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, οι αλητες
Ναι δίκιο έχεις, κάτι θυμάμαι. Να τονίσω ότι τα περισσότερα πάρκινγκ του κέντρου, με ελάχιστες εξαιρέσεις, είναι πανάκριβα. Μια φορά για 4-5 ώρες είχα δώσει 13,5 ευρώ. Ε ρε φίλε δεν αξίζει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom