Νέα

Θέρμανση - οικονομικοί τρόποι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα PSYXOLOGOS
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 173
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

karamitroglou

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
414
Like
0
Πόντοι
1
Κρυώνεις?
Κάψε τον ΠΑΣΟΚΤΖΗ της γειτονιάς σου  :tits2: :tits2: :tits2: :tits2: :tits2:
Σύντομα και σε μπλέ  :grin:
 

avatar

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.528
Like
9
Πόντοι
16
Παρε μια ηλεκτρικη κουβερτα χαμηλης καταναλωσης και σκεπασμα με παπλωμα.  :grin:
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
23.993
Like
9.826
Πόντοι
1.406
-MIA ειναι η λυση.Αναβουμε αμαξια και μαρσαρουμε εντατικα,καιμε ολα ΤΑ δαση,αμολαμε οτι αεριο του θερμοκηπιου υπαρχει στον αερα,ε?που θα παει θα ζεστανει μια και καλη και ουτε καλοριφερ μετα ουτε εξοδα... :s&m_2: :2funny: :s&m_2:
 

tigi

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
παιδια ο πιο ευκολος τροπος ειναι λεβητας - σομπα πελλετ ...  τωρα οι τυχεροι που εχουν θερμανση δαπεδου μπορουν να κανουν παπαδες με αντλιες θερμοτητας :dancing:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
οικολογικός τρόπος θέρμανσης

:knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb: :knockinb:
 

Επισκέπτης
Ξυλοσομπα!
 

Συνημμένα

  • _________________4cc6908de65cd.jpg
    _________________4cc6908de65cd.jpg
    42,5 KB · Εμφανίσεις: 10

Επισκέπτης
Τζακι. Ζεστενει μονο το δωματιο στο οποιο ειναι, δλδ το καθιστικο. Εννοειτε οτι πρεπει να ειναι αναμενο καμποση ωρα για να ζεσταθει ο χωρος.

Σομπα αλογονου. Ζεστενει μια χαρα ενα μικρο δωματιο. Αν ειναι μεγαλο το δωματιο ειναι μια χαρα, αρκει να την εχεις διπλα στα ποδια σου.

Ηλεκτρικο καλοριφερ. Τα ιδια με τις σομπες αλογονου. Δεν συμφερει απο αποψη καταναλωσης ρευματος.

Σομπες υγραεριου. Ζεστενουν μια χαρα ενα μετριο δωματιο. Αλλα ειναι η μυρωδια του υγραεριου. Η φιαλη γυρω στα 20 ευρω.

Τσιπουρο. Γυρω στα 4 ευρω το κιλο. Πινουμε 2 νεροποτηρα πριν παμε για υπνο, μας ζεστενει και κοιμομαστε σαν πουλακια.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 5241

Επισκέπτης
Η αντλία θερμότητας δουλεύει και με καλοριφέρ με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δεν ενδύκνειται για τον συναγωνιστή γιατί είναι ένοικος...
 

Επισκέπτης
τα καλοριφερ λαδιου ζεστενουν η θα το εχω 2-3 ωρες στο ρευμα και θα πρεπει να ειμαι σε αποσταση 20 cm για να ζεστενομαι? και τον αερα τον κανει ξηρο?
αν [παρεις καλοριφερ λαδιου περιπου 2000w και το εχεις στην πριζα 10-12 ωρες και με το θερμοστατη που εχει για να κλεινει και να ανοιγει αυτοματα σου λεω οτι οταν θα σου ερθει ο λογαριασμος της δεη θα τραβας τις κωλοτριχες σου ;)στο λεω εκ πειρας 100% αυξηση του λογαριασμου.οτι εχει αντισταση ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ;)
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Πιο φθηνη λυση ειναι η αλογονου. Τωρα ποσο θα ζεσταινει εξαρταται του χωρου, τα Watt κλπ. το καλοριφερ λαδιου ξεχνατο. Θα βλαστημήσεις τη ωρα και τη στιγμη που δεν εβαλες πετρελαιο..

 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
680
Πόντοι
96
καλησπερα με ολα τα οικονομικα γεγονοτα που συμβαινουν το τελευταιο καιρο και μιας και πλησιαζει χειμωνας και κρυο καναμε μια γενικη συνελευση στην πολικατοικια μου γιοα να δουνε τι θα κανουνε με το πετρελαιο θερμανσης και αν θα βαλουνε με αυτην την τιμη που εχει φτασει!!! οι ιδιοκτητες αποφασισαν να μην βαλουν φετος αν δεν πεσουν οι τιμες (εγω ειμαι ενοικιαστης) και να βρουν αλλους τροπους θερμανσης ο καθενας ατομικα.
εγω μιας και ενοικιαστης δεν κοιταζω κατι με μονιμη εγκατασταση αλλα κατι φορητο, αλλα εχω προβλημα με την ξηροτητα του αερα που προκαλουν τα αεροθερμα και οι αλογονου.
εχει καποιος συνατησει παρομοιο προβλημα και πως το ελυσε? συγγενης πηρε θερμοσυσορευτη αλλα καιει τα αντερα του (2000 watt) εγω βρηκα αυτο  www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1]http://www.ecomaza.com/%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1[/url] εχει παρει κανεις η γνωριζει κατι σχετικα? δεν με ενδιαφερει η συγκεκριμενη αλλα γενικα μια οικονομικη λυση ψαχνω.

Τι μαλακιες ειναι αυτες? Κοινοχρηστα δεν εχετε? Βαλτε πετρελαιο και οσοι δε θελουν ας μην αναψουν καλοριφερ!
 

Επισκέπτης
Τι μαλακιες ειναι αυτες? Κοινοχρηστα δεν εχετε? Βαλτε πετρελαιο και οσοι δε θελουν ας μην αναψουν καλοριφερ!
μαλλον δεν διαβασες καλα τη γραφει....αποφασισαν να μην βαλουν πετρελαιο οι ιδιοκτητες ο τυπος ειναι ενοικιαστης.καλη η εξυπναδα αλλα διαβαζε πιο προσεχτικα ;)αν δε εχει πετρελαιο τη να καψει ο τυπος νερο; ;)
 

batsos

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουλ 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
1
Like
143
Πόντοι
1
Τσιπουρο. Γυρω στα 4 ευρω το κιλο. Πινουμε 2 νεροποτηρα πριν παμε για υπνο, μας ζεστενει και κοιμομαστε σαν πουλακια.
:2funny:Και μολις μπει η ανοιξη κανουμε αιτηση στους Ανωνυμους Αλκοολικους...
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
680
Πόντοι
96
Ενταξει τοτε ο καυλιαρης μας θα πρεπει να χρησιμοποιει κανενα ερ κοντισιον σε κανα δυο δωματια και στα υπολοιπα ζακετουλα!
Επισης μια σομπιτσα στο μπανιο θα βολευε...
Ενταξει δεν ειμαστε και σιβηρια θα το βγαλουμε το χειμωνα  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom