Νέα

Θα μπορούσαν να επιστρέψουν οι ντίσκο στη χώρα μας;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.266
Like
1.746
Πόντοι
216
Ποιός είναι εκείνος ο συναγωνιστής από το παλιό το ορθόδοξο το μπου.κομ που είχε θέμα με τον χορό?! ( νομίζω ότι είχε τον χορό ως μέσο "καμακώματος" )
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Ποιός είναι εκείνος ο συναγωνιστής από το παλιό το ορθόδοξο το μπου.κομ που είχε θέμα με τον χορό?! ( νομίζω ότι είχε τον χορό ως μέσο "καμακώματος" )
O Boldermont :2funny:
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.143
Like
4.071
Πόντοι
456
Λες και υπάρχει κόσμος που μπορεί να εκτιμήσει μια τέτοια κίνηση; Έστω και μια βραδιά σε ένα κανονικό bar κάνεις και αρχίδια. Οι νέες γενιές μέχρι τραπ φτάνουν και τίποτα παραπάνω. Ακόμα και γκοθουδες πχ πιτσιρικες που έχω γνωρίσει δεν ξέρουν Χριστό από gothic, πανκισες δεν ξέρουν ίχνος πανκ. Είναι όλοι πλέον στο ίδιο καζάνι μέσα του instagram , fast track μόδες, επένδυση στην εμφάνιση και τίποτα άλλο. Μέχρι πριν βγουν τα Facebook και οι μαλακίες η μουσική αποτελούσε σημείο αναφοράς για το κάθε νέο. Υπήρχαν πολλές κουλτούρες ανα καιρό με πυρήνα που το πίστευε και το εκπροσωπούσε βαθιά. Αυτό δεν υπάρχει σήμερα επουδενί. Σκάνε σε electro party α βαραει καλα ναι ναι, πάμε να πιούμε το τσιγάρο. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Στο ερώτημα που έθεσες για το μαγαζί: Πες ότι βγάζουμε τους εξωτερικούς παράγοντες που είναι σθεναρά εμπόδια για τη κίνηση αυτή από μόνα τους. Για να γίνει αυτό που λες απαιτείται άτομο με υψηλότατο επίπεδο αισθητικής, αλλά και τεράστιας γνώσης και αντίληψης γύρω από όλη αυτή τη κουλτούρα γιατί αφενός είναι τα πράγματα στην αγορά τόσο σάπια και πλέον απευθύνεσαι σε στόκους και άχρηστους ανθρώπους όσον αφορά τη νεολαία και πρέπει να το παρουσιάσεις σωστά και έξυπνα, αφεταίρου ο κόσμος είναι πάρα πολύ απαιτητικός και δύστροπος τη σήμερον ημέρα, δύσκολα κερδίζεις το ενδιαφέρον και την εμπιστοσύνη του. Μη το πάω παρα πέρα για χώρο, περιοχή, πολιτική του μαγαζιού (το πιο σημαντικό από όλα ++++άλλο ένα τεράστιο εμπόδιο, σε τι θα δειξεις ανοχη-είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα πλέον με lgbtq, ναρκωτικά, αναρχιές, πολιτικά*) που θα επιλέξει κάποιος. Αν πάει ένας κατσικόβλαχος να ανοίξει κάτι τέτοιο χωρίς πρόσωπο μέσα στην Αθήνα θα πάρει το τρίτο το μακρύτερο. Θες γνωριμίες με τους καλούς djs, που αυτοί με τη σειρά τους ξέρουν κόσμο και πάει λέγοντας.

*πλέον λογοκρίνεται αν είναι αλφαδιασμένη η κλειδαριά στη χέστρα και θα αποτελέσει λόγο θαψίματος από τα μπάσταρδα της νέας εποχής που έχουν κολλήσει το πυρετό αυτό και μεγάλοι δυστυχώς.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Κατ εμε η επιστροφη των ντισκο θα επεφερε τεραστια αλλαγη σε πολλα επιπεδα. Στην αγαμια, στον κομπλεξισμο και την παθητικοτητα των γυναικων, και την ψυχολογια γενικοτερα, αφου εστω και λιγος χορος μια φορα τη βδομαδα ειναι αρκετος να σου φτιαξει το κεφι.
Τώρα σόρρυ ρε τύπε αλλά την ψυχολογία των γυναικών θα την αλλάξει το one way ticket, το rasputin και το daddy cool;
Σήμερα είναι άλλα τα ακούσματα. Πηγαινε σε μια βραδιά λάτιν ή σουίνγκ ή ακόμα και τάνγκο να δεις χαμό από γυναίκες που χορεύουν όλο το βράδυ. Χώρια στις ανάλογες σχολές χορού τι κόσμος πάει καθημερινά.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Τώρα σόρρυ ρε τύπε αλλά την ψυχολογία των γυναικών θα την αλλάξει το one way ticket, το rasputin και το daddy cool;
Σήμερα είναι άλλα τα ακούσματα. Πηγαινε σε μια βραδιά λάτιν ή σουίνγκ ή ακόμα και τάνγκο να δεις χαμό από γυναίκες που χορεύουν όλο το βράδυ. Χώρια στις ανάλογες σχολές χορού τι κόσμος πάει καθημερινά.
Τυπε σιγα μη μαθουμε λατιν στα γεραματα. Αυτα μονο ο Ριτσαρντ Γκιρ τα εκανε.
Εμεις καμια ντισκο, κανα μπουζουκι και καμια ζαχαρουλα που μαθαμε απο μικροι

you can't teach a dog new tricks
 

jerrybanana

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2015
Μηνύματα
124
Κριτικές
5
Like
275
Πόντοι
21
Μία ήταν η Disco και τυχεροί όσοι τους επιτρέπονταν η είσοδος ! STUDIO 54 NYC 1977 - 1980.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2518.png
    Screenshot_2518.png
    1 MB · Εμφανίσεις: 21

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.398
Κριτικές
6
Like
10.538
Πόντοι
3.936
Μία ήταν η Disco και τυχεροί όσοι τους επιτρέπονταν η είσοδος ! STUDIO 54 NYC 1977 - 1980.
Φημες λενε οτι ερκεινη την εποχη περναγε την σκληρη πορτα ο Πετιλον. Την ιδια στιγμη που οι δυο γιοι του Μιτεραν ετρωγαν ακυρο απο τους πορτιερηδες.
 

geoliol1990

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2021
Μηνύματα
247
Like
170
Πόντοι
1
33 στροφές, Αντήνορος 42, Αθήνα κυριακη ηταν γεματη στις 40+
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.786
Πόντοι
3.846
Δηλαδή θες να επαναφέρεις ένα πεθαμένο είδος μουσικής, επειδή εσύ δεν έχεις την ικανότητα να ακολουθήσεις τα trends της εποχής;

Άσε φίλε, μια χαρά ξέρει ο κόσμος να διασκεδάζει.
Απλά εσύ μάλλον δεν ξέρεις πώς να ακολουθήσεις και βγάζεις σενάρια που δεν μπορούν να πραγματοποιηθούν.
 

Cman

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2016
Μηνύματα
333
Κριτικές
2
Like
305
Πόντοι
21
Ήμουν στην γενιά που χόρευαν σε ντίσκο …. Λες να γέρασα
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
@George71 Άμα είναι έτσι, εγώ που ημουν ροκαμπιλάκιας να κυκλοφορώ με ρεβέρ στο τζιν, λαδωμένο κοκοράκι στο μαλλί, δερματινια και μια παλιά μηχανή που είχα, αφού αυτά έμαθα από μικρός. Κι ας μη με πλησιάσει γυναίκα ποτέ.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: Nubic

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.874
Κριτικές
1
Like
6.222
Πόντοι
2.306
@George71 Άμα είναι έτσι, εγώ που ημουν ροκαμπιλάκιας να κυκλοφορώ με ρεβέρ στο τζιν, λαδωμένο κοκοράκι στο μαλλί, δερματινια και μια παλιά μηχανή που είχα, αφού αυτά έμαθα από μικρός. Κι ας μη με πλησιάσει γυναίκα ποτέ.
Οποιος δεν εχει χορεψει Brother Louie απο modern talking υπο το φως των περιστρεφομενων προβολεων δεν εχει ζησει…:confused:
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.143
Like
4.071
Πόντοι
456
oi disco το 80 ήταν στο κέντρο ή παραλιακά;
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Οποιος δεν εχει χορεψει Brother Louie απο modern talking υπο το φως των περιστρεφομενων προβολεων δεν εχει ζησει…:confused:
Το give a bit of hmm to me, το Ι will survive, τον ύμνο YMCA; Τι να καταλάβει απο ρουμπες, τσα τσα και τζάιβ; Ανιωθος πραγματικά.
 
Εγγρ.
29 Αυγ 2021
Μηνύματα
45
Like
93
Πόντοι
0
Αυτα που λες εχουν να κανουν κυριως με μυστες που τρωνε κολλημα με το ειδος μουσικης. Εγω αναφερομαι κυριως στην απλη κλασσικη ντισκο δηλαδη πιστα, μπαλες απο πανω, χαμηλο φως, και χορος με billy jeans, touch me, prove your love, you are my heart, cherry lady, κλπ ετσι απλα για να μπορει ο κοσμος να παει να ξεσκασει ενα σαββατοβραδο με χορο. Και δεν ειναι το θεμα να αντικατασταθουν ολα τα τωρινα μαγαζια με ντισκο. Απλα να υπαρχει ενα τετοιο μαγαζι σε καθε πολη ως εναλλακτικη. Αντι να εχεις πχ 20 καφε-μπαρ σε Τρικαλα, Γιαννενα-Μπουρναζι, Ρεθυμνο, ας εχεις 19 καφε-μπαρ και 1 ντισκο
Φίλε, μας ταξίδεψες με τους τίτλους των τραγουδιών...
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.028
Πόντοι
3.556
@George71 Άμα είναι έτσι, εγώ που ημουν ροκαμπιλάκιας να κυκλοφορώ με ρεβέρ στο τζιν, λαδωμένο κοκοράκι στο μαλλί, δερματινια και μια παλιά μηχανή που είχα, αφού αυτά έμαθα από μικρός. Κι ας μη με πλησιάσει γυναίκα ποτέ.
Και γιατι οχι να μην επιστρεψουν και μερικα μαγαζια ροκαμπιλαδικα να γουσταρετε κι εσεις; Το ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουν να σταθουν στην αγορα. Εγω ροκαμπιλας δεν ημουν, αλλα ντισκοβιος ημουν φουλ. Και με κακοφανηκε απο την πρωτη μερα που εφυγαν οι ντισκο και με κακοφαινεται και σημερα γιατι βλεπω οτι υπαρχουν παντου στην Ευρωπη εκτος απο εδω. Οπως επισης μου αρεσουν και τα μπουζουκια και τα κλαρινα και αν ποτε (μακρια απο δω) εξαφανιστουθν απο την πιατσα τα μπουζουκια η τα πανηγυρια με κλαρινα, θα γραφω το ιδιο για αυτα.
Και δε μιλαμε παντα για πληρη επαναφορα και επικρατηση στη μοδα, μιλαμε για ενα μαγαζι σε καθε νομο, να πηγαινουνε οι λατρεις του ειδους. Το θεμα ειναι πως υπαρχει κοινο που γουσταρει και θα μπορουσε ανετα να γεμισει τις ντισκο.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Και γιατι οχι να μην επιστρεψουν και μερικα μαγαζια ροκαμπιλαδικα να γουσταρετε κι εσεις; Το ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουν να σταθουν στην αγορα. Εγω ροκαμπιλας δεν ημουν, αλλα ντισκοβιος ημουν φουλ. Και με κακοφανηκε απο την πρωτη μερα που εφυγαν οι ντισκο και με κακοφαινεται και σημερα γιατι βλεπω οτι υπαρχουν παντου στην Ευρωπη εκτος απο εδω. Οπως επισης μου αρεσουν και τα μπουζουκια και τα κλαρινα και αν ποτε (μακρια απο δω) εξαφανιστουθν απο την πιατσα τα μπουζουκια η τα πανηγυρια με κλαρινα, θα γραφω το ιδιο για αυτα.
Και δε μιλαμε παντα για πληρη επαναφορα και επικρατηση στη μοδα, μιλαμε για ενα μαγαζι σε καθε νομο, να πηγαινουνε οι λατρεις του ειδους. Το θεμα ειναι πως υπαρχει κοινο που γουσταρει και θα μπορουσε ανετα να γεμισει τις ντισκο.
Επιζεί μονον οτι έχει ζήτηση. Δες τα ρεμπέτικα. Κάποτε έβλεπες ρεμπεταδικα σε κάθε γωνία, μετά μειώθηκαν γιατί μειώθηκε η ζήτηση, επιβίωσαν μέσα απο τα ταβερνάκια που έβαζαν σχήματα μια δυο μέρες τη βδομαδα, μετά αυξήθηκε η ζήτηση ανοιξαν ξανά μαγαζιά και κάνουν συνεχώς τον κύκλο τους αλλά είναι παρόντα. Μαγαζί με ροκαμπίλι δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Το ίδιο και με τη ντίσκο. Εδώ υπάρχουν χιλιάδες λάτρεις μουσικής όπως η Τζαζ και μόνον το half note τα κατάφερνει να επιβιώνει. Φαντάσου τη ντίσκο τι πιθανότητες έχει, που ο κοσμος μίλαγε για ροκάδες-καρεκλαδες και πήγαινε η καζουρα σύννεφο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom