Νέα

Τέλος στην ανωνυμία των καρτοκινητών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jd
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 210
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΕ.

Πρόκειται για μία "πρωτοβουλία" της κυβέρνησης.

Όντως δεν έχει σχέση με ΕΕ.Εγώ Αγγλία που εχω 2 κάρτες Ο2 και Mobile World σε καμία δεν ζήτησαν τα στοιχεία μου.Και δεν πρόκειται να τα ζητήσουν τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.
 

~ioannis

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
50
Κριτικές
4
Like
1
Πόντοι
0
Όντως δεν έχει σχέση με ΕΕ.Εγώ Αγγλία που εχω 2 κάρτες Ο2 και Mobile World σε καμία δεν ζήτησαν τα στοιχεία μου.Και δεν πρόκειται να τα ζητήσουν τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.
Στη Γερμανία πάντως είναι λίγο διαφορετικό το καθεστώς. Η vodafone δεν μου ζήτησε τίποτα ενώ η blau ήθελε ονόματα, διευθύνσεις, email, τα πάντα. Αλλά και πάλι, οι Γερμανοί είναι control freaks και δεν έχουν καμία σχέση με την μπαχαλοΕλλάδα. Ας κοιτάξει πάντως το κράτος να καταπολεμήσει άλλες και άλλες πανούκλες που μας μαστίζουν και ας μας αφήσει για μια φορά στην ησυχία μας με τις κουλές τροπολογίες που περνάει καθημερινά.
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
10
Πόντοι
16
Εγω ακουσα οτι θα βαλουν και φορο στα καρτοκινητα.

Δλδ το ενα ευρω απο την καρτα θα πηγαινει σε αυτους.


 

tsakonas13

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιαν 2009
Μηνύματα
560
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
6
Εγω ακουσα οτι θα βαλουν και φορο στα καρτοκινητα.

Δλδ το ενα ευρω απο την καρτα θα πηγαινει σε αυτους.
φορος ειναι ηδη μεσα στις καρτες που αγοραζουμε.εγω ομως σκεφτομαι τους περιπτεραδες και τους ψιλικατσηδες που περιμεναν να βγαλουν κανα φραγκο απο τα πακετα ομιλιας γιατι τωρα ποιος θυα παει να δωσει στοιχειο στο πρωτο περιπτερο που θα βρει.πακετο μονο κακα θα κανει αυτο το μετρο κ θα ανθισει η μαυρη αγορα
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Γιατί αν θέλουν οι κακοποιοί να μιλήσουν χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι δεν μπορούν αν χρησιμοποιήσουν το Skype?Δεν είναι ούτε MSN ούτε e-mail να το παρακολουθήσουν.Και η συνομιλίες μέσω Skype είναι αποκρυπτογραφημένες με 1024 ψηφία!
 

Swimmer

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
288
Like
0
Πόντοι
1
Γιατί αν θέλουν οι κακοποιοί να μιλήσουν χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι δεν μπορούν αν χρησιμοποιήσουν το Skype?Δεν είναι ούτε MSN ούτε e-mail να το παρακολουθήσουν.Και η συνομιλίες μέσω Skype είναι αποκρυπτογραφημένες με 1024 ψηφία!

ΈΛ ρε συ!!! Τόσο ασφαλές είναι το Skype σε σχέση με τα άλλα;
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
ΈΛ ρε συ!!! Τόσο ασφαλές είναι το Skype σε σχέση με τα άλλα;

Χωρίς πλάκα αφού διάβαζα ότι έχουν στο μέλλον στα υπόψιν τυος να αλλάξουν τη μορφή του SKYPE έτσι ώστε να είναι σε μορφή που θα μπορούν να παρακολουθούν μιας και παίζονται χονρά παιχνίδια.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
Γιατί αν θέλουν οι κακοποιοί να μιλήσουν χωρίς να τους πάρουν χαμπάρι δεν μπορούν αν χρησιμοποιήσουν το Skype?Δεν είναι ούτε MSN ούτε e-mail να το παρακολουθήσουν.Και η συνομιλίες μέσω Skype είναι αποκρυπτογραφημένες με 1024 ψηφία!
λιγο δυσκολο και ακραιο μου φενεται!!!
 

Swimmer

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
288
Like
0
Πόντοι
1
Χωρίς πλάκα αφού διάβαζα ότι έχουν στο μέλλον στα υπόψιν τυος να αλλάξουν τη μορφή του SKYPE έτσι ώστε να είναι σε μορφή που θα μπορούν να παρακολουθούν μιας και παίζονται χονρά παιχνίδια.

Να παρακολουθούν τις συνομιλίες που γίνονται μέσω SKYPE;

Γιατί νομίζεις ότι τώρα άμα θέλουν να παρακολουθούν δεν μπορούν;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
585
Πόντοι
81
Αναρωτιέμαι πώς θα δουλέψουν οι πόρνες/νταβάδες τώρα με την ταυτοποίηση...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όλα μια χαρά, εγώ ΕΝΑ δε καταλαβαίνω μόνο:

Με τα 13.000.000 καρτοκινητά νούμερα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στη χώρα (πολλά απ' τα οποία λειτουργούν), ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?

Και έστω ότι το 60% των χρηστών (από το 50% που λειτουργεί - δηλαδή 13 εκ. x 50% x 60% = 4.000.000 συνδρομητές) αποφασίσουν να πάνε και να "δηλωθούν" (ούτε πουτάνες να 'τανε), ποια είναι η υποδομή που θα αντέξει να διαχειριστεί ένα τέτοιο αριθμό δεδομένων?

Και πόσο διάστημα, και τι κεφάλαια θα χρειαστούν για να γίνει?

Νομίζω ότι η εξαγγελία μπορεί να συνοψιστεί με μια λέξη:
ΜΑΛΑΚΙΕΣ.

Και έχω να προσθέσω και τεχνικά δεδομένα, που έχουν σε ανύποπτο χρόνο πέσει στην αντίληψή μου, που δείχνουν ότι οι λόγοι που επικαλούνται οι "εμπνευστές" του μέτρου, καλύπτονται ακόμα και υπαρχούσης της ανωνυμίας.  Αλλά να μη σας κουράσω με τέτοια, που μπορεί κανέναν να μην ενδιαφέρουν.

πώς φαίνεται ο άνθρωπας που δεν έχει σχέση με ΙΤ........
 

Raptorz

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2009
Μηνύματα
7
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Εγω λεω να μην παει κανεις να δηλωθη.Απο παντου να μας τα παιρνουν και να μας φακελωνουν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Εγω λεω να μην παει κανεις να δηλωθη.Απο παντου να μας τα παιρνουν και να μας φακελωνουν.

θα σε βρούνε μόνοι τους.......
θα σου κάνουν μπαν το νούμερο και μετά για να πάρεις καινούργιο χρειάζεσαι ταυτότητα....

 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
585
Πόντοι
81
Εγω λεω να μην παει κανεις να δηλωθη.Απο παντου να μας τα παιρνουν και να μας φακελωνουν.
Δεν γίνεται αυτό φίλε μου.
Καμία πιο πρακτική λύση έχει να προτείνει κανείς έμπειρος;
Δεν είναι δυνατόν π.χ. στο CT να δώσεις το κανονικό σου νούμερο (και αναγκαστικά δηλωμένο στα στοιχεία σου), ποιός θα το ρισκάρει;
 

Raptorz

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2009
Μηνύματα
7
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
θα σε βρούνε μόνοι τους.......
θα σου κάνουν μπαν το νούμερο και μετά για να πάρεις καινούργιο χρειάζεσαι ταυτότητα....
τοτε να παρω απο το περιπτερο δεκα αριθμους να τους εχω.Μα δεν θελω να το δηλωσω ρε παιδι μου.Δεν γουσταρω.
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
Δεν γίνεται αυτό φίλε μου.
Καμία πιο πρακτική λύση έχει να προτείνει κανείς έμπειρος;
Δεν είναι δυνατόν π.χ. στο CT να δώσεις το κανονικό σου νούμερο (και αναγκαστικά δηλωμένο στα στοιχεία σου), ποιός θα το ρισκάρει;
παρε καμια καρτα απο χωρα που ειναι χυμα
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
585
Πόντοι
81
τοτε να παρω απο το περιπτερο δεκα αριθμους να τους εχω.Μα δεν θελω να το δηλωσω ρε παιδι μου.Δεν γουσταρω.
Too late. Μέχρι 07/11/2009 μπορούσες να ενεργοποιήσεις SIM χωρίς δήλωση.

παρε καμια καρτα απο χωρα που ειναι χυμα
I know, αλλά χρεώνεσαι λόγω roaming και εισερχόμενες, δεν είναι πολύ βολικό.
Εμένα γιατί κάτι μου λέει ότι οι νταβάδες θα συνεχίσουν να έχουν ελληνικά νούμερα;;;
 

Raptorz

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2009
Μηνύματα
7
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Too late. Μέχρι 07/11/2009 μπορούσες να ενεργοποίησεις SIM χωρίς δήλωση.
I know, αλλά χρεώνεσαι λόγω roaming και εισερχόμενες, δεν είναι πολύ βολικό.
Εμένα γιατί κάτι μου λέει ότι οι νταβάδες θα συνεχίσουν να έχουν ελληνικά νούμερα;;;
πλακα μου κανεις?προχθες ενεργοποιησα whatsup χωρις προβλημα.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
431
Like
585
Πόντοι
81
πλακα μου κανεις?προχθες ενεργοποιησα whatsup χωρις προβλημα.
Όχι, δεν κάνω πλάκα, ο νόμος έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ.
Και μάλιστα κάποιες εταιρίες (Wind) δεν σε άφησαν να ενεργοποιήσεις 2-3 μέρες πριν την προθεσμία...
Το θέμα είναι να βρεθεί λύση για «προδηλωμένες» ελληνικές SIM, έστω και με extra κόστος. ;)
 

Raptorz

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2009
Μηνύματα
7
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Όχι, δεν κάνω πλάκα, ο νόμος έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ.
Και μάλιστα κάποιες εταιρίες (Wind) δεν σε άφησαν να ενεργοποιήσεις 2-3 μέρες πριν την προθεσμία...
Το θέμα είναι να βρεθεί λύση για «προδηλωμένες» ελληνικές SIM, έστω και με extra κόστος. ;)
Καποια λυση καποιο παραθυρακι θα βρεθει για να μην δηλοσουμε.το πολυ πολυ να κανουμε καμια διαμαρτυρια στο Συνατγμα με τα κινητα μας τωρα που ειναι τις μοδας. :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom