Νέα

Τεχνολογικά και επιστημονικά νέα/άρθρα από websites, blogs κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gastez
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 81
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
ftp://ftp.idsoftware.com/idstuff/source/idtech4-doom3-source-GPL.zip
:rockon:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
66
και άλλη σερβιέτα.
Ελα ρε συ καλο φαινεται. Αν και λενε οτι εχει ενα θεμα με την διαρκεια της μπαταριας, σε σχεση με το iPad.

και αυτό που όλοι περιμένουμε
(πρέπει να βρω 1500 ευραίους να πάρω τις 2 διπύρινες :/ για crossfire(gaming+opencl) και μια gtx 460 για τα physix(για games + cuda programming))
Ξερει κανεις ποτε θα αντεπιτεθει η Nvidia; 
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Μάγκες έκανα αυτό εδώ default browser - δεν ξέρω αν είναι alpha, πάντως δε βλέπω κολλήματα καθόλου. :rockon:

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Ξερει κανεις ποτε θα αντεπιτεθει η Nvidia;
η Nvidia έρχεται μερικούς μήνες αργότερα, συνήθως 2 με 3 ίσως και 4 μερικές φορές αλλά δεν χάνει σε απόδοση, δηλαδή η καθυστέρησή της ακολουθεί την φυσική ροή του κανόνα το moore.
Υ.Γ. τώρα το είδα

Δεν είναι μπέρδεμα το setup AMD για graphics & Nvidia για physics? :think:
μπα, απλά πρέπει να έχεις μητρική η οποία σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς αυτό το υβριδικό build.
οι ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν στα προιόντα τους αυτό το χαρ/κο.
μόλις έχεις τη σωστή motherboard πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα εγκατάστασης των drivers των καρτών για να δουλέψουν. αυτό δυστυχώς είναι τίμημα για κάποιον που θέλει κάρτα με τα χαρ/κα της AMD αλλά θέλει physix και CUDA.

Μάγκες έκανα αυτό εδώ default browser - δεν ξέρω αν είναι alpha, πάντως δε βλέπω κολλήματα καθόλου. :rockon:

ο 10 μάλλον είναι αυτός, alpha είναι, ο aurora είναι beta.
αν έχεις crashes μην στραβώσεις... είναι τελείως unstable έκδοση.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ο 11 είναι απ' ότι είχα δει στο About - μια χαρά παίζει και έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο γρήγορος.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Ο 11 είναι απ' ότι είχα δει στο About - μια χαρά παίζει και έχω την αίσθηση ότι είναι λίγο πιο γρήγορος.
από μια γενική άποψη ο firefox είναι F1 μπροστά στο τρακτέρ τον chrome.
μιλάω και για benchmarks πάνω σε java,webgl,Canvas κ.ο.κ. αλλά και για καθημερινέσ εφαρμογές πάνω σε flash, HTML5.
2 πολύ άθλια πράγματα έχει ο firefox.
1) από την έκδοση 3 κακό memory management, χρησιμοποιούσε τόνους μνήμης παλιότερα πράγμα που κάπως το φτιάξανε... χρησιμοποιεί όχι μόνο λιγότερη μνήμη από τον chrome αλλά και από τον Opera. εγώ μαζί με αυτό το addon έχω 110 MB με 10 καρτέλες(sentrafm, 3xπορδίλα.κομ,2xgoogle.com και άλλα 4 με html και css. επίσης 8 addons και 8 plugins)
και
2) το ποιο σημαντικό του μείον είναι ότι όταν κολλήσει μια καρτέλα κολλάει όλος ο φυλλομετρητής, ενώ στον chrome κάθε καρτέλα είναι ανεξάρτητη και άμα κολλήσει μια απλά την κλείνεις και τελείωσε.
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
66
1) από την έκδοση 3 κακό memory management, χρησιμοποιούσε τόνους μνήμης παλιότερα πράγμα που κάπως το φτιάξανε... χρησιμοποιεί όχι μόνο λιγότερη μνήμη από τον chrome αλλά και από τον Opera. εγώ μαζί με αυτό το addon έχω 110 MB με 10 καρτέλες(sentrafm, 3xπορδίλα.κομ,2xgoogle.com και άλλα 4 με html και css. επίσης 8 addons και 8 plugins)
και

Για Windows μονο :headbang:
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
μπα, απλά πρέπει να έχεις μητρική η οποία σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς αυτό το υβριδικό build.
οι ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν στα προιόντα τους αυτό το χαρ/κο.
μόλις έχεις τη σωστή motherboard πρέπει να ακολουθήσεις κάποια βήματα εγκατάστασης των drivers των καρτών για να δουλέψουν. αυτό δυστυχώς είναι τίμημα για κάποιον που θέλει κάρτα με τα χαρ/κα της AMD αλλά θέλει physix και CUDA.
Ο γιος του κολλητού μου έστησε ένα σύστημα με 460GTX & 9800GT αντίστοιχα, αλλά αποτελέσματα είδε σε ελάχιστα παιχνίδια... προφανώς αυτά που χρησιμοποιούν physics πραγματικά. Πρέπει επίσης να υπάρχει σωστό balancing όσον αφορά τους shaders των 2 καρτών ή κάτι τέτοιο. Nerdοφάση μου φαίνεται τελείως όμως χα χα. :boobies: :2funny:

...το ποιο σημαντικό του μείον είναι ότι όταν κολλήσει μια καρτέλα κολλάει όλος ο φυλλομετρητής, ενώ στον chrome κάθε καρτέλα είναι ανεξάρτητη και άμα κολλήσει μια απλά την κλείνεις και τελείωσε.
Αυτό μου τη σπάει τρομερά και μένα και συνήθως συμβαίνει με κάτι κωλο-streaming sites. :tickedoff: :headbang: Δε θα μπορούσε να παίζει λογική multi-threading ή κάτι τέτοιο για να μην κρεμάει όλος ο browser όμως ρε πούστη μου;
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Αυτό μου τη σπάει τρομερά και μένα και συνήθως συμβαίνει με κάτι κωλο-streaming sites. :tickedoff: :headbang: Δε θα μπορούσε να παίζει λογική multi-threading ή κάτι τέτοιο για να μην κρεμάει όλος ο browser όμως ρε πούστη μου;
hardware acceleration είναι η μία λύση αλλά για βίντεο δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις διαφορά.
επίσης όταν ο firefox είναι φορτωμένος με 20 addons,plugins και είναι όλα ενεργοποιημένα, είναι απόλυτα φυσιολογικό να ψιλοσέρνεται.
πριν λίγο κατέβαζα με fireftp και σερνόταν το σύμπαν... οπότε το γύρισα σε cuteftp.
αλλά το γεγονός ότι ο firefox είναι ο χαμελέοντας των browser θα με έχει σαν ισόβιο χρήστη.
μόνο addon για να φτιάχνει καφέ δεν έχει.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
www.dailytech.com/Apples+Legal+Crusade+Against+Android+Dealt+Blow+in+US+Federal+Court/article23428.htm]Apple's Legal Crusade Against Android Dealt Blow in U.S. Federal Court[/url]
σχόλιο χρήστη:
   
   
"[Samsung] blatant copying (Apple) is wrong."



This is an interesting comment, not because of the accusation, but because the words used have meanings which match what most of us understand them to mean. However, if we go to the patent 7,469,381, we find statements like "translating the electronic document", where the meaning doesn't mean what we expect it to mean. Believe it or not, this isn't about translating an electronic document from one language to another, e.g. from Spanish into English, which is what one would expect when one sees the word "translate", nor is it about translating a document from one format to another (e.g. from Microsoft Word format to PDF), but it is just the moving of a "page" of an electronic document around on the computer screen.
Another example is the famous "gesture", which isn't about a non-physically contacting hand signal meant to convey information, but the brushing of one's finger across a touch sensitive display.
These aren't isolated cases either. If we look at the patent above, we see page after page filled with careful phrasing that is hard to understand.
Where words or phrases are used which have some special meaning that is different from what one normally expects or understands them to be (both in general and within that industry), then one would expect such a list to either be near the start of the patent or at the end, but I haven't seen any in any of the patents I've looked at.
The problem, then, is that when someone reads a patent with page after page of words and phrases with intentionally blurred and indistinct meaning (and moreso when the patent is then translated into another language, e.g. German), then no one can be sure of whether someone is infringing upon a patent or not unless the writer of the patent says so, which is a ludicrous state of affairs.
Imagine the situation where someone, e.g. Apple, could just say someone else, e.g. Samsung, was infringing upon their patents just because, and the latter would find it very difficult to disprove the charge because no one, except the patent applicant, in this case Apple, understands what is said in the patent. How is Samsung supposed to avoid a patent that no one understands?
To make matters worse, since the applicant is the only one who understands what is written, they can easily change their way of interpreting the meaning of the patent and it is very difficult to prove this because only they understand what it means. For example, we find that part of Apple's application for banning the sale of Samsung tablets involved their use of "menu animation", yet the words "menu animation" don't appear in the patent at all, only the word "animation" is mentioned once, in a context unrelated specifically to menus, so [size=15pt]how was Samsung supposed to avoid infringing upon an invention where only half of its name is mentioned in the patent covering it[/size]?


www.dailytech.com/Samsung+Changes+Galaxy+Tab+Design+for+Germany+to+Try+to+Avoid+Ban/article23310.htm]Samsung Changes Galaxy Tab Design for Germany to Try to Avoid Ban[/url]
fp__Unbanned_Thumb.png




www.dailytech.com/Samsung+Wins+Android+Appeal+in+Australia+Apple+Vows+to+Continue+Its+Fight/article23397.htm]Samsung Wins Android Appeal in Australia, Apple Vows to Continue Its Fight[/url]



www.dailytech.com/Samsung+Posts+Massive+Quarter+Sells+65+Percent+More+Phones+Than+Apple/article23140.htm]Samsung Posts Massive Quarter, Sells 65 Percent More Phones Than Apple[/url]


www.dailytech.com/Samsung+Modifies+Its+Hardware+Software+to+Try+to+Appease+Apple/article23067.htm]Samsung Modifies Its Hardware, Software to Try to Appease Apple[/url]
fp__Begging_Cat_Thumb.png


 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
3209316519_8ee748de89_b.jpg

:2on1:



:2funny: :2funny: :2funny:
the iPad name was made fun of by many because it sounded like some sort of feminine hygiene product.
η(από το ηλεκτρονικός/ή/ό)-σερβιέτα



edit: quote από χάμπουργκερμπεργκ "This week I got an iPhone. This weekend I got four chargers so I can keep it charged everywhere I go and a land line so I can actually make phone calls." -- Facebook CEO Mark Zuckerberg
ααααχ0αχα0χαχαχαχααχ
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
20
Πόντοι
66

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
H samsung ηταν ο προμηθευτης της Apple σε οθονες! Απλα με την δικαστικη διαμαχη τους η Αpple αναγκαστηκε
να ψαξει να βρει άλλο προμηθευτη, και επειδη εχει 40billion $ στο ταμειο της, επενδυσε το 1 στην Sharp!

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
H samsung ηταν ο προμηθευτης της Apple σε οθονες! Απλα με την δικαστικη διαμαχη τους η Αpple αναγκαστηκε
να ψαξει να βρει άλλο προμηθευτη, και επειδη εχει 40billion $ στο ταμειο της, επενδυσε το 1 στην Sharp!
ναι αλλά με τις μνήμες τύπου flash τι θα κάνει;
λίγο πολύ εαν θέλει να κρατήσει την ποιότητα σε κάποιο τομέα, σκληρών δίσκων, μνημών, οθονών και ότι άλλο βγάζει η samsung, θα πρέπει να την έχει σαν προμηθευτή.
επίσης δεν είναι δύσκολο να προγγίξει και η sharp :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom