Νέα

Τεχνητό κρέας από τον Bill Gates

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα patrick
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 123
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dinos34

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2016
Μηνύματα
1.317
Κριτικές
17
Like
1.006
Πόντοι
1.026
συνοψη 2-
τον καθε ανθρωπο τον θεωρω ισο,ισως να εχουμε αλλη κουλτουρα,αλλα πιστευω...
βγαζω εξω το ΙΣΛΑΜ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΩΕΙ οτι τρωω εγω η καποιος που περναει καλυτερα απο εμενα.
αντε αντι μοσχαρισια μπριζολα να φαει, χοιρινη...
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ.
ΑΝΤΙ για κιμα ας φαει μακαρονια με τυρι...οχι ομως ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ...
------------
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ θα εχει αυτο το κρεας, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΤΙΜΟ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ σιγουρα.
οπως πετυχαν τα fast food.
---------------------
στην τελικη....ΟΧΙ ΑΛΛΑ...
WE ARE THE WORLD WE ARE THE CHILDREN....ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...
Ας μην τους τρωγαν τους φυσικους πορους,ας μηντους ειχαν σκλαβους...
οκ?
ολα τα αλλα παραμυθια

Υπάρχει ατελείωτο χρήμα-αερας στις τσεπες τους τυπε! Οι πόροι υπάρχουν μονο χρειάζονται επενδύσεις. Η τεχνίτη έλλειψη τροφών αυξάνει τις τιμές=περισσότερο κερδος
 
Εγγρ.
26 Νοε 2016
Μηνύματα
443
Κριτικές
1
Like
82
Πόντοι
1
δοκιμασατε σογια αντι για κιμα; μια χαρα γευση εχει. στα μακ ντοναλτς σιγουρα θα εχει συνθετικο μπιφτεκι
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
η σογια ακομη και σε ιχνη εχει ενοχοποιηθεί για πτωση στην ανδρικη γονιμοτητα.
και δυστυχως υπαρχει σε πολλα συσκευασμένα κυριως τροφιμα το λαδι της, όπως κονσέρβες, και ΟΛΕΣ οι σοκολατες
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
--------
ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΚΕΡΔΟς ΦΙΛΕ, παντα ποτε δεν ειναι αρκετο.
Ασχετα με το τι γινεται εδω με κριση, οσους φιλους γνωστους ειχα ολλανδια,αγγλια, το κρεας ηταν ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ.
ετσι μου ελεγαν και αυτο που στην ολλανδια κ αγγλια.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΗΤΑΝ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ...και οχι η ποσοτητα.
--------------
ta fast food  δεν ειναι καθολου φτηνα με αυτο που προσφερουν πλεον,μπορει γρηγορα απο ποιοτητα @@@@.-
με αλλο παραδειγμα τρωω κατι σπιτι ειμαι οκ.
παιρνω μια ΠΙΤΣΑ και μετα απο 1 ωρα αισθανομαι οτι δεν εφαγα τιποτα.
---
οκ αν το παμε στο να πεθανει καποιος απο πεινα η να του δωσουμε ενα συνθετικο κρεας?
το ερωτημα δεν ειναι αυτο...
αν  ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ η πεινα απο το 1950 θα ειχε εκλειψει.
Δεν μπορει το 2017 να μην εχουν ανθρωποι ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΝΕΡΟ...και να μιλαμε για μπιφτεκια
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
χωρια το αλλο, καθε μερα βγαινει μια πληροφορια.Σου λενε πχ το σπανακι κανει καλο, μετα οτι εχει βακτηρια.
Μετα ξανα τα ωφελη....μετα ξανα τα αρνητικα.
ολα αλλαζουν μερικα προς οφελος του ανθρωπου(κοματι της ιατρικης), ταξιδια ..κτλ..
Πολλα ομως προς το χειροτερο η διατροφη ειναι ενα απο αυτα
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Γουσταρω Bill Gates. Γουσταρω πλαστικα φαγιά.
Μόνο ετσι θα παει μπροστα ο πλανητης.

(Μη νομιζετε οτι οι Αφρικανοι και οι Βολιβιανοι εχουν τις δικες σας ανησυχιες, περι "νεας ταξης"... Οι ανθρωποι ΠΕΙΝΑΝΕ!)
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
1)ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΙΝΑ-ΙΝΔΙΑ.....
ΞΕΧΝΑΣ ΕΝΤΕΧΝΑ να αναφερεις ποσες επενδυσεις-ξενα κεφαλαια κτλ ειχε η κινα το 1950 π.χ
Ο Κομμουνισμός μπήκε στην Κίνα το 1949 και μου λες πως το 1950 είχε κεφάλαια; Το 1950 η Κίνα καθάριζε κόσμο.

ξεχνας οτι καθε οικογενια ειχε 7-8 παιδια, οσπου μπηκε το ΟΡΙΟ 1 ΠΑΙΔΙ-
Λες πως η φτώχεια της Κίνας δεν ήταν λόγω κομμουνισμού αλλά λόγω υπερπληθυσμού;

ΤΟ ιδιο και ΙΝΔΙΑ....(ξεχνας την ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΠΟΙΚΙΑ)
Και ο Καναδάς ήταν Αγγλική αποικία, και το Χόνγκ Κόνγκ, γιατί πήγαν καλύτερα και η Ινδία πήγε χειρότερα; Πάλι λόγω υπερπληθυσμού;

ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ.....
Όχι όλη, αλλά ευτυχώς μεγαλώνει το ποσοστό. Αυτό επειδή πλέον έχουν οικονομικό μοντέλο που βρίσκεται κοντά στον καπιταλισμό, όχι πολύ, αλλά μακριά από το κομμουνιστικό μοντέλο.

ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΜΩΣ ποσα εργοστασια ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ....
PHILIPS,SHARP,BOSCH, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η  MERCEDES  ΕΧΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΣΤΗΝ τουρκια.
ξεχνας ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ αρκετος πλουτος /θεσεις εργασιας απο ευρωπη.
Είσαι Λουδίτης (Luddite - google it, είμαι σίγουρος πως δεν ξέρεις τι σημαίνει).

1Β-λεφτα εχουν για ΠΥΡΙΝΙΚΑ-ΠΛΟΙΑ- SUHOI  Η ΙΝΔΙΑ να ταισει κοσμο δεν εχει....
ΣΕ ολα ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.
ΛΟΓΙΚΟ τυπε οταν η παραγωγη αλλαζει τοπο να ανεβει κ το βιοτικο επιπεδο λιγο.
μην λεμε ομως οτι ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΡΙΖΙΚΑ.ΟΚ?
Πήγαινε σε έναν Ινδό που πριν 30 χρόνια ζούσε με 1 δολάριο την ημέρα και τώρα βγάζει 5 δολάρια την ημέρα και πες του πως δεν άλλαξε η ζωή του. Όταν σε κοιτάξει περίεργα πες του πως είναι μαλάκας.

---------------------------------------------------------------------------------------
2- ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ 1804 ΠΟΣΟΥΣ ΣΚΛΑΒΟΥΣ ΕΙΧΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ....
ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ...
Η Αγγλία το 1804 δεν είχε ελάχιστους δούλους, το 1807 καταργεί το εμπόριο της δουλείας και το ξεκινάει να κυνηγάει τα πλοία που μεταφέρουν δούλους. Το 1815 το συνέδριο της Βιέννης κηρύσσει την αντίθεσή του στην δουλεία.

-------------------------------------------------------------
3.ΠΟΙΑ συσκευσια ρε τυπε?
το ψωμι απο φουρνο εχει συσκευασια???
το ψαρι το φρεσκο στο δινουν εσενα σε ζελοφαν?
Το ψωμί γίνεται από αλεύρι που πουλάνε σε συσκευασίες. Επιπλέον τα σιτηρά περνάνε από εργοστασιακό καθαρισμό εδώ και αρκετά χρόνια.
Το ψάρι πλέον αν δεν είναι από ιχθυοτροφείο όλοι λένε πως δεν είναι νόστιμο.

------------------------------------------------------------------------
4-η αγροτικη παραγωγη απο 2,6% στο 1,4% ....λες
μεγαλο ρολο επαιξαν οι τεχνολογιες....
οργανωση,ποτισμα,ραντισμα,τρακτερ..κτλ....
ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ.... αν θελαμε ενα 0,8% να γυρισει στα χωραφια ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...
Δεν έχεις ιδέα τι άνω κάτω θα φέρει αυτό στις τιμές και τις ελλείψεις που θα προκύψουν από αυτό.

-----------------------------------------------
5-
Η ΝΤΟΜΑΤΑ ΤΟ 1978 ΕΙΧΕ 80% ΘΡΕΠΤΙΚΑ στοιχεια γιατι δεν ειχαν ετοιμα λιπασματα....μπες ψαξε δες.
κ οχι γιατι ηταν πιο πολλοι αγροτες.
Αρχικά αμφιβάλλω για το 80% και θέλω στοιχεία, αλλά δεν ανέφερα μόνο πως ήταν πολλοί οι αγρότες αλλά πως επηρεάζει στην γεύση και ο τρόπος που παράγεται, το οποίο έμμεσα σημαίνει λιγότερους αγρότες.

---------------------------------------------------------------------------
6. τυπε φιλικα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....
ΟΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΧΩΡΟΥ...ΕΧΟΥΝ 10000 ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΑΝΤΙ ΤΟ 1/3 1/4...
ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ δεν κουνιουνται καν, δεν μιλαμε γιαελευθερη βοσκη.
παθαινουν αρρωστιες, ακινησια,οι μυς του ζωου αλλαζουν 1+1=2.
ΠΑΡΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΑ....αν ηξερες πως γινονται τα ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΤΡΩΓΕΣ ΠΟΤΕ.
Και όμως, το προσδόκιμο ζωής στις ανεπτυγμένες χώρες που τρώνε λουκάνικα και αγελάδες που είναι άρρωστες αυξάνεται. Μήπως τελικά υπερβάλλεις και δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα; Αν δεν είχες 1000 αγελάδες θα είχες ακριβότερες τιμές και οι φτωχοί δεν θα τρώγαν.

-------------------------------------------------------------------------------------------
7-ΤΟ 95% πληθυσμου κατοικει στο 10%....
ξεχνας ερημο,βουνα,κτλ...και αυτα κατοικησιμα ειναι.
ΞΕΧΝΑΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ....
Στο 10% της κατοικήσιμης γης, όχι στην έρημο, αλλά γιατί νομίζεις πως στην έρημο δεν μπορούμε κατοικήσουμε; Επειδή μέχρι τώρα δεν μπορεί να γίνει; Πως ξέρεις που μπορεί να φτάσει η ανθρώπινη εφευρετικότητα;

------------------------------------------------------------------------------
8-ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΦΙΛΕ....
ΟΙ ΦΤΩΧΟΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.....
ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗΝ ΠΛΟΥΣΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ....
ΑΣΤΕΓΟΙ 1970 ΑΣΤΕΓΟΙ ΣΗΜΕΡΑ....οτι βρεις θα το παραδεχτω.
κανε μια ερευνα στην γερμανια....
ποιοτητα ζωης το 1980-  με το σημερα στην διατροφη.
Πάντα θα υπάρχουν φτωχοί, αλλά η φτώχεια είναι καθαρά σχετικό μέγεθος. Προτιμάς να είσαι φτωχός στην Αμερική ή στην Ινδία;
Το 1917 ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο ήταν ο Ρόκεφέλλερ, το 2017 ο μέσος άνθρωπος ζει καλύτερα από ότι ζούσε πριν από 100 χρόνια ο Ρόκεφέλλερ.
Σημασία έχει οι φτωχοί να ζούνε καλύτερα, να ανεβαίνει το βιοτικό τους επίπεδο. Σήμερα ο μέσος όρος των φτωχών στις Δυτικές χώρες τρώνε κρέας 2-3 φορές την εβδομάδα. Στην Ινδία ο μέσος όρος τρώει κρέας πολύ πιο σπάνια.
Δεν ξέρω πόσοι είναι οι άστεγοι στην Αμερική αλλά ξέρω πως στην Ινδία είναι πολλοί περισσότεροι. Επιπλέον όλοι έχετε δει πολλές Αμερικάνικες ταινίες και νομίζετε πως οι μισοί Αμερικάνοι είναι άστεγοι. Γύρω στο 1.5% είναι αλλά οι Αμερικάνοι άστεγοι ζουν πολύ καλύτερα από τους πρώην σοβιετικούς πλούσιους.

---------------------------------------------------------------------
8-Β-
οι φτωχοι θα υπαρχουν για να υπαρχουν πλουσιες χωρες....
ποτε τυπε οι ΟΥΚΡΑΝΙΑ Η ΡΟΥΜΑΝΙΑ δεν θα σηκωσουν κεφαλι....
εξυπηρετουν αλλες αναγκες=ολη την πορνεια των πλουσιων ΚΡΑΤΩΝ.τελος.
στην ιδια μοιρα η οποια παρανομια...μεξικο,κολομβια.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΞΙΚΑΝΟΣ ΣΤΑ 7 ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΝΕΙΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΒΑΠΟΡΑΚΙ...ΟΥΤΕ Η ΡΟΥΜΑΝΑ ΠΟΥΤΑΝΑ.
Γιαυτό σου λέω πως δεν σε ενδιαφέρουν τα γεγονότα. Πλέον η Ρουμανία αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς.
Η Ουκρανία όχι, ξέρεις γιατί; Επειδή η Ρουμανία ελευθερώνει την οικονομία της ενώ η Ουκρανία όχι.
Γενικά οι χώρες που ελευθερώνουν την οικονομία τους πάνε μπροστά και ξεφεύγουν από την πορνεία. Δες την Ταυλάνδη, η παιδική πορνεία πέφτει κάθετα από τότε που η οικονομία της χώρας πάει καλύτερα, και πάει καλύτερα από τότε που ξεκίνησε να απελευθερώνει την οικονομία της.

Επιπλέον πέφτεις στην κλασική παγίδα πως οι πλούσιες χώρες εκμεταλλεύονται τις φτωχές. Στην πραγματικότητα οι πλούσιες χώρες ανταλλάσσουν υπηρεσίες και αγαθά μεταξύ τους. Κανείς δεν κάνει παρέα με τις φτωχές χώρες επειδή δεν προσφέρουν παραγωγή. Νομίζεις πως αν μπορούσε να παράξει η Ουγκάντα δεν θα πήγαιναν εκεί οι καπιταλιστές; Θα τρέχαν, αλλά δεν πάνε επειδή η Ουγκάντα έχει τόσο κλειστό οικονομικό σύστημα που κανείς δεν εγγυάται πως σε έναν χρόνο η κυβέρνηση δεν θα αρπάξει την περιουσία τους.

---------------------------------------------------------------------
9- ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΠΑΝΤΑ....
ΓΙΑ να επικρατησει το μονοπωλειο η 5-6 εταιριες.   ΜΕΤΑ.
δες τι θα γινει με τα σπιτια σε 5-15 χρονια....οι τιμες επεσαν ομως να δεις που 1 ατομο θα εχει 20-40-50-100...κ οχι ενα η δυο τρια που χε στην καλυτερη....
τοτε θα πεσουν και οι φοροι(ΕΝΦΙΑ).
Οι τιμές πέφτουν επειδή ο ανταγωνισμός ασκεί κίνητρα για μεγιστοποίηση παραγωγής μέσω της τεχνολογίας. Δεν έχεις (όπως έχει προφανέστατο από πριν) ιδέα από απλά οικονομικά.

----------------------------------------------------------------------------
10-
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ...
ΠΩΣ θα σου φαινονταν το ΤΕΧΝΗΤΟ ΜΟΥΝΙ ΑΥΡΙΟ...
ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ αντι για ενα ουισκι να επινες χρωμα?
Αν δοκιμάσω θα σου πω, από τώρα δεν νομίζω πως μπορώ να κρίνω.

-------------------
η διατροφη τυπε ειναι Η ΖΩΗ ΜΑΣ...δες σημερα ολα ΤΙΓΚΑ ΣΤΑ ΣΥΝΤΗΡΙΤΙΚΑ...δεν σου λεω παρε ΑΓΕΛΑΔΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ,...
εχεις ομως δικαιωμα να απαιτεις κατι που πληρωνεις να εχει ποιοτητα.
Η διατροφή είναι η ζωή μας, αν όμως εφαρμόζαμε ποτέ αυτά που λες, θα λιώναμε από την πείνα επειδή δεν θα είχαμε. Τώρα τρώνε αυτοί που δεν είχαν ποτέ και εσύ θες να το αλλάξεις.

-----------------
στους χορτοφαγους τωρα....
-δεν σκεφτηκαν ποτε...ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΠΟΤΙΣΜΑ ΓΚΑΖΟΝ-ΓΛΑΣΤΡΕΣ-ΠΙΣΙΝΕΣ....ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ..ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ...
ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΝΕΡΟ.
καθε φορα που αφηνουν το νερο να τρεχει ΑΣΚΟΠΑ.
ΕΚΕΙ.............ΚΟ.ΚΟ.ΚΟ.ΚΟ.ΚΟ.ΚΟ....
Όχι πολλά, το νερό που πετάμε δεν είναι τόσο το πρόβλημα όσο το ότι αυτές οι χώρες είναι πολύ φτωχές για να αγοράσουν νερό, όταν όμως μια εταιρεία όπως η Nestle δίνει δισεκατομμύρια για να φτιάξει εργοστάσια για να βγει καθαρό νεράκι και να ξεδιψάσει ο κόσμος και σαν αντάλλαγμα ζητάει λεφτά, δηλαδή την ανταμοιβή, τότε πάει το γαμημένο το κράτος και τα παίρνει όλα, τότε δεν θα υπάρξουν άλλες εταιρείες για να πάνε να φτιάξουν παραπάνω εργοστάσια που θα καθαρίζουν το νεράκι.

Ξέρω ήμουν επιθετικός και ζητώ συγγνώμη. Αλλά δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Είναι καλό πριν βγάλεις μια άποψη από το στόμα σου να την ελέγχεις.
Επίσης είμαι σίγουρος πως δεν θα αλλάξεις γνώμη, ακόμα και αν είδες πως αυτά που γράφω δεν τα γνωρίζεις. Είμαι σίγουρος πως δεν θα ψάξεις καν να ελέγξεις την ορθότητά τους.

Την καληνύχτα μου.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Γουσταρω Bill Gates. Γουσταρω πλαστικα φαγιά.
Μόνο ετσι θα παει μπροστα ο πλανητης.

(Μη νομιζετε οτι οι Αφρικανοι και οι Βολιβιανοι εχουν τις δικες σας ανησυχιες, περι "νεας ταξης"... Οι ανθρωποι ΠΕΙΝΑΝΕ!)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένας λογικός άνθρωπος.

Φίλε μου κόβω το κεφάλι μου πως έχεις σπουδάσει κάτι με οικονομικά.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ένας λογικός άνθρωπος.

Φίλε μου κόβω το κεφάλι μου πως έχεις σπουδάσει κάτι με οικονομικά.

1) Πολυ σωστα. Εχω σπουδασει (και ασχοληθει, απο προσωπικο ενδιαφερον) με οικονομικά.

2) Διαβαζα παραπανω τι λες για τη Ρουμανία.
Ετυχε να συμμετασχω σ' ενα ευρωπαϊκο προγραμμα με ατομα απο διάφορες χωρες.
Το επιπεδο των Ρουμανων με εξεπληξε! Θα μπορουσα να ορκιστω οτι προκειται για Ελβετους ή Νορβηγους (και μιλαμε για 7/7 ατομα, δλδ ολη τη ρουμανικη ομαδα)- Τόσο σε τεχνικα μεσα, όσο και σε τεχνογνωσια και σοβαροτητα, εν γενει...
ΥΓ- Ατομα διαφορων ηλικιων, απο 19 ως 35.

3) Ναι, η κλειστη οικονομια συνεπαγεται αυταρχισμο, πολιτισμικη-αισθητικη στασιμοτητα, χαμηλοτερο επιπεδο ζωης. ΠΑΝΤΑ.

4) Συμφωνω ΚΑΙ σε αυτο που λες περί "τεχνητου αιδοιου" ή "τεχνητου ουισκιου". Δεν μπορεις να τα κρινεις πριν τα δοκιμασεις!!!
Το μόνο που μετραει ειναι η αισθηση που αφηνουν, και η θρεπτικη αξία (για τις τροφες). Τιποτα αλλο.

5) Μια διαφωνία:
Η Αμερικη ΔΕΝ αναπτυσσεται ως προς τον μέσο (διαμεσο) πολιτη της, εδω και 40 χρονια.
Το ΑΕΠ εχει πολλαπλασιαστει, αλλά οχι με τροπο που να καλυπτει καθημερινες αναγκες ενος απλου νοικοκυριου. Εχουν παραχθει περισσοτερα ειδη πολυτελείας ή εξεζητημενα "μεσαία" αγαθα (βλ. Apple), οπλικα συστηματα, κεφαλαιουχικα υλικα και αϋλα (βλ. μαθηματικοι τυποι για finance), υπερτιμημενο real estate (περναει στο ΑΕΠ ως υπαρκτό ή εικονικο ενοικιο- συν τις οικοδομικες εργασίες, που καταλογιζονται απαξ).
Το 'χω ψαξει πολυ. Μπορω να στο αναλυσω απο τεχνικης σκοπιάς (ή απλά να σου παραθεσω λινκ, αν θες).
Το ιδιο ισχυει σε πολλες δυτικες οικονομίες => Το καλαθι της νοικοκυρας αναπτυσσεται πολυ πιο αργα απ' ο,τι τη δεκαετια '50 και '60.
Οι φιλελευθερες κυβερνησεις εχουν την κακη συνηθεια να ειναι συγχρονως και δεξιές (χωρις αυτο ν' αποτελει "λογικη αναγκαιοτητα"). Δηλαδη, ταυτιζουν τις μεταρρυθμισεις με συρρικνωση του κοινωνικου κρατους και ευνοια των ισχυρων.
Η εξαιρεση των 5-6 κρατων (Σκανδιναβία, Δανία κλπ) απλως επιβεβαιωνει τον κανονα.

 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Στα παραπανω να προσθεσω και εγω την πολυ θετικη εντυπωση που ειχα στις οποιες - μικρες παντως- συνεργασιες με Ρουμανους.

Για το θεμα, αν κατι ειναι τεχνητο τι το κακο θα εχει? Μερος της ανθρωπινης εφευρετικοτητας ειναι και αυτο, ο ανθρωπος εξελισσεται δηλαδη θα επρεπε να μεινει στις σπηλιες?
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
5) Μια διαφωνία:
Η Αμερικη ΔΕΝ αναπτυσσεται, ως προς τον μέσο (διαμεσο) πολιτη της, εδω και 40 χρονια.
Το ΑΕΠ εχει πολλαπλασιαστει, αλλά οχι με τροπο που να καλυπτει καθημερινες αναγκες ενος απλου νοικοκυριου.
Το εχω ψαξει πολυ. Μπορω να στο αναλυσω απο τεχνικης σκοπιάς (ή απλά να σου παραθεσω λινκ, αν θες).
Το ιδιο ισχυει σε πολλες δυτικες οικονομίες => Το καλαθι της νοικοκυρας αναπτυσσεται πολυ πιο αργα απ' ο,τι τη δεκαετια '50 και '60.
Οι φιλελευθερες κυβερνησεις εχουν την κακη συνηθεια να ειναι και δεξιές (χωρις αυτο ν' αποτελει λογικη αναγκαιοτητα). Δηλαδη, ταυτιζουν τις μεταρρυθμισεις με συρρικνωση του κοινωνικου κρατους και ευνοια των ισχυρων.
Η Εξαιρεση των 5-6 κρατων (Σκανδιναβία, Δανία κλπ) απλως επιβεβαιωνει τον κανονα.
--------------
EDW TA EIPES OLA SE 5 GRAMMES
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.898
Πόντοι
366
-----------

5-
Η ΝΤΟΜΑΤΑ ΤΟ 1978 ΕΙΧΕ 80% ΘΡΕΠΤΙΚΑ στοιχεια γιατι δεν ειχαν ετοιμα λιπασματα....μπες ψαξε δες.
κ οχι γιατι ηταν πιο πολλοι αγροτες.

Άμα ήξερες ρε φουκαρά πως έβγαινε και πως μαζεύονταν η ντομάτα το 1978 δεν θα έγραφες όλες αυτές τις παπαρολογίες.

Αλλά που ........
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
5) Μια διαφωνία:
Η Αμερικη ΔΕΝ αναπτυσσεται, ως προς τον μέσο (διαμεσο) πολιτη της, εδω και 40 χρονια.
Φίλε μου διαφωνώ μαζί σου.

Λες πως το 1977 η ζωή ήταν η ίδια με σήμερα (για όλα τα παρακάτω μπορώ να δώσω στατιστικά):
Προσδόκιμο ζωής: ανέβηκε.
Ώρες εργασίας για κάλυψη ανάγκης τροφής: κατέβηκαν.
Ποιότητα φαγητού: ανέβηκε.
Ποιότητα παροχής υγείας: ανέβηκε (αυτό με το προηγούμενο εξηγούν και το ανεβασμένο προσδόκιμο).
Ώρες εργασίας για αναψυχή: κατέβηκαν.
Τιμές αεροπορικών εισιτηρίων: κατέβηκαν.
Ώρες που περνάει ένας άνθρωπος ελεύθερο χρόνο: ανέβηκαν.
Χιλιόμετρα ανά αυτοκίνητο χωρίς να χαλάσει: ανέβηκαν (τραγικά!)

Το ΑΕΠ εχει πολλαπλασιαστει, αλλά οχι με τροπο που να καλυπτει καθημερινες αναγκες ενος απλου νοικοκυριου.
Το εχω ψαξει πολυ. Μπορω να στο αναλυσω απο τεχνικης σκοπιάς (ή απλά να σου παραθεσω λινκ, αν θες).
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ, πρώτα θέλω το link και μετά να το αναλύσουμε από τεχνικής σκοπιάς.

Το ιδιο ισχυει σε πολλες δυτικες οικονομίες => Το καλαθι της νοικοκυρας αναπτυσσεται πολυ πιο αργα απ' ο,τι τη δεκαετια '50 και '60.
Η δεκαετία του 50 και του 60 στην Ευρώπη είχε το εξής χαρακτηριστικό: ξαναφτιάχνονταν από τον πόλεμο και πήγαινε καλύτερα. Ο κόσμος έβγαινε από την κόλαση και είχε την εντύπωση πως πήγαινε στον παράδεισο. Οι στατιστικές που εγώ κοιτάω τουλάχιστον λένε πως τώρα πηγαίνουμε καλύτερα από το 50 και το 60. Τότε μάλιστα το προσδόκιμο ζωής έμεινε για λίγο στάσιμο.
Έχω μια υπόθεση να κάνω αλλά είναι μόνο μια υπόθεση: επειδή ο πόλεμος αναδιανέμει τις ανάγκες και τις επιθυμίες, η Ευρώπη είχε πρώτα σαν ανάγκη να ξαναχτίσει σπίτια, που παίρνει την προσοχή από το την φαρμακευτική πρόοδο.

Οι φιλελευθερες κυβερνησεις εχουν την κακη συνηθεια να ειναι και δεξιές (χωρις αυτο ν' αποτελει λογικη αναγκαιοτητα). Δηλαδη, ταυτιζουν τις μεταρρυθμισεις με συρρικνωση του κοινωνικου κρατους και ευνοια των ισχυρων.
Εδώ διαφωνώ πολύ σχεδόν με όλη την πρόταση, από τον ορισμό του δεξιού και του φιλελεύθερου και από τις εύνοιες των ισχυρών. Αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλη φορά.

Η Εξαιρεση των 5-6 κρατων (Σκανδιναβία, Δανία κλπ) απλως επιβεβαιωνει τον κανονα.
Δεν μου αρέσει ρε συ αυτό όμως. Η Δανία έχει  140% φόρο στα αυτοκίνητα. Αυτό δεν είναι κλοπή; Δεν είναι στέρηση ελευθερίας και δικαιωμάτων;
Λίγο διαφέρει από τα samptuary laws.
Η Δανία δεν ήταν που είχε φέρει πριν λίγα χρόνια το fat tax και μετά από 11 μήνες το απέσυρε;
Το απέσυρε επειδή δεν ήταν λέει αποδοτικό.

Αυτό μου ακούγεται σαν να λέει κάποιος: "ΟΚ, ξέρεις, η δουλεία πρέπει να καταργηθεί επειδή δεν είναι αποδοτική"! Καταλαβαίνεις τι λέω;

Επίσης, αν ακούσεις Δανούς πολιτικούς, όλοι, ακόμα και των αριστερών κομμάτων λένε πως πρέπει να μειωθεί η φορολογία.

Ο κόσμος φεύγει από τις Σκανδιναβικές χώρες επειδή δεν έχει ευκαιρίες να γίνει πλούσιος.
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Άμα ήξερες ρε φουκαρά πως έβγαινε και πως μαζεύονταν η ντομάτα το 1978 δεν θα έγραφες όλες αυτές τις παπαρολογίες.

Αλλά που ........
Ο κόσμος φίλε μου νομίζει πως η ευμάρεια που απολαμβάνει τώρα είναι δεδομένη και πως τα πράγματα γίνονται χειρότερα.
Δεν έχουν ιδέα από ιστορία, ιστορία της οικονομίας, πολιτική ιστορία κλπ.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.783
Κριτικές
25
Like
1.786
Πόντοι
2.537

Προς Sparkling,

Απαντησες στην πρωτη-πρωτη βερσιον του post μου...
Μετα προσέθετα (σταδιακα) καποιες λεπτομερειες- ιδίως στο κομματι της Αμερικης.

Θα σου ποσταρω το καλυτερο λινκ που 'χα βρει οταν εψαχνα το θεμα (χωρις να το ξαναδιαβασω):

https://aneconomicsense.org/2015/02/13/why-wages-have-stagnated-while-gdp-has-grown-the-proximate-factors/] [/url]

Θα σου δωσω κι άλλα 2 λινκ, που πραγματευονται το θεμα "φορολογία πλουσίων"- οχι απο ταξικη αλλά απο πραγματιστικη σκοπιά:


[Ενδιαφερον το ΠΟΙΟΣ λεει ΤΙ]


[Δεν θυμαμαι γιατι το ειχα σταμπάρει, νομιζω πως ειχα συναγαγει (ειτε λογω της ομιλίας, ειτε απο μονος μου) οτι:

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΙΣΧΥΡΟ, ΜΕΣ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ (ΛΙΓΑ) ΧΡΟΝΙΑ, ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΘΑ ΛΙΜΟΚΤΟΝΗΣΕΙ- ΟΧΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ...]

Νομιζω πως αυτο ειναι ενα καλο επιχειρημα υπερ της υψηλης φορολογίας
ΥΓ- Εγω υποστηριζω την κλιμακωτη, για λογους καθαρα ιδεολογικους/ ιδεοληπτικους. Αλλά ακομα κι αν εχεις μεγαλη flat φορολογία, με κλιμακωτη διανομη (πχ, μετρητα σ' εκεινους που ειναι φτωχοι και μικρομεσαιοι), το αποτελεσμα ειναι το ίδιο. Γι' αυτο προτιμω να μιλαω για "Αναδιανομη"- ανεξαρτητως της μεθοδου φορολογίας.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
ΤΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ και τι αντιλογο να κανεις....σε ελαχιστα ισως να χεις δικιο.
-----------
σκλαβοι...
1807...
αν ειχες παει ΠΟΤΕ ΣΟΥ αμερικη, νεα ορλεανη,μισσιπι, το 1 πραγμα που θα σου εκανε εντυπωση , θα ηταν τα μεγαλα σπιτια(θα σκεφτοσουν την συντηρηση κτλ)...
ολα ειχαν μεινει ετσι ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΣΚΛΑΒΟΥΣ...ισως οχι με την μορφη του 1750 πχ,...αλλα ειχαν.
και αυτα δεν ηταν σπιτια 205 ετων.
ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΖΗΣΕΙΣ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΟΣΜΟ...ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ  WIKI.... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 1807. ΟΚ?
---------------------------------
NESTLE KTL...
3 ΚΟΣΜΟΣ-ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΤΛ...
ΞΕΧΝΑΣ φιλε οκ η Αφρικη δεν ειναι ιρακ σε ενεργεια,ομως αιωνες σκλαβιας,μονο τον χρυσο να βαλεις απο ορυχεια δεν θες τιποτα αλλο.
αγγλοι,ολλανδοι,βελγοι.....
εχω συγγενεις αφρικη ολοι φτιαχτηκαν με σκληρη δουλεια, και α@@@ επενδυτες ηταν, οταν τον αλλον τον πληρωνεις 90% κατω παντα φτωχος θαναι + εσυ θα πλουτισεις...
δεν ειμαι ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ...
---------------------------------------------------------------------------
ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ 1$ ΤΙ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΕΙΧΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ 5$...
---------------------------------
ΜΠΟΡΕΙ η ρουμανια να εχει αναπτυξη, και πιο πολλες ευκαιριες...
η ολλανδια κ ολη η δυτικη ευρωπη ειναι γεματο ρουμανες.
--------------------
"Επιπλέον πέφτεις στην κλασική παγίδα πως οι πλούσιες χώρες εκμεταλλεύονται τις φτωχές. Στην πραγματικότητα οι πλούσιες χώρες ανταλλάσσουν υπηρεσίες και αγαθά μεταξύ τους. Κανείς δεν κάνει παρέα με τις φτωχές χώρες επειδή δεν προσφέρουν παραγωγή. Νομίζεις πως αν μπορούσε να παράξει η Ουγκάντα δεν θα πήγαιναν εκεί οι καπιταλιστές; Θα τρέχαν, αλλά δεν πάνε επειδή η Ουγκάντα έχει τόσο κλειστό οικονομικό σύστημα που κανείς δεν εγγυάται πως σε έναν χρόνο η κυβέρνηση δεν θα αρπάξει την περιουσία τους."-------
ΕΔΩ....
ΤΥΠΕ ΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ ΠΧ πηγαινε η texaco, και η κυβερνηση την εδιωχνε νασαι σιγουρος οτι με προσχημα κατι αλλο ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΙΡΑΚ.
----------------------------------------------------------------------------
ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ...
ΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ απο θαλασσα κοστιζει χ 3 η ακομη κ χ 4 αναλογα το μεγεθος...απο ιχθυοτροφειου...
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥ ΩΚΕΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟΥ ΣΕ ΓΕΥΣΗ...
ΜΠΕΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΚΙΝΕΣ...
Η ΡΩΤΑ ΚΑΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΨΑΡΑ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ του ιχθυοτροφειου..
-------------
το προσδοκιμο ζωης το ΑΝΕΒΑΣΕ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ...
ΤΥΦΟ,ΣΥΦΙΛΗ,ΚΤΛ...
ΕΔΩ ΠΕΘΑΙΝΕ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΠΟΤΕ..
ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ@@@@@
σκωλικοειδητη ειχες κ εβλεπες πευκακια και σημερα ειναι 2 ωρες ΥΠΟΘΕΣΗ..
-----------------
ΦΙΛΕ ΛΕΥΚΗ ΠΕΤΣΕΤΑ...
ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΛΑΘΟς ΜΟΥ...
Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΤΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ ΡΙΧΝΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ...
πολλες φορες ομως ριχνει και τους μισθους...
αν δεν εχει τα αναλογα κερδη.
πολλοι λενε σημερα κινητη τηλ/ απο 60 ευρω παγιο το 2010 σημερα 22ε.
σημερα ομως οι μισθοι δεν ειναι 900 ευρω....του καταναλωτη
και ο μισθος πχ στην βονταφον στην χειροτερη ηταν 800ε και στην καλυτερη 4,200...
οποτε ολα παιζουν ρολο,
σαν καταναλωτης πχ πληρωνα 60 αλλα ειχα εισοδημα 50%+
κ ο μισθωτος εκει ζουσε καλυτερα με 900 αντι 420 σημερα
οποτε η διαφορΑ στο σημερα δεν ειναι 45% οφελος για εσενα η εμενα.
συν καποιος που ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΜΙΣΑ.
δεν ειναι ολα φιλε ΜΑΥΡΟ-ΑΣΠΡΟ...
-----------------------------------------------------
στο θεμα...
αν μου ελεγες να φαει ενας συνθετικο μπιφτεκι η να πεθανει θα σου λεγα το 1 φυσικα.
ομως υπαρχει ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ...
βοσκοτοπια υπαρχουν,χωροι υπαρχουν....
οποτε με την λογικη σου ΑΥΞΑΝΩ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΑ Κ ΡΙΧΝΩ ΤΙΜΕΣ...
ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΡΩΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
με λιγα λογια τυπε...
αν δεν εχω να φαω θα φαω κ κονσερβα...αλλα οταν εχω εναλλακτικη δεν θα την φαω...
-------------------------------------------------------------------------------------
και η ρωσια στην τελικη ειναι πολυ καλυτερα απο το 1989...
ρωτα ενα μεσο ρωσο να σου πει ΓΕΛΣΙΝ Η ΠΟΥΤΙΝ...τιποτα αλλο.
ΣΑΝ ΙΣΧΥ ΧΩΡΑΣ ο πουτιν την ανεβασε 10000 φορες αλλο αυτο κ αλλο η καθημερινη ζωη.
------------------------------------------------------------------------------------------
ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...
ΣΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ...
ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ Η ΘΑΝΑΤΟΣ =ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ...
ας δουμε 1 τι τιμη θα εχει.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
φυσικα κ οσο εξελισεται η τεχνολογια και η ΙΑΤΡΙΚΗ ο κοσμος θα περναει καλυτερα.
θα ζει πιο καλα.
οχι ΟΛΟΙ ομως αυτο δεν καταλαβαινεις....
ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ...
ΑΜΕΡΙΚΗ...40 ΕΚΑΤ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ...
ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ πολυ που δεν εχουν φουλ εξτρα καλυψη.
πχ αμερικη μπορει να εχεις ασφαλεια για καρκινο,εγκεφαλικο κτλ, αλλα οχι για σπασιμο ποδιου πχ.
δεν καταλαβες το εξης...
Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΑΓΑΘΑ ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟ 100% ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ.
Μ@@@ΚΙΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
2) Διαβαζα παραπανω τι λες για τη Ρουμανία.
Ετυχε να συμμετασχω σ' ενα ευρωπαϊκο προγραμμα με ατομα απο διάφορες χωρες.
Το επιπεδο των Ρουμανων με εξεπληξε! Θα μπορουσα να ορκιστω οτι προκειται για Ελβετους ή Νορβηγους (και μιλαμε για 7/7 ατομα, δλδ ολη τη ρουμανικη ομαδα)- Τόσο σε τεχνικα μεσα, όσο και σε τεχνογνωσια και σοβαροτητα, εν γενει...
ΥΓ- Ατομα διαφορων ηλικιων, απο 19 ως 35.
---------------
ΦΙΛΕ σε μια χωρα εκατ, λες να μην ειχαν επιπεδο για να στειλουν τους 7 καλυτερους???
βελγιο ειχα μια ρουμανα στα γαλλικα μιλαγε 7 γλωσσες στα 26 της.
δεν λεει τιποτα αυτο.
σε μερικα προγραματα στο ευρωκοινοβουλιο αν δεις ΤΙ ατομα εχουμε σε σχεση με το επιπεδο εδω θα τρελαθεις.
Και ομως αυτοι ποτε δεν θα παρουν θεσεις κλειδια στην δοιηκηση εδω....ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ...
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ....abcd...
 

sparkling_water

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
1.520
Δεν το διάβασα ακόμα, θα το διαβάσω και θα επιστρέψω, όμως το πρώτο που έχω να πω είναι πως ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ να μένουν ίδιοι οι μισθοί όταν αυξάνεται το GDP, όπως και να το δεις σημαίνει ένα πράγμα: πως πλέον με λιγότερα λεφτά αγοράζεις παραπάνω μερίδιο από αυτό που κάποτε αγόραζες.

Θα σου δωσω κι άλλα 2 λινκ, που πραγματευονται το θεμα "φορολογία πλουσίων"- οχι απο ταξικη αλλά απο πραγματιστικη σκοπιά:


[Ενδιαφερον το ΠΟΙΟΣ λεει ΤΙ]
pitchforks!! Οι φτωχοί θα μας φάνε επειδή γινόμαστε πλούσιοι και αυτοί φτωχότεροι! Naomi Klein, Stiglitz, Krougman!
Ψάξε για απαντήσεις σε αυτόν τον τύπο. Γενικά αυτά που λέει δεν λαμβάνουν υπ'όψη οικονομική ιστορία.

Θα το δω αύριο.

[Δεν θυμαμαι γιατι το ειχα σταμπάρει, νομιζω πως ειχα συναγαγει (ειτε λογω της ομιλίας, ειτε απο μονος μου) οτι:

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΩΤΑΤΟ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΙΣΧΥΡΟ, ΜΕΣ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ (ΛΙΓΑ) ΧΡΟΝΙΑ, ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΘΑ ΛΙΜΟΚΤΟΝΗΣΕΙ- ΟΧΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ...]
Η Αγγλία στην δεύτερη φάση της βιομηχανικής επανάστασης δεν είχε και η αύξηση του βιοτικού επιπέδου ήταν απίστευτη, μεγαλύτερη από ότι είχε δει ποτέ ο άνθρωπος στα 100.000 χρόνια του στην γη.
Νομιζω πως αυτο ειναι ενα καλο επιχειρημα υπερ της υψηλης φορολογίας
Πολλά τα μειονεκτήματα για εμένα, κουβέντα για άλλη ημέρα.

ΥΓ- Εγω υποστηριζω την κλιμακωτη, για λογους καθαρα ιδεολογικους/ ιδεοληπτικους. Αλλά ακομα κι αν εχεις μεγαλη flat φορολογία, με κλιμακωτη διανομη (πχ, μετρητα σ' εκεινους που ειναι φτωχοι και μικρομεσαιοι), το αποτελεσμα ειναι το ίδιο. Γι' αυτο προτιμω να μιλαω για "Αναδιανομη"- ανεξαρτητως της μεθοδου φορολογίας.
Δεν μου αρέσει η έννοια και η ηθική της αναδιανομής. Προτιμώ ανεξέλεγκτο καπιταλισμό - αναρχοκαπιταλισμό αν προτιμάς την λέξη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom