Νέα

Τα πάθη ... σκοτώνουν ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Annapurna
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 249
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
10
Like
5.336
Πόντοι
2.816
μιας και το απευθυνεις σε εμενα δις, θες να επεκταθεις γιατι ειμαι "γνωστης των παντων"; :coffee:
δηλαδη υπαρχει η παραμικρη ανακριβεια σε οτι εχω γραψει;

Στο συγκεκριμενο θεμα που εκανες παραθεση αρχικα, ειναι ή δεν ειναι ατυχες παραδειγμα το ατυχημα στα Τεμπη οταν καποιος το φερνει για να δειξει "μετα χριστον προφητειες", οταν τοσοι και τοσοι ειχαν κανει αναφορες και διαμαρτυριες πριν, με αποκορυφωμα την συζητηση στην βουλη (λιγες βδομαδες πριν εν τω μεταξυ) στην οποια ο πουτανας γιος καραμανλης παρεξηγηθηκε και ζητουσε το λογο, ενω μετα ο φιλος του ο πουτανας γιος αδωνις παραδεχτηκε οτι θα ειχαν χασουρα αν δεν επαιρνε κανεις τα τρενα του θανατου;

για πες...

Moone Boy Waiting GIF by HULU
Τύπε μου απεργίες και διεκδικήσεις έχουν όλοι οι συνδικαλιστικοί φορείς.. ο καθένας ζητάει τα μαλλιά της κεφαλής του σε προσλήψεις εξοπλισμός παροχές..
Παρότι όλα αυτά είναι γνωστά δεν είδα να σταματάνε οι αιτήσεις πρόσληψης όταν βγαίνουν κάποιες λίγες θέσεις, δεν είδα να σταματάνε να χρησιμοποιούν το μέτρο ή τα αστικά επειδή υπάρχουν προβλήματα.. δεν είδα κανέναν να παραιτηθεί κάποιος επειδή η υπηρεσία που δουλεύει δεν προσφέρει σωστές υπηρεσίες....
Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι φταίει ο Καραμανλής για την τράκα ή για αυτά που τον είχαν ενημερώσει και έλεγε αλλά δεν χρειάζεται να σου πω τι ποσοστό πήραν αυτοί που έκαναν σημαία αυτού του είδους την αντιπολίτευση.. σε σχέση με την οριακή νίκη που περίμεναν.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Με μια ματιά που έριξα εγώ στις φωτογραφίες σε αυτό το υποβρύχιο, παπαριά μεγάλη έκαναν, δεν είχαν φτιάξει πύργο με εισοδο απο πάνω με περισκόπιο, τι μαλάκες οι σχεδιαστές, σαν να φτιάχνεις παστίτσιο χωρίς μπεσαμέλ, και μάλιστα δεν το έβαψαν μαύρο.
Τα καλά τα υποβρύχια έχουν πύργο είναι μαύρα και είναι στρογγυλά και μπροστά και πίσω όχι κόψιμο φαλτσογωνία.

Άσχετοι τελείως, δεν ρώταγαν κιόλας, εδώ τα πράγματα είναι πασιφανή. Οποιοδήποτε μέλος του bou θα έφτιαχνε καλύτερο.

1687530132753.jpeg
230620091151_oceangate.png
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.002
Πόντοι
10.336
Τύπε μου απεργίες και διεκδικήσεις έχουν όλοι οι συνδικαλιστικοί φορείς.. ο καθένας ζητάει τα μαλλιά της κεφαλής του σε προσλήψεις εξοπλισμός παροχές..
Παρότι όλα αυτά είναι γνωστά δεν είδα να σταματάνε οι αιτήσεις πρόσληψης όταν βγαίνουν κάποιες λίγες θέσεις, δεν είδα να σταματάνε να χρησιμοποιούν το μέτρο ή τα αστικά επειδή υπάρχουν προβλήματα.. δεν είδα κανέναν να παραιτηθεί κάποιος επειδή η υπηρεσία που δουλεύει δεν προσφέρει σωστές υπηρεσίες....
Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι φταίει ο Καραμανλής για την τράκα ή για αυτά που τον είχαν ενημερώσει και έλεγε αλλά δεν χρειάζεται να σου πω τι ποσοστό πήραν αυτοί που έκαναν σημαία αυτού του είδους την αντιπολίτευση.. σε σχέση με την οριακή νίκη που περίμεναν.
πολλα λογια για το τιποτα. Μην μου απευθυνεσαι λες και ειμαι συριζαιος επειδη δεν ειμαι κουλικος. Τα γαμαω τα κομματοσκυλα δεν τα ταιζω.

ειναι ή δεν ειναι ατυχες παραδειγμα, να μιλαμε για "μετα του ατυχηματος προφητειες" οταν υπαρχουν πολλαπλες αναφορες στο επερχομενο ατυχημα που απο τυχη ειχες γλιτωσει μεχρι τωρα;
απλο ναι ή οχι, δεν χρειαζεται να εισαι γνωστης των παντων για να δωσεις ειλικρινη απαντηση. Χρειαζεται ομως να μην εισαι κομματοσκυλο :coffee:

Το οτι οι συνδικαλιστικοι φορεις ειναι για το πουτσο σε καποια (ισως πολλα, δεν εχει σημασια) θεματα, δινει αφεση αμαρτιων στον υπουργο που ειναι υπευθυνος και εκπροσωπος του κλαδου του υπουργειου του, και συγχωροχαρτι που περηφανα ουρλιαζε μεσα στην βουλη οτι τον προσβαλει να του λενε οτι κατι παει στραβα;;;

Δηλαδη, αν αυριο μεθαυριο εχουμε ενα πυρηνικο εργοστασιο, και οι συνδικαλιστες μας ζαλιζουν τα παπαρια ΚΑΙ για προβληματα που υπαρχουν αλλα ΚΑΙ για ανυπαρκτα προβληματα της φαντασιας τους, ο υπουργος δεν θα ελεγξει ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα ξεροντας οτι ειναι στην πλειοψηφια τους (και οχι καθολικα) παπαρολογιες, και θα βγαινει σαν το τσερνομπιλ να λεει οτι ολα ειναι καλα, ενω γυρω του ανθρωποι θα λιωνουν απτην ραδιενεργεια; Ουαου...

Μηπως να σε στριμωξουμε εσενα καπου στην κυβερνηση; Εχεις τα φοντα να εξαπατησεις πολυ κοσμο, για μενα δοκιμασε να στειλεις βιογραφικο, αφου οπως βλεπεις, οσους και να φας, παλι θα σε ψηφισουν τα ζωα, δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα, καμια ευθυνη.

Τελος παντων, δεν θα κατσω να κανω και αυτο το νημα κομματικο ντιμπειτ.
Κουλη, γαμα τους χωρις σαλιο ετσι οπως τους αρεσει :rockon:
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.697
Like
29.073
Πόντοι
6.056
Το Bou-Submarine που θα σχεδιάσει και θα κατασκευάσει η εκλεκτή ομάδα των ναυπηγών του Bou δεν θα χρησιμοποιηθεί για να επισκέπτεται ναυάγια αλλά να μεταφέρει μελη-ναυάγια σε μεγάλα βάθη και να τα εναποθέτει εκεί.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
10
Like
5.336
Πόντοι
2.816
πολλα λογια για το τιποτα. Μην μου απευθυνεσαι λες και ειμαι συριζαιος επειδη δεν ειμαι κουλικος. Τα γαμαω τα κομματοσκυλα δεν τα ταιζω.

ειναι ή δεν ειναι ατυχες παραδειγμα, να μιλαμε για "μετα του ατυχηματος προφητειες" οταν υπαρχουν πολλαπλες αναφορες στο επερχομενο ατυχημα που απο τυχη ειχες γλιτωσει μεχρι τωρα;
απλο ναι ή οχι, δεν χρειαζεται να εισαι γνωστης των παντων για να δωσεις ειλικρινη απαντηση. Χρειαζεται ομως να μην εισαι κομματοσκυλο :coffee:

Το οτι οι συνδικαλιστικοι φορεις ειναι για το πουτσο σε καποια (ισως πολλα, δεν εχει σημασια) θεματα, δινει αφεση αμαρτιων στον υπουργο που ειναι υπευθυνος και εκπροσωπος του κλαδου του υπουργειου του, και συγχωροχαρτι που περηφανα ουρλιαζε μεσα στην βουλη οτι τον προσβαλει να του λενε οτι κατι παει στραβα;;;

Δηλαδη, αν αυριο μεθαυριο εχουμε ενα πυρηνικο εργοστασιο, και οι συνδικαλιστες μας ζαλιζουν τα παπαρια ΚΑΙ για προβληματα που υπαρχουν αλλα ΚΑΙ για ανυπαρκτα προβληματα της φαντασιας τους, ο υπουργος δεν θα ελεγξει ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα ξεροντας οτι ειναι στην πλειοψηφια τους (και οχι καθολικα) παπαρολογιες, και θα βγαινει σαν το τσερνομπιλ να λεει οτι ολα ειναι καλα, ενω γυρω του ανθρωποι θα λιωνουν απτην ραδιενεργεια; Ουαου...

Μηπως να σε στριμωξουμε εσενα καπου στην κυβερνηση; Εχεις τα φοντα να εξαπατησεις πολυ κοσμο, για μενα δοκιμασε να στειλεις βιογραφικο, αφου οπως βλεπεις, οσους και να φας, παλι θα σε ψηφισουν τα ζωα, δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα, καμια ευθυνη.

Τελος παντων, δεν θα κατσω να κανω και αυτο το νημα κομματικο ντιμπειτ.
Κουλη, γαμα τους χωρις σαλιο ετσι οπως τους αρεσει :rockon:
Αφού σου μοιάζω για νεοδημοκρατης οκ (και μάλιστα κουλικος)

Εγώ πάντως ξέρω σε ποια χώρα ζω και πόσο για τον πούτσο ειμαστε.. έχουμε αυτούς που μας αξίζουν.. γιατί εμείς τους θέλουμε έτσι.. για να μας βολεψουν κλπ

Σαν αυτούς που είναι στην καναπεδαρα και κουνάνε το δάχτυλο επειδή ξέρουν πώς να τα φτιάξουν όλα δεν θα γίνω..

Εσύ να μου πεις που θα βρούμε τα λεφτα να φτιάξουμε όλα αυτά που ζητούν οι συνδικαλιστές.

Αν και οι διευθυντές έσκιζαν τα ρούχα τους ότι όλα πάνε μια χαρά δεν είναι και παράλογο να σε προσβάλουν κάποια πράγματα και να αντιδρας έτσι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.704
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Δεν είναι όλοι οι ζάμπλουτοι ΜΑΛΑΚΕΣ.
Κάνεις λάθος.
Ποιος σου είπε ότι ήταν μαλακες τυπε;
Στραβες κάθονται σε όλους.
Αν ήταν μαλακες δεν θα ήταν ζαμπλουτοι.
Το κατάλαβες αυτό ή να στο εξηγήσω και άλλο;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
μιας και το απευθυνεις σε εμενα δις, θες να επεκταθεις γιατι ειμαι "γνωστης των παντων"; :coffee:
δηλαδη υπαρχει η παραμικρη ανακριβεια σε οτι εχω γραψει;

Στο συγκεκριμενο θεμα που εκανες παραθεση αρχικα, ειναι ή δεν ειναι ατυχες παραδειγμα το ατυχημα στα Τεμπη οταν καποιος το φερνει για να δειξει "μετα χριστον προφητειες", οταν τοσοι και τοσοι ειχαν κανει αναφορες και διαμαρτυριες πριν, με αποκορυφωμα την συζητηση στην βουλη (λιγες βδομαδες πριν εν τω μεταξυ) στην οποια ο πουτανας γιος καραμανλης παρεξηγηθηκε και ζητουσε το λογο, ενω μετα ο φιλος του ο πουτανας γιος αδωνις παραδεχτηκε οτι θα ειχαν χασουρα αν δεν επαιρνε κανεις τα τρενα του θανατου;

για πες...

Moone Boy Waiting GIF by HULU
Τύπε θελω να σου κανω μια ερωτηση.
Ενα υποθετικο σεναριο.
Σημερα ας πουμε καποιος στη Βουλη θετει θεμα για την ασφαλεια του αεροδρομιου Βενιζελος. Και πεταγεται ο υπουργος οργισμενος και λεει οτι πρεπει να ντρεπονται που θετουν τετοια ζητηματα.
Την επομενη μερα, ενας εργαζομενος στον Πυργο Ελεγχου κανει λαθος και στελνει δυο αεροπλανα να προσγειωθουν ταυτοχρονα (σχολικό παραδειγμα) και σκοτωνονται 500 ανθρωποι.
Υπηρχε καποιο ζητημα ασφαλειας και ειχε ο υπουργος αδικο?
Κατα τη γνωμη σου πρεπει να αποκτησουμε τετοια συστηματα ασφαλειας ωστε να ειναι εντελως ανεξαρτητα απο τον ανθρωπινο παραγοντα, ωστε να δικαιουται ο καθε υπουργος να θεωρει οτι υφισταται ασφαλεια?
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.865
Πόντοι
3.656
Την επομενη μερα, ενας εργαζομενος στον Πυργο Ελεγχου κανει λαθος και στελνει δυο αεροπλανα να προσγειωθουν ταυτοχρονα (σχολικό παραδειγμα) και σκοτωνονται 500 ανθρωποι.
Δεν μπορεί τύπε ΕΝΑΣ ΜΑΛΑΚΑΣ να κάνει τέτοιο χαμό ...........

Με τίποτε, πουθενά.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
31.609
Κριτικές
36
Like
35.080
Πόντοι
18.565
Κατα τη γνωμη σου πρεπει να αποκτησουμε τετοια συστηματα ασφαλειας ωστε να ειναι εντελως ανεξαρτητα απο τον ανθρωπινο παραγοντα, ωστε να δικαιουται ο καθε υπουργος να θεωρει οτι υφισταται ασφαλεια?
Αυτο που καταλαβαινω απο την τελευταια παραγραφο της παραθεσης σου, ειναι οτι κακως κυκλοφορουσαν τα τρενα εφοσον δεν υπηρχαν συστηματα ασφαλειας που να εξασφαλιζουν την ασφαλη κυκλοφορια τους; Η διαβαζω λαθος;
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.624
Like
14.600
Πόντοι
3.656
Το Bou-Submarine που θα σχεδιάσει και θα κατασκευάσει η εκλεκτή ομάδα των ναυπηγών του Bou δεν θα χρησιμοποιηθεί για να επισκέπτεται ναυάγια αλλά να μεταφέρει μελη-ναυάγια σε μεγάλα βάθη και να τα εναποθέτει εκεί.

τυπε εγω ηδη το εχω βρει το υλικο απο το οποιο θα κατασκευαστει το υποβρυχιο του μπου :confused::confused::confused:
ειναι καινοτομο,ελαστικο,υψηλης τεχνολογιας που δεν βυθιζεται,και θα κανει την εξερευνηση μια γλυκια αναμνηση :wanker::wanker::wanker:

5201136322126.jpg
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Κατα τη γνωμη σου πρεπει να αποκτησουμε τετοια συστηματα ασφαλειας ωστε να ειναι εντελως ανεξαρτητα απο τον ανθρωπινο παραγοντα, ωστε να δικαιουται ο καθε υπουργος να θεωρει οτι υφισταται ασφαλεια?
Προφανως. Εχεις υποψη σου τις δυνατοτητες της συγχρονης τεχνολογιας;
Και εστω πως στα αεροπλανα λογω 3 διαστασεων και ελευθερης κινησης, ειναι λιγο πιο περιπλοκο απο φυσικης-υπολογιστικης αποψης (ασχετα που για τους υπολογιστες αυτα ειναι αστεια) για τα τρενα που ειναι μια διασταση και γκαζι-φρενο ακομη ψαχνετε δικαιολογιες για το οτι τα εκαναν πουτανα; Στην εποχη που χιλιαδες πελατες βλεπουν τα μηχανακια του efood σε χαρτη 2 διαστασεων με ακριβεια λεπτου;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Αυτο που καταλαβαινω απο την τελευταια παραγραφο της παραθεσης σου, ειναι οτι κακως κυκλοφορουσαν τα τρενα εφοσον δεν υπηρχαν συστηματα ασφαλειας που να εξασφαλιζουν την ασφαλη κυκλοφορια τους; Η διαβαζω λαθος;
Προφανως δεν εννοω αυτο. Εννοω αν τελικα ως "ασφαλεια" οριζουμε ενα συστημα στο οποιο πρεπει να αποκλειεται να εμφιλοχωρησει το ανθρωπινο σφαλμα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Προφανως. Εχεις υποψη σου τις δυνατοτητες της συγχρονης τεχνολογιας;
Και εστω πως στα αεροπλανα λογω 3 διαστασεων και ελευθερης κινησης, ειναι λιγο πιο περιπλοκο απο φυσικης-υπολογιστικης αποψης (ασχετα που για τους υπολογιστες αυτα ειναι αστεια) για τα τρενα που ειναι μια διασταση και γκαζι-φρενο ακομη ψαχνετε δικαιολογιες για το οτι τα εκαναν πουτανα; Στην εποχη που χιλιαδες πελατες βλεπουν τα μηχανακια του efood σε χαρτη 2 διαστασεων με ακριβεια λεπτου;
Ναι, αυτο ρωτησα. Δηλαδη θελετε ενα συστημα που να μην εμπλεκεται καν ανθρωπος. Σωστα?
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Ναι, αυτο ρωτησα. Δηλαδη θελετε ενα συστημα που να μην εμπλεκεται καν ανθρωπος. Σωστα?
Πολυ νομικη η ερωτηση σου ως συνηθως. Θα σου απαντησω με πιο τεχνικους ορους:
Θελουμε ενα συστημα που τα επομενα 3500000 χρονια να εχει 0 νεκρους απο μετωπικες συγκρουσεις, με στατιστικη βεβαιοτητα 99,9999999999999999% εφοσον προκειται για μια και μοναδικη, και μαλιστα διπλη γραμμη σε ολοκληρη τη χωρα. Αν εμπλεκονται ανθρωποι ειναι αδιαφορο, εφοσον τηρειται το ανωτερω
 
Τελευταία τροποποίηση:

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.002
Πόντοι
10.336
Τύπε θελω να σου κανω μια ερωτηση.
Ενα υποθετικο σεναριο.
Σημερα ας πουμε καποιος στη Βουλη θετει θεμα για την ασφαλεια του αεροδρομιου Βενιζελος. Και πεταγεται ο υπουργος οργισμενος και λεει οτι πρεπει να ντρεπονται που θετουν τετοια ζητηματα.
Την επομενη μερα, ενας εργαζομενος στον Πυργο Ελεγχου κανει λαθος και στελνει δυο αεροπλανα να προσγειωθουν ταυτοχρονα (σχολικό παραδειγμα) και σκοτωνονται 500 ανθρωποι.
Υπηρχε καποιο ζητημα ασφαλειας και ειχε ο υπουργος αδικο?
Κατα τη γνωμη σου πρεπει να αποκτησουμε τετοια συστηματα ασφαλειας ωστε να ειναι εντελως ανεξαρτητα απο τον ανθρωπινο παραγοντα, ωστε να δικαιουται ο καθε υπουργος να θεωρει οτι υφισταται ασφαλεια?
θα μπουμε παλι δηλαδη στη διαδικασια να αναλυσουμε το αν ηταν ανθρωπινο λαθος ή αν ολο το συστημα ηταν για το πουτσο για δεκαετιες και απλα εσκασε στα χερια αυτουνου που ηταν ο τωρινος υπευθυνος και δηλωνε σιγουρος με θρασος οτι ολα ειναι οκ;
Προφανως και θα γινει ανθρωπινο λαθος, αργα ή γρηγορα, αν ολα εξαρτωνται απο εναν ανθρωπο (και τι ανθρωπο, μην το συζητησουμε) να πατησει το σωστο κουμπι την σωστη στιγμη, για κατι τοσο σοβαρο, τοτε θα επρεπε να εχουμε δεκαδες τετοια περιστατικα καθε χρονο.

Εν τω μεταξυ εσυ ο ιδιος ειχες γραψει οτι δεν θεωρεις "σωστο" το να ξανακατεβει βουλευτης ο συγκεκριμενος πουστης (και αν θες το ψαχνω και το βρισκω), αλλαξε κατι στο ενδιαμεσο και αποφασισες να τον υπερασπιστεις;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
θα μπουμε παλι δηλαδη στη διαδικασια να αναλυσουμε το αν ηταν ανθρωπινο λαθος ή αν ολο το συστημα ηταν για το πουτσο για δεκαετιες και απλα εσκασε στα χερια αυτουνου που ηταν ο τωρινος υπευθυνος και δηλωνε σιγουρος με θρασος οτι ολα ειναι οκ;
Προφανως και θα γινει ανθρωπινο λαθος, αργα ή γρηγορα, αν ολα εξαρτωνται απο εναν ανθρωπο (και τι ανθρωπο, μην το συζητησουμε) να πατησει το σωστο κουμπι την σωστη στιγμη, τοτε θα επρεπε να εχουμε δεκαδες τετοια περιστατικα καθε χρονο.

Εν τω μεταξυ εσυ ο ιδιος ειχες γραψει οτι δεν θεωρεις "σωστο" το να ξανακατεβει βουλευτης ο συγκεκριμενος πουστης (και αν θες το ψαχνω και το βρισκω), αλλαξε κατι στο ενδιαμεσο και αποφασισες να τον υπερασπιστεις;
Κανεναν δεν θελω να υπερασπιστω. Ειναι ευλογα τα ερωτηματα μου ή οχι? Αντικρουσε τα.
Και ειναι ΑΛΛΟ το αν επρεπε να ειναι υποψηφιος, και ΑΛΛΟ αν εχει ευθυνη.
Για το πρωτο συμφωνω οτι δεν επρεπε να ειναι υποψηφιος. Για το θεμα της ευθυνης (περαν της "αντικειμενικης" λογω θεσης) εχω πολλές επιφυλάξεις
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Πολυ νομικη η ερωτηση σου ως συνηθως. Θα σου απαντησω με πιο τεχνικους ορους:
Θελουμε ενα συστημα που τα επομενα 3500000 χρονια να εχει 0 νεκρους απο μετωπικες συγκρουσεις, με στατιστικη βεβαιοτητα 99,9999999999999999% εφοσον προκειται για μια διπλη γραμμη. Αν εμπλεκονται ανθρωποι ειναι αδιαφορο, εφοσον τηρειται το ανωτερω
Οκ. Μου απαντησες
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Πολυ νομικη η ερωτηση σου ως συνηθως. Θα σου απαντησω με πιο τεχνικους ορους:
Θελουμε ενα συστημα που τα επομενα 3500000 χρονια να εχει 0 νεκρους απο μετωπικες συγκρουσεις, με στατιστικη βεβαιοτητα 99,9999999999999999% εφοσον προκειται για μια διπλη γραμμη. Αν εμπλεκονται ανθρωποι ειναι αδιαφορο, εφοσον τηρειται το ανωτερω
Όλα είναι κόστος / όφελος.

Μπορεί να φτιαχτεί τέτοιο σύστημα, μόνο που θα κοστίσει 10000 φορές επάνω, για την πιθανότητα 0.1% στα 10 χρόνια.

Απλά πράγματα τα οποία έχουν αναλυθεί εδώ και δεκαετίες.
 

daddycool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2022
Μηνύματα
533
Κριτικές
11
Like
1.429
Πόντοι
376
Συμπαθητική ταινία, την είχα δεί ένα Σάββατο το 1986, γιατί είχα λίγο χρόνο να σκοτώσω πριν την ταινία του Σαββατόβραδου...
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.002
Πόντοι
10.336
Κανεναν δεν θελω να υπερασπιστω. Ειναι ευλογα τα ερωτηματα μου ή οχι? Αντικρουσε τα.
τι να αντικρουσω; Οταν διαφωνουμε στη ριζα του προβληματος, πως θα συζητησουμε την λυση του;
Εσυ μου λες οτι εφταιγε ενας μπαρμπας που δεν πατησε το κουμπι, εγω σου λεω οτι επι δεκαετιες το συστημα ηταν για το πουτσο και ηταν θεμα χρονου να γινει μια τετοια ζημια.

Και η ενσταση μου δεν ειναι τοσο στο τι εγινε (γιατι αυτο δεν αλλαζει, και οπως ειπα ηταν θεμα χρονου), αλλα στο πως το διαχειριστηκαν. Μια ο ενας ο τρελος που προσβληθηκε οταν του εθιξαν θεμα ασφαλειας ενω εχει να δει τραινο απο τοτε που επαιζε με τραινακια ως μπεμπης, και απτην αλλη ο αντιπροεδρος του κομματος που ακουσον ακουσον δηλωσε οτι "και τι να τους λεγαμε; οτι υπηρχε θεμα ασφαλειας; τοτε δεν θα εμπαιναν στο τραινο".

ΝΑΙ υπηρχε ζητημα ασφαλειας. Κατι αυτοματοποιημενο σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο, εμεις το κρατησαμε χειροκινητο. Και σαν να μην εφτανε ολο αυτο, η δικλειδα ασφαλειας ποια ηταν; 2 τραινα πανε το ενα πανω στο αλλο και δεν εχεις δικλειδα ασφαλειας, και με ρωτας αν πιστευω οτι υπηρχε ζητημα ασφαλειας;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom