Νέα

Συνέντευξη σε HR μέσω τηλεφώνου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ironman1979
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 19
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ironman1979

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
179
Κριτικές
7
Like
27
Πόντοι
1
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 

nickpie2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
8.802
Like
4.429
Πόντοι
506
Ερ:Πειτε μας που δουλεψατε τελευται φορα
Απ:Ρε καραγκιοζη σου στειλα βιογραφικο δεν ξερεις να διαβαζεις;
Ερ:Γιατι θελετε να δουλεψετ σε εμας;
Απ:Γιατι παιζει τρελη ανεργια κι οπου βρω θα παω

Και μετα θα ρωτησεις εσυ:
Oταν λετε ανταγωνιστικο πακετο αποδχων πως εννοειται τα 500 euro μικτα????

Μ.....ς
Καλη επιτυχια φιλε οπως και να χει
Μιλα απλα και λεγε οτι παπατζα θελουν να ακουσουν...
 

wtfgtp

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2010
Μηνύματα
217
Κριτικές
11
Like
237
Πόντοι
291
ψάξε ερωτησεις τέτοιου τύπου στο internet, υπάρχουν και γενικές οδηγίες πως να τις χειριστείς, όμως κανένας δεν μπορεί να σου δώσει έτοιμη απάντηση γιατί πρέπει να ταιριάζει στο προφιλ σου. Άρα ψάξε, ψάξε και προετοιμάσου. Σκοπός είναι να έχεις ένα προσχέδιο απαντήσεων (έστω και σκονάκι μπροστά σου αφού ειναι τηλεφωνική) και να μην χρειάζεται να σκεφτείς απαντήσεις για τέτοιες μαλακίες εκείνη τη στιγμή
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:
τυπε ξηγησου μορτικο τηλε-φονικο κλασιμο αν σου κανουν μαλακιες :badair:
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
εμενα οταν εδωσα συνεντευξη τους ειπα γτ ψαχνω μια δουλεια ,και στα αρνητικα και θετικα για τον ευατο μου λαγκαρα :S
 

Steven_1

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.659
Κριτικές
3
Like
17
Πόντοι
16
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Φιλε αν τους πεις πως εισαι μελος εδω το χεις σιγουρο
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Εάν θέλεις να πάρεις την δουλειά, κάνε εκτροπή το τήλ. σου στον Boldemort..

Ξέρει τα πάντα...

Κάνει τα πάντα...

Είναι πανέξυπνος και γαμιάς...


και έχει κάνει και 2 φορμάτ σε υπολογιστές λοχαγών..

 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:
ελληνικη εταιρια η ξενη?Μαλολον ξενη γιατι αυτη κανουν κατι τεετοια ποια ειναι ?
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
ψάξε ερωτησεις τέτοιου τύπου στο internet, υπάρχουν και γενικές οδηγίες πως να τις χειριστείς, όμως κανένας δεν μπορεί να σου δώσει έτοιμη απάντηση γιατί πρέπει να ταιριάζει στο προφιλ σου. Άρα ψάξε, ψάξε και προετοιμάσου. Σκοπός είναι να έχεις ένα προσχέδιο απαντήσεων (έστω και σκονάκι μπροστά σου αφού ειναι τηλεφωνική) και να μην χρειάζεται να σκεφτείς απαντήσεις για τέτοιες μαλακίες εκείνη τη στιγμή
ναι αναλογα με την εταιρια
 

girl_hunter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.497
Κριτικές
9
Like
1.320
Πόντοι
216
Παιχτη μου το θεμα συνεντευξης ειναι ολοκληρη επιστημη.Περιεργο που δεν θα σου κανουν την συνεντευξη μεσω skype.Τηλεφωνικα μάλλον εσυ εχεις το πλεονεκτημα,αφού μπορείς να εχεις σημειωσεις σε bullet points και κάποια σκονακια που θα σε βοηθησουν να ξεκολλησεις σε περιπτωση λαγκαρισματος καθως επισης να γεμισεις το χρονο με την δικη σου φωνη(πολύ σημαντικό αυτό).Ταυτόχρονα χάνουν το πλεονέκτημα να κρίνουν τη γλώσσα του σώματος σου.Αν ασχοληθεις σοβαρα με το google για καμια ωριτσα θα βρεις δεκαδες ερωτοαπαντησεις που συνηθιζονται σε συνεντευξεις.Παράδειγμα.. Ε: "Πες μας ένα μειονέκτημα σου" Εσύ ναι μεν θα δωσεις απάντηση αλλά θα το γυρίσεις μπούμερανγκ υπέρ σου. Α: "Συνήθιζα να είμαι ιδιαίτερα λεπτομερής και σχολαστικός σε κάθε πτυχή του αντικειμένου μου,με αποτέλεσμα αυτό να μου κοστίζει σε χρόνο.Με προγραμματισμό και εξάσκηση όμως κατάφερα να συνδυάσω σωστή διαχείρηση χρόνου και τήρηση προθεσμιών με την μέγιστη αποτελεσματικότητα."
Εχεις κερδίσει αρκετό "γέμισμα" χρόνου και ταυτόχρονα απατώντας στην ερώτηση έκανες το μειονέκτημα σου ένα ισχυρό χαρτί.......
 

giorgos doul

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
279
Like
0
Πόντοι
1
Πραγματικά αν τους πεις ότι είσαι μέλος εδώ θα σε πάρουν στην δουλειά οποσδήποτε. Εκτός αυτού μια συμβουλή. Να είσαι ο εαυτός σου, μην προσποιηθείς κάποιον άλλον. Θα φανεί και θα σου χαλάσει την εικόνα. Φρόντισε πριν την συνέντευξη να έχεις έτοιμες απαντήσεις στης εξής ερωτήσεις:
- Τι μισθό θέλετε?
- Μπορείτε να δουλεύετε τα σαββατοκύριακα, αργίες, υπερωρίες?
- Μπορείτε να ταξιδεύετε εκτός έδρας?
- Θέλετε ασφάλεια, ή μαύρα στο χέρι?
και πάρε την δουλειά. :rockon:
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Η τηλεφωνική συνέντευξη είναι το πρώτο ξεσκαρτάρισμα. Θέλουν να ακούσουν αν έχεις καλή άρθρωση στην ομιλία σου, αν ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά την ελληνική  γλώσσα, κι αν έχεις ευφράδεια λόγου, προσόν πολύ επιθυμητό σε θέσεις που αναφέρονται σε πωλήσεις.
Ειδικά αν απευθύνεσαι σε τέτοιες θέσεις, θα πρέπει να πείσεις πως αξίζεις να σε δούν από κοντά. Να πουλήσεις με δυο λόγια τον εαυτό σου τόσο όμορφα, ώστε να καταφέρεις να σε δουν από κοντά.

Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή επιτυχία φίλε.
Ευχομαι την επόμενη φορά που θα γράψεις εδώ, να μας πεις πως σου έκαναν πρόσληψη.

  ;) ;) ;) ;) ;)
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
τώρα πια το βασικό δεν είναι να σου πούνε το μισθό σου αλλά το να τον δεις να πέφτει όντως στο χέρι σου.
 
Εγγρ.
26 Απρ 2012
Μηνύματα
4.684
Κριτικές
8
Like
40
Πόντοι
16
Πραγματικά αν τους πεις ότι είσαι μέλος εδώ θα σε πάρουν στην δουλειά οποσδήποτε. Εκτός αυτού μια συμβουλή. Να είσαι ο εαυτός σου, μην προσποιηθείς κάποιον άλλον. Θα φανεί και θα σου χαλάσει την εικόνα. Φρόντισε πριν την συνέντευξη να έχεις έτοιμες απαντήσεις στης εξής ερωτήσεις:
- Τι μισθό θέλετε?
- Μπορείτε να δουλεύετε τα σαββατοκύριακα, αργίες, υπερωρίες?
- Μπορείτε να ταξιδεύετε εκτός έδρας?
- Θέλετε ασφάλεια, ή μαύρα στο χέρι?
και πάρε την δουλειά. :rockon:

Τι μισθό θέλετε? Εγω θέλω 20 χιλιάρικα τον μήνα... Εσείς πόσα δίνετε?
- Μπορείτε να δουλεύετε τα σαββατοκύριακα, αργίες, υπερωρίες? Εννοείται...
- Μπορείτε να ταξιδεύετε εκτός έδρας? Η καλύτερή μου.... ταξιδάκια αναψυχής είναι αυτά..
- Θέλετε ασφάλεια, ή μαύρα στο χέρι... Στο χέρι χριστιανέ μου!
 

achilles66

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2012
Μηνύματα
112
Like
26
Πόντοι
1
Εχω μεθαυριο μία συνέντευξη στο τμήμα hr εταιρίας μέσω τηλεφώνου. Γενικά όπου έχω δώσει συνέντευξη hr έχω αποτύχει καθώς σε ρωτάνε μαλακίες τύπου " Πες 3 λόγους που θες να δουλεψεις μαζί μας" " 3 σου ελαττώματα και πλεονεκτήματα" και ένα σωρό τέτοιες μαλακίες.

Ζητάω την βοήθεια σας, κυρίως από έμπειρα μέλη, τι να προσέξω και τι να πω.

ΥΓ Θα πιω μέλι με χαμομήλι για να έχω καλή φωνή...  :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Εγω εχω περασει πολλες συνεντευξεις ετσι. Ειχα και αποτυχιες αλλα βρηκα τελικα δουλεια. Καταρχην υπαρχουνε στο ιντερνετ οδηγιες με ιδεες για απαντησεις. Δευτερο. Ποια συνετευξη ειναι? πρωτη δευτερη η τριτη?.
Εχω ενα pdf που μπορει να σ εβοηθησει. Δωσε μαιλ να σου το στειλω..
 
OP
OP
ironman1979

ironman1979

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
179
Κριτικές
7
Like
27
Πόντοι
1
Ευχαριστώ μάγκες. Ήταν η πρώτη συνέντευξη και θα έχω νέα από εβδομάδα για το αν προχωρήσω σε επόμενη face to face συνεντευξη.
Ευτυχώς δεν μου έκαναν ερωτήσεις τύπου " Γιατί να σε προτιμήσουμε", " Τι θέτικό θα δώσεις στην εταιρία μας " κοκ  αλλά μέσω της προετοιμασίας μου και υποδείξεων συναδέλφων από εδώ μέσα ανέβηκε η ψυχολογία μου και τα πήγα καλύτερα από ότι νόμιζα.
Βλέπουμε....
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Ευχαριστώ μάγκες. Ήταν η πρώτη συνέντευξη και θα έχω νέα από εβδομάδα για το αν προχωρήσω σε επόμενη face to face συνεντευξη.
Ευτυχώς δεν μου έκαναν ερωτήσεις τύπου " Γιατί να σε προτιμήσουμε", " Τι θέτικό θα δώσεις στην εταιρία μας " κοκ  αλλά μέσω της προετοιμασίας μου και υποδείξεων συναδέλφων από εδώ μέσα ανέβηκε η ψυχολογία μου και τα πήγα καλύτερα από ότι νόμιζα.
Βλέπουμε....
Απο περιεργεια θες να μας πεις για τι θεση προκειται? ΠΡΩΤΗ φορα ακουω συνεντευξη μεσω τηλεφωνου τουλαχιστον ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ..!Τοσο πολυ αλλαξαν τα πραγματα?
 
OP
OP
ironman1979

ironman1979

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2011
Μηνύματα
179
Κριτικές
7
Like
27
Πόντοι
1
Σε μεγάλη εταιρία κοινοπραξίας για θέση στη Πελοπόννησο ως IT/costumer service .

Μου είχε φανεί και εμένα πολύ περίεργο γιαυτό ρώτησα στο φορουμ.

Συνέντευξη μέσω skype έχω περάσει αλλά τηλεφωνο; Μου ακούστηκε πολυ περίεργο.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Σε μεγάλη εταιρία κοινοπραξίας για θέση στη Πελοπόννησο ως IT/costumer service .

Μου είχε φανεί και εμένα πολύ περίεργο γιαυτό ρώτησα στο φορουμ.

Συνέντευξη μέσω skype έχω περάσει αλλά τηλεφωνο; Μου ακούστηκε πολυ περίεργο.
ΟΚ καταλαβα την θεση κ αφου ειναι επαρχια κ φανταζομαι εσυ αθηνα η καπου εκτος εδρας τους  με καλυψες..!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom