Νέα

Συμβουλές για καλύτερη υγεία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duracell
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 853
  • Εμφανίσεις 140K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tsitsigos

Σπουδαίος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2023
Μηνύματα
32
Κριτικές
24
Like
1.082
Πόντοι
2.390
Εδω και ενα μηνα εχω αρχισει να κοιμαμε στο πατωμα με μια λεπτη κουβερτα και μια πετσετα για στρωμα, εχω δει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα υπνου, κοιμαμε πιο βαθια και ξυπναω πιο ξεκουραστος, στην αρχη ηταν δυσκολα, ποναγα οταν κοιμομουνα στα πλαγια, τωρα όμως το εχω συνηθίσει
Τι πιστεύεις ότι σου έκανε δηλαδή το να κοιμάσαι με αυτόν τον τρόπο;
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
443
Πόντοι
21
Παν μέτρον Άριστον

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι του ακραίου fitness ή της τρέλα υγιεινής διατροφής.

Έχοντας μόλις περάσει τα 50 προσπαθώ να κρατάω ισορροπίες.

Δυστυχώς το lockdown σε συνδυασμό με την πολύωρη (10+) καθιστική εργασία και το γεγονός ότι δεν γινόμαστε νεότεροι μου έχει προσθέσει βάρος και (ως αποτέλεσμα) έχει ρίξει τα επίπεδα ενέργειας.

Στο παρελθόν που είχα τον χρόνο να ασχολούμαι με τον αθλητισμό ακολουθούσα μια ισορροπημένη διατροφή που περιείχε και πρωτεΐνη και υδατάνθρακες και ποτέ δεν χρειάστηκα να πάρω συμπληρώματα.

Στο δια ταύτα…τα must για τα 50+

- γυμναστική (προτιμότερο με επίβλεψη προς αποφυγή τραυματισμών και άσκοπης κούρασης) και περπάτημα
- ισορροπημένη διατροφή
- καλός ύπνος
- συχνό (κατά το δυνατόν) και καλό σεξ
- πρόληψη μέσω εξετάσεων
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.811
Πόντοι
456
Εδω και ενα μηνα εχω αρχισει να κοιμαμε στο πατωμα με μια λεπτη κουβερτα και μια πετσετα για στρωμα, εχω δει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα υπνου, κοιμαμε πιο βαθια και ξυπναω πιο ξεκουραστος, στην αρχη ηταν δυσκολα, ποναγα οταν κοιμομουνα στα πλαγια, τωρα όμως το εχω συνηθίσει
Μη μου βάζεις ιδεες και έδωσα φέτος 1 χιλ για κρεβάτι και στρώμα μαζι
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.501
Κριτικές
9
Like
2.069
Πόντοι
496
Ακολουθούν 2 κογιότ (quote δηλαδή) για απάντηση προς τα συγκεκριμένα μέλη και συνάμα να ενημερωθούν.


@Αρραχίων δεν είμαι φίλος, αύριο έχει ψητές μπριζόλες ξύλα έχω τόνους με φρέσκια ρίγανη.
Καμιά γουρνοπούλα μαγαρισμένη απο μύγες μπορεί να βρείς

@linear το γνωρίζω αυτό
Φίλε μια μικρή διόρθωση.
όμως σαν παλιό κογιότ εδώ μέσα ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι έχω μια ιδιάζουσα ορολογία για τα ποδοσφαιρικά, λοιπόν το γαϊδουράγκαθο μαγειρεύεται υπέροχα με μακαρόνια (ετοιμάζονται σταδιακά) και σάλτσα κόκκινη με πατάτες μοσχαράκι. Τζάμπα φάρμακο ανώτερο από τις ασπιρίνες καθαρίζει το συκώτι (κι όχι μόνο).
Πάρτε ψαλιδάκι να κόψετε τα αγκάθια του.

Κορίτσια @xristina35ara @verasub (ενδεικτικά εσάς διάλεξα λόγω του προφίλ μου) λοιπόν σας έβαλα τα γυαλιά μεσημεριάτικα, άντρας να δείχνει συμβουλές μαγειρικής;
Ντροπή σας, και φιλάκια πολλά - κάνει και καλό το γαϊδουράγκαθο και στη ντούντα, θέλετε να έχετε κανένα ερείπιο απέναντι σας; :think:

Υ. Γ.
Αν πάτε σε κανένα χωριό μέσα Μαΐου ή αρχές Ιούνη (το λέω όπως οι σφοι του ΚΚ€, άσχετα αν είμαι χουντοδεξιός) μαζέψτε φύλλα ρίγανης μαζί με τα κλωνάρια. Ας μην έχει γίνει ακόμη, πάρτε τα ατόφια για το σπίτι και τα τρίβετε κατευθείαν στο φαγητό της αρεσκείας σας. Fuckές, οπς φακές :2funny: φασολάδα αν ρίξετε στο τέλος (όχι στη διάρκεια πικρίζει) είναι κορυφή. Όταν ξεραθούν μετά από μερικές ημέρες μαζεύετε τα φυλλαράκια και σφράγισμα σε γυάλινο βάζο ερμητικά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20240425_122126.jpg
    IMG_20240425_122126.jpg
    548,3 KB · Εμφανίσεις: 2

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
316
Κριτικές
1
Like
524
Πόντοι
21
Ακολουθούν 2 κογιότ (quote δηλαδή) για απάντηση προς τα συγκεκριμένα μέλη και συνάμα να ενημερωθούν.


@Αρραχίων δεν είμαι φίλος, αύριο έχει ψητές μπριζόλες ξύλα έχω τόνους με φρέσκια ρίγανη.


@linear το γνωρίζω αυτό

όμως σαν παλιό κογιότ εδώ μέσα ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι έχω μια ιδιάζουσα ορολογία για τα ποδοσφαιρικά, λοιπόν το γαϊδουράγκαθο μαγειρεύεται υπέροχα με μακαρόνια (ετοιμάζονται σταδιακά) και σάλτσα κόκκινη με πατάτες μοσχαράκι. Τζάμπα φάρμακο ανώτερο από τις ασπιρίνες καθαρίζει το συκώτι (κι όχι μόνο).
Πάρτε ψαλιδάκι να κόψετε τα αγκάθια του.

Κορίτσια @xristina35ara @verasub (ενδεικτικά εσάς διάλεξα λόγω του προφίλ μου) λοιπόν σας έβαλα τα γυαλιά μεσημεριάτικα, άντρας να δείχνει συμβουλές μαγειρικής;
Ντροπή σας, και φιλάκια πολλά - κάνει και καλό το γαϊδουράγκαθο και στη ντούντα, θέλετε να έχετε κανένα ερείπιο απέναντι σας; :think:

Υ. Γ.
Αν πάτε σε κανένα χωριό μέσα Μαΐου ή αρχές Ιούνη (το λέω όπως οι σφοι του ΚΚ€, άσχετα αν είμαι χουντοδεξιός) μαζέψτε φύλλα ρίγανης μαζί με τα κλωνάρια. Ας μην έχει γίνει ακόμη, πάρτε τα ατόφια για το σπίτι και τα τρίβετε κατευθείαν στο φαγητό της αρεσκείας σας. Fuckές, οπς φακές :2funny: φασολάδα αν ρίξετε στο τέλος (όχι στη διάρκεια πικρίζει) είναι κορυφή. Όταν ξεραθούν μετά από μερικές ημέρες μαζεύετε τα φυλλαράκια και σφράγισμα σε γυάλινο βάζο ερμητικά.
Να σποριάσει η ρίγανη καλύτερα , να σηκώνει βάρος .
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.283
Πόντοι
206
Δε ξέρω κατά πόσο είστε της φάσης αλλά τελευταία κάνω ασκήσεις αναπνοής. Ούτε εγώ δε το πίστευα αλλά βοηθάει πάρα πολύ στα πάντα.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.157
Like
10.412
Πόντοι
2.256
Δε ξέρω κατά πόσο είστε της φάσης αλλά τελευταία κάνω ασκήσεις αναπνοής. Ούτε εγώ δε το πίστευα αλλά βοηθάει πάρα πολύ στα πάντα.
Από τα πλέον βασικά για την καλή κατάσταση του οργανισμού, ειδικά μετά τα 50. Προϋπόθεση βέβαια για να αποδώσει τα μέγιστα, να έχει κοπεί το κάπνισμα.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.283
Πόντοι
206
Από τα πλέον βασικά για την καλή κατάσταση του οργανισμού, ειδικά μετά τα 50. Προϋπόθεση βέβαια για να αποδώσει τα μέγιστα, να έχει κοπεί το κάπνισμα.
1 - 26 είμαι αλλά βοηθάει φουλ. Το καταλαβαίνω.

2 - Δύο τσιγάρα την εβδομάδα αυστηρά. Αντικειμενικά πρέπει να κάνω αίτηση κάπου για να μου κάνει κακό.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
1.501
Κριτικές
9
Like
2.069
Πόντοι
496
Να σποριάσει η ρίγανη καλύτερα , να σηκώνει βάρος .
Αυτό που έγραψα (για τα φυλλαράκια ρίγανης) είναι εντελώς διαφορετικό. Φυσικά κι αν θες να μαζέψεις ρίγανη θα την αφήσεις να ωριμάσει αποκτώντας όγκο (εκεί τέλος Ιουνίου με δεκαπενθήμερο Ιουλίου) όμως τα φυλλαράκια μαζεύονται και τον υπόλοιπο χρόνο (αν είναι πράσινα). Έχω σκορπίσει τριγύρω από την αγροικία σε 3 σημεία ρίγανη πριν χρόνια κι έχει φουντώσει. Δεν την κόβω όλη γιατί δεν μου χρειάζεται, εκτός κι αν άνοιγα ταβέρνα :confused:
Όποτε θέλω πάω και κατευθείαν και κόβω ένα κλαδί με πράσινα φυλλαράκια (ειδικά η λεγόμενη κουμαρορίγανη μυρίζει έντονα) και το προσθέτω στο τέλος.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
762
Like
1.079
Πόντοι
206
Γι αυτή τη ρίγανη λες ?
Μεγαλώνει και σε βεράντα
Γνωστο φαρμακευτικό εδώ και 2.500 χρόνια
 

Συνημμένα

  • IMG_20240428_122202.jpg
    IMG_20240428_122202.jpg
    2,3 MB · Εμφανίσεις: 4

Snip

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2024
Μηνύματα
6
Like
1
Πόντοι
0
Δε ξέρω κατά πόσο είστε της φάσης αλλά τελευταία κάνω ασκήσεις αναπνοής. Ούτε εγώ δε το πίστευα αλλά βοηθάει πάρα πολύ στα πάντα.
Οι ασκήσεις αναπνοής είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά όπλα για ποιότητα στην ζωή μας, μπορείς να ελέγξεις από πόνους, μέχρι την όρεξη για φαγητό.....
 

Αρραχίων

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
316
Κριτικές
1
Like
524
Πόντοι
21
Γι αυτή τη ρίγανη λες ?
Μεγαλώνει και σε βεράντα
Γνωστο φαρμακευτικό εδώ και 2.500 χρόνια
Για ματζουράνα το κόβω αυτο μύστη , αλλά και η ματζουράνα πολύ δυνατή , την πάω .:smitten:
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
762
Like
1.079
Πόντοι
206
Για ματζουράνα το κόβω αυτο μύστη , αλλά και η ματζουράνα πολύ δυνατή , την πάω .:smitten:
Mατζουράνα είναι
αλλά μυρίζει ρίγανη

Για γαιδουράγκαθο
πουλάνε τα βοτανο-μπαχαράδικα
και πίνονται σαν αφέψημα μαζί με τσάγια και διάφορα άλλα

Για βραστήρα αφεψημάτων προτείνω αυτόν
Βάζω νερό και μισό λεμόνι, δεν πιάνει άλατα ποτε
Με ρυθμιστη θερμοκρασίας 60-70 κλπ
rohnson R-7610
 

Συνημμένα

  • 20190913155020_rohnson_r_7610.jpeg
    20190913155020_rohnson_r_7610.jpeg
    130,4 KB · Εμφανίσεις: 2
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom