Νέα

Συμβίωση με Γάτα με σκοπό την εξολόθρευση κατσαρίδων εντόμων κτλ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pdorison
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 84
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Η μόνη μαλακία είναι ότι μαδάνε κατ'εμέ.

Δεν το αντέχω αυτό με τίποτα.
Αυτο ειναι μαλακια οντως...Αν εχεις ορεξη το περιοριζεις καπως με βουρτσισματα κλπ αλλα παντα ειναι θεμα
 

lucky_striker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.783
Κριτικές
13
Like
4
Πόντοι
616
γιατι το οτι ανεβαινουν οπου τους καβλωσει ειναι προτερημα...

Δε με χαλάει αυτό.


Κι έχω δει γάτες και γάτες....

Γάτα που τη φωνάζεις με το όνομα της κι έρχεται λες και είναι σκύλος, και γάτα που παραφυλάει στη βιβλιοθήκη δίπλα από την πόρτα και χουμάει σε όποιον μπει στο σπίτι.

Ναι μεν έχουν ένστικτα και λοιπά, αλλά παίζει και ρόλο το πως θα τα μάθεις.

Αν δεν ήταν το θέμα των τριχών εγώ προσωπικά θα είχα γάτα.

Το σκύλο τον προτιμάω 100 φορές περισσότερο αλλά άμα η γάτα έχει ένα κακό ο σκύλος έχει δέκα.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
μικρη που ημουν και μεναμε στου χουριο, η γατα μας μας ειχε φερει μια μισοπεθαμενη σαυρα στο σπιτι και μας εκανε και ζουζουνιες επειδη το εφερε σα δωρο. ειναι σιχασια, αλλα δε γινεται να το μαλωσεις.
Λαθος, μεγαλο λαθος, την μαλωνεις την γατα φυσικα και σιγα σιγα μαθαινει το λαθος της, και μερικες φορες ακους ενα περιεργο νιαουρισμα, οταν θα βγεις ΕΞΩ απο το σπιτι θα δεις οτι εχει πιασει κατι και στο δειχνει [δεν μπαινει στο σπιτι]
Η γατα δεν δεχεται διαταγες αλλα με υπομονη ολα τα μαθαινει!  :cheesy:
Τουλαχιστον ετσι κανει η δικια μου γατα στο χωριο που σχεδον καθε μερα πιανει ποντικια.
 

c200

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
2.989
Like
8
Πόντοι
16
Λαθος, μεγαλο λαθος, την μαλωνεις την γατα φυσικα και σιγα σιγα μαθαινει το λαθος της, και μερικες φορες ακους ενα περιεργο νιαουρισμα, οταν θα βγεις ΕΞΩ απο το σπιτι θα δεις οτι εχει πιασει κατι και στο δειχνει [δεν μπαινει στο σπιτι]
Η γατα δεν δεχεται διαταγες αλλα με υπομονη ολα τα μαθαινει!  :cheesy:
Τουλαχιστον ετσι κανει η δικια μου γατα στο χωριο που σχεδον καθε μερα πιανει ποντικια.

:thumbsup:
 

dark_eyes

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
931
Like
2
Πόντοι
6

:2funny: :2funny:



:2funny: :2funny:


πάρε μιγιάγκι

Miyagi.jpeg

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

ε καλα αν πεις σε μια γατα οτι χρειαζεσαι την βοηθεια της για μερικες μερες θα ερθει... οι γατες ειναι φιλοτιμες απλα θελει λιγακι προλογο η ολη ιστορια ας ρωτησει τον μπολ τι πρεπει να πει...

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Angelus

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
7.496
Κριτικές
20
Like
247
Πόντοι
3.275
Μια γάτα μου παλιά μασούλαγε ακρίδες αν τις έβρισκε...σιχανιάρα ήταν η ρουφιάνα.
 

Επισκέπτης
Σκεψου τελικα να παρεις γατα και να μην υπαρχουν κατσαριδες στο υπογειο. Τι θα κανεις μετα, θα ψαχνεις να βρεις κατσαριδες να φερεις σπιτι να μη πανε τζαμπα ο κοπος και τα εξοδα που εκανες ?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
Σκεψου τελικα να παρεις γατα και να μην υπαρχουν κατσαριδες στο υπογειο. Τι θα κανεις μετα, θα ψαχνεις να βρεις κατσαριδες να φερεις σπιτι να μη πανε τζαμπα ο κοπος και τα εξοδα που εκανες ?
μπα απλα θα φερει σπιτι τον σκυλο και θα τον αμολησει να φαει την γατα... :grin: :grin: :grin:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
λοιπον επειδη χρειαζεται να μετακομισω για λιγο καιρο σε ενα ημιυπογειο για λογους που βαριεμαι να γραφω και επειδη πιθανος να υπαρχουν κατσαριδες και αλλα οραια σκεφτομαι σα λυση να παρω μια γατα για "φυλακα"

γενικα τι προτεινετε εσεισ?
τυπε οι δεν σου κανει η γατα για τα εντομα
μονο για ποντικια κανει
εγω σου προτεινω να παρεις μια παπια
αυτην κατα προτιμηση :2funny:
 

Συνημμένα

  • !fethry-duck.jpg
    !fethry-duck.jpg
    35,9 KB · Εμφανίσεις: 18
  • agalma papias2.jpg
    agalma papias2.jpg
    93,9 KB · Εμφανίσεις: 15

VanPucerMan

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2010
Μηνύματα
666
Κριτικές
7
Like
8
Πόντοι
6
λοιπον επειδη χρειαζεται να μετακομισω για λιγο καιρο σε ενα ημιυπογειο για λογους που βαριεμαι να γραφω και επειδη πιθανος να υπαρχουν κατσαριδες και αλλα οραια σκεφτομαι σα λυση να παρω μια γατα για "φυλακα"

επειδη δεν ειμαι γατο-τυπος και ουτε σκοπευω οταν παρελθει το διαστημα του υπογειου θα στειλω και τη γατα. αρα λεω να "προσλαβω" κανενα γατακια απο το δρομο (υπαρχουν πολλα αυτη την περιοδο) για να μην εχω τυψεις μετα που το ξαναφηνω στο δρομο.

η ερωτηση μου για οποιους ασχολουντε με γατες ειναι: το γατακι θα μπορει να πιανει τα διαφορα ενοχλητικα εντομα η να βρω καλιτερα καμια μεγαλυτερη γατα? με μεγαλυτερη μηπως επειδη δεν εχει συνηθησει να ζει σε σπιτι με ανθρωπο θα εχω προβλημα?

ποιο το κοστος εμβολιων κτλπ?

γενικα τι προτεινετε εσεισ?

εχω γατα εδω και πολλα χρονια.

τα εντομα μυγες τις κατσαριδες και γενικα οτι εισβολεας υπαρχει...δεν θα γλυτωσει να εισαι σιγουρος.

το κοστος των εμβολιων ειναι περιπου 60 ευρω το χρονο, 1 φορα το χρονο πρεπει να γινονται.

τα θετικα ειναι οτι δεν θελουν βολτα εξω, μαθαινουν γρηγορα που πρεπει να κανουν την αναγκη τους και κρατανε πολυ καλη συντροφια.

η φροντιδα που χρειαζονται ειναι να καθαριζεις την αμμο που κανουν την αναγκη τους, φαγητο-νερο και χαδια

το μονο αρνητικο που υπαρχει ειναι οι τριχες στα ρουχα που θελουν καθαρισμα ειδικα τα σκουρα.

παντος αν εχεις σκοπο να παρεις γατα να εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να την κρατησεις ειδικα σε περιοδους διακοπων και οτι δεν θα τη στειλεις στο δρομο καποια μερα...θα ειναι σαν να το θανατονεις αν κανεις κατι τετοιο αφου οι πιθανοτητες να γλυτωσει το ζωο που εχει μαθει στο σπιτι θα ειναι 1/20.

τωρα αν εσυ τη παρεις μονο και μονο για να σκοτωνει τα εντομα κτλ ....καλυτερα να κανεις απολυμανση παρα να παρεις το ζωο για τετοιο σκοπο
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.246
Πόντοι
7.045
παντος αν εχεις σκοπο να παρεις γατα να εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να την κρατησεις ειδικα σε περιοδους διακοπων και οτι δεν θα τη στειλεις στο δρομο καποια μερα...θα ειναι σαν να το θανατονεις αν κανεις κατι τετοιο αφου οι πιθανοτητες να γλυτωσει το ζωο που εχει μαθει στο σπιτι θα ειναι 1/20.

τωρα αν εσυ τη παρεις μονο και μονο για να σκοτωνει τα εντομα κτλ ....καλυτερα να κανεις απολυμανση παρα να παρεις το ζωο για τετοιο σκοπο

καλή η προσπάθεια αλλά δε νομίζω να ευαισθητοποιηθεί, υπάρχει θέμα  :idiot:
 

London(1)

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
40
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
0
Καλά μιλάμε η μαλακια τις μαλακίας ο μαλακια :headbang: .. Τώρα περιμένεις να σου πούνε εάν θα πάρεις γάτα για να σκοτώσει τις κατσαρίδες? Εάν είναι και ράτσα πεζή να ανεβεί μαζί σου στο κρεβάτι από τον φόβο τις! :fuck2:
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Οι γάτες φυσικά και κυνηγάνε και σκοτώνουν έντομα όπως κατσαρίδες.
Αλλά αν οι κατσαρίδες κάνουν παρέλαση στον πάγκο της κουζίνας ή μεσα στον νεροχύτη σου (όπως συνήθως συμβαίνει) δε νομίζω να περιμένεις (ή να θες) από την γάτα να κάνει τίποτα...
Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει πρώτα να εγκατασταθείς στην υμιυπόγα και να δεις τι παίζει, γιατί στην τελική μπορεί και να μην έχεις πρόβλημα, οπότε τζάμπα οι γάτες, οι απολυμάνσεις και η ανησυχία.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
να της κολλας και ενσημα..
 

billybomb

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
37
Like
0
Πόντοι
0
Μη πάρεις γάτα... Μολις με το καλο πάς στο σπίτι σκοτώνεις τις υπάρχουσες.. και βάζεις ταινία στις πορτες στα ντουλαπια και στα παραθυρα... ρίξε και 2-3 ποντικοπαγίδες και είσαι αρχοντας  :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom