Νέα

Σταδιακή πτώση επιπέδου εισαγωγής στην τριτοβάθμια!

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Το θυμάμαι αυτό.

Το είχαμε στο σπίτι μαζί με "τα πιστεύω μας".

Το έχω ακόμη... μάλλον στην βιβλιοθήκη στο πατρικό μου..

πάντως εδώ που τα λέμε όλη η σκαρταδούρα απόφοιτοι τριτοβάθμιας είναι πλέον... μέχρι και ο νικολιός (που σε κάθε πρόταση δέκα λέξεων κάνει είκοσι ορθογραφικά, πέντα γραμματικά και επτά συντακτικά λάθη) πτυχιούχος θεωρείται...
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.685
Κριτικές
6
Like
8.794
Πόντοι
1.686
και εγώ το είχα το μάθημα αυτό...

να και το βιβλίο

http://[URL unfurl="true"]www.tabiblia.gr/_control/admin/_files/images/full/img_8cc66dc87d9372399f0b8c8b85957157.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

Τον έχω γνωρίσει προσωπικά, έμενε στη Φιλοθέη
στην πλατεία Παλαμά, όπως βλέπεις το άγαλμα στο
αριστερό σου χέρι. Ήμουν στο δημοτικό σχολείο και
ήταν γνωστός του παππού μου, και πηγαίναμε στο σπίτι
του στη Φιλοθέη. Τον θυμάμαι σαν πολύ καλό άνθρωπο.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.661
Like
20.404
Πόντοι
5.006
Να κανω μια παρεμβαση εδω, μια και το ανεφερες. Θυμαμαι στην τριτη λυκειου ενα μαθημα που λεγοταν "Στοιχεια Δημοκρατικου Πολιτευματος". Καποιοι το αποκαλουσαν αδόκιμα "αγωγή του πολίτη". Εμενα ηταν το αγαπημενο μου μαθημα. Για τους περισσοτερους ηταν κατι ακατανοητο, βαρετο, δυσνοητο.
Κι ομως θα επρεπε αυτο το μαθημα να ηταν βασικοτατο και να ενδιαφερει ολους. Θα ηταν αυτο "μεταφορα της υλης του πανεπιστημιου" στο λυκειο? Και γιατι δηλαδη ειχε περισσοτερες ωρες η....γεωλογια ας πουμε?
Παντως η ενσταση μου δεν ηταν στο ποια μαθηματα πρεπει να διδάσκονται στα λυκεια, αλλα στην υλη αυτων των μαθηματων....
δηλαδή, να υπαρχουν αρχαια, αλλα να περιορίζονται στην γνωση το τι λενε τα γνωστα αρχαια κειμενα και όχι να μαθαινουν τα παιδια τι είναι γενικη αντικειμενικη του σκοπου ή να μεταφραζουν δυσνόητα αρχαια κειμενα...αυτά οποιος θελει να τα κανει ας παει φιλολογια.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom