Νέα

Στα Όσκαρ ο Κυνόδοντας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bosikos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 318
  • Εμφανίσεις 15K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Μοντεζούμα  :)
Πάρα πολύ καλός και σαν συγγραφέας αλλά τον προτιμώ σαν σκηνοθέτη παρά σαν σεναριογράφο.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537

Αστα, και ολα αυτα ξεκινησαν οταν....
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Κανενα υφακι,φιλε μου. Πρωτος εγω ειπα οτι δεν υποτιμω τη σχολη του "χωρις νοημα" σινεμα!
Η ελλειψη νοηματος δε σημαινει και ελλειψη καλλιτεχνικης αρτιοτητας
Ειδα την ταινια "Φανη και Αλεξανδρος" του Μπεργκμαν, την οποια θεωρω ιδιαιτερα κενη σεναριακα (εκτος απο τη σκηνη που ο μικρος τρωει ξυλο),αλλα ενα σκηνοθετικο αριστουργημα απο το Α ως το Ω
Αντιστοιχα, το Avatar ειναι για παιδια θεωρω, ως προς τα νοηματα (ελαφρως οικολογικα) που περιεχει, αλλα στον τομεα των εφε και του 3d ειναι επος...
Κουλτουριαρηδες και εξυπνακηδες ειναι αυτοι που διαχωριζουν το Avatar απο τη Φανη και Αλεξανδρο

Εγω παλι που ΔΕΝ ειμαι κουλτουριαρης,απλα ορθολογιστης, διαχωριζω τα 2 παραπανω ανουσια σεναριακα εργα απο τον Θιασο του Αγγελοπουλου ή το Kυμα (Die Welle) ή ακομα, το Gattaca,που μου αλλαξαν οπτικη για τα πραγματα στη ζωη μου/ για διαφορετικους λογους και με διαφορετικους φυσικα τροπους

Για να μη μιλησω για τα Κουρελια του Νικολαιδη που με εχουν σημαδεψει περισσοτερο απο οποιονδηποτε Bergman ή Xανεκε ή Ταρκοβσκι...
Ολα μπορεις να τα δεις απο την χωρις ουσια αμερικανικη κωμωδια μεχρι τον Παολο Παζολινι. Ειναι θεμα διαθεσης και στιγμης!
Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως το Κυμα η ο Θιασος μπορει να αλλαξουν την οπτικη ενος ατομου.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Ολα μπορεις να τα δεις απο την χωρις ουσια αμερικανικη κωμωδια μεχρι τον Παολο Παζολινι. Ειναι θεμα διαθεσης και στιγμης!
Επισης δεν μπορω να καταλαβω πως το Κυμα η ο Θιασος μπορει να αλλαξουν την οπτικη ενος ατομου.

Το Κυμα ειναι προφανες νομιζω
Ο Θιασος οχι και τοσο-αν τον δεις καθαρα σεναριακα- αλλα σαν συνολο, οταν το ειχα δει ολο μετα εκλεισα την τηλεοραση και ειπα "Τι εφτιαξε ο ανθρωπος ρε πουστη μου!". Αυτη η σκηνη στο θεατρο, θα μου μεινει αξεχαστη για παντα
Υποαρχουν κι αλλες ταινιες που με εκαναν να σκεφτω πολυ μολις τις ειδα...Ακομα και χολυγουντιανες, οπως το Fighht Club (για μενα επος), ή το Matrix (απιστευτο σεναριο,πραγματικα) ή ακομα το Shutter Island που προσπαθουσα να καταλαβω τι ακριβως εγινε για ωρα μετα...Καλα,το τελευταιο δε λεω οτι με αλλαξε σαν ατομο,απλα εκτιμησα το γεγονος οτι ηταν τοσο συνθετο που οταν βγηκα απο την αιθουσα σπαζοκεφαλιαζα...Η το memento ας πουμε-κατι παρομοιο!
Αλλα οι ταινιες που μπορω να πω οτι με καθορισαν σαν ατομο ειναι κυριως πιο πολιτικες εμμεσα ή αμεσα/ οχι απλα καλες σεναριακα-δηλ εξυπνες


House,εξαιρετικη δουλεια εκανες εκει!!!! Πολλες απο αυτες δεν τις εχω δει και-αθελα σου- με βαζεις σε τραγικες περιπετειες τωρα.  :headbang:
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537

Το Κουρδιστο Πορτοκαλι, ας πουμε ειναι σαφως πολιτικη ταινια, αν και δεν ειναι "στρατευμενη" ή ο,τιδηποτε αλλο κνιτικο
Και το fight club για μενα ειναι ακρως πολιτικη ταινια...
Ο Κυνοδοντας...φυσικα και ειναι! Αυτο ελειπε
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.754
Κριτικές
183
Like
3.134
Πόντοι
8.535
 Ο Κυνοδοντας εχει να πει πολλα περισσοτερα απο αυτα που περιγραφεις...
 Ζητηματα σχετικα με ολοκληρη την υποσταση της σημερινης κοινωνιας
δες το σπιρτοκουτο,πολυ πιο δυνατο σε νοημα (σε σχεση με αυτα που λες) απο τον Κυνοδοντα...(κατα την σποψη μου βεβαια)... ;)
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
δες το σπιρτοκουτο,πολυ πιο δυνατο σε νοημα (σε σχεση με αυτα που λες) απο τον Κυνοδοντα...(κατα την σποψη μου βεβαια)... ;)
Αυτό είναι απλά in your face, ο Κυνόδοντας τα υπονοεί.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
δες το σπιρτοκουτο,πολυ πιο δυνατο σε νοημα (σε σχεση με αυτα που λες) απο τον Κυνοδοντα...(κατα την σποψη μου βεβαια)... ;)

Εχω δει ολο το σετακι του Οικονομιδη
Εξισου πολιτικες ταινιες, ασχετα αν οι κομματικοι αριστεροι γελανε αμα τους το πεις
Αρχικα οταν ειχα δει το σπιρτοκουτο δεν μπορουσα καν να την αξιολογησω σαν ταινια...Δηλαδη με σοκαρε τοσο που δεν μπορουσα ουτε καν να πω αν ηταν καλη ή κακη (κατι αναλογο με τα Σοδομα του Παζολινι)
Αλλα οταν την ξαναειδα ψυχραιμα, και μετα και τις αλλες δυο, καταλαβα πού το παει, και ομολογω τον εκτιμησα σαν καλλιτεχνη. Η ψυχη ειναι σαφως καλυτερη πιστευω/ και ωραιο φιναλε ;)
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Το Κουρδιστο Πορτοκαλι, ας πουμε ειναι σαφως πολιτικη ταινια, αν και δεν ειναι "στρατευμενη" ή ο,τιδηποτε αλλο κνιτικο
Και το fight club για μενα ειναι ακρως πολιτικη ταινια...
Ο Κυνοδοντας...φυσικα και ειναι! Αυτο ελειπε
Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε καθολου! Το κουρδιστο πορτοκαλι ειναι κοινωνικοπολιτικη ταινια [και μαλιστα απο τις αγαπημενες μου] το fight club γιατι ειναι πολιτικη ταινια?
Και επισης για το κυμα που λες δεν μπορω να καταλαβω πως σου αλλαξε την οπτικη σου, δεν σου λεει κατι καινουργιο η κατι που δεν εβλεπες στο σχολειο σου και στην κοινωνια σου
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.754
Κριτικές
183
Like
3.134
Πόντοι
8.535
για την Ψυχη στο στομα θα συμφωνησω Κοσαμφ... :thumbsup:
 

House of Fun

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2009
Μηνύματα
36.816
Κριτικές
5
Like
43
Πόντοι
366
Το fight club είναι το "άτομο εναντίον του εαυτού του" με τον ίδιο τρόπο που είναι και το "οργισμένο είδωλο" του Σκορσέζε.Αν το δεις αυτό(το άτομο) μέσα σε μια κοινωνία σαν τη σημερινή οκ είναι και λίγο πολιτικό.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε καθολου! Το κουρδιστο πορτοκαλι ειναι κοινωνικοπολιτικη ταινια [και μαλιστα απο τις αγαπημενες μου] το fight club γιατι ειναι πολιτικη ταινια?
Και επισης για το κυμα που λες δεν μπορω να καταλαβω πως σου αλλαξε την οπτικη σου, δεν σου λεει κατι καινουργιο η κατι που δεν εβλεπες στο σχολειο σου και στην κοινωνια σου

Το Fight Club ειναι σαφης καταγγελια κατα του καπιταλισμου γενικα (ο ηρωας αν θυμασαι δουλευε σε ασφαλιστικη και προσπαθουσε να δικαιολογει με τον καλυτερο δυνατο τροπο τραγικα δυστυχηματα για να μην αποζημιωνονται τα θυματα-απο κει ξεκιναει η αηδια του για το συστημα)/ και ιδιαιτερα τον υπερκαταναλωτισμο
Η σκηνη που ο τυπος καιει το ιδιο του το σπιτι-οπως αποδεικνυεται μετα- ειναι απο τις πολυ δυνατες, για τα δικα μου γουστα

Το κυμα παλι νομιζω εχει ενα πολυ γεματο σεναριο, που ξεκιναει αναπτυσσοντας τις μεγαλες δυνατοτητες που προσφερει ο φασισμος σε μια κοινοτητα (αν θυμασαι η ταξη δουλευε καλυτερα στην αρχη του πειραματος και ολοι ηταν ενθουσιασμενοι) για να τον αποδομησει σταδιακα...Φοβερη συλληψη για ταινια
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537

Εχει δει κανεις τη Χωρα Προελευσης???
 

silverpalm

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2008
Μηνύματα
483
Κριτικές
48
Like
12
Πόντοι
2.930
το σημαντικότερο με την συγκεκριμένη ταινία είναι ότι την αγαπάς ή την μισείς. δεν σε αφήνει αδιάφορο. αυτό κ μόνο δείχνει ότι εξυπηρετεί τους σκοπούς της που είναι να προβληματίσει. τέχνη είναι τελικά ο κινηματογράφος (ή τουλάχιστον ΚΑΙ τέχνη) κ αυτό έλειπε να αρέσει η κάθε έκφραση τέχνης σε όλους...
 

silverpalm

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2008
Μηνύματα
483
Κριτικές
48
Like
12
Πόντοι
2.930
...επίσης για αυτούς που την αγάπησαν ενδιαφέρον είναι ότι δεν σήμανε τα ίδια πράγματα σε όλους. κ αυτό καλό είναι. το να μας αγγίξει κάτι με διαφορετικό τρόπο δεν σημαίνει ότι δεν το καταλάβαμε ή ότι δεν εννοούσε τίποτα.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Το Fight Club ειναι σαφης καταγγελια κατα του καπιταλισμου γενικα (ο ηρωας αν θυμασαι δουλευε σε ασφαλιστικη και προσπαθουσε να δικαιολογει με τον καλυτερο δυνατο τροπο τραγικα δυστυχηματα για να μην αποζημιωνονται τα θυματα-απο κει ξεκιναει η αηδια του για το συστημα)/ και ιδιαιτερα τον υπερκαταναλωτισμο
Η σκηνη που ο τυπος καιει το ιδιο του το σπιτι-οπως αποδεικνυεται μετα- ειναι απο τις πολυ δυνατες, για τα δικα μου γουστα

Το κυμα παλι νομιζω εχει ενα πολυ γεματο σεναριο, που ξεκιναει αναπτυσσοντας τις μεγαλες δυνατοτητες που προσφερει ο φασισμος σε μια κοινοτητα (αν θυμασαι η ταξη δουλευε καλυτερα στην αρχη του πειραματος και ολοι ηταν ενθουσιασμενοι) για να τον αποδομησει σταδιακα...Φοβερη συλληψη για ταινια
Πιστευω οτι δινεις στην ταινια περισσοτερο νοημα απο αυτο που ηθελε να σου περασει ο σκηνοθετης. Για το κυμα τωρα συμφωνω αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει πως σου αλλαξε την οπτικη σου [αστο βασικα ειναι δικο σου θεμα]. Να φανταστω οτι σου αρεσε και το Das Experiment? καλα σιγουρος ειμαι.
 

kosamf

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
25
Like
1.821
Πόντοι
2.537
Πιστευω οτι δινεις στην ταινια περισσοτερο νοημα απο αυτο που ηθελε να σου περασει ο σκηνοθετης. Για το κυμα τωρα συμφωνω αλλα ακομη δεν εχω καταλαβει πως σου αλλαξε την οπτικη σου [αστο βασικα ειναι δικο σου θεμα]. Να φανταστω οτι σου αρεσε και το Das Experiment? καλα σιγουρος ειμαι.

λιγοτερο απο το κυμα
το κυμα μου αρεσε πολυ γιατι πολυ απλα βλεποντας το χτυπιομουνα για το ποσο δικιο ειχε ο σεναριογραφος/ ή τουλαχιστον για το ποσο συμφωνουσα μαζι του...(αν και η ταινια βασιζεται σε αληθινα γεγονοτα,αλλα η μυθοπλασια παντα παιζει κυριαρχο ρολο)
Δειχνει οτι ο φασισμος δεν ερχεται σαν διακριτό απειλητικο τερας ετοιμο να κατασπαραξει το λαο, αλλα σταδιακα, μεσα απο διαδικασιες ιεραρχιας και συγκεντρωσης εξουσιων, που μπορει να φανταζουν αρμονικες ή εποικοδομητικες...Δηλαδη μεσα απο την ιδια την πορεια των πραγματων, κι οχι απο το παραθυρο. Πραγματικα ο,τι ακριβως σκετομουν κι εγω!

Ο αποπανω μιλαει για τον Κυνοδοντα ή για τη χωρα προελευσης?? (οταν λεει οτι διχαζει κλπ...) Ας διευκρινισει!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom