Νέα

Σπάνιοι δίσκοι βινυλίου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ακροατής_
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 540
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.217
Like
10.658
Πόντοι
2.256
Όπως τα λες τύπε. Μια αντίρρηση μόνο: οι PT ήταν ήδη αρκετά γνωστοί στην Ελλάδα τότε. Είχε βοηθήσει και το άλλο project του, οι Blackfield. Θυμάμαι συναυλία το 2005, τίγκα ήταν ο Λυκαβηττός.
Ναι αυτό που αναφέρεις, στη 3η του Λυκαβηττού (με τους Van Der Graaf), γιατί είχαν ήδη παίξει άλλες δύο φορές προηγουμένως (μία στο Ρόδον και την άλλη στη Πειραιώς με τους Love/Baby Lemonade) και επίσης ο Hammill που ήταν στο έταιρο group είναι μεγάλο όνομα στη χώρα μας για το ροκ κοινό των 70s/80s. Το 2000 που βγήκε το βινύλιο (ήταν 1000 κόπιες κίτρινο και 300 μαύρο τότε), εδώ πωλήθηκε σχετικά "αργά", θυμάμαι στο μαγαζί του Κοντού να υπάρχει μέχρι το 2003.

Η πράσινη κοπή που έχεις είναι η δεύτερη του 2005. Το περίεργο είναι ότι είναι πιο περιορισμένη από τη πρώτη βινυλιακή του 1999/2000. Ο λόγος είναι ότι του Piper του είχαν περισσέψει 260 άδεια εξώφυλλα από την πρώτη κοπή (πάντα οι εταιρείες τυπώνουν περισσότερα εξώφυλλα από δίσκους για να καλυφθούν σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά). Οπότε, και λόγω της ζήτησης μιας που οι Porcupine Tree είχαν αρχίσει να πιάνουν στην Αμερική, τύπωσε άλλα 260 βινύλια σε πράσινο, για να ξεχωρίζουν από την παλαιότερη κοπή, τα βράκωσε στα περισσευούμενα εξώφυλλα και το "επανακυκλοφόρησε". Το 300 κόπιες λοιπόν που θα δεις να αναφέρουν διάφοροι για το πράσινο, είναι λάθος. Στη πραγματικότητα είναι 260, εξ΄ου και το πιο σπάνιο από τις χρωματικές του εκδόσεις.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Baldr

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2023
Μηνύματα
8
Like
22
Πόντοι
0
Νομίζω ότι είναι παντρεμένος και έχει και παιδάκι. Τελευταία φορά που τον είδα είναι αυτό το καλοκαίρι που ανέβηκα μια καταδρομική στη Σαλονίκη. Στο cult μπιφτεκάδικο του πρωην πάνκη που διοργάνωνε και συναυλίες.
Ποιό cult μπιφτεκάδικο;
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.609
Κριτικές
5
Like
5.816
Πόντοι
2.306
Είσαι Θεός
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Εκείνη την εποχή ήταν ο Βινυλιος στο πεζοδρόμιο (πριν πάει στο μαγαζί κ πριν πάρει τη θέση στο πεζοδρόμιο ο Ζ) και στις επισκέψεις ρουτίνας είχα πετύχει διάφορα βινύλια που γουσταρα σε πρώτη έκδοση και δεν εξεταζα αν είναι σε τσαρτς σπάνιων. Δεν είμαι κ συλλέκτης δεν ειχα γνωσεις της αγοράς. Συγκρινα πάντα με το ότι δεν το βρίσκω, πόσο έχουν τα νέα βινύλια, τα γουσταρα, δεν τα είχα δει πουθενά σε δίσκο προς πώληση και έτσι τα χτυπούσα. Πχ είχα πάρει αρκετά φθηνότερα το Ζωντανοί στο Κύτταρο πρώτη έκδοση κ.α.
Ήταν πολύ κλασσική βόλτα happening, rock city, δισκάδικο Αθηνάς, 7+7 κ πεζοδρόμιο.
Εγώ όλους αυτούς τους θυμάμαι σε στοές.
Δεν τους πρόλαβα στο πεζοδρόμιο.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.217
Like
10.658
Πόντοι
2.256
Artist: Various – Διατάραξη Κοινής Ησυχίας
Label: Enigma Records – ESP 103
Country: Ελλάς Ελλήνων Μ@λ@.....τέλος πάντων
Released: Sept 20, 1984
Genre: Rock,
Style: Punk γαμώ την πουτάνα μου ! Όλα ίσιωμα !
Price: τώρα εδ΄/ω ότι θέλουν ζητάνε γιατί μιλάμε για έλληνες....και 150 το είχα βρει και το πήρα, και 200 και 300 ζητάνε....δεν ξέρω τι να σα πω εδώ...

Η εμβληματικότερη συλλογή ever που βγήκε σε αυτόν τον τόπο...απλά. Όλοι το είχαμε σε κασσέτα και η Μπασταρδοκρατία απλά δεν υπάρχει....Ύμνος !!!

Το πρώτο press είναι με το Logo enigma να είναι κόκκινο, έχει μέσα κ πόστερ ....

MzItOTcxMS5qcGVn.jpeg


NTAtNjMxOC5qcGVn.jpeg

NDItNjgwNy5qcGVn.jpeg

MjMtNTYzNS5qcGVn.jpeg
Και δύο αυτοκόλλητα στη πρώτη κοπή, κανένα από τα οποία δεν ήταν κολλημένα στο εμπροσθόφυλλο...
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
48
Like
11.567
Πόντοι
10.446
Τύπε, έχω επανέκδοση του 2020, μαύρο βινύλιο, σφραγισμένο.
Πόσο να πουλιέται;
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Πολύ κατώτερος από τα "Νάιλον ντέφια"...
για το πρώτο κανα 30 άρι να υποθέσω ?

για το 2ο καμία σχέση....το Φλου είναι καλύτερος ....γνώμες ειναι αυτές φυσικά...
 
Τελευταία τροποποίηση:

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
48
Like
11.567
Πόντοι
10.446
Και δύο αυτοκόλλητα στη πρώτη κοπή, κανένα από τα οποία δεν ήταν κολλημένα στο εμπροσθόφυλλο...
η κόπια που έχω έχει το "ΔΤΑΤΑΡΑΞΗ ΚΟΙΝΗς ΗΣΥΧΙΑΣ" με κίτρινα γράμματα μπροστά....
στικεράκι πίσω δεν έχει....
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.217
Like
10.658
Πόντοι
2.256
η κόπια που έχω έχει το "ΔΤΑΤΑΡΑΞΗ ΚΟΙΝΗς ΗΣΥΧΙΑΣ" με κίτρινα γράμματα μπροστά....
στικεράκι πίσω δεν έχει....
Η πρώτη κοπή είχε δύο στικεράκια "Διατάραξη" μέσα στο δίσκο. Κανένα από αυτά κολλημένο πάνω στο εξώφυλλο, παρά ένα λευκό "Κεντρική Διανομή Πανδώρα" στο οπισθόφυλλο, κάτω στο κέντρο. Πολλοί βέβαια ξεκόλλαγαν το ένα και το κόλλαγαν στο δίσκο (για να έχει τίτλο) και κόλλαγαν το δεύτερο κάπου αλλού. Γι αυτό και κομπλέ κόπια, με χωρίς κολλημένα τα στικεράκια, είναι επιστημονική φαντασία να βρεθεί. Σε καλή κατάσταση με άθικτα τα δύο αυτοκόλλητα εντός του δίσκου, πάει άνω του 500άρικου και πάντα στο μιλητό.
Η δεύτερη κοπή είχε το ένα στικεράκι "Διατάραξη" κολλημένο στο εμπροσθόφυλλο, πάνω αριστερά. Κανένα άλλο αυτοκόλλητο.
Η τρίτη και τελευταία κοπή της Enigma του Περιστέρη και της Λάππα, είχε μεν το κολλημένο στικεράκι στο εμπροσθόφυλλο, αλλά δεν είχε χαρτονένιο βρακάκι με στίχους. Αντ΄αυτού οι στίχοι ήταν σε κανονικό ένθετο μαζί με την αφίσα.

Αφίσα έχουν και οι τρεις κοπές.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
48
Like
11.567
Πόντοι
10.446
Ευχαριστω για το info..... Οποτε βασει αυτων ειναι 2ο press το δικο μου... Με το βρακι των στιχων αυτοκολλητο μπροστα κ ποστερ.... Θενκς.
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.939
Like
3.720
Πόντοι
1.706
Επειδή έτυχε και τα έπαιρνα απευθείας από τον μακαρίτη μέχρι το 2003, οι κοπές του μέχρι εκείνη την εποχή δεν ήταν καμμία sealed από το εργοστάσιο. Ο λόγος, ότι τότε έφτιαχνε κάτι πολύ χοντρά χαρτονένια εξώφυλλα τα οποία δεν μπορούσαν να διατηρηθούν σφραγισμένα από το εργοστασιακό σελοφάν θερμοκόλλησης. Τα έκλεινε ο ίδιος σε αυτά τα διαφανή γιαπωνέζικα βρακάκια που κόλληγαν από το αυτάκι τους, αλλά αυτό δεν είναι το κλείσιμο που θεωρείται factory sealed, γιατί ο καθένας μπορεί να τα ανοίξει και να τα ξανακλείσει χωρίς αυτό να φαίνεται στον αγοραστή. Σε αντίθεση με τα βινύλιά του όμως, ό,τι έβγαζε στην άλλη του εταιρεία Wild Places (κυρίως CD φορμάτ) ήταν όντως factory sealed. Ό,τι Gates of Dawn λοιπόν έχεις δει σφραγισμένο με θερμοκόλληση, είναι από μεταπωλητή ή τρίτο διανομέα (εγώ πάντως δεν έχω δει ποτέ).
Ok δέν κολλάω μωρέ, αλλά άν θυμάμαι καλά στήν Ολλανδία πού τό είχα δεί πρώτη φορά, πρέπει νά ήταν Factory Sealed.
Βρήκα καί αυτό από τό Music Cave Holland πού τό έκανε πρώτο Submit Release στό Discogs εδώ και 11 χρόνια γράφει αυτό.
Από τότε δέν έχει αλλάξει τό Submit Release.Αλλά Ok, ήταν δέν ήταν Facory Sealed λίγο μάς καίει!! :hi:

z1.png
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.939
Like
3.720
Πόντοι
1.706
Artist: C.A. Quintet
Label: Candy Floss CF-7764S
Country: US
Released: 1969
Genre: Rock
Style: Psychedelic Rock
Price: Περίπου σέ κατάσταση VG 1500-2500 ευρώ


a1.png
a2.png
a3.png
a4.png
 
Τελευταία τροποποίηση:

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.586
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.160
Πόντοι
14.565
Αυτό το έπος είναι από τα αγαπημένα μου. Είχα δει τις προάλλες να πουλιέται σε εξαιρετική κατάσταση και νομίζω υπογεγραμμένο πολύ ακριβά. Θα το ψάξω.
 
OP
OP
Ακροατής_

Ακροατής_

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Αυγ 2023
Μηνύματα
3.939
Like
3.720
Πόντοι
1.706
Αυτό το έπος είναι από τα αγαπημένα μου. Είχα δει τις προάλλες να πουλιέται σε εξαιρετική κατάσταση και νομίζω υπογεγραμμένο πολύ ακριβά. Θα το ψάξω.
Από τά καλύτερα Album πού υπάρχουν.
Γαμεί καί δέρνει!!! :rockon:
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.586
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.160
Πόντοι
14.565
2200 ευρώ ένα VG+ ήταν. Αν και θυμάμαι κάτι ακριβότερο...
 

dimmits

Τιμημένος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2008
Μηνύματα
29.741
Κριτικές
183
Like
3.100
Πόντοι
8.535
Artist: thou art lord
Label: Unisound (r.i.p.)
Country: o Tzanetatos? (lol)-Greece
Released: 1996
Genre: Black/thrash metal
Style:
Price: δεν ξερω/δεν θυμαμαι,το πηρα sε δρχ απο την Ακαδημιας

R-3914365-1551955434-5391.jpg
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.217
Like
10.658
Πόντοι
2.256
Artist: C.A. Quintet
Label: Candy Floss CF-7764S
Country: US
Released: 1969
Genre: Rock
Style: Psychedelic Rock
Price: Περίπου σέ κατάσταση VG 1500-2500 ευρώ


a1.png
a2.png
a3.png
a4.png
Ανάμεσα σε αυτά του μακαρίτη του μουσικού που πουλήθηκαν στο εξωτερικό, όπως έγραψα στην αρχή του νήματος. Μυθικά σπάνιο.
 

Aragorn135

Ανώτατος
Εγγρ.
1 Μαρ 2015
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
48
Like
11.567
Πόντοι
10.446
Artist: Εν Πλω - Εν Πλω
Label: Penguin – En Plo 1, Penguin – 30050
Released: May 1989
Genre: Rock
Style: Experimental
Price: Σε άψογη κατάσταση, μαζί με το επιπλέον σώβρακο από χασαπόχαρτο ( !! ) ζητάνε ότι θέλουν...έχω δει κόπια να πωλείται 500 ευρώ...είχε τυπωθεί σε 1.001 κόπιες η πρώτη έκδοση ...περίεργος δίσκος...Χωρίς Κανόνα ...

Ni04OTM0LmpwZWc.jpeg



NC0zOTkxLmpwZWc.jpeg



Ni04MDY1LmpwZWc.jpeg


OS0xNTQyLmpwZWc.jpeg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom