Νέα

Σομπα pellet η air condition inverter?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SPORT200
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Έλα τύπε, σου έχω υλικό για 2-3 σαιζόν.


-αιά-σπασμένη-βάρκα-στην-ακτή-69436904.jpg
μεταφορικά ποιος τα πληρώνει?
 

hannibalidis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2016
Μηνύματα
45
Κριτικές
10
Like
294
Πόντοι
290
περίμενε το νέο Εξ οικονομώ κατ Οίκον ΙΙΙ που βγαίνει το Φεβρουάριο
δήλωσε το σπίτι σου ως πρώτη κατοικία στο Ε9, αν δεν το έχεις ήδη, και βάλε air condition 2-3 inverter.

Και να μην θες να αλλάξεις κουφώματα κτλ κτλ κτλ, προτείνω Inverter και βάλε μόνο στην επιδότηση air condition.

Επιδοτείται 1100-1200. Δηλαδή υπερτιμολογημένα αλλά τόσο θα τα δηλώσεις πως τα πήρες αναγκαστικά. Ο συνάδερφος μου δηλαδή μηχανικός.
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
οτι λεει ο τιτλοσ..θα ηθελα να μου πειτε γνωμεσ
η σομπα πελετ θελει και αυτή φουγαρο παρολο που το πελετ είναι καθαρο πριονιδι και δεν βγαινει μαυρος καπνος όπως της ξυλοσομπας,με λιγα λογια είναι πιο καθαρο καυσιμο με καλη αποδοση το αρνητικο είναι το υψηλοτερο κοστος της σομπας πελετ από του ξυλου αλλα και η τιμη του πελετ στο μελλον μην αυξηθεί περισσοτερο λογω ζητησης.
επισης τα Air condition  ναι μεν τα ινβερτερ είναι οικονομικα αλλα αν βαλεις πανω από 18000btu οσο και οικονομικο να είναι θα εχει καταναλωση ποσο μαλλον αν το εχεις αναμμενο πανω από 8 ωρες καθημερινα.
επισης παιζει ρολο ποσα τετραγωνικα είναι το σπιτι αν εχει υγρασία η περιοχη αν εχει μονωση αν είναι ρετιρέ αν εχει σκεπη κεραμυδι όλα αυτά παιζουν ρολο στο τομεα της θερμανσης γιατι π,χ αν είναι 100 τετραγωνικα το σπιτι μια σομπα πελετ δεν το καλυπτει ολο ιδιως αν τα δωματια είναι απομακρυσμένα από τη σομπα όπως και ένα αιρ κοντισιον το ιδιο.
η καλυτερη λυση είναι η αντλια θερμότητας καθαρη ενεργεια οικονομικη και με καλη αποδοση.το μονο μειων είναι το αρχικο κοστος για να την αγορασεις αλλα μακροπρόθεσμα κανεις αποσβεση.
 

xxxa1a2b3c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2016
Μηνύματα
255
Κριτικές
6
Like
274
Πόντοι
281
περίμενε το νέο Εξ οικονομώ κατ Οίκον ΙΙΙ που βγαίνει το Φεβρουάριο
δήλωσε το σπίτι σου ως πρώτη κατοικία στο Ε9, αν δεν το έχεις ήδη, και βάλε air condition 2-3 inverter.

Και να μην θες να αλλάξεις κουφώματα κτλ κτλ κτλ, προτείνω Inverter και βάλε μόνο στην επιδότηση air condition.

Επιδοτείται 1100-1200. Δηλαδή υπερτιμολογημένα αλλά τόσο θα τα δηλώσεις πως τα πήρες αναγκαστικά. Ο συνάδερφος μου δηλαδή μηχανικός.

που ακουσες οτι θα βγει καινουργιο;
 

Bon4o

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2009
Μηνύματα
73
Κριτικές
8
Like
399
Πόντοι
280
Μέχρι και πριν μερικούς μήνες το ιδανικό που σου παρείχε δωρεάν θέρμανση ήτανε το Bitcoin. Τώρα με αυτές τις τιμές πάει και αυτό...

Εγώ άμα επέλεγα ηλεκτρισμό για θέρμανση θα έβαζα αντλία θερμότητας, είναι πολύ ποιο οικονομικό από το κλιματιστικό και σου κρατάει και όλο το σπίτι ζεστό 24/7.

Δεν ζεσταίνει αέρα σε ένα δωμάτιο συνδέεται με τα καλοριφέρ και ζεσταίνει όλο το σπίτι. Τα είχα υπολογίσει πέρυσι και για 120τμ έβγαινε 100/μηνά περίπου οπότε μακροχρόνια κάνεις καλή απόσβεση...

Πέλετ ξύλα μπρικέτες, εντάξει οικονομικά αλλά ταλαιπωρία...
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Μέχρι και πριν μερικούς μήνες το ιδανικό που σου παρείχε δωρεάν θέρμανση ήτανε το Bitcoin. Τώρα με αυτές τις τιμές πάει και αυτό...

Εγώ άμα επέλεγα ηλεκτρισμό για θέρμανση θα έβαζα αντλία θερμότητας, είναι πολύ ποιο οικονομικό από το κλιματιστικό και σου κρατάει και όλο το σπίτι ζεστό 24/7.

Δεν ζεσταίνει αέρα σε ένα δωμάτιο συνδέεται με τα καλοριφέρ και ζεσταίνει όλο το σπίτι. Τα είχα υπολογίσει πέρυσι και για 120τμ έβγαινε 100/μηνά περίπου οπότε μακροχρόνια κάνεις καλή απόσβεση...

Πέλετ ξύλα μπρικέτες, εντάξει οικονομικά αλλά ταλαιπωρία...
η αντλια θερμότητας βγαινει σε αερος νερου και αερος σε αερος.αυτο σημαινει ότι η αερας νερου συνδέεται με τα  σωματα του καλοριφερ και εχεις θερμανση μεσω των σωματων γιατι η αντλια ζεσταινει το νερο και το στελνει στα σωματα ενώ η αερος αερος βγαζει αερα από δικτυο αγωγων που πρεπει να περασεις σε ολο το σπιτι.για μενα καλυτερη είναι η αερος αερος γιατι εκτος από θερμανση το χειμωνα θα εχεις και ψυξη το καλοκαιρι οποτε αποδεσμεύεσαι πλήρως από τα αιρ κοντισιον.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.752
Κριτικές
6
Like
3.408
Πόντοι
736
η σομπα πελετ θελει και αυτή φουγαρο παρολο που το πελετ είναι καθαρο πριονιδι και δεν βγαινει μαυρος καπνος όπως της ξυλοσομπας,με λιγα λογια είναι πιο καθαρο καυσιμο με καλη αποδοση το αρνητικο είναι το υψηλοτερο κοστος της σομπας πελετ από του ξυλου αλλα και η τιμη του πελετ στο μελλον μην αυξηθεί περισσοτερο λογω ζητησης.
επισης τα Air condition  ναι μεν τα ινβερτερ είναι οικονομικα αλλα αν βαλεις πανω από 18000btu οσο και οικονομικο να είναι θα εχει καταναλωση ποσο μαλλον αν το εχεις αναμμενο πανω από 8 ωρες καθημερινα.
επισης παιζει ρολο ποσα τετραγωνικα είναι το σπιτι αν εχει υγρασία η περιοχη αν εχει μονωση αν είναι ρετιρέ αν εχει σκεπη κεραμυδι όλα αυτά παιζουν ρολο στο τομεα της θερμανσης γιατι π,χ αν είναι 100 τετραγωνικα το σπιτι μια σομπα πελετ δεν το καλυπτει ολο ιδιως αν τα δωματια είναι απομακρυσμένα από τη σομπα όπως και ένα αιρ κοντισιον το ιδιο.
η καλυτερη λυση είναι η αντλια θερμότητας καθαρη ενεργεια οικονομικη και με καλη αποδοση.το μονο μειων είναι το αρχικο κοστος για να την αγορασεις αλλα μακροπρόθεσμα κανεις αποσβεση.
Και το φυσικό αέριο που πρότεινα είναι καλη λύση αλλά επειδη εχουμε ηδη δεκεμβριο , μεχρι να κανει αιτηση μεχρι να γινει ολη η διαδικασία θα περάσει ο χειμώνας μάλλον οπότε αν το σκέφτεται για αέριο μάλλον θα πάει για τον επόμενο χειμώνα.
 

public35

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2010
Μηνύματα
386
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
pellet 4 χρόνια τώρα οικονομική και αποδοτική λύση με 200 ευρώ όλο τον Χειμώνα τζάμπα!!!!!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
pellet 4 χρόνια τώρα οικονομική και αποδοτική λύση με 200 ευρώ όλο τον Χειμώνα τζάμπα!!!!!
εγω με αιρκοντισιον ΟΧΙ ινβερτερ αλλα το απλο.
περσι πληρωσα 100 ευρω ολο το χειμωνα παραπανω σε σχεση με τους ανοιξιατικους-φθινοπορινους λογαριασμους που δεν καιω τιποτα.
προπερσι που ειχε χιονισει καμμια βδομαδα συνολικα 200 ευρω παραπανω.

ειμαι στην θεσσαλονικη και ζεσταινω 70 τετραγωνικα σπιτι.

δεν βρισκω λογο καποιος νοτιοτερα απο την λαρισσα να εχει κατι παραπανω απο αιρκοντισιον.
 

BigJumper

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Ιαν 2010
Μηνύματα
464
Κριτικές
31
Like
838
Πόντοι
2.972
Ούτε ο ένα ούτε το άλλο αντλία θερμότητας βάλε που συνδέεται με τα καλοριφέρ. Κάνει την ίδια οικονομία με το πέλετ αλλά είναι πολύ πιο βολικό ξενοιάζεις. Το πέλετ θέλει να κουβαλάς τσουβάλια, να καθαρίζεις την σόμπα από κάπνα έχει φασαρία. Κλείσε σε κάποιον καλό πάροχο ρεύματος και είσαι κομπλέ.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Διαφορετική ζέστη απο το καθένα.Το αιρκοντισιον ζεσταίνει όσο δουλεύει,οταν το κλείσεις κρυώνει  ο χώρος γρήγορα,αν είναι και παλιό το σπίτι με χάλια μόνωση αστα να πάνε.Η σόμπα κρατάει την ζέστη αρκετά γιατί εκπέμπει θερμότητα ακόμα και όταν σβήσει μέχρι να φτάσει θερμοκρασία δωματίου.Με την σόμπα ξέρεις και τι καις και δεν φοβάσαι όταν ανοίγεις τον φάκελο της ΔΕΗ.
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
εγω με αιρκοντισιον ΟΧΙ ινβερτερ αλλα το απλο.
περσι πληρωσα 100 ευρω ολο το χειμωνα παραπανω σε σχεση με τους ανοιξιατικους-φθινοπορινους λογαριασμους που δεν καιω τιποτα.
προπερσι που ειχε χιονισει καμμια βδομαδα συνολικα 200 ευρω παραπανω.

ειμαι στην θεσσαλονικη και ζεσταινω 70 τετραγωνικα σπιτι.

δεν βρισκω λογο καποιος νοτιοτερα απο την λαρισσα να εχει κατι παραπανω απο αιρκοντισιον.
:jerking2: :jerking2: :jerking2:
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Εγώ Γερμανία έχω υποδαπέδια θέρμανση που έχει πλεονεκτήματα αλλά δε συγκρίνεται βέβαια με τα Heizkörper σε ένταση.
Οταν χιονίζει και δε φτάνει η συνήθης θέρμανση χρησιμοποιώ θερμαντικά σώματα λαδιού.
Τέτοια εργαλεία ας πούμε.


Θερμαίνουν τέλεια,βέβαια υπάρχει κατανάλωση στο ρεύμα αλλά εδώ Γερμανία πληρώνεις πακέτο και δεν καταλαβαίνεις.

 

RMANIA

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2011
Μηνύματα
28
Like
2
Πόντοι
0
παιδια συγνώμη, αλλά η πελλετ δεν θέλει μπουρί να βγει εξω κι κανονικά απαγορεύετε και πρέπει να βγει σε κάποιο υψος που να περνάει της πολυκατοικίες διπλα σου ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom