Νέα

+SODA: Θυμάστε? (Το θρυλικό club που άλλαξε την αθηναϊκή νύχτα)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα perseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 139
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

livornezos

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
3.111
Κριτικές
2
Like
721
Πόντοι
96
Φοβερος χώρος ξέγνοιαστα χρόνια τότε, αυτό που θυμάμαι επίσης ήταν πως τότε έπαιζε πολύ και το camel club.
στο καμελ διπλα ηταν το ji point στο μπραχαμι που μετα απο χρόνια πηγε το umatic
 

livornezos

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
3.111
Κριτικές
2
Like
721
Πόντοι
96
πολυ ωραιες εποχες ρε μαγκες factory στη μπενακη μετα στο soda που ειχε παει σαν ατομο το dom στην ικαριεων που μεα εγινε factory αλσος αβαγκαρντ μπουλεβαρντ χορους στο Περιστέρι παρτι στο αλεποχωρι στη ταβερνα σε καραβι εν πλο με dj maik που μετα εγινε ο γνωστος μικυ του facrory... στη φαρμα του αλεξ με dj spark και αλλα πολλα
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Ο καθένας γράφει το κοντό και το μακρύ του, να γράψω και το δικό μου
Πολλοί πρώην μεταλάδες που μυρίστηκαν χάπια, μπάφους και κοκο και απέκτησαν άποψη για μαγαζιά και μουσική που ποτέ δεν κατάλαβαν.

Γενικό το σχόλιο μου από πάνω...τα από κάτω χωρίς απαραίτητα να συνδέονται.

Αμφιθέατρο....ήταν ένα mix του γαμώ-glam-clubbing και αυτού που πρέσβευε το +SODA. Ένα King Size με δόσεις +SODA στη μουσική κάποιες βραδιές. Και δεν λέω ότι δεν ήταν εντυπωσιακό μαγαζί, ήταν, απλά άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Το +SODA στην Ερμού, ήταν κάτι σε καταγώγι-underground με εκπληκτικά σετ/βραδιές με απίστευτους guest, και εγχώριους και ξενόφερτους διάσημους DJ, όχι τύπου Guetta όμως που θα έφερνε πανεύκολα αν υπήρχε σήμερα ένα μαγαζί τύπου αμφιθέατρο. Ηλεκτρονική μουσική με άποψη και όχι μαϊντανούς. ΒΕΒΑΙΑ, μετά το 96 που για κάποιο απροσδιόριστο λόγο το μαγαζί έγινε "in" άρχισαν να το επισκέπτονται και ορδές διάσημων, αυτό δεν ήταν κακό ιδιαίτερα, απλά τα πράγματα επηρεάστηκαν απο κάποια στιγμή και μετά. Ερχόταν ο LTJ Bukem και από κάτω στα "VIP" να χορεύει ο Κωστέτσος με άλλους της γνωστής παρέας, μόνο και μόνο γιατί για κάποιο φεγγάρι είχε γίνει πολύ trendy το Drum n Bass. Κάποια καλοκαίρια το μαγαζί άνοιγε και στην παραλία με αποκορύφωμα αυτό του '98 νομίζω που άνοιξε στο ......(απέναντι από το αεροδρόμιο στον Αγιο Κοσμά, δίπλα στα καρτ και στον δρόμο που πάει για Ακρωτήρι) όπου το μαγαζί παρόλο που συνέχιζε να παίζει καλές μουσικές με πολύ καλούς guest είχε αρχίσει να γίνεται λιγάααακι King Size σε κόσμο, αλλά οι μουσικάρες μουσικάρες.

Έχω δουλέψει στο +SODA και έζησα φοβερές στιγμές. Και έχω ηχογραφήσει και κάποια σετ από τους residents μια σεζόν (DJ DINO [size=8pt](όχι MFU for gods shake)[/size] και Mrs Lefki....όποιος θέλει τα ανεβάζω.

Ημούν τότε ο κλασσικός γιος μάνας raver, με μια μικρή διαφορά ότι το ναρκωτικό μου (μας) ήταν η μουσική μόνο και όχι ουσίες. Κέρδισα, έχασα....δεν ξέρω....είμασταν σε μια τρελή ecstasy έτσι κι αλλιώς με όσα ζουσάμε.

Factory (Mikele και Mike....μουσικάρες)
Fuzz (δεν πρόλαβα, δεν πήγα....δεν θυμάμαι, αλλά ήταν ναός)
Αλσος (στο υπόγειο του για μας τους junglists αλλά και πάνω εννοείται, φοβερές βραδυές)
Φάρμα (Μια φορά πήγα, και δόξα το θεό που το έζησα και αυτό....τέλειο μέρος, τέλειο σκηνικό)
και εκείνες τις εποχές αρκετό psychedelic Trance σε X-movie Theater, αργότερα μετακόμιση στο Battery σε διάφορα σημεία που έκαναν πάρτυ οι Trancemedia (Αλιμο, Αλεποχώρι κτλ), πάρτυ στο Κατσιμίδι στην Πάρνηθα και ένα σωρό άλλα πάρτυ που γινόντουσαν απο ομάδες σε "mainstream" μαγαζία (πχ στο Camel) και σε καταγώγια και αλάνες.
Και άπειρα άλλα μέρη που το μυαλό δεν συγκρατεί πλέον ....έχω όμως καμια 500αριά flyers από τότε...που μου θυμίζουν χώρους και πάρτυ που πήγα.


Απίστευτες εποχές, όχι γιατί τις έζησα αλλά γιατί πιστεύω ότι εδω και πολλά χρόνια δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι διαχωρισμοί στα μουσικά ακούσματα. Ο κόσμος πλέον δεν ασχολείται, ότι παίζουν οι playlists των ραδιοφωνικών/φερέφωνων των δισκογραφικών και μαζικά όπου είναι τα μουνιά, μπουζούκια και γάμω-glamo-clubs.


Κάποιος ανέφερε τον Τσιλιχρίστο κάπου πριν και με πιάνουν τα γέλια και τα δάκρυα. Εχει γίνει φίρμα ο Τσιλιχρίστος και αναφέρεται σε συζητήσεις που έχουν να κάνουν με ηλεκτρονική μουσική, αλήθεια; Σαν επιχειρηματίας και για τα μαγαζιά που έστησε στο παρελθόν (με πλάτες άλλων) μπορεί ο καθένας να του βγάλει το καπέλο αλλά είμαστε αρκετοί που και δεν είμαστε χθεσινοί ούτε άσχετοι για δώσουμε κάποια ιδιαιτερο credit στον DJ Τσιλι. Είμασταν εκεί κάποιοι όταν στο King Size έβαζε τα παιδάκια (πραγματικοί) dj στην άκρη για να παίξει και οι παρελάσεις στις αλλαγές περνούσαν σε ΚΑΘΕ αλλαγή, ένα ολόκληρο μαγαζί που γέλαγε. Μετά απο 200 χρόνια, με όλα τα μέσα και με όλες τις σημερινές ευκολίες ακόμα και η Χαραλαμπίδου κάνει αλλαγές όταν παίζει. Περισσότερο ΚΑΚΟ έχει κάνει ο Τσιλιχρίστος στην νύχτα ομως παρα καλό. Αυτός έφερε τη δηθενιά τη γαμω-γκλαμουριά στα clubs της Αθήνας. Μπορεί να πέτυχε (τότε και για μια 10ετία) σε αυτό αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ κακό, και άφησε πίσω του το τίποτα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.713
Κριτικές
1
Like
29.405
Πόντοι
8.006
Ω Θεε μου. Μια φορα ειχα παει, το 1990. Κυριολεκτικά κατα λαθος. Ακομη δεν μπορω να ξεχασω την εμπειρια. Δεν μπορούσα καν τοτε στα 19 μου να διανοηθω οτι υπαρχουν τετοια μαγαζια στην Ελλαδα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.713
Κριτικές
1
Like
29.405
Πόντοι
8.006
FAZ...ναι...
και το Mike δεν είμαι σίγουρος αν τον έχω γράψει σωστά (Μίκι το προφεραμε αλλά όσο θυμάμαι στο αλτσχαϊμέρ μου γραφόταν Mike)
Αυτο τυπε μου δεν το ξερω καθολου, πρωτη φορα το ακουω
 

kariolia

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2013
Μηνύματα
45
Like
30
Πόντοι
0
την Στεφανία την χορεύτρια με τα μπλε μάτια την είχα ξεπατώσει :fuck1:, υπερκωλάρα  για όποιους θυμούνται :fuck2:
φιλαρακι εχω παιξει κι εγω πολυ μπαλα με Στεφανια...μαλλον θα γνωριζομαστε...χαχαχα

υγ. και με Τζινα ...αλλη κωλαρα
 

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Δεν θυμάμαι ονόματα απο τις δυο ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ χορευτρίες του +SODA. ΉΤαν μια ξανθιά και μια μελαχρινή.
Η μελαχρινή εθεάθει το 2012 σε ένα μαγαζί. Ειχε πιει λιγο παραπανω και ανέβηκε στη μπαρα να θυμηθεί τα...παλιά.


Ήταν τρελό διδυμο οι 2 τους...

 

Συνημμένα

  • sdffsdfsd.jpg
    sdffsdfsd.jpg
    231,7 KB · Εμφανίσεις: 99
  • sdfsdsfssf.jpg
    sdfsdsfssf.jpg
    320 KB · Εμφανίσεις: 87

Panos13

Μέλος
Εγγρ.
9 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.182
Like
184
Πόντοι
16
Εδω και 200 χρόνια θέλω να κάτσω να σκανάρω όλα τα flyers που έχω.....πλέον είναι σίγουρο ότι δεν θα γίνει ποτέ...

 

Συνημμένα

  • IMG_20180504_024909.jpg
    IMG_20180504_024909.jpg
    177,2 KB · Εμφανίσεις: 54
  • IMG_20180504_024929.jpg
    IMG_20180504_024929.jpg
    266,2 KB · Εμφανίσεις: 29
  • IMG_20180504_025052.jpg
    IMG_20180504_025052.jpg
    225,7 KB · Εμφανίσεις: 37
  • IMG_20180504_025220.jpg
    IMG_20180504_025220.jpg
    239,7 KB · Εμφανίσεις: 24
  • IMG_20180504_025400.jpg
    IMG_20180504_025400.jpg
    191,7 KB · Εμφανίσεις: 30
  • IMG_20180504_025536.jpg
    IMG_20180504_025536.jpg
    143,7 KB · Εμφανίσεις: 38

kariolia

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2013
Μηνύματα
45
Like
30
Πόντοι
0
Δεν θυμάμαι ονόματα απο τις δυο ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ χορευτρίες του +SODA. ΉΤαν μια ξανθιά και μια μελαχρινή.
Η μελαχρινή εθεάθει το 2012 σε ένα μαγαζί. Ειχε πιει λιγο παραπανω και ανέβηκε στη μπαρα να θυμηθεί τα...παλιά.


Ήταν τρελό διδυμο οι 2 τους...
αυτη στις φωτο ειναι η Στεφανια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom