Νέα

Σκοτώσανε τη σκύλα μου με φόλα.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Α-Ω
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 923
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Έχω τις εξης ερωτήσεις
...
α. Ο χώρος έχει μία πισίνα

β. Σε μια σκάλα

γ. φυτοφάρμακο / χημικά με ένδειξη (Χ),

Όποιος μπορεί να με κατευθύνει

Τα δύο πρώτα πάνε σίγουρα Πολεοδομία.  Αν υπάρχει θέμα κινδύνου (θα τον εντοπίσεις), είναι υποχρεωμένοι να στείλουν την αστυνομία να λάβει μέτρα.  Αν πας και καταθέσεις έγγραφο (με αριθμό πρωτοκόλλου) και τα λες αυτά, κάτι θα κάνουν, γιατί αν γίνει η στραβή (και δεν έχουν κάνει) τους πας για παράβαση καθήκοντος.

Το τρίτο έχει να κάνει μέ κάποιο "Υγειονομικό", αλλά δεν ξέρω περισσότερα στοιχεία.  Ας πει κάποιος άλλος.  Είχα ψάξει κάποτε να βρω ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια να ελέγξει περίπτωση βοθρόνερων που τα πέταγαν στο δρόμο, αλλά τα παράτησα στη μέση.

Tip:
Κάθε καταγγελία (2 στην πολεοδομία?) μονή (ένα θέμα σε κάθε χαρτί), σε χωριστό έγγραφο, με χωριστό αριθμό πρωτοκόλλου έναν για κάθε θέμα. Διότι: 1) "Όχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι", και 2) Είναι ΠΑΓΙΑ τακτική των Δημόσιων καρεκλοκένταυρων να παίρνουν το χαρτί που αναφέρεις 3 ή 13 πράματα, και να ασχολούνται (και να σου απαντάνε) μόνο στο πρώτο.  Αν πας να τους πεις τίποτα, σου λένε "Απάντησα".

Τους ενδιαφέρει "το χαρτί", όχι το θέμα.
 

Nostalgia

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2009
Μηνύματα
164
Like
47
Πόντοι
1
Φιλε μου καλυτερα να κινηθεις μεσω ενος δικηγορου, και καλυτερα θα σε κατατοπισει και περισσοτερο θα φοβηθουν ολοι τους. Οπωσδηποτε να επισημανεις το θεμα παιδιων στη συνελευση, οσοι εχουν παιδια θα ενδιαφερθουν ....πιστευω.

Επισης κανε μια ερωτηση εαν τα συγκεκριμενα κουνελια ειναι εμβολιασμενα. Μην τους αφησεις σε χλωρο κλαρι.
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
Πώς σώζουμε τα ζώα από φόλα

Εκατοντάδες σκύλοι και γάτες χάνουν τη ζωή τους άδικα κάθε χρόνο στην Ελλάδα, επειδή κάποιοι «συνάνθρωποί μας» θεωρούν ότι τους ενοχλούν και αποφασίζουν να σκορπίσουν το θάνατο, μοιράζοντας φόλες. Ο όρος «φόλα» αναφέρεται σε ένα σύνολο μεθόδων και τοξικών ουσιών που χρησιμοποιούνται για τη δηλητηρίαση κατοικίδιων και αδέσποτων ζώων. Οι φόλες συνήθως τοποθετούνται κατά τη διάρκεια της νύχτας, μέσα σε κομμάτια φαγητού που θα θελήσουν να φάνε τα ζώα.
Πολλές φορές, βέβαια, οι δράστες αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν απίστευτα ισχυρά δηλητήρια, τα οποία σκορπίζουν γύρω από δένδρα ή σε γωνίες σπιτιών και αρκεί μια μικρή επαφή με το ζώο για να το βλάψουν. Αν το κατοικίδιο σας ή κάποιος αδέσποτος φίλος σας φάει φόλα, τα κυριότερα συμπτώματα που μπορεί να παρουσιάσει είναι: Έντονος εμετός, υπερβολική σιελόρροια, σπασμοί, αστάθεια και δύσοσμη διάρροια. Αν αντιληφθείτε κάτι από τα παραπάνω, τηλεφωνήστε άμεσα στον κτηνίατρό σας και ενημερώστε τον για το τι μπορεί να προκάλεσε τη δηλητηρίαση.
Ο κτηνίατρος θα σας καθοδηγήσει τι είδους εμετικό πρέπει να δώσετε στο ζώο με πολύ προσοχή (απομορφίνη, αλάτι, μουστάρδα, μαγειρική σόδα), προκειμένου να αποβάλει το δηλητήριο. Σύμφωνα με την κτηνίατρο, Ράνια Μιχαήλ, όλες οι κινήσεις πρέπει να γίνουν άμεσα, γιατί, αν περάσουν 4 ώρες από τη στιγμή που το ζώο φάει τη φόλα και δεν έχει προκληθεί εμετός, τότε το δηλητήριο θα απορροφηθεί από το αίμα.
Μόλις το ζώο κάνει εμετό, αμέσως πρέπει να γίνει μια ένεση ατροπίνης (0,2 mm στο κιλό ζώου), την οποία κάθε φιλόζωος ιδιοκτήτης ζώου θα πρέπει να έχει προκαταβολικά στο σπίτι του για την άμεση αντιμετώπιση της φόλας. Όσο πιο γρήγορα μεταφέρετε το ζώο στον κτηνίατρο για να του χορηγηθεί ορός, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες επιβίωσής του.
Αφού κάνετε ότι μπορείτε για να σώσετε το ζώο, κάντε 
άμεση καταγγελία μαζί με κάποιον άλλο μάρτυρα, στην αστυνομία και να επιμείνετε να καταγραφεί το γεγονός. Ακόμα αναφέρετε το γεγονός και στον τοπικό δήμο και πιέστε τους να λάβουν μέτρα. Σύμφωνα με το νόμο 3170/2003, η οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση ή εγκατάλειψη ζώου τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι και 1.500 ευρώ ή και ποινή εξάμηνης φυλάκισης.
Δείτε εδώ πόσο υποφέρει ένα ζώο που αργοπεθαίνει έχοντας φάει φόλα:
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Αφού κάνετε ότι μπορείτε για να σώσετε το ζώο, κάντε 
άμεση καταγγελία μαζί με κάποιον άλλο μάρτυρα, στην αστυνομία και να επιμείνετε να καταγραφεί το γεγονός. Ακόμα αναφέρετε το γεγονός και στον τοπικό δήμο και πιέστε τους να λάβουν μέτρα. Σύμφωνα με το νόμο 3170/2003, η οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση ή εγκατάλειψη ζώου τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι και 1.500 ευρώ ή και ποινή εξάμηνης φυλάκισης.


ελαχιστα τα προστιμα!!!
μαλλον θα πρεπει οντως να γινει κατι. Πρεπει να γινουν αυστηροτερα.
 

giorgos58

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2008
Μηνύματα
13.713
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
166
ελαχιστα τα προστιμα!!!
μαλλον θα πρεπει οντως να γινει κατι. Πρεπει να γινουν αυστηροτερα.
Εδω δεν δινουνε σημασια στα ζωα που δηλητηριαζοντε θα βαλουν προστιμο
 
OP
OP
Α-Ω

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.989
Κριτικές
14
Like
3.972
Πόντοι
2.777
Φιλε μου καλυτερα να κινηθεις μεσω ενος δικηγορου, και καλυτερα θα σε κατατοπισει και περισσοτερο θα φοβηθουν ολοι τους. Οπωσδηποτε να επισημανεις το θεμα παιδιων στη συνελευση, οσοι εχουν παιδια θα ενδιαφερθουν ....πιστευω.

Επισης κανε μια ερωτηση εαν τα συγκεκριμενα κουνελια ειναι εμβολιασμενα. Μην τους αφησεις σε χλωρο κλαρι.

Nostalgia πολλά ευχαριστώ.
Έτσι θα κινηθώ.
 
OP
OP
Α-Ω

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.989
Κριτικές
14
Like
3.972
Πόντοι
2.777
Πώς σώζουμε τα ζώα από φόλα

Εκατοντάδες σκύλοι και γάτες χάνουν τη ζωή τους άδικα κάθε χρόνο στην Ελλάδα, επειδή κάποιοι «συνάνθρωποί μας» θεωρούν ότι τους ενοχλούν και αποφασίζουν να σκορπίσουν το θάνατο, μοιράζοντας φόλες. Ο όρος «φόλα» αναφέρεται σε ένα σύνολο μεθόδων και τοξικών ουσιών που χρησιμοποιούνται για τη δηλητηρίαση κατοικίδιων και αδέσποτων ζώων. Οι φόλες συνήθως τοποθετούνται κατά τη διάρκεια της νύχτας, μέσα σε κομμάτια φαγητού που θα θελήσουν να φάνε τα ζώα.
Πολλές φορές, βέβαια, οι δράστες αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν απίστευτα ισχυρά δηλητήρια, τα οποία σκορπίζουν γύρω από δένδρα ή σε γωνίες σπιτιών και αρκεί μια μικρή επαφή με το ζώο για να το βλάψουν. Αν το κατοικίδιο σας ή κάποιος αδέσποτος φίλος σας φάει φόλα, τα κυριότερα συμπτώματα που μπορεί να παρουσιάσει είναι: Έντονος εμετός, υπερβολική σιελόρροια, σπασμοί, αστάθεια και δύσοσμη διάρροια. Αν αντιληφθείτε κάτι από τα παραπάνω, τηλεφωνήστε άμεσα στον κτηνίατρό σας και ενημερώστε τον για το τι μπορεί να προκάλεσε τη δηλητηρίαση.
Ο κτηνίατρος θα σας καθοδηγήσει τι είδους εμετικό πρέπει να δώσετε στο ζώο με πολύ προσοχή (απομορφίνη, αλάτι, μουστάρδα, μαγειρική σόδα), προκειμένου να αποβάλει το δηλητήριο. Σύμφωνα με την κτηνίατρο, Ράνια Μιχαήλ, όλες οι κινήσεις πρέπει να γίνουν άμεσα, γιατί, αν περάσουν 4 ώρες από τη στιγμή που το ζώο φάει τη φόλα και δεν έχει προκληθεί εμετός, τότε το δηλητήριο θα απορροφηθεί από το αίμα.
Μόλις το ζώο κάνει εμετό, αμέσως πρέπει να γίνει μια ένεση ατροπίνης (0,2 mm στο κιλό ζώου), την οποία κάθε φιλόζωος ιδιοκτήτης ζώου θα πρέπει να έχει προκαταβολικά στο σπίτι του για την άμεση αντιμετώπιση της φόλας. Όσο πιο γρήγορα μεταφέρετε το ζώο στον κτηνίατρο για να του χορηγηθεί ορός, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες επιβίωσής του.
Αφού κάνετε ότι μπορείτε για να σώσετε το ζώο, κάντε 
άμεση καταγγελία μαζί με κάποιον άλλο μάρτυρα, στην αστυνομία και να επιμείνετε να καταγραφεί το γεγονός. Ακόμα αναφέρετε το γεγονός και στον τοπικό δήμο και πιέστε τους να λάβουν μέτρα. Σύμφωνα με το νόμο 3170/2003, η οποιασδήποτε μορφής κακοποίηση ή εγκατάλειψη ζώου τιμωρείται με πρόστιμο μέχρι και 1.500 ευρώ ή και ποινή εξάμηνης φυλάκισης.
Δείτε εδώ πόσο υποφέρει ένα ζώο που αργοπεθαίνει έχοντας φάει φόλα:

κι η Ελευθεροτυπία είχε ένα αντίστοιχο (νομίζω το ίδιο είναι) στο Ε της Κυριακής...μάλλον λειτούργησαν τα mails κι οι επαφές μου στη Ρούλα εκεί.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.091
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
Μολις πεθανε το σκυλι μου
και δεν ξερω τι θα κανω με την μητερα μου
σκατα ολα στραβα μου πανε γμτ
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.091
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357

Ηταν 12 ετων .... ειχε περασει και δυο χειρουργια στα 6 και στα 9 ετη
τον τελευταιο χρονο ειχε κατι σαν βηχα με σπασμους
ο γιατρος μας ειχε πει να το περιμενουμε
σημερα το βραδυ ξημερωματα φιλησε την μητερα μου στο κρεβατι και την αραξε στο  γραφειο μου απο κατω....
το πρωι που σηκωθηκα να παω για δουλεια την εβγαλα απο εκει αλλα δεν περπατουσε
την χαιδεψα και ανταποκριθηκε με δυσκολεια τοτε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα
ειπα καμια αδιαθεσια θα ειναι το απογευμα θα την παω στο γιατρο
την αφησα στον καναπε κι αυτη πηγε και ξεψυχησε στο γραφειο μου απο κατω
την βρηκα κοκκαλωμενη με λιγο αιμα και σαλιο στο πλαι της
απορω πως γραφω τωρα εδω
εχω παθει πλακα και κλαιω γμτ !!!
την τυλιξα με ενα σεντονι και περιμενω να την παρουν για ταφη
απο το παραπανω γραφειο που αναφερε καποιος χρηστης
και δεν θα αντεχω και την μητερα μου τωρα...
θα αρχισει να μου λεει οτι την εβλεπε στον υπνο της και τετοιες μαλακιες και θα γινω πιο σκατα απο οτι ειμαι !!!!
θα κοιταξω σε λιγες μερες για αλλο γιατι με βοηθαγε στα κουδουνια και στα τηλεφωνα..... (δεν ακουω καλα)

μαλλον απο γηρατεια πηγε !!!
 

Analyst

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
320
Like
1
Πόντοι
1
Να πάρεις άλλο φίλε μου.

Είναι η καλύτερη γιατρειά.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Μολις πεθανε το σκυλι μου
και δεν ξερω τι θα κανω με την μητερα μου
σκατα ολα στραβα μου πανε γμτ
ο κωστίκας κι ο γιωρίκας μολις μαθαινουν οτι ηρθε η προσκληση απο την αμερικη για να φυγουν μεταναστες, αλλα μονο για τον κωστίκα.

το κουβεντιαζουν και λεει ο κωστικας αποφασιστικά.

- δεν παω !
- μα γιατι ? (ρωταει ο γιωρικας)
- εισαι καλα ? και πού θα αφησω τη γατα μου ? αφου δεν μπορω να την παρω μαζι μου. ξερεις πόσο τη λατρευω..
- ξερω, αλλα μη σκας. θα στην φροντιζω εγω. τί στο καλο ? τοσα χρονια εμαθα..

οντως, τον πειθει και ο κωστίκας σαλπάρει τελικα..

καθε μηνα στην ξενιτια, μιλουσαν στο τηλεφωνο 1-2 φορες το μηνα, ωσπου μια μερα μετα απο 2 χρονια, αναμεσα στα αλλα, ρωταει ο κωστικας..

- τί κανει ο βαγγελης ?
- καλα ειναι. σε χαιρεταει..
- η τσουράπω ?
- καλα κι αυτη. ρωταει για σενα..
- η γατα μου ?
- η γατα σου πεθανε βρε συ κωστικα !

σέκος ο κωστικας. μολις συνηλθε τον παιρνει παλι τηλεφωνο και του τα χωνει.

- μα ειναι τροπος αυτος να μου το πεις ρε γιωρικα ?
- ε και τί να σου λεγα ?
- ε.... να.... να μου ελεγες για παραδειγμα οτι στην αρχη δεν ενοιωθε πολυ καλα, μετα εχασε την ορεξη της και δεν ετρωγε, μετα ανεβηκε στα κεραμιδια και νιαούριζε.... καταλαβαινεις, τετοια πραματα..
- εχεις δικιο κωστικα, σου ζητω συγνωμη..
- δε βαριεσαι τωρα.. να σαι καλα.. αντε αιωνία της η μνημη..

περασαν άλλα 2-3 χρονια και ξαναβρεθηκαν στο τηλεφωνο..

- τί γινεται ? πως παει εκει στην πατριδα ??
- ολα καλα κωστικα μου..
- ρε συ, τί κανει ο μπαρμπαλάμπρος ?
- καλα ειναι, παντρεψε και την κορη του.
- ο κυρ μανωλης το χει ακομη το σουβλατζιδικο ?
- το χει και παει και καλα..
- η μανα μου τί κανει ρε συ γιωρικα ?
- εεεε.... να.... στην αρχη δεν ενοιωθε πολυ καλα, μετα εχασε την ορεξη της και δεν ετρωγε, μετα ανεβηκε στα κεραμιδια και νιαούριζε....
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.091
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
Να πάρεις άλλο φίλε μου.

Είναι η καλύτερη γιατρειά.

Το ξερω φιλε ...
το εχω ξαναπερασει αυτο....
αυτο θα κανω απλα τωρα ειμαι ολιγον χαλια
και περιμενω την μητερα μου να με φτιαξει με τα δικα της ....
θα κοιταξω απο δευτερα για αλλο μαλλον.....

σε ευχαριστω πολυ παντως
 

Επισκέπτης
Κρίμα για το σκυλάκι.Τουλάχιστον το είχε κάποιος που το αγαπούσε πραγματικά,και αυτό είναι πολύ σημαντικό.Μακάρι να βρεις κάποιο άλλο να σε συντροφεύει.
Τι ράτσα ήταν;Όχι ότι έχει σημασία βεβαίως,αλλά έτσι για την ιστορία...
 
OP
OP
Α-Ω

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.989
Κριτικές
14
Like
3.972
Πόντοι
2.777
αν ήταν πλήρης ημερών αυτό είναι κάτι, εμένα που μου τη σκοτώσανε σκέψου το άδικο παρέα με την απουσία πόσο πονάει.

Κρίμα κι ας είναι καλοτάξιδη.
Πως τη φωνάζατε;
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.091
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
Σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια

Πομερανιαν σπιτς λευκο ηταν και την φωναζα Αντζυ
 

AQ7

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2009
Μηνύματα
292
Like
0
Πόντοι
1
Oταν εμενα σε πολυκατοικια στην Ελλαδα, πηρα ενα κουταβακι που δοξα το θεο ειναι μια χαρα κ ειναι διπλα μου τωρα (χθες μαλιστα την πηγαμε να ζευγαρωσει με ενα σκυλαρο Λαμπραντορ θεριο 52 κιλων). Το τι περασα απο τους περιεργους διπλα δεν λεγεται. Οσοι γνωριζουν τη ρατσα ξερουν οτι τα Λαμπραντορ κ δη τα θηλυκα δεν γαυγιζουν σχεδον ΠΟΤΕ, μονο οταν καποιος χτυπα την πορτα ή τηλεφωνο.

Το τι παπαριες ακουσα , ειχα κατι τυπους διπλανο μπαλκονι, ερχεται σε μια δοση η τυπισσα και μου δειχνει το μπρατσο της , ειχε κανει αιμοληψια κ μου λεει ' Βλεπεις ? Πηγα να κανω τεστ αλλεργιας, ειμαι αλλεργικη στα σκυλια , το σκυλι πρεπει να φυγει' . Για οσους ξερουν , τα τεστ αλλεργιας γινονται με τεστ στο δερμα, οχι στο αιμα. Οι τυποι εντομεταξυ να σκοτωνονται τα μεσανυχτα καθε βραδι και να εχουν το θρασος να μου την πουν επειδη μια (1) φορα το σκυλι εκλαιγε επειδη αργησα να γυρισω κ ηταν κουταβι κ μονο του.

Εφτασαν στο σημειο να κανουν γενικη συνελευση πολυκατοικιας , με θεμα το κουταβακι μου..Οτι κ καλα ο κανονισμος της πολυκατοικιας δεν επιτρεπει κατοικιδια. Παιδες , επειδη δεν ηξερα, το ψαξα κ τους ετριψα στη μουρη το νομο προστασιας των ζωων που ειναι ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ , οχι κανονισμος ιδιωτων κ υπερισχυει ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ κανονισμου κτιριου.

Μαλιστα τους απειλησα οτι ετσι και συνεχισουν θα τους παω στα δικαστηρια , οπου προβλεπεται κ αναλογο προστιμο. Απο τοτε χεστηκαν πανω τους κ δεν με ξαναενοχλησαν τα ΟΡΘΙΑ ΖΩΑ.
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
θελω κι εγω να παρω σκυλακι αλλα οσο σκεφτομαι οτι μπορει να μου παθει κατι καποια στιγμη τρελλαινομαι..
ειμαι που ειμαι ευαισθητη με τους ανθρωπους που αγαπω,ποσο μαλλον με αυτο το απροστατυετο πλασματακι!!!

:-
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom