Νέα

Σκόπια - Μακεδονία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα NEKPOTOMEIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 229
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πώς θα θέλατε να ονομαστεί επίσημα (οριστική λύση) το κράτος της Πρώην

  • Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

    Ψήφοι: 2 2,5%
  • Δημοκρατία της Μακεδονίας

    Ψήφοι: 4 4,9%
  • Σκόπια - Μακεδονία

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σλαβομακεδονία

    Ψήφοι: 11 13,6%
  • Βόρεια Μακεδονία

    Ψήφοι: 7 8,6%
  • Νοτιοσλαβία

    Ψήφοι: 10 12,3%
  • Βαρντάρ

    Ψήφοι: 19 23,5%
  • Δεν χρειάζεται να ονομαστούν κάπως, αρκoύν 1000 τανκς και ένα αποφασισμέν

    Ψήφοι: 28 34,6%
  • Δεν ξέρω - Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    81

Επισκέπτης
Η έκφραση Παλιοσίδερα είναι το λιγότερο που θα λέγαμε. Με τι λογισμικό έρχονται τα F16 και τα Mirage στην Ελλάδα και με τι λογισμικό πετούν τα αντίστοιχα γαλλικά ή αμερικάνικα. 

Απο τα λιγα που γνωριζω, τα Mirage ερχονται με το ιδιο λογισμικο. Τουλαχιστον τα καινουρια που παραλαβαμε πριν απο κανα μηνα. Οσο για τα F16 δε γνωριζω.
By the way ωραιο username Επινέα :)
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Απο τα λιγα που γνωριζω, τα Mirage ερχονται με το ιδιο λογισμικο. Τουλαχιστον τα καινουρια που παραλαβαμε πριν απο κανα μηνα. Οσο για τα F16 δε γνωριζω.
By the way ωραιο username Επινέα :)


Ιουλία είσαι ΕΠΟΠ ;
 

Επισκέπτης
Κοριτσάκι (;) τα έχεις σκεφτεί αυτά που έγραψες;Και τι είναι τα όπλα,αμάξια να διαλέξεις όποιο θέλεις;Τα Sukhoi και να τα χαρίσουν δεν θα τα έπαιρνε η Ελλάδα.Πού να τα βάλουν;Κάπου 35μ εκπέτασμα πτερύγων έχουν έναντι 10 μέτρα περίπου που έχουν τα mirage & F-16.Επίσης το κόστος αγοράς πυραύλων κλπ παρελκομένων τα υπολογίζεις;Ούτε τα ηλεκτρονικά τους είναι συμβατά με τα αντιαεροπορικά κλπ συστήματα που έχουμε προμηθευτεί.Η Αμερική έχει ενοχληθεί με την Ελληνορωσική προσέγγιση στο θέμα της ενέργειας.Εκεί είναι το πρόβλημά τους.Όχι αν αγοράσεις μαχητικά από αυτούς.Το έκανε ο Καραμανλής πριν 2 χρόνια περίπου,αναθέτοντας την αγορά F-16 Block52+ και την επόμενη ημέρα,για ευχαριστώ,αναγνώρισαν τα Σκόπια.

Κοριτσακι ειμαι, γιατι απορεις; Επειδη χωνω τη μυτουλα μου σε θεματα που αναφερονται σε toys for boys; Τα Σουχόι τα εφερα ως παραδειγμα. Οπως εγραψα υπάρχει και η Gripen και αλλες εταιρειες. Φυσικά τους ετσουξε και ο αγωγός. Οτιδηποτε τους κανει να χανουν λεφτα τους τσουζει.
 

enipeas

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2006
Μηνύματα
133
Like
0
Πόντοι
1
Ποτέ δεν έχεις το τελευταίο λογισμικό γιατί απλούστατα δεν το γράφεις εσύ αλλά κάποιος άλλος, που δεν τον ελέγχεις. Δεν είναι τυχαίο που οι Σουηδοί έχουν δικό τους μαχητικό.
 

Επισκέπτης
Το οποιο παρεπιπτοντως δεν ειναι καθολου κακο (απο τα λιγα που ξερω- επαναλαμβανω)
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Το Gripen έχει μικρή ακτίνα δράσης.Και όσο η Ελλάδα και η Π.Α συνεχίζουν να αγνοούν τα αεροσκάφη εναέριου ανεφοδιασμού,τέτοια α/φη δεν κάνουν για την Ελλάδα.Μετά μόνο Typhoon μένει,και το Rafale.Το πρώτο είναι που θέλει η Π.Α αλλά το κράτος "δεν έχει λεφτά"!
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Δεν είναι τυχαίο που οι Σουηδοί έχουν δικό τους μαχητικό.

Οι Σουηδοί δεν ανήκουν στο ΝΑΤΟ ούτε ανήκαν στο σύμφωνο της Βαρσοβίας.Έπρεπε να είχαν άμυνα,και έβαλαν τον κώλο τους και έφτιαξαν βιομηχανίες.Αεροπλάνα,άρματα,πλοία,πυροβόλα,όλα δικά τους.Οι Έλληνες πήγαν να φτιάξουν το περιβόητο άρτεμις 30 και ποτέ δεν τελείωσε...
 

Επισκέπτης
Το Gripen έχει μικρή ακτίνα δράσης.Και όσο η Ελλάδα και η Π.Α συνεχίζουν να αγνοούν τα αεροσκάφη εναέριου ανεφοδιασμού,τέτοια α/φη δεν κάνουν για την Ελλάδα.Μετά μόνο Typhoon μένει,και το Rafale.Το πρώτο είναι που θέλει η Π.Α αλλά το κράτος "δεν έχει λεφτά"!

Ποσο μεγαλη ακτινα δρασης χρειαζομαστε όταν σε 15 εισαι στη Λημνο; 
Για το Rafale εχεις δικιο. Απ ότι ξερω η επιτροπη το ειχε πρωτη επιλογη.
Καναμε το thread εκθεση οπλικων συστηματων.... :cheesy:
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Οχι, Νεαρχε, ασχολουμαι απο χομπυ. Την ωρα που δεν πλενω πιατα (οπως πολυ ενδεχομενως θα θελησουν να με στειλουν να κανω) ασχολουμαι με ότιδηποτε πεταει ή τρεχει ΠΟΛΥ.



Κανένας δεν σου είπε να πας να πλύνεις πιάτα και κανέναν δεν ενοχλείς συμμετέχοντας στο site.

Πάντως κάποια σχέση με το στρατό πρέπει να έχεις. Αλλιώς δεν θα ήξερες ούτε τόσα πολλά για στρατιωτικό εξοπλισμό, ούτε τι σημαίνει ΕΠΟΠ. Εννέα στις δέκα κοπέλες δεν ξέρουν.
 

Επισκέπτης
Κανένας δεν σου είπε να πας να πλύνεις πιάτα και κανέναν δεν ενοχλείς συμμετέχοντας στο site.

Πάντως κάποια σχέση με το στρατό πρέπει να έχεις. Αλλιώς δεν θα ήξερες ούτε τόσα πολλά για στρατιωτικό εξοπλισμό, ούτε τι σημαίνει ΕΠΟΠ. Εννέα στις δέκα κοπέλες δεν ξέρουν.
Δυστυχως ειναι αρκετοι αυτοι που μου το χουν πει. Ιδιαιτερα οταν συμμετεχω σε τετοια thread. Με το στρατό δεν εχω καμια σχεση. Απλα οταν ενδιαφερεσαι για κατι, απλα ασχολεισαι και διαβαζεις.
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Ποσο μεγαλη ακτινα δρασης χρειαζομαστε όταν σε 15 εισαι στη Λημνο; 
Για το Rafale εχεις δικιο. Απ ότι ξερω η επιτροπη το ειχε πρωτη επιλογη.
Καναμε το thread εκθεση οπλικων συστηματων.... :cheesy:

Αγαπητή μου,δε σου φτάνει μόνο να πας στη Λήμνο.Πρέπει να εμπλακείς,και να γυρίσεις.Πολλές φορές τα μαχητικά της Π.Α επιστρέφουν με οριακά καύσιμα στις βάσεις τους.Ο πρώτος ξάδερφος μου είναι στην Π.Α ιπτάμενος,και πολλές φορές έχουν αφήσει εμπλοκή λόγω ελάχιστων καυσίμων...Και Ελλάδα δεν είναι μόνο Λήμνος και Χίος.Είναι και Ρόδος κλπ.Τέλος πάντων,μεγάλη ιστορία αυτή.
 

Επισκέπτης
Αγαπητή μου,δε σου φτάνει μόνο να πας στη Λήμνο.Πρέπει να εμπλακείς,και να γυρίσεις.Πολλές φορές τα μαχητικά της Π.Α επιστρέφουν με οριακά καύσιμα στις βάσεις τους.Ο πρώτος ξάδερφος μου είναι στην Π.Α ιπτάμενος,και πολλές φορές έχουν αφήσει εμπλοκή λόγω ελάχιστων καυσίμων...Και Ελλάδα δεν είναι μόνο Λήμνος και Χίος.Είναι και Ρόδος κλπ.Τέλος πάντων,μεγάλη ιστορία αυτή.
Δεν εχει ανεφοδιασμό στη Σκυρο;
 

Επισκέπτης
Πρέπει να προσγειωθεί όμως.Απαιτεί χρόνο.Εν τω μεταξύ α/φη ανεφοδιασμού έχει η Τουρκία,και έχουν πλεονέκτημα παραμονής στο χώρο.

Ειναι ασφαλες να κανεις ανεφοδιασμό σε ενα τοσο μικρο χωρο οπως το Αιγαιο; Δεν παιρνει χρονο και ο ανεφοδιασμός στον αερα; Αν  εχεις φυγει απο το dog fight και πας "πιο κει" για ανεφοδιασμό δε μπορει να σε κυνηγησει ο αντιπαλος και να σε λοκαρει (ή να σε καταριψει) μαζι με το αεροσκαφος ανεφοδιασμου; Δεν ξερω, ρωταω για να μαθαινω :)
 

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Ειναι ασφαλες να κανεις ανεφοδιασμό σε ενα τοσο μικρο χωρο οπως το Αιγαιο; Δεν παιρνει χρονο και ο ανεφοδιασμός στον αερα; Αν  εχεις φυγει απο το dog fight και πας "πιο κει" για ανεφοδιασμό δε μπορει να σε κυνηγησει ο αντιπαλος και να σε λοκαρει (ή να σε καταριψει) μαζι με το αεροσκαφος ανεφοδιασμου; Δεν ξερω, ρωταω για να μαθαινω :)

Τα α/φη εναέριου ανεφοδιασμού συνοδεύονται από μαχητικά,και δρουν μακριά από το πεδίο μάχης.Άλλωστε ο κίνδυνος είναι και στο έδαφος,διότι Σκύρος Λήμνος κλπ αεροδρόμια θα είναι τα πρώτα που θα χτυπηθούν.Ενώ ένα α/φος ανεφοδιασμού μπορεί να απογειωθεί ακόμα και από την Ανδραβίδα.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
βρε ιουλια, για κοιτα αναμεσα στα ποδια σου..

μηπως εχεις κανενα πουλακι ????  :rolleyes:
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
1
Πόντοι
16
Ρε 500 αρματακια υπεραρκετα και τα παντσερ2000 να βαρανε καργα, αεραααααααααααα και ντου απο παντου, νοτιο τμημα δικο μας που ζουν οι Ελληνες και βορειο των Σερβων, αλβανα το πουλο. και αμερικανα το πουλο επισης. Και τοτε θα ΠΡΕΠΕΙ να ονομαζεται Μακεδονια η περιοχη που θα εχουμε καταλαβει :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

Επισκέπτης
Τα α/φη εναέριου ανεφοδιασμού συνοδεύονται από μαχητικά,και δρουν μακριά από το πεδίο μάχης.Άλλωστε ο κίνδυνος είναι και στο έδαφος,διότι Σκύρος Λήμνος κλπ αεροδρόμια θα είναι τα πρώτα που θα χτυπηθούν.Ενώ ένα α/φος ανεφοδιασμού μπορεί να απογειωθεί ακόμα και από την Ανδραβίδα.

Σωστο... Θα παω να κοιταξω info για τα αεροσκαφη ανεφοδιασμου. Ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
 

Επισκέπτης
βρε ιουλια, για κοιτα αναμεσα στα ποδια σου..

μηπως εχεις κανενα πουλακι ????  :rolleyes:

Πατερ μου, καλησπερα, τα σεβη μου :) Και σενα σε ξενιζει να ασχολουνται τα "κοριτσακια" με τα οπλα; Δεν το περιμενα απο σενα πατερ μου.  :-*
Α, και αναμεσα στα ποδια μου το μονο πουλακι που χω ειναι του αντρα μου :birdman:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom