Νέα

Seiko kinetic - πρόβλημα ορολογοποιός

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
26
Like
2.336
Πόντοι
6.955
Καλησπέρα αδέρφια.
Κάτοχος seiko kinetic premier perpetoual από το 2007. Ύστερα από τόσα χρόνια εμφάνισε το πρώτο του πρόβλημα το οποίο είναι το ότι δεν αλλάζει ημερομηνία όταν βρίσκεται σε κατάσταση απόθεσης και δεν κουνιούνται οι δείκτες για να εξοικονομεί μπαταρία. Ένα δεύτερο σύμπτωμα που κάνει είναι ότι όταν του κουνάω από την κατάσταση απόθεσης για να ξεκινήσουν να κουνιούνται πάλι οι δείκτες και να δείξουν την τρέχουσα ώρα, τότε δεν πάνε τάχιστα οι δείκτες στην τρέχουσα ώρα αλλά πολύ - πολύ αργά. Κανά δυο φορές μάλιστα τώρα τελευταία πήγε σε λάθος ώρα δυστυχώς :(
Αποτέλεσμα, το ρολόι πρέπει να πάει για εξέταση και θεραπεία σε σοβαρό ορολογοποιό. Την αντιπροσωπεία που είναι κοντά στην Ομόνοια την απορρίπτω λόγω μαζικών αρνητικών κριτικών για αυτήν, οπότε ψάχνω ανεξάρτητο τεχνίτη που να επισκευάζει και seiko kinetic.
Έχει να μου συστήσει κάποιος έναν αξιόλογο ορολογοποιό που να αναλαμβάνει τέτοιου ρολόγια? Τυγχάνει να έχει εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα σε κάτοχο του εν λόγο ρολογιού?
 

Συνημμένα

  • seiko.jpg
    seiko.jpg
    10,6 KB · Εμφανίσεις: 25

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.296
Like
11.948
Πόντοι
2.606
Τύπε που νομίζεις ότι βρίσκεσαι ; Ο μέσος χρήστης μπου φοράει οντεμαρ πικε πατεκ φιλιπ και ρόλεξ θα σε στείλουνε σε κανένα που θα σε χρεώσει και για χρονισμό βαλβίδων . πάντως αν θες να το γυαλισεις πήγαινε το στον τραλαλακη να του κάνει λεύκανση :confused:
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.340
Κριτικές
1
Like
6.327
Πόντοι
2.356
[quote author=jim28 link= ]Καλησπέρα αδέρφια.
Κάτοχος seiko kinetic premier perpetoual από το 2007. Ύστερα από τόσα χρόνια εμφάνισε το πρώτο του πρόβλημα το οποίο είναι το ότι δεν αλλάζει ημερομηνία όταν βρίσκεται σε κατάσταση απόθεσης και δεν κουνιούνται οι δείκτες για να εξοικονομεί μπαταρία. Ένα δεύτερο σύμπτωμα που κάνει είναι ότι όταν του κουνάω από την κατάσταση απόθεσης για να ξεκινήσουν να κουνιούνται πάλι οι δείκτες και να δείξουν την τρέχουσα ώρα, τότε δεν πάνε τάχιστα οι δείκτες στην τρέχουσα ώρα αλλά πολύ - πολύ αργά. Κανά δυο φορές μάλιστα τώρα τελευταία πήγε σε λάθος ώρα δυστυχώς :(
Αποτέλεσμα, το ρολόι πρέπει να πάει για εξέταση και θεραπεία σε σοβαρό ορολογοποιό. Την αντιπροσωπεία που είναι κοντά στην Ομόνοια την απορρίπτω λόγω μαζικών αρνητικών κριτικών για αυτήν, οπότε ψάχνω ανεξάρτητο τεχνίτη που να επισκευάζει και seiko kinetic.
Έχει να μου συστήσει κάποιος έναν αξιόλογο ορολογοποιό που να αναλαμβάνει τέτοιου ρολόγια? Τυγχάνει να έχει εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα σε κάτοχο του εν λόγο ρολογιού? [/quote]Στη Λυκουργου στην Ομονοια αναμεσα σε μια ταβερνα κι ενα τσαγκαραδικο εχει ενα υπογειο,εκει ειναι ο Νικος ο ρολογας,λιγο αγοραφοβικος τυπος αλλα φοβερος μαστορας,πηγαινε αφοβα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Τύπε που νομίζεις ότι βρίσκεσαι ; Ο μέσος χρήστης μπου φοράει οντεμαρ πικε πατεκ φιλιπ και ρόλεξ θα σε στείλουνε σε κανένα που θα σε χρεώσει και για χρονισμό βαλβίδων . πάντως αν θες να το γυαλισεις πήγαινε το στον τραλαλακη να του κάνει λεύκανση :confused:

Τύπε πως τα κατέφερες και ήσουν 20++ χρόνια στην Ιταλία για σπουδές ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑ ;;;;;;;;;



Δεν πρέπει να ήταν εύκολο αυτό.
Κανείς άλλος δεν το έχει πετύχει !!!

Φταίει το ότι δεν έδωσες καν , επειδή δεν είχες κάνει ούτε εγγραφή σε πανεπιστήμιο ;;;;;
 

monstercock greece

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2015
Μηνύματα
406
Κριτικές
6
Like
2.113
Πόντοι
481
Η αντιπροσωπεία έχει αλλάξει πλέον και βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. 80,000€ επένδυση σε μηχανήματα και τμήμα σέρβις, RIST ψάξε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.216
Like
16.133
Πόντοι
3.556
τυπε νηματοθετη, μην χαλιεσαι. με 50 ευρω εχω κατι φιλους που θα σε φτιαξουνε με ολοιδιο.:sunglasses: απλα δεν θα πρεπει να το βουτας στο νερο μην χαλασει :confused::confused::confused:
 

sotirisl

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2012
Μηνύματα
201
Κριτικές
1
Like
309
Πόντοι
21
δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά θα σου έλεγα να πας σε κάποιον που αναλαμβάνει μηχανικά ρολόγια στυλ Vacheron, Patek κτλ...
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.602
Like
5.537
Πόντοι
1.056
τυπε νηματοθετη, μην χαλιεσαι. με 50 ευρω εχω κατι φιλους που θα σε φτιαξουνε με ολοιδιο.:sunglasses: απλα δεν θα πρεπει να το βουτας στο νερο μην χαλασει :confused::confused::confused:

Τυπε , με 20 ευρω παραπανω (70 συνολο και τσαμπα μεταφορικα) βρισκεις γνησια ρολογάρα Φεράρι στο σκρουτζ ( ) απευθειας απ' το εργοστασιο της Σκουντερία στη Σαντα Μπαρμπαρα και πουλας μουρη στα γκομενακια. Και ειναι και αδιαβροχο στη μπανιερα. Τι να κλασει το κινετικ. :confused:
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.216
Like
16.133
Πόντοι
3.556
τυπε νηματοθετη, μην χαλιεσαι. με 50 ευρω εχω κατι φιλους που θα σε φτιαξουνε με ολοιδιο.:sunglasses: απλα δεν θα πρεπει να το βουτας στο νερο μην χαλασει :confused::confused::confused:

Τυπε , με 20 ευρω παραπανω (70 συνολο και τσαμπα μεταφορικα) βρισκεις γνησια ρολογάρα Φεράρι στο σκρουτζ ( ) απευθειας απ' το εργοστασιο της Σκουντερία στη Σαντα Μπαρμπαρα και πουλας μουρη στα γκομενακια. Και ειναι και αδιαβροχο στη μπανιερα. Τι να κλασει το κινετικ. :confused:

μολις ανέβασες τον πηχη τύπε :wanker::confused:
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1

πριν 3 μήνες, τους έστειλα από Αθήνα ένα seiko solar. δε μπορούσαν να το φτιάξουν και με ενημέρωσαν να το στείλουν, με δικά τους έξοδα και ευθύνη, στην ολλανδία.
το ρολόι επέστρεψε καινούργιο,

είναι ΆΨΟΓΟΙ. αν θες να σώσεις το ρολόι σου, ΜΟΝΟ εκεί.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.267
Like
1.755
Πόντοι
216
Άρχοντα Τζιμ28,επειδή εδώ μέσα δύσκολα θα βγάλεις άκρη,σε συμβουλεύω να μπεις στο φορουμ του mywatch.gr και να κάνεις την ερώτηση σου.
Εγώ,τα δύο ρολόγια μου,(όταν τα φόραγα...) τα πήγαινα για σέρβις στην ΚρονοΤέκνικα ,στην οδό Λέκκα, στο Σύνταγμα.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.296
Like
11.948
Πόντοι
2.606
δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά θα σου έλεγα να πας σε κάποιον που αναλαμβάνει μηχανικά ρολόγια στυλ Vacheron, Patek κτλ...
εγω σε προειδοποίησα θα πουλήσεις νεφρό για να φτιάξεις το κινετικ εδώ μέσα που ρώτησες :2funny:
 

tsoukou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2005
Μηνύματα
616
Κριτικές
4
Like
1.354
Πόντοι
206
Άρχοντα Τζιμ28,επειδή εδώ μέσα δύσκολα θα βγάλεις άκρη,σε συμβουλεύω να μπεις στο φορουμ του mywatch.gr και να κάνεις την ερώτηση σου.
Εγώ,τα δύο ρολόγια μου,(όταν τα φόραγα...) τα πήγαινα για σέρβις στην ΚρονοΤέκνικα ,στην οδό Λέκκα, στο Σύνταγμα.
Πολυ καλος ωρολογοποιος! Το θεμα ειναι αν χρειαστεις ανταλλακτικα εκει τον ηπιες γιατι η αντιπροσωπεια της Seiko ειναι κυριολεκτικα για τον πουτσο.
Για αλλαγη πυκνωτη μπαταριας Kinectic κανανε 2 μηνες να φερουνε ανταλλακτικο
 

cuturu

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
952
Like
603
Πόντοι
86
Με τα ανταλλακτικα ωρολογοποιειας υπαρχει θεμα γιατι ερχονται ως γνωστον απο το εξωτερικο....οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα μετα την ραγδαια πτωση της πωλησης ρολογιων κατα την περιοδο της κρισης κλειδωνιστηκαν ποκυ ασχημα καθως τα συμβολαια που ειχαν υπογραψει με τις μητρικες εταιριες ηταν πεον αδυνανατο να τα εξυπηρετησουν ηρθε και ο κωρονοιος και εδεσε το πραγμα, οποτε τα ανταλλακτικα ηταν ενα απο τα θυματα της καταστασης καθως οι αντιπροσωπειες δεν εχουν την οικ.δυνατοτητα να στοκαρουν ανταλλακτικα και δουλευουν με παραγγελια στο εξωτερικο οποτε αυτο σημαινει χρονικα απο ενα μηνα για ευρωπη μεχρι 6 μηνες ασια... η seiko υπηρξε η πιο κραταια αντιπροσωπεια στον κλαδο της στην ελλαδα ,ομως η κριση εφερε τα πανω κατω και πλεον αλλαξε χερια και μεταθερθηκε στην Θεσσαλονικη...τωρα τεχνιτες ρολογαδες υπαρχουν αρκετοι στην Αθηνα που να μπορουν να επισκευασουν τετοια ρολογια ...αν θελει ο φιλος μπορω να του συστησω με π.μ. καποιους αναλογα την περιοχη που μενει.....
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.267
Like
1.755
Πόντοι
216
Με τα ανταλλακτικα ωρολογοποιειας υπαρχει θεμα γιατι ερχονται ως γνωστον απο το εξωτερικο....οι αντιπροσωπειες στην ελλαδα μετα την ραγδαια πτωση της πωλησης ρολογιων κατα την περιοδο της κρισης κλειδωνιστηκαν ποκυ ασχημα καθως τα συμβολαια που ειχαν υπογραψει με τις μητρικες εταιριες ηταν πεον αδυνανατο να τα εξυπηρετησουν ηρθε και ο κωρονοιος και εδεσε το πραγμα, οποτε τα ανταλλακτικα ηταν ενα απο τα θυματα της καταστασης καθως οι αντιπροσωπειες δεν εχουν την οικ.δυνατοτητα να στοκαρουν ανταλλακτικα και δουλευουν με παραγγελια στο εξωτερικο οποτε αυτο σημαινει χρονικα απο ενα μηνα για ευρωπη μεχρι 6 μηνες ασια... η seiko υπηρξε η πιο κραταια αντιπροσωπεια στον κλαδο της στην ελλαδα ,ομως η κριση εφερε τα πανω κατω και πλεον αλλαξε χερια και μεταθερθηκε στην Θεσσαλονικη...τωρα τεχνιτες ρολογαδες υπαρχουν αρκετοι στην Αθηνα που να μπορουν να επισκευασουν τετοια ρολογια ...αν θελει ο φιλος μπορω να του συστησω με π.μ. καποιους αναλογα την περιοχη που μενει.....

Χέσε μέσα,ρε φίλε!Περιμένουμε και κάνα πόλεμο για να ολοκληρωθεί η τέλεια καταιγίδα.Μνημόνια,κορωνοϊός,πόλεμος...
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.216
Like
16.133
Πόντοι
3.556
δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά θα σου έλεγα να πας σε κάποιον που αναλαμβάνει μηχανικά ρολόγια στυλ Vacheron, Patek κτλ...
εγω σε προειδοποίησα θα πουλήσεις νεφρό για να φτιάξεις το κινετικ εδώ μέσα που ρώτησες :2funny:

πολυ έξυπνη κινηση τύπε σαν να πηγαινεις το νταεγου στην αντιπροσωπεία της φεραρι για σερβις σε καλη τιμη:confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom