Νέα

Σε Διαβούλευση το πρόστιμο για μεθυσμένους οδηγούς-αύξηση ορίων Ταχύτητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dinn
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Οχι φλωρια...ταλαιπωρια! Εγω δε μπλεκω με ταξια και μμμ... ουτε παιζρι να βγω και να μη πιω... και πολυ μαλιστα! παρεα δεν εχω... οποτε η δε θα ξαναβγω πλεον και θα τα πινω σπιτι η θα πηγαινω καπου κοντα με τα ποδια... η συνεχιζω να το ρισκαρω κι οπου βγει!


Δηλαδη τωρα νομιζεις οτι τρολαρεις και κανεις και χαβαλε?
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
3
Like
1.461
Πόντοι
216
Αυτος ο πουστης ο ιαβερης φταιει για ολα!
Αυτος ο γαμιολης!

αυτος τυπε κατι πρεπει να παθε, και οποτε βγαινει να μιλησει τρεμει από φοβο για όλα!
Σου μιλαει τρεμαμενος ετσι ηθικοδιδακτικα, κανοντας ολοκληρη αναλυση με αλγοριθμους ξερω για το πως ακριβως θα αναψεις το δεξι σου φλας σε κινηση στην χαμοστερνας πχ!
Είναι τυποσ και τα σπαει!
 

panoskliros

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2012
Μηνύματα
1.116
Like
491
Πόντοι
36
Μαγκες το θεμα δεν ειναι απλο

Εγω προσωπικα με δυο-τρια ποτα που πινω η κανα καραφακι ουζο(αρκετα πανω απ το οριο) ειμαι σιγουρος οτι και παλι θα οδηγαω 100 φορες καλυτερα απο ξεμεθυστη γκομενα που κραταει στο ενα χερι το κραγιον το αλλο στο κινητο και το αμαξι παει μονο του.
Επισης σιγουρα οδηγαω ακομα και με  ενα καραφακι ουζο(αν και ποτε δεν οδηγαω πλεον  με πανω απο 1-2ποτα) 1000 φορες καλυτερα απο ανθρωπο πανω απο τα 65 και ειδικα παππου που τρεμει οταν οδηγαει και μεχρι να γυρισει το κεφαλι του θελει 2λεπτα

Επισης οσοι πινουν κοκες φουντες και τα συναφη οδηγανε καλυτερα απο εναν που εχει πιει 2ποτα

Καραγκιοζιλικια

Πιασανε ενα φιλαρακι μου με 3σφηνακια!(μαζι του ημουν ηδα τη ηπιε) και επειδη ειχε μηχανη τον γ..νε κυριολεκτικα

ΜΕ κρανος και πηγαινε με 50...μαλακες τελειως λες και αμα πιεις με μηχανη πρεπει να χει ο μισο οριο απ το αμαξι,οτι να ναι...


Με αμαξι δηλαδη θα ηταν κατω απ το οριο!! και επειδη ηταν με μηχανη του πηρανε το διπλωμα και του αυτοκινητου
σχισιμο κανονικο μονο για τα φραγκα,τσεπωσανε μισο χιλιαρικο
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
καλα του κανανε να μαθυμε οταν πινουμε να μην οδηγαμε
 

Djole77

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2017
Μηνύματα
244
Κριτικές
14
Like
731
Πόντοι
991
Περιμένω με ανυπομονησία δυο αλλαγές στον ΚΟΚ:

1. Όποιος μοτοσικλετιστής τραυματίζεται στο κεφάλι χωρίς να φορά κράνος ανεξαρτήτως αν έφταιγε ή όχι για το ατύχημα εξαιρείτε από το σύνολο των δημόσιων ιατροφαρμακευτικών (έξοδα νοσηλείας, θεραπείας, φαρμάκων κτλ) και συνταξιοδοτικών καλύψεων (αναπηρική σύνταξη).

2. Ομοίως με το #1 για τον οδηγό ή επιβάτη οχήματος που κινείται χωρίς ζώνη ασφαλείας οπουδήποτε και εάν αυτό τραυματιστεί (πόδια, θώρακα, κεφάλι κτλ).

Τέλος, ανεξαρτήτως της απόλυτης τιμής του ορίου ταχύτητας τα πρόστιμα που απορρέουν από την παραβίαση τους πρέπει να εξαρτώνται από 2 μεταβλητούς συντελεστές - με τα αυτοκίνητα να κατηγοριοποιούνται βάσει αυτών σε πχ 5 διαφορετικές κατηγορίες:

1. Την μέγιστη ονομαστική ταχύτητα του οχήματος όπως δίνεται από τον κατασκευαστή - όσο μεγαλύτερη τόσο λιγότερα πληρώνεις σε περίπτωση υπέρβασης ορίου ταχύτητας αφού το όχημα είναι φτιαγμένο για να πηγαίνει γρήγορα και με ασφάλεια.

2. Του εργοστασιακού βάρους του οχήματος + του βάρους των επιβαινόντων - όσο βαρύτερο τόσο περισσότερο πληρώνεις σε περίπτωση υπέρβασης ορίου ταχύτητας αφού όσο μεγαλύτερο το βάρος τόσο μεγαλύτερη η ζημιά που δυνητικά θα προκαλέσεις σε περίπτωση στούκας.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.

Να προσθέσω το πρόστιμο ανάλογο και της οικονομικής κατάστασης του οδηγού. Αλλιώς "τσούζει" το μεγιστάνα ενα ψορο πρόστιμο 200 ευρώ και αλλιώς το νέο με μισθο 700 ευρώ.
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
Μαγκες το θεμα δεν ειναι απλο

Εγω προσωπικα με δυο-τρια ποτα που πινω η κανα καραφακι ουζο(αρκετα πανω απ το οριο) ειμαι σιγουρος οτι και παλι θα οδηγαω 100 φορες καλυτερα απο ξεμεθυστη γκομενα που κραταει στο ενα χερι το κραγιον το αλλο στο κινητο και το αμαξι παει μονο του.
Επισης σιγουρα οδηγαω ακομα και με  ενα καραφακι ουζο(αν και ποτε δεν οδηγαω πλεον  με πανω απο 1-2ποτα) 1000 φορες καλυτερα απο ανθρωπο πανω απο τα 65 και ειδικα παππου που τρεμει οταν οδηγαει και μεχρι να γυρισει το κεφαλι του θελει 2λεπτα

Επισης οσοι πινουν κοκες φουντες και τα συναφη οδηγανε καλυτερα απο εναν που εχει πιει 2ποτα

Καραγκιοζιλικια

Πιασανε ενα φιλαρακι μου με 3σφηνακια!(μαζι του ημουν ηδα τη ηπιε) και επειδη ειχε μηχανη τον γ..νε κυριολεκτικα

ΜΕ κρανος και πηγαινε με 50...μαλακες τελειως λες και αμα πιεις με μηχανη πρεπει να χει ο μισο οριο απ το αμαξι,οτι να ναι...


Με αμαξι δηλαδη θα ηταν κατω απ το οριο!! και επειδη ηταν με μηχανη του πηρανε το διπλωμα και του αυτοκινητου
σχισιμο κανονικο μονο για τα φραγκα,τσεπωσανε μισο χιλιαρικο


Πολυ σωστος σε ολα τυπε!
 

Georgezerv76

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.632
Like
167
Πόντοι
16
.
 

Συνημμένα

  • 2F97BC4E-3197-4EBB-B9CC-FC3284FDC535.jpeg
    2F97BC4E-3197-4EBB-B9CC-FC3284FDC535.jpeg
    1.003,3 KB · Εμφανίσεις: 9
OP
OP
dinn

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6

Συνημμένα

  • ScreenHunter_709 Mar. 06 16.37.jpg
    ScreenHunter_709 Mar. 06 16.37.jpg
    21,7 KB · Εμφανίσεις: 5
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Γι αυτο γουστάρω Αλεξάκη!Ποιος μαλάκας θέλει να πιεί και να οδηγήσει;
Σας έχει συμβεί ποτέ να τρακάρετε ντίρλα,να γλυτώσετε και να δείτε τα
άτομα δίπλα σας πως είναι για καμμιά βδομάδα;

Α ρε αλεξάκη,γάμα τους ασάλιωτα ρε.Ακου στο 2017 οι μάγγες θέλουν
να πιάνουν τιμόνι πιωμένοι!Ρε ουστ
 
OP
OP
dinn

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6
Μια ηλιθια ερωτηση ενος φασιστα τα τροχαια επι επαρατου επταετιας 1967-1973 με κατσικοδρομους(τοτε φτιαχτηκε το οδ.δικτυο) και οχηματα χωρις συστηματα ασφαλειας πολλα κιολας πως ηταν?μηπως ηταν λιγοτερα και μειωμενες οι παραβασεις ειδικα αλκοολ και φαναρια?Παντως για να ειμαστε δικαιοι και στην Σοβιετια δεν ειχε τροχαια αλλα λογω του οτι σχεδον κανεις δεν ειχε ΙΧ  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • 30-2-thumb-large.jpg
    30-2-thumb-large.jpg
    38,5 KB · Εμφανίσεις: 7

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Μαγκες το θεμα δεν ειναι απλο

Εγω προσωπικα με δυο-τρια ποτα που πινω η κανα καραφακι ουζο(αρκετα πανω απ το οριο) ειμαι σιγουρος οτι και παλι θα οδηγαω 100 φορες καλυτερα απο ξεμεθυστη γκομενα που κραταει στο ενα χερι το κραγιον το αλλο στο κινητο και το αμαξι παει μονο του.
Επισης σιγουρα οδηγαω ακομα και με  ενα καραφακι ουζο(αν και ποτε δεν οδηγαω πλεον  με πανω απο 1-2ποτα) 1000 φορες καλυτερα απο ανθρωπο πανω απο τα 65 και ειδικα παππου που τρεμει οταν οδηγαει και μεχρι να γυρισει το κεφαλι του θελει 2λεπτα

Επισης οσοι πινουν κοκες φουντες και τα συναφη οδηγανε καλυτερα απο εναν που εχει πιει 2ποτα

Καραγκιοζιλικια

Πιασανε ενα φιλαρακι μου με 3σφηνακια!(μαζι του ημουν ηδα τη ηπιε) και επειδη ειχε μηχανη τον γ..νε κυριολεκτικα

ΜΕ κρανος και πηγαινε με 50...μαλακες τελειως λες και αμα πιεις με μηχανη πρεπει να χει ο μισο οριο απ το αμαξι,οτι να ναι...


Με αμαξι δηλαδη θα ηταν κατω απ το οριο!! και επειδη ηταν με μηχανη του πηρανε το διπλωμα και του αυτοκινητου
σχισιμο κανονικο μονο για τα φραγκα,τσεπωσανε μισο χιλιαρικο

Εσυ φιλε, ελπίζω να μη παρεις καποιον μαζί σου στην πορεια και με το τροπο που σκεφτεσαι. Εν τελει, μακαρι τα σφαλματα μας να επιρρεαζαν μονο τους ιδιους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom