Νέα

"Ρόζα" Δημήτρης Μητροπάνος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα John.Greek
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
698
Κριτικές
128
Like
6.551
Πόντοι
17.336
Όποιος έχει ΑΚΟΥΣΕΙ και ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τους στίχους του συγκεκριμένου (ΥΠΕΡ)τραγουδιού μπορεί να ομιλεί και να κρίνει...!

Βάλτε να το ακούσετε μια φορά, δώστε βάση στους στίχους και μετά μιλάμε!
άρα τα συγχαρητήρια θα έπρεπε να πάνε στον Άλκη Αλκαίο που έγραψε τους στίχους και στον Θάνο μικρούτσικο που έγραψε την μουσική.... Εδώ μάλλον εσύ είσαι αδιάβαστος....
 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
698
Κριτικές
128
Like
6.551
Πόντοι
17.336
:thumbsup:
Δύσκολα μου βάζεις, που να βρω νοήμονες έλληνες να τους ρωτήσω, είδος εν ανεπαρκεία είναι.
:happy:
λοιπόν καλά μου φιλαράκια εγώ είμαι ένας από τους νοήμων Έλληνες καθώς και οι περισσότεροι από τον κοινωνικό μου κύκλο και είναι μεγάλος.... Τώρα γιατί εσείς δεν έχετε νοήμων Έλληνες στον δικό σας κύκλο... Μάλλον κάτι άλλο φταίει και όχι οι Έλληνες.... Όσον αφορά την σύγκριση που κάνατε ανάμεσα σε 2 μεγάλα ονόματα του ελληνικού 5γραμμου....ρωτάτε και απαντάτε μόνοι σας... Προσωπικό γούστο οκ καλά κάνετε και έχετε..  Αλλά ακούστε και κάποιον λιγο σχετικό με αυτό.... Να σας πω ότι έχω 21 χρόνια πειρα στα στούντιο... Άρα..  Κάτι γνωρίζω... Είναι άδικο να βάζουμε τον οποιοδήποτε τραγουδιστή δίπλα στον Σταμάτη παιδιά.... Δεν υπάρχει άνθρωπος αυτή την στιγμή στην Ευρώπη ναι καλά διαβάσατε στην Ευρώπη που ακόμα και σε αυτή την ηλικία με τόσες καταχρήσεις με τόσες ώρες κρεπαλης να μπαίνει στο στούντιο να σε κάνει να ανατριχιάζεις από το συναίσθημα να σπάει το λαιμό όπως θέλει με αποτέλεσμα  να είναι ταυτόχρονα ροκ λαϊκός παραδοσιακός να μην χρειάζεται να κουρδισεις σχεδόν πουθενά και άλλα πολλά που θα είμαι κουραστικός να αναφέρω... Για να μην πάμε πιο παλιά σε Σταμάτη.... Σε αντίθεση με τον Μητροπανο που 3 φορές που τον συνόδεψα σε συναυλίες και άλλα 2 στούντιο που ήμουν πάρων ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου ΑΧΡΟΝΟΣ ΦΑΛΤΣΟΣ τα μόνα που μου έμειναν...το μόνο καλό που είχε πολύ χαρακτηριστική χροιά... Αυτά...Ακούστε τα βίντεο που κυκλοφορούν από ζωντανές εκπομπές... Η διαφορά και η αξία τους είναι ολοφάνερη...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.044
Like
25.647
Πόντοι
5.506
απο πηρα καλα πας...
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.140
Κριτικές
1
Like
1.619
Πόντοι
216
λοιπόν καλά μου φιλαράκια εγώ είμαι ένας από τους νοήμων Έλληνες καθώς και οι περισσότεροι από τον κοινωνικό μου κύκλο και είναι μεγάλος.... Τώρα γιατί εσείς δεν έχετε νοήμων Έλληνες στον δικό σας κύκλο... Μάλλον κάτι άλλο φταίει και όχι οι Έλληνες.... Όσον αφορά την σύγκριση που κάνατε ανάμεσα σε 2 μεγάλα ονόματα του ελληνικού 5γραμμου....ρωτάτε και απαντάτε μόνοι σας... Προσωπικό γούστο οκ καλά κάνετε και έχετε..  Αλλά ακούστε και κάποιον λιγο σχετικό με αυτό.... Να σας πω ότι έχω 21 χρόνια πειρα στα στούντιο... Άρα..  Κάτι γνωρίζω... Είναι άδικο να βάζουμε τον οποιοδήποτε τραγουδιστή δίπλα στον Σταμάτη παιδιά.... Δεν υπάρχει άνθρωπος αυτή την στιγμή στην Ευρώπη ναι καλά διαβάσατε στην Ευρώπη που ακόμα και σε αυτή την ηλικία με τόσες καταχρήσεις με τόσες ώρες κρεπαλης να μπαίνει στο στούντιο να σε κάνει να ανατριχιάζεις από το συναίσθημα να σπάει το λαιμό όπως θέλει με αποτέλεσμα  να είναι ταυτόχρονα ροκ λαϊκός παραδοσιακός να μην χρειάζεται να κουρδισεις σχεδόν πουθενά και άλλα πολλά που θα είμαι κουραστικός να αναφέρω... Για να μην πάμε πιο παλιά σε Σταμάτη.... Σε αντίθεση με τον Μητροπανο που 3 φορές που τον συνόδεψα σε συναυλίες και άλλα 2 στούντιο που ήμουν πάρων ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου ΑΧΡΟΝΟΣ ΦΑΛΤΣΟΣ τα μόνα που μου έμειναν...το μόνο καλό που είχε πολύ χαρακτηριστική χροιά... Αυτά...Ακούστε τα βίντεο που κυκλοφορούν από ζωντανές εκπομπές... Η διαφορά και η αξία τους είναι ολοφάνερη...

Δηλαδή, για να καταλάβω, βάζεις τον Σταμάτη (Γονίδη θα υποθέσω), σε επίπεδο που δεν πιάνουν, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, οι... Μάριος Φραγκούλης, Χοσέ Καρέρας, Λουτσιάνο Παβαρότι, Κώστας Χατζής, Ερος Ραμαζότι, για να πιάσω μόνο τα έξι πρώτα ονόματα που μου έρχονται...
Τι να πω τώρα κι εγώ... εσύ θα ξέρεις καλύτερα.
 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
698
Κριτικές
128
Like
6.551
Πόντοι
17.336
Δηλαδή, για να καταλάβω, βάζεις τον Σταμάτη (Γονίδη θα υποθέσω), σε επίπεδο που δεν πιάνουν, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, οι... Μάριος Φραγκούλης, Χοσέ Καρέρας, Λουτσιάνο Παβαρότι, Κώστας Χατζής, Ερος Ραμαζότι, για να πιάσω μόνο τα έξι πρώτα ονόματα που μου έρχονται...
Τι να πω τώρα κι εγώ... εσύ θα ξέρεις καλύτερα.
φίλε μου καλέ καλησπέρα... Σε καμιά περίπτωση δεν συγκρίνονται αυτά τα ιερά τέρατα της κλασικής με έναν λαϊκό τραγουδιστή... Ούτε και αυτή η απίστευτα μοναδική φωνή του Κώστα χατζή.... Αλλά σε λαϊκές φωνές όπως πριν από λίγο λέγαμε ο Σταμάτης είναι μοναδικός... Σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσε να τραγουδήσει όπερα... Αλλά φαντάσου λίγο να τραγουδάει λαϊκό ο Φραγκουλης... Η ο Παβαρότι.... Άρα μιλάμε σε κάθε περίπτωση για τους κορυφαίους του είδους... Σε αυτή την κορυφή.... Συγνώμη για πολλούς.... Αλλά ο Μητροπανος θέση δεν έχει....
 
OP
OP
John.Greek

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
λοιπόν καλά μου φιλαράκια εγώ είμαι ένας από τους νοήμων Έλληνες καθώς και οι περισσότεροι από τον κοινωνικό μου κύκλο και είναι μεγάλος.... Τώρα γιατί εσείς δεν έχετε νοήμων Έλληνες στον δικό σας κύκλο... Μάλλον κάτι άλλο φταίει και όχι οι Έλληνες.... Όσον αφορά την σύγκριση που κάνατε ανάμεσα σε 2 μεγάλα ονόματα του ελληνικού 5γραμμου....ρωτάτε και απαντάτε μόνοι σας... Προσωπικό γούστο οκ καλά κάνετε και έχετε..  Αλλά ακούστε και κάποιον λιγο σχετικό με αυτό.... Να σας πω ότι έχω 21 χρόνια πειρα στα στούντιο... Άρα..  Κάτι γνωρίζω... Είναι άδικο να βάζουμε τον οποιοδήποτε τραγουδιστή δίπλα στον Σταμάτη παιδιά.... Δεν υπάρχει άνθρωπος αυτή την στιγμή στην Ευρώπη ναι καλά διαβάσατε στην Ευρώπη που ακόμα και σε αυτή την ηλικία με τόσες καταχρήσεις με τόσες ώρες κρεπαλης να μπαίνει στο στούντιο να σε κάνει να ανατριχιάζεις από το συναίσθημα να σπάει το λαιμό όπως θέλει με αποτέλεσμα  να είναι ταυτόχρονα ροκ λαϊκός παραδοσιακός να μην χρειάζεται να κουρδισεις σχεδόν πουθενά και άλλα πολλά που θα είμαι κουραστικός να αναφέρω... Για να μην πάμε πιο παλιά σε Σταμάτη.... Σε αντίθεση με τον Μητροπανο που 3 φορές που τον συνόδεψα σε συναυλίες και άλλα 2 στούντιο που ήμουν πάρων ήταν από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου ΑΧΡΟΝΟΣ ΦΑΛΤΣΟΣ τα μόνα που μου έμειναν...το μόνο καλό που είχε πολύ χαρακτηριστική χροιά... Αυτά...Ακούστε τα βίντεο που κυκλοφορούν από ζωντανές εκπομπές... Η διαφορά και η αξία τους είναι ολοφάνερη...


Τύπε, το θέμα που άνοιξα λέγεται, "Ρόζα" Δημήτρης Μητροπάνος ΌΧΙ μητροπάνος σκέτο, πρώτα "Ρόζα"
Κι εσύ τσαμπουνάς προσωπικά γούστα και προτιμήσεις, με αρκετή καυχισιά περί των μουσικών σου γνώσεων.. :think: Αν αυτό δεν είναι ύποπτο, το λιγότερο είναι εκτός θέματος... :S

ΜΙΑ είναι η ΜΟΥΣΙΚΗ, με αρκετές κατηγορίες που καλύπτουν τον καθένα...
Η Ελληνική λαϊκή μουσική έχει πολλά καλά κομμάτια/ακούσματα, διαφόρων ρυθμών.
Προσωπικά, το τραγούδι ΡΟΖΑ, είναι το κορυφαίο ζεϊμπέκικο.
:hi:
 

rodriguez96

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.571
Κριτικές
32
Like
9.612
Πόντοι
11.746
Τύπε, το θέμα που άνοιξα λέγεται, "Ρόζα" Δημήτρης Μητροπάνος ΌΧΙ μητροπάνος σκέτο, πρώτα "Ρόζα"
Κι εσύ τσαμπουνάς προσωπικά γούστα και προτιμήσεις, με αρκετή καυχισιά περί των μουσικών σου γνώσεων.. :think: Αν αυτό δεν είναι ύποπτο, το λιγότερο είναι εκτός θέματος... :S

ΜΙΑ είναι η ΜΟΥΣΙΚΗ, με αρκετές κατηγορίες που καλύπτουν τον καθένα...
Η Ελληνική λαϊκή μουσική έχει πολλά καλά κομμάτια/ακούσματα, διαφόρων ρυθμών.
Προσωπικά, το τραγούδι ΡΟΖΑ, είναι το κορυφαίο ζεϊμπέκικο.
:hi:

Συμφωνώ  :thumbsup:
παρόλο που είμαι fan του metal τα τραγούδια αυτά τα ακούω και τα ξανακούω
Ένα must-see είναι η μουσική παράσταση "υπάρχει και ζεϊμπέκικο"
Έχει και τη Ρόζα στο 41:40
 
OP
OP
John.Greek

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
Συμφωνώ  :thumbsup:
παρόλο που είμαι fan του metal τα τραγούδια αυτά τα ακούω και τα ξανακούω
Ένα must-see είναι η μουσική παράσταση "υπάρχει και ζεϊμπέκικο"
Έχει και τη Ρόζα στο 41:40

:thumbsup:  ;)
:hi:

 

nikos708

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
698
Κριτικές
128
Like
6.551
Πόντοι
17.336
Τύπε, το θέμα που άνοιξα λέγεται, "Ρόζα" Δημήτρης Μητροπάνος ΌΧΙ μητροπάνος σκέτο, πρώτα "Ρόζα"
Κι εσύ τσαμπουνάς προσωπικά γούστα και προτιμήσεις, με αρκετή καυχισιά περί των μουσικών σου γνώσεων.. :think: Αν αυτό δεν είναι ύποπτο, το λιγότερο είναι εκτός θέματος... :S

ΜΙΑ είναι η ΜΟΥΣΙΚΗ, με αρκετές κατηγορίες που καλύπτουν τον καθένα...
Η Ελληνική λαϊκή μουσική έχει πολλά καλά κομμάτια/ακούσματα, διαφόρων ρυθμών.
Προσωπικά, το τραγούδι ΡΟΖΑ, είναι το κορυφαίο ζεϊμπέκικο.
:hi:
λοιπόν για να εξηγούμε αν και το θεωρώ.... Τέλος πάντων... 1.δεν τσαμπουναω τίποτα και δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω γιατί θεωρείς ύποπτο το ότι είπα οτι είμαι αρκετά σχετικός με την μουσική.... Μάλιστα... Απλά λόγο του ότι απάντησα σε έναν φίλο και του είπα 5 πράγματα... Είναι κακό που του επισήμανα ότι αυτά που λέω δεν είναι άποψη ενός απλού ακροατή αλλά ενός ανθρώπου με γνώση και πείρα στο αντικείμενο;;; 2.δεν διαφωνώ ότι είναι ένα απ τα ωραιότερα αν όχι το ωραιότερο ζεϊμπέκικο που υπάρχει.... Συμφωνώ απόλυτα.... 3.οταν αναφέρθηκα σε άλλους τραγουδιστές και άλλα είδη μουσικής ίσως δεν είδες οτι απάντησα σε άλλους αναφέρθηκαν σε προηγούμενο σχόλιό μου... Και τέλος ασφαλώς η μουσική είναι μια και τα είδη πολλά....δεν διαφωνώ κάπου μαζί σας.... Γιατί αυτή η επίθεση;;;; οκ να είσαστε όλοι και να περνάτε όλοι καλά.... Αλλά καλύτερα δείτε όλα τα ποστ μου... Καλημέρα
 
OP
OP
John.Greek

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606
λοιπόν για να εξηγούμε αν και το θεωρώ.... Τέλος πάντων... 1.δεν τσαμπουναω τίποτα και δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω γιατί θεωρείς ύποπτο το ότι είπα οτι είμαι αρκετά σχετικός με την μουσική.... Μάλιστα... Απλά λόγο του ότι απάντησα σε έναν φίλο και του είπα 5 πράγματα... Είναι κακό που του επισήμανα ότι αυτά που λέω δεν είναι άποψη ενός απλού ακροατή αλλά ενός ανθρώπου με γνώση και πείρα στο αντικείμενο;;; 2.δεν διαφωνώ ότι είναι ένα απ τα ωραιότερα αν όχι το ωραιότερο ζεϊμπέκικο που υπάρχει.... Συμφωνώ απόλυτα.... 3.οταν αναφέρθηκα σε άλλους τραγουδιστές και άλλα είδη μουσικής ίσως δεν είδες οτι απάντησα σε άλλους αναφέρθηκαν σε προηγούμενο σχόλιό μου... Και τέλος ασφαλώς η μουσική είναι μια και τα είδη πολλά....δεν διαφωνώ κάπου μαζί σας.... Γιατί αυτή η επίθεση;;;; οκ να είσαστε όλοι και να περνάτε όλοι καλά.... Αλλά καλύτερα δείτε όλα τα ποστ μου... Καλημέρα


  Πως "θεωρείς" την εξήγησή σου τύπε?   :think:
Αρχικά, ΔΕΝ υπάρχει τίποτα μειωτικό, από μεριάς μου για σένα....
Καλός ο σταμάτης, ο Παβαρότι, η Αρί(έ)θα κι ο Πετράν. (Ο Πετράν είναι τραγουδιστής κι οργανοπαίχτης σε ταβέρνα)
Μακάρι τις μουσικές σου γνώσεις να τις αυξήσεις. Καθ ότι η Μουσική είναι πεδίο ανεξάντλητο.
Κι ως γνωστόν, ημερεύει τα πάθη & ευρύνει το Πνεύμα.

:hi:
 
OP
OP
John.Greek

John.Greek

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
2.553
Κριτικές
38
Like
2.446
Πόντοι
2.606

Στίχοι: Άλκης Αλκαίος
Μουσική: Θάνος Μικρούτσικος
Πρώτη εκτέλεση: Δημήτρης Μητροπάνος


Τα χείλη μου ξερά και διψασμένα
γυρεύουνε στην άσφαλτο νερό
περνάνε δίπλα μου τα τροχοφόρα
και συ μου λες μας περιμένει η μπόρα
και με τραβάς σε καμπαρέ υγρό

Βαδίζουμε μαζί στον ίδιο δρόμο
μα τα κελιά μας είναι χωριστά
σε πολιτεία μαγική γυρνάμε
δε θέλω πια να μάθω τι ζητάμε
φτάνει να μου χαρίσεις δυο φιλιά

Με παίζεις στη ρουλέτα και με χάνεις
σε ένα παραμύθι εφιαλτικό
φωνή εντόμου τώρα ειν’ η φωνή μου
φυτό αναρριχώμενο η ζωή μου
με κόβεις και με ρίχνεις στο κενό

Πώς η ανάγκη γίνεται ιστορία
πώς η ιστορία γίνεται σιωπή
τι με κοιτάζεις Ρόζα μουδιασμένο
συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω
τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί

Αγάπη μου από κάρβουνο και θειάφι
πώς σ’ έχει αλλάξει έτσι ο καιρός
περνάνε πάνω μας τα τροχοφόρα
και γω μέσ’ στην ομίχλη και τη μπόρα
κοιμάμαι στο πλευρό σου νηστικός

Πώς η ανάγκη γίνεται ιστορία
πώς η ιστορία γίνεται σιωπή
τι με κοιτάζεις Ρόζα μουδιασμένο
συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω
τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί


Tекст: Alkis Alkaios
Mузика: Thanos Mikroutsikos
Прва представа: Dimitris Mitropanos



Moje usne suve i zedne
tragaju po asfaltu za vodom
prolaze pored mene vozila
a ti mi kazes da nas ocekuje bura
i vuces me u mokri kabare

Hodamo zajedno istim putem
ali nase duse su odvojene
po gradu magicnom lutamo
ne zelim vise da znam sta trazimo
pokloni mi dva poljupca, i to je dovoljno

Igras me na ruletu i gubis me
u jednoj bajci, kao kosmaru
kao glas insekta, sada je moj glas
kao biljka puzavica je moj zivot
slamas me i bacas u prazno

Kako potreba postaje proslost
kako proslost postaje tisina
sto me gledas, Roza, tako zbunjeno?
oprosti mi sto ne shvatam
sta govore kompjuteri i brojevi

Moja ljubav od uglja i sumpora
kako su se tako promenila vremena
prolaze preko nas vozila
a ja u magli i u buri
spavam pored tebe, gladan

Kako potreba postaje proslost
kako proslost postaje tisina
sto me gledas, Roza, tako zbunjeno?
oprosti mi sto ne shvatam
sta govore kompjuteri i brojevi
 

Συνημμένα

  • ZEZEhqdefault.jpg
    ZEZEhqdefault.jpg
    12 KB · Εμφανίσεις: 41

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom