Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (1 μέλη και 3 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
GJzizM6WIAAIeT7.jpeg



ομιλία του Γκαίμπελς στο βερολίνο το 1943. στο πανό γράφει κάτι τύπου 'Μην ξεχνάτε ποτέ ότι η Αγγλία μας επέβαλε αυτόν τον πόλεμο'.

δεκαετίες μετά, ο Πούτιν όχι μόνο ξεπλένει τους ναζί αναθεωρώντας την ιστορία και λέγοντας ότι οι ναζί προκλήθηκαν και ξεκίνησαν τον πόλεμο, αλλά ενώ έχει εισβάλει σε ξένη χώρα χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο σύνθημα και την ίδια ρητορική, απλά όπου 'αγγλία' βάλτε 'νάτο'.

οι ομοιότητες με ναζιστικές πρακτικές και λογικές δεν είναι καθόλου τυχαίες.

ούτε τυχαίο είναι πως όσοι υπερασπίζονται πούτιν έχουν αντιδημοκρατικά, φασιστικά, ναζιστικά αντανακλαστικά και οραματίζονται-θαυμάζουν απολυταρχικά καθεστώτα και δικτάτορες.

κατά τ άλλα, μπήκαν ουκρανία να πολεμήσουν τον ναζισμό... α και ενοχλούνται με την ποιότητα δημοκρατίας στην ευρώπη... αστεία πράγματα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
Ρε παλικάρι, πολύ αγχωμένο για σε κόβω... Κάθε βράδυ τον Γ' ΠΠ βλέπεις στον ύπνο σου ?
Χαλάρωσε λίγο και σου υπόσχομαι ότι θα ζήσεις περισσότερο...

Εγώ δεν είμαι αγαπητέ αγχωμένος. Μήπως είσαι εσύ;

Δεν τρέχει κάτι, φίλε μου, όλοι μας είμαστε προσωρινοί.

:—)
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.195
Κριτικές
7
Like
2.921
Πόντοι
786
Ρε παλικάρι, πολύ αγχωμένο για σε κόβω... Κάθε βράδυ τον Γ' ΠΠ βλέπεις στον ύπνο σου ?
Χαλάρωσε λίγο και σου υπόσχομαι ότι θα ζήσεις περισσότερο...
κι έπειτα, εάν γίνει τρίτος παγκόσμιος, λίγο θα ζήσουμε,
λογικά θα μας μοιράσουν τίποτε χάπια αυτοκτονίας,
διότι ούτε πολύ σπουδαίος είμαι
ούτε θέλω να επιβιώσω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει πχ βόλτα με άμαξα στις σπέτσες

τώρα, ο μπιγκ μπεν δεν θα κοιμηθεί για μια εβδομάδα
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
GJzizM6WIAAIeT7.jpeg



ομιλία του Γκαίμπελς στο βερολίνο το 1943. στο πανό γράφει κάτι τύπου 'Μην ξεχνάτε ποτέ ότι η Αγγλία μας επέβαλε αυτόν τον πόλεμο'.

δεκαετίες μετά, ο Πούτιν όχι μόνο ξεπλένει τους ναζί αναθεωρώντας την ιστορία και λέγοντας ότι οι ναζί προκλήθηκαν και ξεκίνησαν τον πόλεμο, αλλά ενώ έχει εισβάλει σε ξένη χώρα χρησιμοποιεί ακριβώς το ίδιο σύνθημα και την ίδια ρητορική, απλά όπου 'αγγλία' βάλτε 'νάτο'.

οι ομοιότητες με ναζιστικές πρακτικές και λογικές δεν είναι καθόλου τυχαίες.

ούτε τυχαίο είναι πως όσοι υπερασπίζονται πούτιν έχουν αντιδημοκρατικά, φασιστικά, ναζιστικά αντανακλαστικά και οραματίζονται-θαυμάζουν απολυταρχικά καθεστώτα και δικτάτορες.

κατά τ άλλα, μπήκαν ουκρανία να πολεμήσουν τον ναζισμό... α και ενοχλούνται με την ποιότητα δημοκρατίας στην ευρώπη... αστεία πράγματα.


Ναι, του στήσανε του Πούτιν παγίδα στην Ουκρανία κι έμπλεξε. Ένα δόλωμα ήταν η Κριμαία από την αρχή.

Την πάτησε τώρα, και του κόλλησε αυτός ο πόλεμος σαν το σκατό στο παπούτσι.

*lol*
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
κι έπειτα, εάν γίνει τρίτος παγκόσμιος, λίγο θα ζήσουμε,
λογικά θα μας μοιράσουν τίποτε χάπια αυτοκτονίας,
διότι ούτε πολύ σπουδαίος είμαι
ούτε θέλω να επιβιώσω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει πχ βόλτα με άμαξα στις σπέτσες

τώρα, ο μπιγκ μπεν δεν θα κοιμηθεί για μια εβδομάδα

Μην σε κόφτει για μένα, αγαπητέ.

Θεωρώ ότι κάθε πόλεμος, ακόμη κι ένας βιολογικός ή πυρηνικός, βοηθά στη φυσική επιλογή του είδους.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
δεν καταλαβαίνω αν τα γράφεις στα σοβαρά ή κάνεις πλάκα.

Σου απαντώ στα σύντομα, αν και λίγο πρόχειρα.

Σχεδόν όλος ο κόσμος αναλύει, ποιος είναι «ο καλός» ή «ο κακός». Η Ρωσία ή η Δύση.

Αυτό είναι από τη δική μου οπτική γωνία αδιάφορο.

Το Ισραήλ χρειάζεται να παραμένουν οι μουσουλμάνοι διχασμένοι, ώστε να είναι λιγότερο επικίνδυνοι. Εξού και θα κάνει ό,τι μπορεί, για να υπάρχουν πάντα υπερδυνάμεις που να συναγωνίζονται για ζώνες ασφαλείας και επιρροής.

Εάν ο κόσμος των οκτώ δισεκατομμυρίων έφτανε να είναι ένας κόσμος των δύο φισεκατομμυρίων, μπορεί ακόμη κι αυτό υπό κάποιες προϋποθέσεις και συνθήκες να συμφέρει το Ισραήλ, κι ας μη συμφέρει τις ΗΠΑ, την Κίνα ή τη Ρωσία.

Το Ισραήλ είναι σε δύσκολη θέση, και αγωνίζεται να προασπίσει την οντότητα του.

Αυτή είναι η θέση μου, η οπτική μου γωνία.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
Παρεπιπτόντως, ο Ζελένσκι, παρά την εβραϊκή καταγωγή του, δεν έδειξε να συμμερίζεται τις επιφυλάξεις των Ισραηλινών, οπότε δε μοιάζει να τυγχάνει της εμπιστοσύνης τους, δεν επιδεικνύουν ιδιαίτερη διάθεση να τον ενισχύσουν οικονομικά ή στρατιωτικά.

Το όλο ζητούμενο για το κράτος του Ισραήλ, αν και όχι απαραίτητα και για την εβραϊκή κοινότητα, θα πρέπει λογικά να είναι, οι μουσουλμανικές χώρες να είναι χωρισμένες σε μπλοκ υπό την επιρροή άλλων μεγάλων δυνάμεων, και κατά προτίμηση αυτά τα τμήματα του μουσουλμανικού κόσμου να πολεμούν μεταξύ τους.

Αυτοί ο άνθρωποι είναι γύρω στα οκτώ εκατομμύρια και έχουν πλάϊ τους εκατοντάδες εκατομμύρια μουσουλμάνους με εχθρική απέναντι τους στάση. Νιώθουν στο στόμα του λύκου, σαν να θέλουν όλοι οι άλλοι να τους φάνε.

Οπότε θεωρώ, καλό είναι να λαμβάνει κανείς υπόψη του και τα ζωτικά ενδιαφέροντα αυτού του γειτονικού μας έθνους, αν θέλει να καταλάβει καλύτερα τους άξονες της τρέχουσας αντιπαράθεσης μεταξύ Δύσης, Ρωσίας και Κίνας.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.519
Κριτικές
10
Like
2.857
Πόντοι
746
Οι "αγωνιστές" της Ουκρανίας...
Έξυπνοι που θα εκμεταλλεύονται καταστάσεις και χαζοί - θύματα θα υπάρχουν παντού...
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.607
Like
2.638
Πόντοι
456
Κοιτάξτε γκομενάκι ωραίο που γαμαει το βόδι..αυτός άμα ήτανε Ελλάδα..θα τον είχε φάει η μαλακια.κατα βάθος τον ζηλεύετε τον Ουκρανό..
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
Άμα δεν τους πειράζει ο Ζελένσκι τους Ουκρανούς, που σφάζονται για τις ιδεάρες του, δεν με πειράζει ούτε εμένα.

Κάποια μαριονέτα χρειαζόταν η Δύση εκεί ούτως ή άλλως. Δεν βρήκαν άλλον, κι έτσι προώθησαν τούτο τον ηθοποιό.

Στο ολότελα, καλός και ο Ζελένσκι, σου λέει.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
Τα επιτελεία από ΗΠΑ και Μ.Βρετανία επιδεικνύουν παραδοσιακά μεγαλύτερη σπουδή στα ζητήματα της λογιστικής σε πολεμικές αναμετρήσεις, από ότι οι Ρώσοι, οι Ουκρανοί, οι Γερμανοί ή οι Γάλλοι.

Κοιτάν να σκοτωθούν λίγοι από τα δικά τους τακτικά στρατεύματα, και πολλοί από τους Ρώσους. Όταν τους τελειώσουν οι Ουκρανοί, θα ανοίξει άλλο μέτωπο, θα ψάξουν για μπελάδες αλλού.

Ως τώρα έχουν χάσει τη ζωή τους ελάχιστοι Αμερικανοβρετανοί στρατιωτικοί, αλλά πάμπολλοι νεαροί Ρώσοι του πεζικού. Επομένως για τη Δύση όλα καλά, και για τη Ρωσία μεγάλη η φθορά.

Οι νεκροί Ουκρανοί είναι για το ΝΑΤΟ μόνο μια παράπλευρη απώλεια.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.236
Like
1.966
Πόντοι
216
Για μας στην Ελλάδα, καλύτερα θα ήταν μάλλον να ανοίξει νέο μέτωπο στην Κορέα ή στο Ιράν, παρά να λυσσάξουν να βρουν την άκρη στα σύνορα Ρωσίας και ΝΑΤΟ στην Ανατολική και Βόρεια Ευρώπη.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
20.953
Κριτικές
490
Like
36.507
Πόντοι
41.447



 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.851
Κριτικές
1
Like
32.637
Πόντοι
6.256
Σωστες πλευρές
 

Συνημμένα

  • GMyYwxk6WaJjUYoDAAGrwTShKItabmdjAAAF.mp4
    11,7 MB · Εμφανίσεις: 0

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.903
Κριτικές
1
Like
4.409
Πόντοι
456
Ο Ρωσος ειναι δικτατορας και η Αμερικη-Ευρωπη ειναι η μονη σωτηρια του πλανητη.

Και τα Xanax συντροφευουν τον λαο
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.933
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506



ναι, απελυσε ο ζελες συμβουλους αλλα το ερωτημα ειναι γιατι. Η απαντηση βρισκεται στο παρακατω βιντεο μετα το 1:19:00 , θα ξαφνιαστουμε. Νομιζω ομως οτι αξιζει ολη η συνεντευξη
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.903
Κριτικές
1
Like
4.409
Πόντοι
456
ναι, απελυσε ο ζελες συμβουλους αλλα το ερωτημα ειναι γιατι. Η απαντηση βρισκεται στο παρακατω βιντεο μετα το 1:19:00 , θα ξαφνιαστουμε. Νομιζω ομως οτι αξιζει ολη η συνεντευξη
Ναι ,λυσαμε τα δικα μας,θα βλεπουμε και τον κοκακια τωρα σε βιντεο 1.5 ωρας.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.727
Πόντοι
2.306
Eκτός από γυναικολόγος ηλεκτρολόγος μηχανολόγος, ξέρετε ότι έχω πτυχίο και στις ραδιοεπικοινωνίες.
Φυσικά όπως είμαστε όλοι συγκεντρωμένοι εδώ μέσα με τόσα ντοκτορά, να σας εκφράσω τις ανησυχίες μου ότι κάποια γερή μαλακία θα κάνουν οι Ρώσοι και θα γυρίσουμε στην λίθινη εποχή κάποια στιγμή..... την γλυτώσαμε απο το Τσερνομπιλ απο τα ραδιοκύματα τώρα έφτιαξαν μια τεράστια βόμβα κλανιάς........ ήδη το Ελσίνκι βρομάει υδρόθειο......

Πολύ γέλιο πάντως την δεκαετια του 80 και 90 όσοι γνωρίζουν είχαν φτιάξει κάτι πομπούς που εξέπεμπαν ένα σήμα σαν τρυποκάρυδος. Το είχαν για ραντάρ μην εισέλθει κάποιος αμερικάνικος πύραυλος. Το θέμα ήταν ότι αυτό το σήμα ήταν τόσο ισχυρό που έκανε παρεμβολές σε όλο τον κόσμο. Στην ίδια την Ρωσία το παράτησαν γιατί δεν λειτουργούσαν οι τηλεοράσεις τους μέχρι και μέσα στην Μόσχα.....


Ποιος ξέρει τι τους χάλασε των Ρώσων πάλι..... η ραδιενέργεια δεν μυρίζει πάντως. Λογικά έφτιαχναν σε μεγάλες ποσότητες αέριο της κλανιάς......

Μυστήριο με μια έντονη οσμή που έφτασε στο Ελσίνκι από την Αγία Πετρούπολη - Έρευνες από τις φινλανδικές αρχές
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.647
Like
28.816
Πόντοι
6.056

...Εντύπωση προκαλεί βέβαια η απόσταση που διέσχισε το αργά κινούμενο και σχετικά ογκώδες μη επανδρωμένο, χωρίς να γίνει αντιληπτό από τη ρωσική αεράμυνα, η οποία είναι ενισχυμένη και σε επιφυλακή από προηγούμενες επιθέσεις. Η απόσταση μάλιστα δείχνει πως το αεροσκάφος πέταγε για ώρες μέχρι να φθάσει στο στόχο του...
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom