Νέα

Ρωσική εισβολή στην Ουκρανία και συνέπειες σε εμάς

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ririkonav
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Έχει αρχίσει ο γ' ππ;

  • Ναι

    Ψήφοι: 97 49,0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 101 51,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198
  • Η ψηφοφορία έκλεισε .

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.712
Like
29.110
Πόντοι
6.056

Oι σοσιαλιστές που κυβερνούν μαζι με τους Podemos τα κολλητάρια του Τσίπρα στην Ισπανια στέλνουν επιθετικά οπλα στην Ουκρανια αλλα οι εδω αριστεροί της πουτσας θέλανε να κάνουμε τσιμπούκια στον Πουτιν για να μην στεναχωρηθεί.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.514
Like
13.480
Πόντοι
3.656
Να κάνω μια απλή ερώτηση...αν γεμίσουμε σε λίγες μέρες Ουκρανούς πρόσφυγες στην Ελλάδα οι ζαβοδεξιοφασιστες θα τους λένε "λάθρο" ? :confused:
Όχι. Γιατί αυτοί είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ. Δεν είναι Λαθρομετανάστες, οι οποίοι ζητάνε άσυλο με ψεύτικες δικαιολογίες προκειμένου να κάτσουν στη Δύση, την οποία ουσιαστικά μισούν
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
Σύμφωνα με στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το δημόσιο χρέος της Ελλάδας:

– Την οκταετία 1996-2003 αυξήθηκε περίπου 80 δισ. ευρώ (χονδρικώς, από τα 100 στα 180 δισ. ευρώ).

– Την εξαετία 2004-2009 αυξήθηκε περίπου 120 δισ. ευρώ (χονδρικώς, από τα 180 στα 300 δισ. ευρώ).

Εν ολίγοις, το δημόσιο χρέος αυξήθηκε κατά σχεδόν 40 δισεκατομμύρια ευρώ περισσότερο την εξαετία 2004-2009 από ό,τι την οκταετία 1996-2003, παρά τα δύο επιπλέον χρόνια της τελευταίας.
κατα μια τρελη συμπτωση οι Ολυμπιακοι αγωνες στοιχισαν γυρω στα 30-35 δις.....το θεμα ειναι οτι κανανε τον λογαριασμο ΜΕΤΑ το 2004.....
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Λύθηκε το μυστήριο με το Μπαιντεν. Κάνει δίαιτα για τη Σαρακοστή γι'αυτό παραμιλουσε. Αφού δεν έπεσε το ζάχαρο να σκάσει κάτω την ώρα που μιλούσε, πάλι καλά.
Επίσης το S.D. δεν βρήκε κάτι αρνητικό να σχολιάσει, οταν ρωτήθηκε από τον Ιγνατίου για την άρνηση της Τουρκίας να επιβάλλει κυρώσεις. Συνεργάζονται λέει και κολοκυθια λαδορίγανη.
Αν μας την πέσουν οι Τούρκοι οι Αμερικανοί θα επιβάλλουν κυρώσεις σε μας.
 

Crucifix4

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
3.908
Κριτικές
63
Like
7.444
Πόντοι
4.766
Όχι. Γιατί αυτοί είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ. Δεν είναι Λαθρομετανάστες, οι οποίοι ζητάνε άσυλο με ψεύτικες δικαιολογίες προκειμένου να κάτσουν στη Δύση, την οποία ουσιαστικά μισούν
Οι Σύριοι δεν νομίζω να είναι αυτό που λες .. απλά είναι σκουρόχρωμοι και συμφέρει στους δεξιορατσιστες να τους αποκαλούν έτσι...
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
κατα μια τρελη συμπτωση οι Ολυμπιακοι αγωνες στοιχισαν γυρω στα 30-35 δις.....το θεμα ειναι οτι κανανε τον λογαριασμο ΜΕΤΑ το 2004.....
Ε ναι. Κατά κάποιο περίεργο λόγο η Ολυμπιάδα και τα πολλά (πάρα πολλά) παρελκόμενα "ξεχνιέται" όταν μιλάμε για τότε.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.392
Κριτικές
8
Like
11.151
Πόντοι
3.786
Για να τα λεμε ολα παντως, αυτο το πραγμα να γινεται ενας πολεμος και να αδειαζει μια χωρα ολοκληρη απο χιλιαδες κοσμου, δεν μου ειναι απολυτα κατανοητο. Οταν βομβαρδιζοταν η Ελλαδα και οταν ειχε κατοχη και πολεμο, φυγανε οι κατοικοι της σαν προσφυγες ή μεινανε και πολεμησανε, υποφερανε, αντεξανε, ξαναχτισανε? Δηλαδη ποσο λογικο μας φαινεται αν μπουκαρουν αυριο οι Τουρκοι, να φυγουν 4 εκατομμυρια Ελληνες προς την Ιταλια?
Σήμερα ακούς κάτι Πουτινικούς να λένε "σιγά μην υποστηρίξω την Ουκρανία που έχει το φασίστα για αρχηγό". Το 1940 ο ακροδεξιός Μεταξάς (δεν ήταν εκλέγμένος αρχηγός κράτους αλλά ήταν πάντως αρχηγος κράτος) αντί να παραδώσει τη χώρα ,διάλεξε τον πόλεμο με μία υπερδύναμη της εποχής, τον Άξονα. Όλοι οι Έλληνες είτε ήταν υπέρ του Μεταξά είτε όχι έτρεξαν να καταταγούν. Ο παπούς μου (γεννημένος το 1915) μου έλεγε ότι περίμενε στην ουρά για να δηλώσει να πάει στο μέτωπο και ήταν και εναντίον του βασιλιά και του Μεταξά (Παπανδρεϊκός).
Οι σημερινοί Έλληνες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους, ιδανικά μηδέν. Κάποιοι θα μείνουμε να υπερασπιστούμε τα σπίτια μας ,να είσαι σίγουρος όμως ότι ένα μεγάλο μέρος θα την κάνει για εξωτερικό.
Αν ήμουν Ουκρανός δε θα ψήφιζα το κόμμα του Ζελέζνι, αλλά θα πήγαινα να καταταγώ για να υπερασπιστώ τον τόπο μου.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
Ο ηθοποιος πηρε αναποδες και θα τους γαμησει.....
Μια Τουρκικη παροιμια λεει "Αν βαλεις εναν κλοουν σε ενα παλατι, δεν γινεται βασιλιας.... το παλατι γινεται τσιρκο"....

 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
κατα μια τρελη συμπτωση οι Ολυμπιακοι αγωνες στοιχισαν γυρω στα 30-35 δις.....το θεμα ειναι οτι κανανε τον λογαριασμο ΜΕΤΑ το 2004.....
τυπε δεν ειναι μονο οι αγωνες ,στη θητεια του πεσαν τοκοι χρεη και ενα σωρο αλλα απο την περιοδο σημιτη,εχουν χιλιογραφτει και απαντηθει απο τους ανθρωπους του,οποιος θελει γκουγκλαρει και τα βρισκει,η χαζομαρα οτι μουγγαθηκε δεν μας λέει ποιος τολμησε να τον καλεσει να μιλησει και δεν μιλησε,ισως γιατι τελικα φοβουνται μην ανοιξει το στομα του,δεν τον θεωρω τελειο απλα λιγοτερο χειροτερο απο τους άλλους
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.514
Like
13.480
Πόντοι
3.656
Οι Σύριοι δεν νομίζω να είναι αυτό που λες .. απλά είναι σκουρόχρωμοι και συμφέρει στους δεξιορατσιστες να τους αποκαλούν έτσι...
Οι Σύριοι ήταν Πρόσφυγες στην Τουρκία, σύμφωνα με τις Διεθνείς Συνθήκες, όχι στην Ελλάδα, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Αλλά κανένας δεν αντέδρασε στην Ελλάδα, όταν έβλεπε έναν άντρα με τη γυναίκα τους και τα παιδιά του. Αντέδρασαν επειδή έβλεπαν να έρχονται αμέτρητες ορδές σκουρόχρωμων από την Αφρική και την Ασία, κατά 95% άντρες. Και έβλεπαν 20χρονους να τους βαφτίζουν ασυνόδευτα ανήλικα. Αν όμως έχεις κάποια καταμέτρηση ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες Αλλοδαποί που είναι στην Ελλάδα είναι από τόπους που έχουν πόλεμο, ρίχτην
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.029
Like
9.869
Πόντοι
1.406
Λύθηκε το μυστήριο με το Μπαιντεν. Κάνει δίαιτα για τη Σαρακοστή γι'αυτό παραμιλουσε. Αφού δεν έπεσε το ζάχαρο να σκάσει κάτω την ώρα που μιλούσε, πάλι καλά.
Επίσης το S.D. δεν βρήκε κάτι αρνητικό να σχολιάσει, οταν ρωτήθηκε από τον Ιγνατίου για την άρνηση της Τουρκίας να επιβάλλει κυρώσεις. Συνεργάζονται λέει και κολοκυθια λαδορίγανη.
Αν μας την πέσουν οι Τούρκοι οι Αμερικανοί θα επιβάλλουν κυρώσεις σε μας.
Καταρχήν,δεν μπορεί να μας την πέσουν οι Τούρκοι γιατί είμαστε σύμμαχοι....αν μας την πέσουν όμως εκ παραδρομής,σίγουρα θα μας βοηθήσουν οι σύμμαχοι μας ....θα πάει το #ζε σουη Έλλην σύννεφο και δώσε πρώτο Τρεντ στο Τουίτερ το θέμα μας και να οι φωταγωγησεις στα κοινοβούλια ....
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Σήμερα ακούς κάτι Πουτινικούς να λένε "σιγά μην υποστηρίξω την Ουκρανία που έχει το φασίστα για αρχηγό". Το 1940 ο ακροδεξιός Μεταξάς (δεν ήταν εκλέγμένος αρχηγός κράτους αλλά ήταν πάντως αρχηγος κράτος) αντί να παραδώσει τη χώρα ,διάλεξε τον πόλεμο με μία υπερδύναμη της εποχής, τον Άξονα. Όλοι οι Έλληνες είτε ήταν υπέρ του Μεταξά είτε όχι έτρεξαν να καταταγούν. Ο παπούς μου (γεννημένος το 1915) μου έλεγε ότι περίμενε στην ουρά για να δηλώσει να πάει στο μέτωπο και ήταν και εναντίον του βασιλιά και του Μεταξά (Παπανδρεϊκός).
Οι σημερινοί Έλληνες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους, ιδανικά μηδέν. Κάποιοι θα μείνουμε να υπερασπιστούμε τα σπίτια μας ,να είσαι σίγουρος όμως ότι ένα μεγάλο μέρος θα την κάνει για εξωτερικό.
Αν ήμουν Ουκρανός δε θα ψήφιζα το κόμμα του Ζελέζνι, αλλά θα πήγαινα να καταταγώ για να υπερασπιστώ τον τόπο μου.
Το να πας να υπερασπιστείς το σπίτι σου επειδή ένας ψυχοπαθής σου επιτίθεται είναι προφανώς λογικό.
Το να μπλέξεις στα καλά καθούμενα με τον ψυχοπαθή, επειδή αυτός που υποτίθεται ότι σε καθοδηγεί, την είδε απόγονος του Αχιλλέα και προκάλεσε τον ψυχοπαθή δεν είναι καθόλου λογικό να σε κάνει να υπερασπιστείς τον απόγονο του Αχιλλέα.
Αν κάνεις ένα γκάλοπ πρόχειρο στο δρόμο, όλοι θα στείλουν τον Μητσοτάκη πακετακι στον ψυχακια χωρίς δεύτερη σκέψη.
Κάι όλους τους παρέα.
Κι αυτό αγάπη για την χώρα είναι, ξεφορτώνεσαι τα σκουπίδια.
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.714
Like
3.826
Πόντοι
506
τυπε δεν ειναι μονο οι αγωνες ,στη θητεια του πεσαν τοκοι χρεη και ενα σωρο αλλα απο την περιοδο σημιτη,εχουν χιλιογραφτει και απαντηθει απο τους ανθρωπους του,οποιος θελει γκουγκλαρει και τα βρισκει,η χαζομαρα οτι μουγγαθηκε δεν μας λέει ποιος τολμησε να τον καλεσει να μιλησει και δεν μιλησε,ισως γιατι τελικα φοβουνται μην ανοιξει το στομα του,δεν τον θεωρω τελειο απλα λιγοτερο χειροτερο απο τους άλλους
Πανε στο νημα για τον Καραμανλη.....Εχω γραψει ακριβως το ιδιο......Δεν ηταν ο τελειος,αλλα ο λιγοτερο χειροτερος...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.112
Like
15.689
Πόντοι
3.656
Σήμερα ακούς κάτι Πουτινικούς να λένε "σιγά μην υποστηρίξω την Ουκρανία που έχει το φασίστα για αρχηγό". Το 1940 ο ακροδεξιός Μεταξάς (δεν ήταν εκλέγμένος αρχηγός κράτους αλλά ήταν πάντως αρχηγος κράτος) αντί να παραδώσει τη χώρα ,διάλεξε τον πόλεμο με μία υπερδύναμη της εποχής, τον Άξονα. Όλοι οι Έλληνες είτε ήταν υπέρ του Μεταξά είτε όχι έτρεξαν να καταταγούν. Ο παπούς μου (γεννημένος το 1915) μου έλεγε ότι περίμενε στην ουρά για να δηλώσει να πάει στο μέτωπο και ήταν και εναντίον του βασιλιά και του Μεταξά (Παπανδρεϊκός).
Οι σημερινοί Έλληνες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους, ιδανικά μηδέν. Κάποιοι θα μείνουμε να υπερασπιστούμε τα σπίτια μας ,να είσαι σίγουρος όμως ότι ένα μεγάλο μέρος θα την κάνει για εξωτερικό.
Αν ήμουν Ουκρανός δε θα ψήφιζα το κόμμα του Ζελέζνι, αλλά θα πήγαινα να καταταγώ για να υπερασπιστώ τον τόπο μου.

Κι εγώ μόνο το σπίτι και την οικογένεια μου θα υπερασπιστώ,να πάνε να γαμηθούν όλα τ'άλλα
 

Crucifix4

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
3.908
Κριτικές
63
Like
7.444
Πόντοι
4.766
Οι Σύριοι ήταν Πρόσφυγες στην Τουρκία, σύμφωνα με τις Διεθνείς Συνθήκες, όχι στην Ελλάδα, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Αλλά κανένας δεν αντέδρασε στην Ελλάδα, όταν έβλεπε έναν άντρα με τη γυναίκα τους και τα παιδιά του. Αντέδρασαν επειδή έβλεπαν να έρχονται αμέτρητες ορδές σκουρόχρωμων από την Αφρική και την Ασία, κατά 95% άντρες. Και έβλεπαν 20χρονους να τους βαφτίζουν ασυνόδευτα ανήλικα. Αν όμως έχεις κάποια καταμέτρηση ότι οι εκατοντάδες χιλιάδες Αλλοδαποί που είναι στην Ελλάδα είναι από τόπους που έχουν πόλεμο, ρίχτην
Ναι άλλο αυτό που λες και γενικά δεν έχεις άδικο ... αλλά γενικά λέω όσους δούνε ότι είναι σκουρόχρωμοι είτε ήρθαν από πόλεμο είτε για να μείνουν τους λένε λάθρο.. τους Ουκρανούς που είναι κατάλευκοι δεν χρειάζεται να τους πουν έτσι αφού το λένε καθαρά ρατσιστικά..
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Κι εγώ μόνο το σπίτι και την οικογένεια μου θα υπερασπιστώ,να πάνε να γαμηθούν όλα τ'άλλα
Δεν διαφωνώ εδώ.
Για "τα άλλα" θα πρέπει κάποιος να σε εμπνέει. Ποιός να σε εμπνέει τώρα πλάκα κάνουμε
 

el toro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2013
Μηνύματα
1.109
Κριτικές
1
Like
1.208
Πόντοι
216
Οι σημερινοί Έλληνες κοιτάνε μόνο την πάρτη τους, ιδανικά μηδέν.
Σωστα τα λές !!! Αλλα κάνε μια συγκριση των Ελληνων του 40 με σήμερα,
Πολυ προχειρα :
Αποφασισε ενας (Μεταξας)
Ο λαος στο μεγαλο του μερος ζουσε στα χωρια (σκληραγωγημενος)
Υπηρχε τεραστιο ποσοστο αναλφαβητισμου οποτε οι αξιωματικοι ειχαν πλεονεκτημα και τους σέβονταν
Ηξεραν απο οπλα
Μπορουσαν να σκοτωσουν ανετα μια κοτα νατην φανε
κλπ κλπ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

celebre

Μέγας
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
16.862
Like
18.142
Πόντοι
3.656
Ο ηθοποιος πηρε αναποδες και θα τους γαμησει.....
Μια Τουρκικη παροιμια λεει "Αν βαλεις εναν κλοουν σε ενα παλατι, δεν γινεται βασιλιας.... το παλατι γινεται τσιρκο"....
To πε η αλλη στην Τουρκια και την ετρεχε ο "Τσουλτανος" :confused: :confused: :confused:
Τουρκία: Συνελήφθη η δημοσιογράφος Σεντέφ Καμπάς για εξύβριση του προέδρου
 

petroscat100

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2013
Μηνύματα
330
Like
458
Πόντοι
21
Τωρα με το ρουβλι χαμηλα ειναι ευκαιρια να επισκεφτώ την Ρωσια και αν τελειωσει ο πολεμος κ την Ουκρανια
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Να κάνω μια απλή ερώτηση...αν γεμίσουμε σε λίγες μέρες Ουκρανούς πρόσφυγες στην Ελλάδα οι ζαβοδεξιοφασιστες θα τους λένε "λάθρο" ? :confused:
οι ουκρανοι (στην πλειοψηφεια τους γυναικοπαιδα) φευγουν απο χωρα που εχει πολεμο με τα χαρτια τους και ειναι προσφυγες
οι πακιστανομπαγκλαντεσιανοι (στην πλειοψηφια τους 20-30αρηδες μουσατοι) φευγουν απο χωρες που δεν εχουν πολεμο, χωρις χαρτια αλλα με 2-3 κινητα και ερχονται να μας κατσικωθουν με το ετσι θελω, διασχιζοντας τη μιση υφηλιο (μεχρι και απο την ονδουρα μας εχουν κουβαληθει) και ειναι λαθρο

αν σε δυσκολευει να καταλαβεις την διαφορα εχεις IQ 5
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom