Νέα

Ρολόγια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 189K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Λουράκι ή μπρασελέ;

  • Λουράκι

    Ψήφοι: 111 37,1%
  • Μπρασελέ

    Ψήφοι: 188 62,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    299

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Τα ρολόγια είναι μια από τις αδυναμίες και τα χόμπυ μου... είμαι ένας απο τους ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ στην Ελλάδα!

Για όσους έχουν παρόμοιο πάθος... 2 είναι οι εκθέσεις που δεν πρέπει να χάνουν κάθε χρόνο... η Very Important Watches που γίνεται κάθε Νοέμβριο στο Intercontinental και βέβαια η παγκόσμια έκθεση στην Βασιλεία της Ελβετίας... απλά ΚΟΡΥΦΗ!

 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Δεν μπορώ να πω ότι με αντιπροσωπεύει περισσότερο κάποιο στυλ, κάθε μέρα φοράω και κάποιο άλλο και το συνδυάζω ανάλογα με την διάθεσή μου και την εκάστοτε περίπτωση (δουλειά, ρούχα κλπ)...

πχ ΤΩΡΑ που είμαι στο γραφείο, φοράω ΑΥΤΟ (ROLEX President Day-Date, 18K Gold Gold/12 Brilliands).
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
:rockon:
 

Συνημμένα

  • ROLEX.jpg
    ROLEX.jpg
    151,6 KB · Εμφανίσεις: 38

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
προτιμαω τα καταδυτικα...


Εχω ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ CITIZEN, που μετά την βουτιά... μπορεί να συνδεθεί (μέσω ειδικής βάσης που έχει) με υπολογιστή και μεταφέρει τα δεδομένα της κατάδυσης κλπ... ΤΡΟΜΕΡΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ!
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Ελπίζω βέβαια το επόμενο να είναι αυτό


Κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα BREITLING, ειδικά το Emergency που το φοράω σε ταξίδια και μακρινές εκδρομές (ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί)... ;)
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΤΕ όμως από μάρκες, τιμές κλπ...
ΑΛΛΟ είναι το νόημα που έχει ένα ρολόι Υψηλής Ωρολογοποιίας κι άλλο αυτό που έχει ένα fashion ρολόι! Βέβαια και τα δύο μιλάνε για χρόνο. Ομως, το πρώτο για την αιωνιότητα, το δεύτερο για τη στιγμή!
Η Υψηλή Ωρολογοποιοία (που θα την εκτιμήσετε ιδιαίτερα αν επισκευθήτε κάποιο από τα οικογενεικά εργαστήρια στην Βασιλεία της Ελβετιάς) δημιουργεί κομψοτεχνήματα, ένα τεχνούργημα του οποίου η μαγεία έγκειται στην αριστοτεχνική πολυπλοκότητα του μηχανισμού του. Όπως ένας κοχλίας είναι φυσικό αποτέλεσμα διαδοχικών χρυσών τομών, έτσι και σ' ένα τέτοιο ρολόι η εξωτερική ομορφιά του είναι κατά κάποιο τρόπο συνέπεια της εσωτερικής αρμονίας του. Συν την παράδοση, που έρχεται να εξευγενίσει, να ραφινάρει. Ένα ρολόι Υψηλής Ωρολογοποιίας είναι σαν ένα σπουδαίο κρασί. Για να το εκτιμήσεις απαιτείται παιδεία...
Ένα fashion ρολόι είναι ένα ακόμη αξεσουάρ, "παιδιά της Swatch επανάστασης". Eνός εκδημοκρατισμού της κοσμηματοποιίας. Kαι μιας παιγνιώδους διάθεσης, εγγενούς στη μόδα. Κι όταν ολόκληρος ο κόσμος γοητεύεται από το φαινόμενο του branding, ήταν θέμα χρόνου (κυριολεκτικά) και το ρολόι να μπει σ' αυτή τη λογική...
Σπάνια όμως πια βλέπουμε ρολόγια με ξεχωριστό στυλ!
Ας όψεται το quartz...
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
Τα Festina τι λενε?Παντως ενα Festina που εχω εδω και 8 χρονια μου εχει βγει σκυλι...ουτε δευτερολεπτο δεν εχει χασει και περα απο ενα μικρο ατυχημα με το μπρασελε δε χρειαστηκε ποτε να το παω για σερβις...
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Ρε πουστη μου τι εγινε????
Μονο εγω κυκλοφορω με φτινιαρικο ρολοι στην Ελλαδα.
Longines / δωρο απο τον πεθερο μου που ουτε 500 ευρα δεν κανει. :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Μονο εγω κυκλοφορω με φτινιαρικο ρολοι στην Ελλαδα.

η μεγάλη πλάκα είναι πως σε αντιμετωπίζουν σαν καταστήματα που δεν σε ξέρουν στην Ελλάδα... π.χ. όταν φοράω κάποιο πολύ φθηνό και πάω ν' αγοράσω κάποιο πολύ ακριβό... ή το αντίθετο (η έκπληξή τους) !!!
 

Επισκέπτης
Τα δικα ρολογια ειναι τα πιο κατω. :2funny: :2funny: :2funny:
 

Συνημμένα

  • clock.jpg
    clock.jpg
    12,1 KB · Εμφανίσεις: 28
  • clock1.jpg
    clock1.jpg
    29,2 KB · Εμφανίσεις: 26
  • clock2.jpg
    clock2.jpg
    16,7 KB · Εμφανίσεις: 21
  • clock3.jpg
    clock3.jpg
    32,3 KB · Εμφανίσεις: 24

brdlust

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
458
Κριτικές
36
Like
12
Πόντοι
5.760
Προς το παρόν δεν φοράω ρολόι αλλά έχω σταμπάρει εδώ και ένα χρόνο ένα χρονογράφο Zenith με μηχανισμό El Primero.. Επειδή και γω άσχετος ήμουν και το έψαξα πρόκειται για έναν από τους τρεις καλύτερους μηχανισμούς που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία 100 χρόνια.!!

Βέβαια δεν είναι από τις μουράτες μάρκες πχ Rolex, Cartier, Bvlgari, Panerai κλπ αλλά το χω ερωτευθεί και σκέφτομαι σοβαρά να κάνω την τρέλλα και να δώσω μισθούς σχεδόν ενός έτους για να το αποκτήσω...  :- :idiot: :-
 

jammin

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
339
Like
1
Πόντοι
1
Bulgari Diagono Professional το οποιο και λατρευω
Πιστευω οτι το επομενο μου (γεροι να ειμαστε) θα ειναι breitling
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.681
Κριτικές
3
Like
4.226
Πόντοι
606
δεν φοραει κανεις ηλεκτρονικο ρολοι εδω μεσα?Ολοι με καδενες κυκλοφορειτε?
 

jammin

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
339
Like
1
Πόντοι
1
ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΤΕ όμως από μάρκες, τιμές κλπ...
ΑΛΛΟ είναι το νόημα που έχει ένα ρολόι Υψηλής Ωρολογοποιίας κι άλλο αυτό που έχει ένα fashion ρολόι! Βέβαια και τα δύο μιλάνε για χρόνο. Ομως, το πρώτο για την αιωνιότητα, το δεύτερο για τη στιγμή!
Η Υψηλή Ωρολογοποιοία (που θα την εκτιμήσετε ιδιαίτερα αν επισκευθήτε κάποιο από τα οικογενεικά εργαστήρια στην Βασιλεία της Ελβετιάς) δημιουργεί κομψοτεχνήματα, ένα τεχνούργημα του οποίου η μαγεία έγκειται στην αριστοτεχνική πολυπλοκότητα του μηχανισμού του. Όπως ένας κοχλίας είναι φυσικό αποτέλεσμα διαδοχικών χρυσών τομών, έτσι και σ' ένα τέτοιο ρολόι η εξωτερική ομορφιά του είναι κατά κάποιο τρόπο συνέπεια της εσωτερικής αρμονίας του. Συν την παράδοση, που έρχεται να εξευγενίσει, να ραφινάρει. Ένα ρολόι Υψηλής Ωρολογοποιίας είναι σαν ένα σπουδαίο κρασί. Για να το εκτιμήσεις απαιτείται παιδεία...
Ένα fashion ρολόι είναι ένα ακόμη αξεσουάρ, "παιδιά της Swatch επανάστασης". Eνός εκδημοκρατισμού της κοσμηματοποιίας. Kαι μιας παιγνιώδους διάθεσης, εγγενούς στη μόδα. Κι όταν ολόκληρος ο κόσμος γοητεύεται από το φαινόμενο του branding, ήταν θέμα χρόνου (κυριολεκτικά) και το ρολόι να μπει σ' αυτή τη λογική...
Σπάνια όμως πια βλέπουμε ρολόγια με ξεχωριστό στυλ!
Ας όψεται το quartz...
+1000
 

tyler77

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2005
Μηνύματα
430
Like
5
Πόντοι
1
.-
 

Συνημμένα

  • iwc.jpg
    iwc.jpg
    66,8 KB · Εμφανίσεις: 26

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom