Νέα

Ρευματοκλοπη συνέπειες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sackatack2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
S

sackatack2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2013
Μηνύματα
266
Κριτικές
4
Like
317
Πόντοι
281
τυπε να  πληρωσει χοντρα....

ο μαγκας και περπατημενος που ηθελε στην πλατη των υπολοιπων μας μαλακων να κλεβει ρευμα, τωρα με την ιδια χαρη και ανεση να ορθωσει αναστημα και με καμαρι να πλερωσει....
Το ότι θα πλερωση είναι το μόνο σίγουρο...
 

Matt LeBlanc

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
4.494
Κριτικές
21
Like
6.851
Πόντοι
6.745
μου εχει συμβει στο πατρικο μου που ειχα νοικαρηδες..πειραξαν το ρολοι,ηρθαν απο την δεδηε το ξηλωσαν,εβαλαν νεο και εγινε δικαστηριο στο οποιο αθωωθηκαν,αφου στο ενδιαμεσο ειχαν πληρωσει το κλεμμενο ρευμα + το προστιμο,γυρω στα 2 χιλιαρικα..δεν ειναι χαζοι στην δεδηε,οταν βλεπουν μεγαλη διαφορα στην καταναλωση προς τα κατω,τσεκαρουν το ρολοι και πραττουν αναλογα..
 

takoulou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Φεβ 2012
Μηνύματα
576
Κριτικές
8
Like
443
Πόντοι
306
Καλησπερα... Καπως ετσι γινεται.. Εκτος γινει καποιος τυπικος ελεγχος... Νομιζω θα πρεπει να εφαγαν και καποια ποινη για την ρευματοκλοπη... Εκτος απο τα χρηματα..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.589
Πόντοι
8.006
Λοιπον κυριοι τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα.

Αφου του κοινοποιηθει η αποφαση για το προστιμο, εχει δικαιωμα να υποβαλλει εγγραφες αντιρρησεις.

Οπου θα εκθετει τις αποψεις του και θα πρεπει η αλλη πλευρα να στοιχειοθετησει τις δικες της.

Αν υποθεσουμε οτι τελικα το προστιμο επιβαλλεται, μπορει να ασκησει αναγνωριστικη αγωγη στο πρωτοδικειο, με αιτημα να αναγνωρισθει οτι δεν οφειλει το ποσό επειδη το προστιμο δεν επιβληθηκε νομιμα.

Σε περιπτωση που απειλειται διακοπη της ρευματοδοτησης, κανουμε ασφαλιστικα μετρα με αιτημα την αποτροπη της διακοπής.

Εαν τιποτα απο ολα αυτα δεν αποδώσει, διακανονιζουμε με δοσεις την οφειλη του προστιμου.

Και πιο προσεκτικα αλλη φορα.
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Λοιπον κυριοι τα πραγματα ειναι συγκεκριμενα.

Αφου του κοινοποιηθει η αποφαση για το προστιμο, εχει δικαιωμα να υποβαλλει εγγραφες αντιρρησεις.

Οπου θα εκθετει τις αποψεις του και θα πρεπει η αλλη πλευρα να στοιχειοθετησει τις δικες της.

Αν υποθεσουμε οτι τελικα το προστιμο επιβαλλεται, μπορει να ασκησει αναγνωριστικη αγωγη στο πρωτοδικειο, με αιτημα να αναγνωρισθει οτι δεν οφειλει το ποσό επειδη το προστιμο δεν επιβληθηκε νομιμα.

Σε περιπτωση που απειλειται διακοπη της ρευματοδοτησης, κανουμε ασφαλιστικα μετρα με αιτημα την αποτροπη της διακοπής.

Εαν τιποτα απο ολα αυτα δεν αποδώσει, διακανονιζουμε με δοσεις την οφειλη του προστιμου.

Και πιο προσεκτικα αλλη φορα.

δλδ η ΔΕΗ δεν κανει ποινικο δικαστηριο (μηνυση) στον ρευματοκλεφτη;
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Άλλο αυτο. Δεν διαβασα καπου οτι εχει κατατεθει μηνυση.

δεν το ανεφερε ο νηματοθετης απλα εγω γνωριζω (απο ατομο που εκανε ρευματοκλοπη) οτι οταν η ΔΕΗ διαπιστωνει ρευματοκλοπη απο καποιον περαν του οτι επιβαλει προστιμο
κινει και διαδικασια δικαστικη διοτι προκειται για αδικημα ποινικο.

υπαρχει περιπτωση αθωωσης στο δικαστηριο αν π.χ. ο ρευματοκλευτης εχει αποδεκτει και πληρωσει το προστημο που θα του επιβαλει η ΔΕΗ.

αν κανω καπου λαθος διωρθωσε με.  :hi:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.589
Πόντοι
8.006
δεν το ανεφερε ο νηματοθετης απλα εγω γνωριζω (απο ατομο που εκανε ρευματοκλοπη) οτι οταν η ΔΕΗ διαπιστωνει ρευματοκλοπη απο καποιον περαν του οτι επιβαλει προστιμο
κινει και διαδικασια δικαστικη διοτι προκειται για αδικημα ποινικο.

υπαρχει περιπτωση αθωωσης στο δικαστηριο αν π.χ. ο ρευματοκλευτης εχει αποδεκτει και πληρωσει το προστημο που θα του επιβαλει η ΔΕΗ.

αν κανω καπου λαθος διωρθωσε με.  :hi:
Ναι αλλά προφανως το προβλημα εδω δεν ειναι το ποινικο δικαστηριο που θα γινει γυρω στο 2023-2024.
Το προβλημα ειναι το προστιμο
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.791
Πόντοι
1.496
Ναι αλλά προφανως το προβλημα εδω δεν ειναι το ποινικο δικαστηριο που θα γινει γυρω στο 2023-2024.
Το προβλημα ειναι το προστιμο
Διαβασα οτι αθωωθηκαν καποιοι της Χρυσης Αυγης σε δικη που ειχαν για επεισοδιο σε λαικη αγορα. 2012 το συμβαν, 2019 το αποτελεσμα της δικης. Ε, τοτε εχουν δικιο οσοι μιλανε για προβλημα στη Δικαιοσυνη στην Ελλαδα. Αμα κανει 7 χρονια, μιλαμε για καθυστερημενη απονομη δικαιοσυνης. Πολυς φορτος εργασιας; Δικομανεις οι Ελληνες; Ελειψη προσωπικου να διεκπεραιωσει το εργο; Να μην πληρωνε ο πολιτης να το καταλαβω. Η δικαιοσυνη ειναι ακριβο σπορ. Πληρωνεις του κοσμου τα χαρτοσημα, παραβολα. Δεν ειναι οτι δε πληρωνεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.589
Πόντοι
8.006
Διαβασα οτι αθωωθηκαν καποιοι της Χρυσης Αυγης σε δικη που ειχαν για επεισοδιο σε λαικη αγορα. 2012 το συμβαν, 2019 το αποτελεσμα της δικης. Ε, τοτε εχουν δικιο οσοι μιλανε για προβλημα στη Δικαιοσυνη στην Ελλαδα. Αμα κανει 7 χρονια, μιλαμε για καθυστερημενη απονομη δικαιοσυνης. Πολυς φορτος εργασιας; Δικομανεις οι Ελληνες; Ελειψη προσωπικου να διεκπεραιωσει το εργο; Να μην πληρωνε ο πολιτης να το καταλαβω. Η δικαιοσυνη ειναι ακριβο σπορ. Πληρωνεις του κοσμου τα χαρτοσημα, παραβολα. Δεν ειναι οτι δε πληρωνεις.
Η προσβαση στην ποινικη δικαιοσυνη ειναι παμφθηνη.
Με μια μηνυση και ενα παραβολο 70 ευρω μπορεις να ξεκινησεις μια διαδικασια που θα εχει εννομες συνεπειες. Χωρις να πληρωσεις τιποτα επιπλεον. Μην σου πω οτι αν το αδικημα ειναι αυτεπαγγελτως διωκομενο, κάνεις απλως μια μηνυτηρια αναφορα στον εισαγγελεα χωρις να πληρωσεις τιποτα και μπορει αυτος να τα ξεκινησει ολα αυτεπαγγελτα.
Τωρα αν εσυ θελεις να πληρωσεις δικηγορους, αναβολες, εξοδα μαρτυρων που θα φερεις, τεχνικους συμβουλους κλπ ειναι αλλη υποθεση
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Ναι αλλά προφανως το προβλημα εδω δεν ειναι το ποινικο δικαστηριο που θα γινει γυρω στο 2023-2024.
Το προβλημα ειναι το προστιμο

για την περιπτωση που γνωριζω εγω ο τυπος εκλεβε ρευμα αρχικα απο μετριτη του θειου του που ειναι πεθαμενος εδω και χρονια και στην πορεια αφου η ΔΕΗ σφραγισε το μετριτη εκλεβε ρευμα για περιπου 10 χρονια απο την κολωνα της ΔΕΗ.

η ΔΕΗ του επεβαλε προστιμο το οποιο δεν αποδεκτικε καθως και του εκανε διακοπη συμβολαιου. εμεινε για δυο βδομαδες χωρις ρευμα και επειτα πηρε ρευμα απο ιδιωτικη εταιρια.
 

Επισκέπτης
Εγω στο σπιτι στο χωριο "τραβαω" ρευμα με μπαλαντεζα που ειναι συνδεδεμενη στον δικο μου πινακα απο το διπλανο σπιτι του θειου μου. Και παλια του εδινα κανα 20ρι ευρω το μηνα τωρα δεν του δινω τιποτα αφου ειμαι στη Γερμανια. Για να μην πληρωνω παγιο ΕΡΤ και κατι αλλες μαλακιες. Αμα με παρουν χαμπαρι της ΔΕΗ θα εχω προβλημα σαν του τυπου ?
Απο τον διευρημενο δημο πλεον που ανηκουμε μου εστειλαν ενα χαρτι οτι χρωσταω κανα χιλιαρικο για κατι λεφτα που θα επερναν μεσω ΔΕΗ αλλα δεν τα εχουν παρει για χρονια, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειναι. Αποφασισα να μην τα πληρωσω. Ετσι κι αλλιως ποιος πληρωνει στην Ελλαδα, πανω απο 100 δις χρωστανε οι Ελληνες στο κρατος. Παιζει να μου τα ριξουν στην εφορια σαν κατι κλησεις που δεν πληρωνα και να μου τα ζητουν στο μελλον ?

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.589
Πόντοι
8.006
Εγω στο σπιτι στο χωριο "τραβαω" ρευμα με μπαλαντεζα που ειναι συνδεδεμενη στον δικο μου πινακα απο το διπλανο σπιτι του θειου μου. Και παλια του εδινα κανα 20ρι ευρω το μηνα τωρα δεν του δινω τιποτα αφου ειμαι στη Γερμανια. Για να μην πληρωνω παγιο ΕΡΤ και κατι αλλες μαλακιες. Αμα με παρουν χαμπαρι της ΔΕΗ θα εχω προβλημα σαν του τυπου ?
Απο τον διευρημενο δημο πλεον που ανηκουμε μου εστειλαν ενα χαρτι οτι χρωσταω κανα χιλιαρικο για κατι λεφτα που θα επερναν μεσω ΔΕΗ αλλα δεν τα εχουν παρει για χρονια, δεν θυμαμαι τι ακριβως ειναι. Αποφασισα να μην τα πληρωσω. Ετσι κι αλλιως ποιος πληρωνει στην Ελλαδα, πανω απο 100 δις χρωστανε οι Ελληνες στο κρατος. Παιζει να μου τα ριξουν στην εφορια σαν κατι κλησεις που δεν πληρωνα και να μου τα ζητουν στο μελλον ?
Ναι και ναι.
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Πολυ γρηγορη η απαντηση σου τυπε, βιαστικη και χωρις τεκμηριωση. Ζητω και αλλες γνωμες/αποψεις.


αυτα που γραφεις δεν ησχυουν αργα ή γρηγορα θα σε ειχε παρει χαμπαρι η ΔΕΗ οτι κλεβεις ρευμα αν δεν το εχει ειδη παρει χαμπαρι.

μπορει να ειναι μπανανια το ελληνικο κρατος αλλα οταν ειναι να σου τα παρει ειτε με προστημα ειτε γενικα απο παραβασεις και λογαριασμους πιστεψε με εχει τον τροπο να τα παρει. ποσο μαλλον η ΔΕΗ που ειναι καθαρα εισπρακτικη εταιρια και αν δεν πληρωσεις εχεις και ποινικες κυρωσεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.909
Κριτικές
1
Like
29.589
Πόντοι
8.006
Πολυ γρηγορη η απαντηση σου τυπε, βιαστικη και χωρις τεκμηριωση. Ζητω και αλλες γνωμες/αποψεις.
Τι τεκμηριωση θελεις?
Εσυ δηλαδη σκεφτεσαι οτι μπορει να υπαρχει αλλη αποψη?
Τραβας ρευμα με ενα καλωδιο απο αλλού. Πώς θα μπορούσε δηλαδη να ειναι νομιμο αυτο? Και πώς θα μπορούσε να μην εχεις προβλημα αν το παρουν χαμπαρι?
Επισης εχεις μια οφειλη στον δημο απο δημοτικα τελη. Φυσικα μπορει να παει στην εφορια. Οπως οι δημοτικες κλησεις. Πώς θα μπορούσε αλλιως δηλαδη, να στα χαριζαν?
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346
Τι τεκμηριωση θελεις?
Εσυ δηλαδη σκεφτεσαι οτι μπορει να υπαρχει αλλη αποψη?
Τραβας ρευμα με ενα καλωδιο απο αλλού. Πώς θα μπορούσε δηλαδη να ειναι νομιμο αυτο? Και πώς θα μπορούσε να μην εχεις προβλημα αν το παρουν χαμπαρι?
Επισης εχεις μια οφειλη στον δημο απο δημοτικα τελη. Φυσικα μπορει να παει στην εφορια. Οπως οι δημοτικες κλησεις. Πώς θα μπορούσε αλλιως δηλαδη, να στα χαριζαν?

α μπραβο αλεξ διαβασε και το δικο μου ποστ. ακριβως τα ιδια του λεω του παραλημνιου
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.942
Πόντοι
3.346

ετσι για την κουβεντα εχεις αν εχεις ορεξη να σου πω για τον τυπο που εκανε ρευματοκλοπη οτι εχει και αλλες κυρωσεις απο αλλες μαλακιες που εκανε. αν γουσταρεις να κανουμε κουσκουσακι και δεν βαριεσαι πες μου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom