Νέα

Ρε σκοτώνει τα παιδιά του ο κόσμος ρε...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα telos1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 72
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Aria

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2018
Μηνύματα
57
Like
10
Πόντοι
0
Νομίζω το προβλημα ξεκινάει από τους λόγους και τις συνθήκες που καποιος αποφασίζει να γίνει γονιός ...

Νομίζω ότι γίνονται επειδή το επιβάλλει η κοινωνία. Ακολουθούν την πεπατημένη οδό, τις αγελαίες τάσεις.
 

rokos

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2010
Μηνύματα
939
Κριτικές
1
Like
159
Πόντοι
6
Δεν είναι μόνο αυτός ο τρελός το καλοκαίρι σε νησί ο πατέρας πιάνει το κοριτσάκι του περίπου  10 ετών και του χώνει μέσα στον κόσμο χαστουκια μπουνιές και κλοτσιές δεν πίστευα τι έβλεπα....  ευτυχώς σηκωθήκαμε πολλοί και τον μάζεψε το λιμενικό ...μετά δεν ξέρω τι έγινε αλλά αν αυτός λειτουργεί έτσι μέσα στον κόσμο στο σπίτι του τι θα γίνετε ?....


 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
14
Like
3.677
Πόντοι
2.777
το λάθος ξεκινά με τη σκέψη ότι ένα παιδί...''σου ανήκει''
ε, λοιπόν όχι, δε σου ανήκει κι είτε το αναγνωρίζεις, το αποδέχεσαι, το κάνεις πράξη από την αρχή, δηλαδή ότι είναι ένας ξεχωριστός άνθρωπος, είτε ζεις με την ψευδαίσθηση ότι είναι η επέκταση των δικών σου επιθυμιών, ανικανοποίητων κλπ.
Αυτό για την περίπτωση εκείνων που νομίζουν ότι τους ανήκουν άνθρωποι που είναι κοντά τους και σχετίζονται με αυτούς. Αυτοί είναι κι οι πιο δυστυχισμένοι γιατί σε έναν χωρισμό, μια στενοχώρια βαράνε ανάποδες πολύ εύκολα.

Κι ο τύπος εδώ που δολοφόνησε το παιδάκι και τον εαυτό του κάπως έτσι συμπεριφέρθηκε, ανωριμότητα συναισθηματική που μεγαλώνοντας κρύβεται αλλά το χαλί κάπου μαζεύει και ξανασκάει χειρότερα στη μούρη όλο το θεματάκι το ψυχολογικό.
 

MAD MAX(1)

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2005
Μηνύματα
709
Κριτικές
9
Like
367
Πόντοι
26
οι γνωστες τερατολογιες των απογονων των ναζι και του μπαντερα

αυτους δλδ που εχει κωλοδαχτυλιασει στο ντονμπας ο πουτιν

που το παιζετε και ακροδεξιοι τρομαρα σας ενω στεκεστε διπλα στους σιωνιστες που αντιμαχονται τον χριστιανισμο
μακάρι να ταν τερατολογιες, αλλά η Ουκρανη πεθερά μου τα επιβεβαιώνει δυστυχώς..Αυτα έκανε το ίνδαλμα σου όπως καταλαβαίνω.. Αριστεροι, δεξιοί ΤΑ ΊΔΙΑ ΑΡΧΙΔΙΑ...
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
166
Η επιθετικότητα και οι κτηνώδεις τάσεις θεωρώ ότι αποτελούν μέρος της ανθρώπινης φύσης μας. Η φαινομενική ευημερία των προηγούμενων χρόνων μας επέτρεπε να τα κρατάμε υπό καταστολή επειδή υπήρχε ο φόβος της κοινωνικής κατακραυγής. Με την έλευση της οικονομικής κρίσης και την κατάρρευση της κοινωνίας μας (τα οποία λειτουργούν ως επιπρόσθετο στρες το οποίο αδυνατούμε να χειριστούμε) απελευθερώσαμε αυτές τις τάσεις και αποκτηνωθήκαμε. Ο άπελπις δεν ανησυχεί για την αμαύρωση της υπόληψης του. Αποκαλύφθηκε το πραγματικό πρόβλημα της νεοελληνικής κοινωνίας, η έλλειψη ουσιαστικής παιδείας, πολιτισμού και ηθικών αξιών. Εστιάσαμε περισσότερο στην ηθικοφάνεια, τον δογματισμό και την τυπολατρία και παραμελήσαμε την πνευματικότητα μας. Ευτυχώς εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολίτη του κόσμου και μόνο από κοινωνιολογικής άποψης με ενδιαφέρει η μελέτη της Ελληνικής κοινωνίας.

ωραίο σχόλιο
ωραία γράφετε :inlove:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.654
Like
20.394
Πόντοι
5.006
ωραίο σχόλιο
ωραία γράφετε :inlove:

πως νοιωθεις που εσύ ένα σφάλμα της φύσης εξακολουθείς να ζεις στον ματαιο τουτο κοσμο, ενώ παιδακια 4 ετών που δεν φταίνε σε τιποτα να σκοτώνονται από τις οικογενειες τους? :S :S :S
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
166
πως νοιωθεις που εσύ ένα σφάλμα της φύσης εξακολουθείς να ζεις στον ματαιο τουτο κοσμο, ενώ παιδακια 4 ετών που δεν φταίνε σε τιποτα να σκοτώνονται από τις οικογενειες τους? :S :S :S

νιώθω ωραία βρίσκοντας έστω και μία αφορμή να σου κάνω αναφορά
επίσης σύμφωνα με όσα λίγα έχω διαβάσει για την ψυχολογία συνήθως κατηγορεί κάποιος κάποιον άλλο για τα άσχημα του εαυτού του που δεν μπορεί να παραδεχτεί
οπότε σε συγχωρώ (η αναφορά έγινε κανονικά όπως προβλέπεται)
νομίζω ότι για πειραματόζωο ψυχολόγου μπορεί και να φανείς χρήσιμος (κάπου, επιτέλους) :grin:
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.654
Like
20.394
Πόντοι
5.006
νιώθω ωραία βρίσκοντας έστω και μία αφορμή να σου κάνω αναφορά
επίσης σύμφωνα με όσα λίγα έχω διαβάσει για την ψυχολογία συνήθως κατηγορεί κάποιος κάποιον άλλο για τα άσχημα του εαυτού του που δεν μπορεί να παραδεχτεί
οπότε σε συγχωρώ (η αναφορά έγινε κανονικά όπως προβλέπεται)
νομίζω ότι για πειραματόζωο ψυχολόγου μπορεί και να φανείς χρήσιμος (κάπου, επιτέλους) :grin:

δηλαδή τωρα εσυ με ειπες μπουστη ρε???!!!!!! :think: :S

υγ: η αναφορα από μπουστη είναι τιμη και παρασιμο ρε μπουστη!!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 

Hellraiser4Ever

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Φεβ 2019
Μηνύματα
25.393
Like
22.742
Πόντοι
6.256
Τύπε μου, ο κοσμος μια μερα θα καταστραφει οχι εξαιτιας των διαβολικων ανθρωπων, αλλά εξαιτιας των καλων ανθρωπων που καθονται και δεν κανουν τιποτα για να αποτρεψουν τους πρωτους.

Το συγκεκριμενο καθήκι επρεπε να εχει βρεθει σε ενα ψυχιατρειο με μια ωραια λευκη μπλουζα, αν καποιοι καλοι ανθρωποι ειχαν ασχοληθει να βαλουν τελος στην τρομοκρατια που ασκουσε στους γυρω του.

Να θυμασαι.
Οπου βλεπεις μια επιδειξη ισχυος του κακου, υποκρυπτεται μια απαραδεκτη ανοχη του καλού.

Τυπε μου δεν φταινει οι καλοι ανθρωποι αλλα η χαλαροτητα ηθων,η διαλυση του κοινωνικου κρατους και πανω απο ολα η εξομοιωση της Ελληνικης οικογενειας στα αποτυχημενα ξενα προτυπα...γιαυτο εχουμε γεμισει αδερφες,ψυχανωμαλους και ξεφτυλες σε αυτη τη χωρα.
 
Εγγρ.
8 Ιουν 2016
Μηνύματα
11.433
Like
7.117
Πόντοι
1.206
Επειδη η μαλακια στον εγκεφαλο ειναι ανιατη καλυτερα μια ευθανασια να μην υποφερει αλλο η ανθρωποτητα...

Ο emperor,ακόμη και στον γιατρό θα έλεγε για το καθεστώς που ονειρεύεται...
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.508
Like
13.460
Πόντοι
3.656
πως νοιωθεις που εσύ ένα σφάλμα της φύσης εξακολουθείς να ζεις στον ματαιο τουτο κοσμο, ενώ παιδακια 4 ετών που δεν φταίνε σε τιποτα να σκοτώνονται από τις οικογενειες τους? :S :S :S

Αυτή ακριβώς είναι η απόδειξη ότι ο κόσμος δεν φτιάχτηκε από ένα τέλειο και καλοκάγαθο θεό
 
OP
OP
T

telos1

Σπουδαίος
Εγγρ.
26 Νοε 2017
Μηνύματα
1.989
Κριτικές
19
Like
7.066
Πόντοι
3.446
Αφησε και γραμμα ο τριμαλακας...
Τι ζουμε Θεε μου...
Δεν μπορω να καταλαβω πως αφησαν το παιδι μ'αυτον και μετα εχουν το θρασος να βγαινουν και να λενε οτι ειχε ψυχολογικα, οτι το εδερνε, οτι το δαγκωνε...Τι ακουμε ρε?
Για μενα και η μανα για φυλακη ειναι.
 

podolagnos_1985

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2017
Μηνύματα
11.584
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
166

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
14
Like
3.677
Πόντοι
2.777
πως νοιωθεις που εσύ ένα σφάλμα της φύσης εξακολουθείς να ζεις στον ματαιο τουτο κοσμο, ενώ παιδακια 4 ετών που δεν φταίνε σε τιποτα να σκοτώνονται από τις οικογενειες τους? :S :S :S

ο καθένας έρχεται με ένα ρόλο, μια αρχή-μέση-τέλος κι αποτέλεσμα, πάντα. Έτσι λοιπόν βλέπεις σε οικογένειες μπουρδέλο να μεγαλώνουν κάτω από την πίεση και την πρέσα παιδιά που από άνθρακες (όπως η στατιστική θα χαρακτήριζε) βγαίνουν διαμάντια ήθους/ δημιουργικότητας/ χαρακτήρα/ πράξεων/ αριστείας.
Η έννοια 'πεπρωμένο' έχει ιδιαίτερη βαρύτητα στη ροή της άμμου της κλεψύδρας της ζωής.
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Η επιθετικότητα και οι κτηνώδεις τάσεις θεωρώ ότι αποτελούν μέρος της ανθρώπινης φύσης μας. Η φαινομενική ευημερία των προηγούμενων χρόνων μας επέτρεπε να τα κρατάμε υπό καταστολή επειδή υπήρχε ο φόβος της κοινωνικής κατακραυγής. Με την έλευση της οικονομικής κρίσης και την κατάρρευση της κοινωνίας μας (τα οποία λειτουργούν ως επιπρόσθετο στρες το οποίο αδυνατούμε να χειριστούμε) απελευθερώσαμε αυτές τις τάσεις και αποκτηνωθήκαμε. Ο άπελπις δεν ανησυχεί για την αμαύρωση της υπόληψης του. Αποκαλύφθηκε το πραγματικό πρόβλημα της νεοελληνικής κοινωνίας, η έλλειψη ουσιαστικής παιδείας, πολιτισμού και ηθικών αξιών. Εστιάσαμε περισσότερο στην ηθικοφάνεια, τον δογματισμό και την τυπολατρία και παραμελήσαμε την πνευματικότητα μας. Ευτυχώς εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολίτη του κόσμου και μόνο από κοινωνιολογικής άποψης με ενδιαφέρει η μελέτη της Ελληνικής κοινωνίας.
Δηλαδή πριν που είχαμε ευημερία, υπήρχε η κοινωνική κατακραυγή αλλά όταν άρχισαν τα ζόρια ελαττώθηκε;
Το γεγονός ότι τα ήδη ελάχιστα κονδύλια έχουν μειωθεί στο ελάχιστο δεν παίζει ρόλο; Το γεγονός πως πλέον σε μια τέτοια εποχή τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται; Πως πλέον η περιρρέουσα ατμόσφαιρα είναι απαισιόδοξη;
Δεν είναι θέμα ηθικής πυξίδας η μόρφωσης. Είναι οικονομικό. Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι πιο ευάλωτοι άνθρωποι. Είναι θέμα της κοινωνίας και του κράτους να κρατήσει ισορροπίες και να προστατέψει τα μέλη της.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom