Νέα

Ψυχολογική Υποστήριξη-Επίσκεψη σε ψυχολόγο/ψυχαναλυτή/ψυχίατρο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 287
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
ποσοι απο εσας εχετε επισκευτει ψυχολογο?ηψυχιατρο?σας βοηθησε?προτασεις,τιμες,εμπειριες κλπ

ναι με βοήθησε απίστευτα... μάλιστα μου είπε και κάτι που δεν ήξερα .. στον ψυχολόγο έχει πιο πολύ νόημα να πάνε άνθρωποι που μπορούν να ψυχαναλύσουν τον εαυτό τους ... τώρα αν περιμένεις να σου πω λεπτομέρειες έπεσες έξω ... όσο για τιμές είναι ιδιαίτερα τσουχτερές μπορεί κάποιος να σου πάρει και 100 ευρώ την συνάντηση ... οπότε αν πραγματικά χρειάζεσαι ψυχολόγο δεν γίνεται να δίνεις τόσα χρήματα... αυτός που βλέπω εγώ παίρνει 30 ευρώ την ώρα και η αίσθησή μου είναι ότι είναι καλός στην δουλειά του ... τουλάχιστον σε μένα είχε άπίστευτα γρήγορα αποτέλεσμα ... ελπίζω να σε βοήθησα με αυτά που έγραψα
 

asia_fun

Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2009
Μηνύματα
3.888
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
ποσοι απο εσας εχετε επισκευτει ψυχολογο?ηψυχιατρο?σας βοηθησε?προτασεις,τιμες,εμπειριες κλπ
  ακομα  και  ενα  σοβαρο  προβλημα  υγειας (που  μου  διμιουργησε  τεραστιες  φοβιες) που  περασα  προ  σχεδον  10ετιας    το  ξεπερασα  μονος,  και  με  μια  κοπελα  που  συζουσαμε  τοτε (να  νε  καλα  οπου  ειναι)  οι  υπολοιπες  2-3  μεγαλες  σχεσεις  μου  ελλεινιδες  τρεχαν  σε  ψυχολογους,  και  πριν  και  μετα  απο  μενα!  τις  γυναικιες  ανασφαλειες  παντως  αντι  να  τις  μικραινει  τις  μεγαλωνει!  μιλαμε  αν  η  γυναικα    δεν  εχει  εναν  ανδρα  να  "στηριχτει"  τρεχει  πισω  απ  αυτους  τους  τσαρλατανους!  καλυτερα  διαλογισμος, διαβασμα, παρεα  με  φιλους, ταξιδια!  αν  εισαι  επικυνδινος  για  τον  ευατο  σου  και  τους  αλλους  υπαρχει  ο  ψυχιατρος  που  θα  σου  δωσει  φαρμακευτικη  αγωγη!  η  μαλακοσυνεδριες  των  ψυχολογων  ειναι  πεταμενα  λεφτα
 

nicks32

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
37
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
0
το που θα πας ψυχολόγο ή ψυχίατρο εξαρτάτε από το σύμπτωμα δηλαδη αν είσαι για δέσιμο πας αλλού και αν τον παιζεις μόνο και δεν πηδας καθόλου πας αλλου
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
εγω παλι γιατι οσους ξερω που εχουν νταραβερι με δαυτους εχουν  γινει χειροτεροι?
ασε που τους τραβανε χρονια και ττους ξεζουμιζουν
οσοι χριστιανοι συμμετασχουν στα μυστηρια της εκκλησιας ξερουν καλα τι σημαινει πνευματικη γαληνη..και καλο θα ηταν να το γραψουν εδω
 

honda27

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2008
Μηνύματα
86
Like
0
Πόντοι
0
ποσοι απο εσας εχετε επισκευτει ψυχολογο?ηψυχιατρο?σας βοηθησε?προτασεις,τιμες,εμπειριες κλπ

Επιτέλους και ενα σοβαρο θεμα εδω μεσα.Φιλε οτι σου ειπε και ενας πιο πριν.Γυρω στο κατοσταρικο η επισκεψη παει.Εγω κανω 8 μηνες ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια και εχω δει τεραστια διαφορα.Παθαινα κρισεις πανικου πολυ συχνα.Αγχος με δουλεια μια σχεση που παραλιγο να με καταστρεψει με ειχαν οδηγησει στο να σωματοπειω το αγχος.Ειμαι τρελα υπερ της ψυχοθεραπειας διοτι ειναι κατι που σου μενει ΜΙΑ ΖΩΗ.Μαθαινεις πολλα για συμπεριφορα για σχεσεις με αλλους ανθρωπους στη δουλεια στις σχεσεις σε ολα.Πολυ σημαντικο μαθαινεις να ψυχολογεις τον αλλο.Αν θες λεπτομερειες στειλε ενα πμ.
 

kanenas80

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
914
Κριτικές
34
Like
1
Πόντοι
1.230
το που θα πας ψυχολόγο ή ψυχίατρο εξαρτάτε από το σύμπτωμα δηλαδη αν είσαι για δέσιμο πας αλλού και αν τον παιζεις μόνο και δεν πηδας καθόλου πας αλλου

έχει κάποιο νόημα αυτό που λες αλλά κατά βάση ο ψυχίατρος ασχολείται με την παθολογία σου και νομίζω ότι το να αρχίσεις να παίρνεις φαρμακα (εξαρτάται και πόσο βαριά) σε σημαδεύει .... δηλαδή μπορεί να μην βγεις ποτέ από αυτό το λούκι ... μάλιστα με κάποια από αυτά κυκλοφορείς και σαν πρεζάκι με το μάτι βαρύ ...

από την άλλη ο ψυχολόγος δέχεται ότι μπορεί να επηρεάσει με την συζήτηση τον εγκέφαλό σου ώστε να παίξει αυτός τον ρόλο των φαρμάκων και να δεις τα πράγματα αλιώς

επίσης πρέπει κανείς να ξεκαθαρίσει αν απλά του χρειάζεται ψυχολόγος ή αν το έχει ανάγκη ... πχ μια φίλη μου πήγε σε ψυχολόγο κάποτε και του είπε "περνάω καλά κάνε με να περνάω καλύτερα" ....


εν τέλει πάντως το αν μπορείς να κάνεις εσύ αυτό που υποτίθεται ότι σε βοηθάει να κάνεις ο ψυχολόγος είναι πολύ εύκολο να το ανακαλύψεις... προσπάθησε να επιβληθείς στον εαυτό σου για τα πάθη που σε καταστρέφουν και δες αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου... τόσο απλό
 

honda27

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2008
Μηνύματα
86
Like
0
Πόντοι
0
Κυριοι αλλο η ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια και αλλο τα φαρμακα.Αν ο γιατρος ειναι σωστος η ψυχαναλυση αξιζει με τα χιλια.Εγω που κανω ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ..Σκοπος της ψυχαναλυσης ειναι να κατανοησεις το προβλημα σου να το διορθωσεις μια και καλη.Για αυτο κραταει μεγαλο χρονικο διαστημα 6μηνες εως ενα χρονο..Για να μην ξαναχρειαστεις ποτε πια βοηθεια και οτι συμβαινει να το αντιμετωπιζεις σωστα και ψυχραιμα...Η καταθλιψη χτυπαει πολυ κοσμο στις μερες μας.ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.Το να ζητησεις βοηθεια καποια στιγμη ιατρικη δεν ειναι κακο.Δεν σημαινει οτι οποιος κανει ψυχαναλυση -ψυχοθεραπεια ειναι για δεσιμο.Το αντιθετο μαλιστα.Ειναι πολυ ευκολο οι ισχυρες προσωπικοτητες να παθουν καταθλιψη διοτι αντιλαμβανονται τα παντα που συμβαινουν τριγυρω εν αντιθεση με αυτους που βαριουνται που ζουν...Εν κατακλειδι ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ αλλα πολυ υπερ αν αντεχει η τσεπη για ψυχαναλυση και ψυχοθεραπεια.
ΥΓ Ο ψυχιατρος επειδη απο την τελευταια μου σχεση εχει περασει πολυς καιρος (ενας χρονος) οταν τον ρωτησα γιατρε θα κανει καλο να κανω καμια επισκεψη σε στουντιακι μου απαντησε.<<Βεβαιως οι αντρες εχουμε και αναγκες που πρεπει να ικανοποιησουμε>> :2funny:
Οποτε κυριοι να που τα στουντιο επιτελουν και κοινωνικο εργο :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
με κανετε και αισθανομαι τυχερος :o :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom