Νέα

Ψηφοφορια: Πνευματικη και ψυχικη υγεια? ή μια κληρονομια 300.000€ ? Τι προτιμαω?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 55
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πνευματικη και ψυχικη υγεια ή 300.000€ κληρονομιά?

  • Προτιμω την πνευματικη και ψυχικη μου υγεια.

    Ψήφοι: 60 61,9%
  • Καλυτερα τα 300.000€

    Ψήφοι: 37 38,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    97

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
 

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
 

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
 

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
 

Fuckeros

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2017
Μηνύματα
563
Κριτικές
5
Like
267
Πόντοι
26
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
 

manlymanathens

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2018
Μηνύματα
11
Like
0
Πόντοι
0
Και τι επένδυση να κάνεις με 300.000 και να αξιζει τον κοπο την εποχη αυτη που ζουμε που η εφορια σου την εχει στημενη στην γωνια και δεν μπορεις να κουνηθεις?
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.355
Κριτικές
8
Like
11.064
Πόντοι
3.786
φίλε μου αυτό το δίλημμα δείχνει ότι είσαι πολύ αδύναμος χαρακτήρας. Φοβάσαι ότι το να αποκτήσεις περιουσία θα σε γεμίσει άγχος. Έχω να σου πω ότι δεν έχασαν ποτέ μόνο όσοι δεν έπαιξαν. Βάλε στόχους ,πάρε τα λεφτά και προσπάθησε να τους πετύχεις. Εγώ διαλέγω τα λεφτά γιατί θα σταματήσω να έχω άγχος, θα κάνω πράγματα για τον εαυτό μου και κυρίως θα μπορέσω να φτιάξω το μέλλον μου - φυσικά δουλεύοντας.

Αν πάλι δε μπορείς το άγχος και φοβάσαι υπάρχει λύση. Με τα λεφτά αγόρασε ακίνητα και βγάλε το υπόλοιπο της ζωής σου μαζεύοντας τα ενοίκια. Ένας τρόπος ζωής χωρίς άγχος, δε θα είσαι μεγιστάνας του πλούτου ,πίστεψέ με όμως δε θα ζεις με φόβο και ανασφάλεια.
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146
φίλε μου αυτό το δίλημμα δείχνει ότι είσαι πολύ αδύναμος χαρακτήρας. Φοβάσαι ότι το να αποκτήσεις περιουσία θα σε γεμίσει άγχος. Έχω να σου πω ότι δεν έχασαν ποτέ μόνο όσοι δεν έπαιξαν. Βάλε στόχους ,πάρε τα λεφτά και προσπάθησε να τους πετύχεις. Εγώ διαλέγω τα λεφτά γιατί θα σταματήσω να έχω άγχος, θα κάνω πράγματα για τον εαυτό μου και κυρίως θα μπορέσω να φτιάξω το μέλλον μου - φυσικά δουλεύοντας.

Αν πάλι δε μπορείς το άγχος και φοβάσαι υπάρχει λύση. Με τα λεφτά αγόρασε ακίνητα και βγάλε το υπόλοιπο της ζωής σου μαζεύοντας τα ενοίκια. Ένας τρόπος ζωής χωρίς άγχος, δε θα είσαι μεγιστάνας του πλούτου ,πίστεψέ με όμως δε θα ζεις με φόβο και ανασφάλεια.

Περιπτωση Α:

Εισαι ψυχικα ασθενης αλλα και πρεπει να εργαζεσαι για να ζεις οπως ολος ο κοσμος γυρω σου. Αναγκαστικα ανεχεσαι τη μαλακια του καθε ψυχασθενη στον εργασιακο σου χωρο, στο δρομο, στη γειτονια σου, στην οικογενεια σου, παντου. Ως γνωστον, με τις συνθηκες και τους ρυθμους που ζουν ολοι, ολο και καποια μορφη ψυχασθενειας εχει ο καθενας με την οποια ερχεσαι αντιμετωπος καθημερινα. Σημερα με του ταδε και της ταδε αυριο με του αλλου κτλπ. Ζεις λοιπον εχοντας ο ιδιος ψυχασθενεια αλλα και αντιμετωπος καθημερινα και με των αλλων τη ψυχασθενεια.

Περιπτωση Β:

Εισαι ψυχικα ασθενης αλλα εχεις ελαχιστο μυαλο και επενδυεις σωστα τα 300 και σου δινουν τη δυνατοτητα για μια ζωη να μην εργαζεσαι και να μην ερχεσαι αντιμετωπος με τη ψυχασθενεια των αλλων, τουλαχιστον στο χωρο εργασιας. Εκτος αυτου, το χρημα σου δινει και μια μορφη ελευθεριας να μην ερχεσαι αντιμετωπος και με τη ψυχασθενεια και των υπολοιπων σε τετοιο βαθμο, εχεις τη δυνατοτητα να ζεις οπως θελεις και να παραμενεις μακρυα απο οτι σε ενοχλει.

Περιπτωση Γ:

Δεν εισαι ψυχικα ασθενης (δεν υπαρχει αυτο, απλα για γραψουμε το παραδειγμα) αλλα εχεις γυρω σου ολα οσα εχει ο τυπος στη περιπτωση Α. Αργα ή γρηγορα θα καταληξεις στο να εισαι και ψυχασθενης και αφραγκος που ηδη εισαι.


Η πνευματικη υγεια, οταν υπαρχει, μπορει να διατηρηθει μονο εαν εχεις ελευθερια στη ζωη σου και μπορεις να επιλεγεις εσυ το πως θα ζεις. Οταν επιλεγουν αλλοι για εσενα το πως θα ζεις, δεν μπορεις να διατηρησεις καμια ψυχικη υγεια. Αυτο δεν σημαινει οτι οσοι εχουν μια χ οικονομικη δυνατοτητα εχουν και ψυχικη υγεια, καμια σχεση. Μιλαμε για οποιον εχει ψυχικη υγεια και μπορει να τη διατηρησει μεσω της ελευθεριας που σου δινουν τα χρηματα. Εαν διαχειριστεις σωστα (σχεδον ακατορθωτο) την οικονομικη σου δυνατοτητα, θα μπορεσεις σε ενα σημαντικο βαθμο να διατηρησεις τη ψυχικη σου υγεια.

Ολα τα παραπανω ειναι υποθετικες περιπτωσεις, στη πραγματικοτητα δεν υπαρχει κανενας που να ειναι απολυτα ψυχικα υγιης.

Αρα, καλυτερα ψυχασθενης με λεφτα παρα ψυχασθενης χωρις λεφτα.

 :hi:
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
300 χιλιάρικα δεν είναι πολλά.
Έπρεπε το ποσό να ήταν πολύ  μεγαλύτερο περίπου 3 εκ και πανω για να είναι  δίλλημα.
Με μια αγορα ενος σπιτιού ενος καλού αμαξιού και κάνα 3 αρι ταξίδια στο εξωτερικό πυτε 100 χιλιάρικα δεν θα μείνουν στην άκρη, θέλω να πω πως 300 χιλιαρικα χαλιουνται εύκολα και γρήγορα.
Τωρα για μια αρχη επένδυσης είναι καλοδεχούμενα.
Εμμονες εχεις τυπε ή εισαι απλα ηλιθιος? :huh:
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
Σορρυ τωρα ειδα την υπογραφη σου.... :S :S :S
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
ψηφισα τα 3000000 ευρα και ας ψοφησω την  επομενη στιγμη.
γιατι  εαν τα εχω  μπορω να τα δωσω στα ανηψια μου η στα παιδια μου εαν ειχα
 

Christos Savvidis

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2018
Μηνύματα
7.704
Like
821
Πόντοι
146

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
229
Κριτικές
45
Like
3.303
Πόντοι
1.431
Τα 300 .
Υπάρχει ένα μικρό συναισθηματικό κόλπο να κάνεις εδώ.
Θέλει ισχυρή θέληση , κυριολεκτικά όμως.
Είναι "η μή χαρά" ο "μή ενθουσιασμός" για το ποσό των 300 χιλ
Εαν υπάρξει αυτό μια συγκεκριμένη στιγμή "γλυτώνεις" και πας παρακάτω φρόνιμα, μαζί με τα 300χιλ.
Εάν όχι..... απλά χανεις.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Γιά μένα το ερώτημα είναι αλλιώς λιγάκι. 5.000.000 και να έρθω γιά πάντα Ελλάδα?ή όπως ζω στη Ρωσσία? (φτωχός δεν είμαι).Θα διάλεγα να ζω στην Ρωσσία χωρίς τα 5.000.000 Ευρώ.Αν όμως το ποσό ήταν 30.000.000-40.000.000 Ευρώ τότε μπορεί να διάλεγα τα λεφτά και να μένω Ελλάδα  :2funny:
 Γιά κάποιους τα 300.000 ευρώ είναι τρελλά λεφτά γιά κάποιους δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό.Όσο πιό πολλά είναι τα λεφτά τόσο περισσότεροι θα διάλεγαν τα λεφτά.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.562
Like
2.869
Πόντοι
506
Υπάρχει όμως πνευματική υγειά και ψυχική υγειά στον 21ο αιώνα;;
https://[URL unfurl="true"]www.bourdela.com/forum/Themes/bou-highclass/images/warnban.gif[/img[/URL]] [color=red]κλώνος[/color]
[/quote]

Φίλε στη Ρωσία υπάρχει ειδική θεραπεία κατά των ψυχικών ασθενειών.

Κορυφαίοι γιατροί:
Vasily Kamotsky
1.88m,170kg
Location: Krasnoyarsk

Denis Vildanov
1.91m, 220kg
Location: Chelyabinsk

[URL unfurl="true"]https://youtu.be/5h0ehc0P7oE?t=94[/URL]

[URL unfurl="true"]https://youtu.be/OuX2HLsfw80?t=118[/URL]

[URL unfurl="true"]https://youtu.be/V9f3HWe7a-Q?t=133[/URL]

[URL unfurl="true"]https://youtu.be/cd7D9Rl_kZ4?t=64[/URL]

[img]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRfGIQM5kuc1muhRGJhpYSRYSFEwW0cPjO-W08O4xU2NbOM3vI&s
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.609
Πόντοι
17.470
β και μόνο β
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Γιά μένα το ερώτημα είναι αλλιώς λιγάκι. 5.000.000 και να έρθω γιά πάντα Ελλάδα?ή όπως ζω στη Ρωσσία? (φτωχός δεν είμαι).Θα διάλεγα να ζω στην Ρωσσία χωρίς τα 5.000.000 Ευρώ.Αν όμως το ποσό ήταν 30.000.000-40.000.000 Ευρώ τότε μπορεί να διάλεγα τα λεφτά και να μένω Ελλάδα  :2funny:
  Γιά κάποιους τα 300.000 ευρώ είναι τρελλά λεφτά γιά κάποιους δεν είναι και κανένα τεράστιο ποσό.Όσο πιό πολλά είναι τα λεφτά τόσο περισσότεροι θα διάλεγαν τα λεφτά.

Ναι ρε Μήτσο, έτσι είναι!
Εγώ που δεν είμαι καλά έτσι και αλλιώς παίρνω τα 300.000 και πάω να αγοράσω γκοφρετες. :rockon:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.705
Πόντοι
3.936
Αν μένεις με τη μαμά και τον μπαμπά...ζωαρα :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom