Νέα

ΨΗΦΙΣΤΕ! Ποια θεωρειτε τα καλυτερα Windows

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kongas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 40
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια εκδοση των Windows θεωρειτε ως καλυτερη?

  • Windows 3.1 (1992)

    Ψήφοι: 3 1,8%
  • Windows 95 (1995)

    Ψήφοι: 2 1,2%
  • Windows 98 (1998)

    Ψήφοι: 4 2,4%
  • Windows ΜΕ (2000)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Windows ΧΡ (2001)

    Ψήφοι: 62 36,9%
  • Windows Vista (2006)

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • Windows 7 (2009)

    Ψήφοι: 75 44,6%
  • Windows 8 (2012)

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • Windows 8.1 (2013)

    Ψήφοι: 20 11,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    168

Alphamale

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2014
Μηνύματα
203
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Τα είχα όλα από το  '95 μέχρι σήμερα, εκτός από τα 8.
Για εμένα τα καλύτερο ήταν  αυτά

hint :

http://[URL unfurl="true"]www.hdwallpapers.in/walls/windows_xp_bliss-wide.jpg[/img[/URL]]













XP
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
4
Πόντοι
16
μονο τα 7αρια κ λιγο τα xp prof
ολα τ αλλα ειναι για τον τσαπου
ta vista μακραν τα χειροτερα
imop
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
αν και τα 7 θεωρούνται πιο σταθερά και feature complete, ψήφισα τα XP.
γιατί δεν έτρεχαν ένα κάρο άχρηστοι deamons στο background νομίζοντας ότι σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη,
δεν έπαιρναν πρωτοβουλίες,
ήταν ό,τι πιο ελαφρύ μπορούσες να βρεις σε windows.
Ορθολογιστική προσέγγιση σε menus, control panel... κ.ο.κ.
λακωνικό στήσιμο του window manager,
το προϊόν της MS με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής... η οποία τελειώνει το 2019 (για τα embedded συστήματα)
και ένα κάρο άλλα πράγματα που δεν μπορώ να θυμηθώ.
 

diablosaki

Μέλος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2008
Μηνύματα
138
Like
475
Πόντοι
21
Χρησιμοποίησα σχεδόν μέχρι τέλους τα xp. Τα 7 ήταν ψιλοάψογα, αλλά με τα 8.1, ως τώρα τα θεωρώ κορυφή. Σημείωση πρωτοξεκίνησα με DOS
 

gorginos

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Το τέλειο είναι και απλό...συνήθως. Είχα για αρκετά χρόνια τα ΧΡ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τα win7 νομίζω ότι βασίζονται στα ΧΡ. Σε καινούριο pc μηχάνημα που έστησα με τα χεράκια μου, επειδή σκεφτόμουν να βάλω μια touch οθόνη (που τελικά δεν έβαλα) εγκατέστησα τα win8, τα οποία με ψιλοαπογοήτευσαν όχι τόσο για την έλλειψη της έναρξης, όσο για τα tiles που δεν μου άρεσε το όλο σκηνικό. Με την έλευση των 8.1 σαν δωρεάν αναβάθμιση, πήγαν να διορθώσουν κάποια πράγματα για όσους χρησιμοποιούν pc, αλλά έκαναν μια τρύπα στο νερό. Το καλό είναι ότι τα 10, απ΄οτι γράφουν, θα τα δώσουν και αυτά σαν δωρεάν αναβάθμιση, οποτε ελπίζουμε να δούμε φώς. Ένα καλό που έχουν τα win8 είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ λειτουργικό (χρειάζεται 1g ram ενώ τα win7 2g, αν δεν κάνω λάθος),από σβηστό pc, μου παίρνει 10 με 12sec για πλήρη λειτουργία.  
 

vres1

Μέλος
Εγγρ.
14 Οκτ 2010
Μηνύματα
159
Like
39
Πόντοι
1
Τα 8.1 με solid state δισκο είναι οτι πιο γρήγορο έχει περάσει από τα χέρια μου
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Το τέλειο είναι και απλό...συνήθως. Είχα για αρκετά χρόνια τα ΧΡ και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Τα win7 νομίζω ότι βασίζονται στα ΧΡ. Σε καινούριο pc μηχάνημα που έστησα με τα χεράκια μου, επειδή σκεφτόμουν να βάλω μια touch οθόνη (που τελικά δεν έβαλα) εγκατέστησα τα win8, τα οποία με ψιλοαπογοήτευσαν όχι τόσο για την έλλειψη της έναρξης, όσο για τα tiles που δεν μου άρεσε το όλο σκηνικό. Με την έλευση των 8.1 σαν δωρεάν αναβάθμιση, πήγαν να διορθώσουν κάποια πράγματα για όσους χρησιμοποιούν pc, αλλά έκαναν μια τρύπα στο νερό. Το καλό είναι ότι τα 10, απ΄οτι γράφουν, θα τα δώσουν και αυτά σαν δωρεάν αναβάθμιση, οποτε ελπίζουμε να δούμε φώς. Ένα καλό που έχουν τα win8 είναι ότι είναι πολύ ελαφρύ λειτουργικό (χρειάζεται 1g ram ενώ τα win7 2g, αν δεν κάνω λάθος),από σβηστό pc, μου παίρνει 10 με 12sec για πλήρη λειτουργία. 
κάνει 10-12 δευτερόλεπτα αλλά σου γαμάει τον ssd, αν έχεις.
σου αποθηκεύει GB δεδομένων και μετά αντί να αρχίσει όλες τις διεργασίες εξ αρχής, σου φορτώνει την προηγούμενη κατάσταση του συστήματος.
κάνει κακό και σε σκληρούς δίσκους, αλλά αυτοί αντέχουν περισσότερα r/w.
δε νομίζω ότι αποτελεί feature το startup time, γιατί δεν είναι workstation που κάνει 1-2 λεπτά να ξεκινήσει, ανεξαρτήτως λειτουργικού.
η διαφορά είναι 4-5 δευτερόλεπτα με τα windows 7, αν εξαιρέσεις το POST, το οποίο το καταπίνουν τα 8.
επίσης δεν κάνεις 10-15 startup για να θεωρείς ότι είναι κάτι που σε καθυστερεί... και ειδικά σε laptop που το sleep είναι ότι καλύτερο και για το σύστημα.
 

gorginos

Μέλος
Εγγρ.
23 Δεκ 2009
Μηνύματα
32
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Το ότι είναι πολύ γρήγορα στην εκκίνηση, το ανέφερα ως μοναδικό καλό, για παρηγοριά  :( . ¨εχουν ένα σωρό άλλα θέματα που σε βγάζουν από τα ρούχα σου. Τί να πρωτοθυμηθώ..
 

vangelisf

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
158
Κριτικές
1
Like
10
Πόντοι
1
Windows 7 ultimate 64bit      :dancing:
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
27
Πόντοι
166
Το ότι είναι πολύ γρήγορα στην εκκίνηση, το ανέφερα ως μοναδικό καλό, για παρηγοριά  :( . ¨εχουν ένα σωρό άλλα θέματα που σε βγάζουν από τα ρούχα σου. Τί να πρωτοθυμηθώ..
το ξέρω, αλλά και αυτό κάνει κακό στο h/w σου όταν μιλάς για ssd και δη κάτι σε 128GB που έχει ο πιο πολύς κόσμος.
Γι' αυτό το λόγο και τα 8, θέλουν πάρα πολύ χώρο στο δίσκο... γιατί αποθηκεύουν όλο το session στο δίσκο για να ξεκινήσουν γρήγορα.
 

Tsarkitis

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2015
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
16
Windows XP. Μου λείπουνε πολύ!
 

Apollo64

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2007
Μηνύματα
903
Κριτικές
81
Like
493
Πόντοι
5.535
Θυμάμαι εποχές '93 που πάλευα να μπω στο internet με Windows 3.1 και το φοβερό μου μόντεμ των 14.4kbps :woldman: Με τα Windows κατάφερα να κάνω το εξής περίεργο: επειδή ήθελα να έχω μια συνέχεια στο desktop μου δεν έκανα ποτέ clean install μεταξύ '95 και '13, πάντοτε update (95>98>XP>Vista>7 32bit). Έτσι κράτησα ένα σωρό μυστήρια αρχεία από δεκαετία του '90 μέχρι σήμερα, κάτι saves από games που έπαιζα τότε τύπου Quake και Diablo, μια bookmark list που έχει συνέχεια από εποχές Netscape Navigator και πολλά άλλα. Nostalgia. Πρώτο clean install ουσιαστικά έκανα όταν πήρα έναν SSD και έβαλα τα 64μπιτα Win7 (με τον παλιό για storage).
 

Rygg

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2011
Μηνύματα
1.646
Like
2
Πόντοι
16
μεχρι τωρα τα 7
 

Karathanasis

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
Τα Windows 98, φανατικά, άνευ συζήτησης. Ήταν τα καλύτερα μέχρι την εποχή των XP. Κράτησαν όχι μόνο χρόνια στην αγορά, αλλά και στις προτιμήσεις, του κόσμου. Άψογη συμβατότητα ακόμη και με πολύ μεταγενέστερο software, σταθερότητα, αξιοπιστία... Ιδανικά για gaming. Τα XP θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα, θα τα έβαζα, όμως δεν έχουν τη σταθερότητα και τη συμβατότητα που είχαν τα 98 στην εποχή τους.

Τα 7 είναι προβληματικά με όλα εκείνα τα προφίλ χρηστών, τις εξουσιοδοτήσεις, την υποχρεωτική προσβασιμότητα γαμώ τον καιάδα μου γαμώ που δεν μπορείς να τα απεγκαταστήσεις κιόλας, και ένα σωρό άλλα ευτράπελα, κυρίως συμβατότητα με λογισμικό. Αυτά έχω τώρα, όμως μόνο γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. τα 8 είναι εντελώς για τα μπάζα (όπως άλλοι λένε), και τα πολύ παλιά, άχρηστα, καθώς κανένα καινούριο πρόγραμμα ή εφαρμογή δεν θα τρέχει από καλά, έως σωστά, ως καθόλου.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
95
98
Me
2000
XP
Vista
7
8
7

Me & 8 απλά αισχρά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom