Νέα

προβλημα με φακελους στο pc μου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα glaskos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Καλησπέρα

Υπάρχει ένας τρόπος να τσεκάρις το File System ανοίγεις ένα command prompt και πληκτρολογής sfc /scannow.
Δασκαλε Σορρυ για το άσχετο ποστ με τον τίτλο αλλά έχω κ εγώ ένα θέμα με το outlook. Το ανοιξα σήμερα έκανε έλεγχο επειδή δεν έκλεισε σωστά. Όταν ολοκληρωθεί ο αρχικός έλεγχος κ ανοίξει δεν μου εμφανίζει τα εισερχόμενα ούτε τους φακέλους κ βγάζει ένα μήνυμα ότι η προέλευση του φακέλου είτε είναι γεμάτος ο χώρος είτε δεν έχω δικαιώματα στον φάκελο κ κάτω δεξιά εγώ κ 5 ώρες έχει το γρανάζι που θεωρητικά συνεχίζει τον ελεγχο. Καμία ιδέα;
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
C:UsersuserAppDataRoamingsys32.exe MSIL/CoinMiner.DO trojan

το CoinMiner.DO trojan  μου το βγαζει σε ολους τουσ σκληρους που ειναι exe

Κλασσικά εικονογραφημένα, εμένα ήταν xnod32. Αφού καθαρίσεις κι όταν κάνεις ανάκτηση, θα δεις στον σκληρό που θα βάλεις τα ανακτημένα αρχεία και φάκελο Coinminer ¨η κάτι τέτοιο, που θα περιέχει όλα τα παλιά σου αρχεία. Θέλει λίγη προσοχή με την ανάκτηση, να σου εμφανιστεί πάλι το δέντρο κι όχι σκόρπια αρχεία.
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Δασκαλε Σορρυ για το άσχετο ποστ με τον τίτλο αλλά έχω κ εγώ ένα θέμα με το outlook. Το ανοιξα σήμερα έκανε έλεγχο επειδή δεν έκλεισε σωστά. Όταν ολοκληρωθεί ο αρχικός έλεγχος κ ανοίξει δεν μου εμφανίζει τα εισερχόμενα ούτε τους φακέλους κ βγάζει ένα μήνυμα ότι η προέλευση του φακέλου είτε είναι γεμάτος ο χώρος είτε δεν έχω δικαιώματα στον φάκελο κ κάτω δεξιά εγώ κ 5 ώρες έχει το γρανάζι που θεωρητικά συνεχίζει τον ελεγχο. Καμία ιδέα;

Τρέξε αμέσως το malwarebytes, μήπως και προλάβεις την μόλυνση και αποσύνδεσε ό,τι εξωτερικό σκληρό έχεις. Δες διάλογο με τον συναγωνιστή πιο πάνω
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
C:UsersuserAppDataRoamingsys32.exe MSIL/CoinMiner.DO trojan
το mallware μου εσβησε το ακολουθο μυνημα

χρησιμοποιησα επεισης και το το συγκεκριμενο site μου προτωεδειξε το προβλημα αυτο....με δευτερο ελεγχο δεν το εδειξε παλι..μονο κατι αλλα προγραμματα που ειχα κατεβασει

θα ακολουθησω την συμβουλη σου για recovery στους αλλους σκληρους  και φορματ στο c
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
το mallware μου εσβησε το ακολουθο μυνημα

χρησιμοποιησα επεισης και το το συγκεκριμενο site μου προτωεδειξε το προβλημα αυτο....με δευτερο ελεγχο δεν το εδειξε παλι..μονο κατι αλλα προγραμματα που ειχα κατεβασει

θα ακολουθησω την συμβουλη σου για recovery στους αλλους σκληρους  και φορματ στο c

Για τους συγκεκριμένους Δούρειους Ίππους, το malwarebytes ενδείκνυται, τα στάνταρντ αντιβάιρους φορές δεν βλέπουν τα Tojan, όπως και το Malwarebytes χάνει ιούς. Τα κρακ και οι εφαρμογές θέλουν μεγάλη προσοχή, από εκεί γίνεται η ζημιά
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
το mallware μου εσβησε το ακολουθο μυνημα

χρησιμοποιησα επεισης και το το συγκεκριμενο site μου προτωεδειξε το προβλημα αυτο....με δευτερο ελεγχο δεν το εδειξε παλι..μονο κατι αλλα προγραμματα που ειχα κατεβασει

θα ακολουθησω την συμβουλη σου για recovery στους αλλους σκληρους  και φορματ στο c

Σου επαναλαμβάνω επίσης ότι όσοι σκληροί ήταν συνδεδεμένοι με τον μολυσμένο, έχουν μολυνθεί πιθανότατα κι αυτοί. Πριν "αδειάσεις" τον δίσκο σε άλλον, τσέκαρε ότι ο δεύτερος είναι καθαρός.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Τρέξε αμέσως το malwarebytes, μήπως και προλάβεις την μόλυνση και αποσύνδεσε ό,τι εξωτερικό σκληρό έχεις. Δες διάλογο με τον συναγωνιστή πιο πάνω
Βασικα εκανα scan με το kaspersky. Λες να είμαι ιός η τα έπαιξε το pst αρχείο;
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
Πολλά προβλήματα με σκουλήκια και διάφορα άλλα έχουμε εδώ.
Αρχικά να πω ότι θέλει πολλή δουλειά για να καθαρίσουν οι δίσκοι μετανομασιές και τετοια δεν βοηθούν εαν το σκουλήκι έχει κρυφτεί σε κάποιο σημείο του δίσκου.
Καλό θα είναι να ξεκινήστε των υπολογιστή με κάποιο καθαρό δίσκο USB και να ξεκινήστε το καθάρισμα του C: οι εξωτερικοί δίσκοι εκτος. Επειτα εφόσον βεβαιωθήτε οτι το C είναι καθαρό συνδέουμε εξωτερικό δίσκο και συνεχίζουμε το καθάρισμα.
Καλυτέρα εργαλεία για αυτό είναι
Malwarebytes και Kaspersky και καλύτερα των ρωσο να των αγοράσεται είναι η μόνη αγορά που πραγματικά αξίζει να γίνει.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
σκεφτομαι και το ενδεχομενο να κανω system restore ενα μηνα πριν
μηπως επανελθουν οι φακελοι στην αρχικη μορφη
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
σκεφτομαι και το ενδεχομενο να κανω system restore ενα μηνα πριν
μηπως επανελθουν οι φακελοι στην αρχικη μορφη
Δεν νομιζω να επανελθουν....! Εμενα παντος δεν με βοηθησε αν κ δεν ειχε 1 μηνα πισω παρα 15 μερες μονο
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
σκεφτομαι και το ενδεχομενο να κανω system restore ενα μηνα πριν
μηπως επανελθουν οι φακελοι στην αρχικη μορφη

Περιττό. Η επαναφορά ασχολείται με προγράμματα και στην περίπτωσή μας είναι τα αρχεία που μολύνθηκαν.
Είναι η νέα γενιά ιών, σκουληκιών κλπ., που δεν ασχολείται με τις εφαρμογές (όπου με ένα ριστόρο ή φορμά ΄καθαρισμό τελειώνεις), αλλά με αυτό που σε πονάει, τα αρχεία.
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
εκανα system restore και δυστυχως οπως ειπατε πριν οι φακελοι παραμενουν σε exe

πρωτου ξεκινησω θελω να πω το εξης

εβαλα 2-3 αντιβιωτικα και ολα μου εβλεπαν τους φακελους σαν virus  exe

opote  θα πρεπει να γινει φορματ ο c πριν ασχοληθω με τους εξωτερικους σκληρους? η μπορω να ξεκινησω απευθειας με τους εξωτερικους σκληρους δισκους?

οποτε αναγκαστικα πρεπει να αγορασω καινουργιο σκληρο χωρις να κανω φακελους και να βαλω μεσα αχταρμα οτι ειχα στους μολυσμενους φακελους  και μετα φορματ τον παλιο σκληρο

η κανοντας αυτη την προσπαθεια θα κολλησει και ο καινουργιος σκληρος?

αναρτηση δυστυχως θα πρεπει να κανω απο τον υπολογιστη μου διοτι στα δυσκολα καποιοι ειναι κοτες λυρατες για εξυπηρετησεις 

και για την αναρτηση εαν την κανω απο τον υπολογιστη μου σε καινουργιο σκληρο  δεν υπαρχει η περιπτωση να κολλησει ο καινουργιος δισκος?

δεν γινεται να χασω τους φακελους ¨(
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
ο ιος C:UsersuserAppDataRoamingsys32.exe MSIL/CoinMiner.DO trojan ειχε γινει delete απο χτες με το malwarebytes
και μαλιστα η σελιδα esset scanner  οταν εκανα ελεγχο 2 φορες  δεν μου εβγαλε το μυνημα αυτο σαν warning

απλα οταν εκανα system restore για  τις 26/7/17  επρεπε να κανω το εξης για να σβησω τους φακελους exe

control pamel-->folder options--->view  και πατας "show hidden files, folders"

μετα πηγα στους εξωτερικους δισκους και εκανα delete με shift+del ολους τους φακελους exe αφου πρωτα τσεκαρα τους ιδιους φακελους σε κανονικη μορφη εαν τα υπαρχοντα ηταν ολα μεσα

το περιεργο της υποθεσης ειναι το εξης

οι exe files εχουν ολοι ημερομηνια 8/4/2013

καποιοι κανονικοι φακελοι εχουν ημερομηνια 29/9/17  η 28/8/17  ασχετως εαν δεν εχω μπει μεσα αυτες τις μερες
εσωτερικα εχουν παλιοτερες ημερομηνιες δηλαδη της ημερομηνιες που ειχαν μπει πχ αρχες 2014

παλι καλα στο just την γλυτωσα

και τελος ειδα οτι 2 φακελους που ειχα φτιαξει χτες δεν εγιναν exe αλλα ειχαν παραμεινει στην κανονικη τους μορφη

αλλα εδω που τα λεμε χρειαζεται που και που ο λιλας για να γινει το ΚΤΕΟ σε οσους "φιλους η κολλητους" δεν "ειχαν την ωρα" για να βοηθησουν

λιλα για ελα να γινεις ΥΠΕΧΩΔΕ με πινακιδες "εκτελουνται εργα" για καποιες κουφαλιτσες
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.150
Like
343
Πόντοι
36
Μπορείτε να κατεβάσεται το παρακάτω zip καντε το extract και εκτελεστε τα τρία αρχεία ( δεν είναι ιος ) ισως βοηθήση στην επαναφορά των εικονιδίων. Δεν έχει σημασία με ποια σειρά.
Link ->
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
LoneMarvel
σε ευχαριστω παρα πολυ
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Ενημερώστε με εαν δουλεψει η εαν υπάρξει καποιο λαθος καντε ενα screenshot να το δω.
και παλι σας  ευχαριστω πολυ

οταν βαλω τα registry θα σας ενημερωσω

και παλι σας ευχαριστω πολυ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom